• USD 28.3
  • EUR 32.1
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Пістолети-кулемети і катери. Як США допомагають Україні тримати кордон на замку

Один з пріоритетів американської допомоги нашим силовим відомствам - підтримка Державної прикордонної служби
Реклама на dsnews.ua

Офіційні особи Сполучених Штатів Америки вважають боєздатність саме Держприкордонслужби вкрай важливою для загальної безпеки країни.

З 2015-го реалізуються відразу кілька програм допомоги, бюджет кожної - мільйони доларів. Так, тільки за один квартал уряд США виділив за програмами "Нове обличчя кордону" і "Нове обличчя кордону-2" 60 комплектів тактичного спорядження і запасні частини для броньованих автомобілів на суму понад 8,9 млн грн.

Окремий рядок - допомога підрозділу спеціального призначення ДОЗОР. Вона не завжди публічна, але йде практично в режимі "нон-стоп". Тут і бронетехніка, і комплекти тактичного спорядження та багато іншого.

Буквально днями стало відомо про двох нових великих поставках. Насамперед це новина про те, що прикордонний спецназ отримав Heckler & Koch МР-5 виробництва США під патрон 9х19 мм Luger. Ці пістолети-кулемети на озброєнні ще з минулого року, але широкої громадськості їх показали тільки зараз.

Бойові дії на Донбасі показали, що більша частина стрілецького озброєння наших силових відомств не повною мірою відповідає сучасним вимогам. Так, в арсеналах не виявилося ефективних снайперських гвинтівок, ручних кулеметів, пістолетів-кулеметів. Все це вже в ході війни довелося купувати за кордоном.

І якщо армія ще не до кінця визначилася із заміною автомату Калашникова - в принципі, при наявності кількох мільйонів "столів" і мільярдів патронів це не так вже актуально, то інші силовики почали посилено шукати заміну.

Так, Національна поліція майже повністю відмовилася від пістолетів Макарова, Національної гвардії все більше ізраїльських зразків, які збираються на вінницькому "Форте". Проте масовим такий процес не був з-за того, що крім ВСУ величезних складів з патронами немає ні в кого.

Реклама на dsnews.ua

Тому тільки після того, як на "Форте" була запущена лінія по виробництву 9-мм пістолетних патронів, стало актуальним отримання західних зразків зброї. І першою ластівкою стали саме Heckler & Koch МР-5 (причому саме по собі зброю досить дороге). Є серйозні підстави думати, що слідом підуть закупівлі та інших перевірених часом зразків стрілецького озброєння західного виробництва.

Серед переваг MP-5 спеціалісти виділяють його високу надійність, вдалу конструкцію, яка обумовлює високу точність і купчастість ведення вогню одиночними пострілами і чергами. Причому хорошою точністю автоматичного вогню можуть похвалитися небагато зразки вогнепальної зброї в цій ніші. Пістолет-кулемет добре збалансований, ергономічний, відрізняється легкістю в обслуговуванні і зручністю в обігу. Порівняно з укороченим АКМСУ це взагалі величезний крок вперед.

Взагалі варто відзначити, що ніша пістолетів-кулеметів як була незаповненою у радянські часи, так і залишилася такою понині. Національної поліції як повітря не вистачає подібного зразка (може бути, більш дешевого), оскільки укорочені автомати зовсім не пристосовані до бою в місті: вони дають занадто великий рикошет, немає можливості вести вогонь з відсіченням черги. А це категорично необхідно в міських умовах, де кожна зайва куля здатна поранити стороннього цивільного, яким не пощастило опинитися на лінії вогню.

Та й взагалі, багато бійців вважають такий пристрій ударно-спускового механізму ідеальним: якщо на зброї є відсічення, наприклад, на 3 патрона, боєць знає, що при натисканні на спуск пістолет-кулемет випустить рівно три кулі і в тридцатизарядном магазині вміщується десять таких черг.

Другим досить серйозним кроком з боку США стала передача для потреб того ж прикордонного спецназу двох катерів Suffolk County Marine Bureau 27-Foot SAFE Boat. Фірма SAFE Boats International заснована в 1997-м і виробляє цілу лінійку патрульних катерів, які закуповують американські флот, Корпус морської піхоти, ВПС, берегова охорона. Ці катери з алюмінієвим корпусом відрізняються високою надійністю і славляться своїми морехідними якостями.

Варто відзначити, що прикордонникам поставлені річкові катери завдовжки 8,9 м з двома двигунами потужністю 600 л. с., які дозволяють їм розвивати максимальну швидкість в 47 вузлів. Цікаво, що за своїми габаритами катер може транспортуватися як трейлером по дорогах, так і на борту військово-транспортного літака С-130 "Геркулес".

Катери можуть використовуватися для патрулювання і рейдо-штурмових цілей. Згідно специфікації, катер може перевозити до 20 бійців десанту зі спорядженням, але на відносно невеликі відстані, оскільки сидячих місць не менше 10. У фірми, до речі, немає ліцензії на виробництво військової продукції, тому всі катери не озброєні і потрапляють під термін "товари подвійного призначення".

Цікаво, що SAFE Boats International також виробляє катери спеціальних проектів для військово-морських сил, які більше за розмірами і мають великі можливості. Цілком ймовірно, що нашим адміралам варто було б звернути увагу на цю продукцію. Адже вони відносно дешеві, а катерних флот прибережного дії, на жаль, ще досить довго буде актуальним для України.

В цілому ж, враховуючи, що раніше прикордонний спецназ не мав сучасних засобів доставки водою, це великий крок вперед. А після отримання вертольотів з французького замовлення з західної допомогою буде відпрацьована повна тріада варіантів перекидання - за землі, за воду і по повітрю.

Все це дозволить покращити ефективність застосування такого інструменту війни", а значить - посилити військову складову прикордонної служби.

    Реклама на dsnews.ua