• USD 27.2
  • EUR 32.4
  • GBP 37.9
Спецпроєкти

Дивний план "Б" Зеленського. Чому Кравчук заговорив про референдум щодо Донбасу і Криму

Пропозиція про референдум — це зовсім не підвищення ставок України. Це, навпаки, подарунок окупантe, створення йому додаткових козирів

Леонід Кравчук
Леонід Кравчук / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Словами Леоніда Кравчука про референдум можна було б і не надавати особливого значення. Якби не той факт, що за останні пару тижнів серйозно змінилася ситуація в українсько-російських переговорах по Донбасу. Кремль зараз демонстративно підвищує ставки.

Hеферендум Кравчука

Підкреслимо, що з формальної точки зору в заяві Кравчука немає якоїсь явної зради. Увечері в неділю, 31 січня, в ефірі телеканалу «Україна 24» Кравчуку задали питання про тематику, яку варто було б винести на загальнонаціональний референдум вже зараз. І Кравчук, не роздумуючи, відповів, що на всеукраїнський референдум в першу чергу необхідно винести питання територіальної приналежності Донбасу і Криму.

«На референдумі має бути сказано, що народ за те, щоб Україна була цілісною, незалежною, з поверненням її територій. Ось головне питання референдуму, а не якимось способом це робити. Спосіб має надати вже держава, влада, Верховна Рада. Народ повинен сказати: "Ні, цього не може бути, вся територія України є цілісною і незалежною і вона повинна належати Україні"», — заявив глава української делегації в ТКГ.

Тут варто дивитися не лише на самі слова, а глибше — на причини їх появи. Звідки раптом у Кравчука взагалі взялася ця ідея, що терміново необхідно проводити якийсь референдум по Донбасу і Криму. Тут два варіанти: або Кравчук втратив відчуття реальності, або, що більш імовірно, сталося щось дуже серйозне, що підштовхнули його до такої заяви.

Як Кремль підвищив ставки

Заяву про референдум Кравчук, повторимося, зробив ввечері 31 січня. А за півдня до цього, вранці 31 січня, в ефірі того ж самого телеканалу «Україна 24» Кравчук розповів про загострення ситуації на Донбасі через форуму «Русский Донбас», який був проведений 28 січня в окупованому Росією Донецьку. Кравчук уточнив, що якщо окупанти підтвердять свою нову концептуальну позицію, то він звернеться до представника ОБСЄ в ТКГ Хайді Грау з заявою, що нинішій порядок денний по ОРДЛО більше не актуальний. «Тому що той порядок грунтувався на тому, що ці райони отримають статус особливого місцевого самоврядування, а не статус російського державного району», — підкреслив Кравчук.

Реклама на dsnews.ua

Дійсно, форум «Російський Донбас», що пройшов за участю «глав» фейкових «республік», прийняв концептуальний документ — так звану доктрину «Русский Донбас». Вона фактично повторює стару концепцію Суркова про «незалежні республіки» на Донбасі, але з важливою новацією: тепер акцент робиться на тому, що це «російські держави російської нації».

Варто відзначити ще ряд моментів в цій доктрині. У числі семи кроків, які фейкові «республіки» планують виконати в «ближній перспективі», записано «встановлення контролю ДНР і ЛНР над усіма територіями колишніх Донецької та Луганської областей». Більш того, в доктрині реанімовані плани (поховані ще навесні 2014 р.) установи «Новоросії», тобто розширення зони окупації на Харківщину і південні області аж до Одеси.

Таким чином, мова йде про розширення «русского мира» і створенні своєрідного «пояса безпеки» навколо Росії. В цей пояс можуть увійти не лише Придністров'я, Абхазія, Південна Осетія, але і нові великі території. «Новоросії» відводиться роль такого собі форпосту «русского мира», в повній відповідності з колонізаторською концепцією Росії. Це посил всім проросійським силам в країнах, що межують з Росією, в тому числі в Білорусі і Казахстані: мовляв, ми своїх не кидаємо, навпаки, ми будемо їх підтримувати і захищати.

А ось Україна в цій доктрині не існує в принципі, і українців як нації теж не існує, є тільки малороси, яких почали називати українцями. У цьому ключі показовим є те, що в доктрині зроблені два випада — в сторону Кравчука і в сторону Рината Ахметова. Зокрема, заявлено, що всі підписанти угоди в Біловезькій пущі про розвал СРСР (тобто Кравчук, Єльцин, Шушкевич) є іноземними агентами. Це явний випад на адресу Кравчука як нинішнього глави української делегації в ТКГ. Також заявлено, що Янукович свого часу став прем'єром і потім президентом за підтримки олігархів і закордонних агентів. Це явний випад на адресу Ахметова як нинішнього активного гравця української політики.

Підсумовуючи, можна сказати, що форум проводився заради трьох завдань. Перша, найдрібніша, це відмити гроші, виділені на цей захід. Друге, більше завдання, — пропагандистське. Не секрет, що зараз на Донбасі панує деморалізація навіть серед тих, хто в 2014-му активно підтримував окупантів. Форум був потрібен, щоб мобілізувати і активізувати місцеві проросійські сили, порушити в них нові надії. І заодно підбадьорити проросійські сили в інших регіонах України і в інших колишніх республіках СРСР.

А третє завдання, найбільше, — підняти ставки на переговорах з Україною у всіх форматах. Якраз в останні тижні російська сторона стала особливо наполегливо вимагати від української сторони «прямого діалогу з Донецьком і Луганськом». І ось виходить, що Кремль вимагає від Києва розмовляти з тими, хто офіційно взяв курс на створення «російських держав російської нації» і категорично відмовляється від виконання Мінських угод.

Як нам підвищити ставки

Звичайно, на Банковій не могли не помітити цього форуму. Можна було б припустити, що заяви, які зробив Кравчук, — це якісь заходи у відповідь. Однак при найближчому розгляді доводиться визнати, що ці заходи абсолютно не адекватні виниклій загрозі.

Референдум по Донбасу і Криму нічим не допоможе Україні. Зрозуміло, що більшість українців скажуть, що Донбас український. Але це анітрохи не наблизить деокупацію і реінтеграцію ОРДЛО.

У той же час референдум дуже допоможе Росії. По-перше, російська пропаганда і прокремлівські телеканали в Україні протягом всієї процедури референдуму (а це кілька місяців) матимуть чудовий привід для агітації українців проти територіальної цілісності України, тобто за відмову від Криму і ОРДЛО. Причому покарати прокремлівські телеканали за таку агітацію буде не можливо, бо вони нібито всього лише дадуть слово прихильникам одного з можливих відповідей на референдумі.

По-друге, для Кремля це буде чудовий привід поставити на паузу будь-які переговори з Донбасу. Мовляв, Україна сама визнала, що для неї це питання спірне, вона сама не знає відповіді і збирається визначитися на референдумі.

Тобто пропозиція про референдум — це зовсім не підвищення ставок України. Це, навпаки, подарунок окупанту, створення йому додаткових козирів.

Нам дійсно потрібно підвищувати ставки у відповідь на дії Росії. Але для цього немає необхідності вдаватися до сумнівних референдумів. Україна має можливість підвищувати ставки в рамках наявних переговорних форматів, в тому числі в рамках ТКГ.

Про можливий варіант розповів директор Українського інституту майбутнього Вадим Денисенко. «На позаминулому тижні було оголошено, що Медведчуку можуть віддати чотирьох важкохворих жінок, які утримуються в катівнях в Донецьку і Луганську. Ці жінки досі не звільнені. По суті вони є заручницями терористів. Ми повинні вимагати негайного звільнення цих жінок і передачі їх українській стороні. У той же час ми повинні вимагати негайного виконання того, що записано у всіх мінських домовленостях: звільнення і обмін всіх заручників і утримуваних осіб на основі принципу "всіх на всіх". Слід і на переговорах в рамках ТКГ, і в нормандському форматі публічно відмовитися від вирішення будь-яких питань в політичній площині, поки ця вимога не виконана. Бо Росія застосовує улюблений прийом терористів і шантажує нас полоненими. А коли маєш справу з терористами — ні в якому разі не можна піддаватися шантажу».

До речі, з пропагандистською точки зору таке підвищення ставок повністю виправдано: ми ставимо на перше місце гуманітарне питання, людські життя. І ми адже зі свого боку готові пройти свою частину шляху, тому, якщо Росія буде відмовлятися, то вся вина за гальмування переговорів буде на ній.

Що змінилося у Зеленського

23 січня Володимира Зеленський дав інтерв'ю програмі Axios, яка виходить на платформі HBO. Розшифровка оприлюднена 1 лютого. Питання і відповіді були розраховані перш за все на американську телеаудиторію. Відзначимо те, що ще тоді, 23 січня, Зеленський уже зовсім не випромінював оптимізму, оцінюючи ситуацію в українсько-російських переговорах.

«Сьогодні, на жаль, відбувається момент стагнації. Я вважаю, що він відбувається через небажання Російської Федерації крокувати вперед... Пройшов рік і один місяць від нормандської зустрічі, і я не бачу серйозних кроків вперед... Вони грають, тому що не хочуть просування цього процесу за українськими вимогами. Так, вони хочуть тільки по-своєму. Вони бачать далі федералізацію України, і це правда. Ослаблення української центральної влади, збереження так чи інакше сепаратистів — я розумію, що вони роблять. Ми бачили це в Придністров'ї — той же ефект».

Підкреслимо, що ці оцінки Зеленський зробив ще до форуму «Русский Донбас» в Донецьку. Перелом ситуації в переговорах стався раніше. Ще 22 січня стало очевидно, що Путін створив нову кризу у відносинах з Україною. І ось в інтерв'ю програмі Axios Зеленський зізнався, що у нього є якийсь план.

Йому було поставлено питання: «Але що потрібно робити для досягнення миру? Як зрозуміти Путіна, як з ним працювати?» І Зеленський відповів: «Я боюся, що не можу розповісти це телеглядачам, інакше воно потім не спрацює. Тому що все будуть дивитися вашу програму, навіть він буде дивитися. Я в цьому впевнений".

І якщо через тиждень після цього Кравчук раптом став розповідати про референдум по Донбасу і Криму — звичайно, напрошується припущення, що цей референдум і є частина того самого плану «Б» Зеленського.

У такому випадку доводиться підозрювати, що це дуже дивний план. Який швидше підіграє, ніж перешкоджає ворогові.

    Реклама на dsnews.ua