• USD 26.3
  • EUR 30.6
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Путін як приклад. Чи змусить Зеленський журналістів працювати за держзамовленням

Кремль в Росії і "слуги народу" в Україні одночасно заговорили про новий спосіб інформаційної диктатури. Мас-медіа будуть зобов'язані тиражувати позитив про владу

Володимир Зеленський в оточенні  журналістів
Володимир Зеленський в оточенні журналістів
Реклама на dsnews.ua

Глава партії "Слуга народу" Олександр Корнієнко синхронно з Володимиром Путіним почав нову кампанію з дискредитації незалежних медіа. Схоже, команда Володимира Зеленського думає в одному напрямку з Кремлем: як змусити журналістів озвучувати прес-релізи, що розсилаються владою. Корнієнко вже попередив, що будь-які неслухняні ЗМІ будуть звинувачені в роботі на російську пропаганду.

У Путіна і Корнієнко — загальна методичка?

Бувають такі збіги, що в їх випадковість повірити дуже важко. Але саме такий збіг відбулося у господаря Кремля і глави правлячої партії в Україні.

"Що стосується ЗМІ, я з вами згоден, потрібно більше інформації про реальне життя країни. Чи не колупання в "брудній білизні" якихось еліт, а саме більше інформації про реальне життя країни, про тих людей, які створюють її майбутнє, домагаються видатних результатів. Таких прикладів дуже багато. Але це стосується так званої інформаційної політики. теж не можна тут переборщувати з керівними вказівками. Але те, що називається держзамовленням, точно по-сучасному теж можна і потрібно забезпечувати ", — заявив Путін в своєму бункері в Ново-Огарьово, спілкуючись по відеозв'язку з Жириновським.

Про те ж журиться народний депутат України, голова партії "Слуга народу" Олександр Корнієнко. В інтерв'ю виданню "Телеграф" він заявив, що ЗМІ повинні давати "фактаж кожен день, які є успіхи у країни, не у нашої влади, а у країни. Наприклад, написали б про відкрите державне відділення комп'ютерної томографії в Жмеринці, якого не було ніколи в житті — ні за радянської влади, ні при українській, ні за якої. Але цього не було. Зате написали про сумочку депутата з Вінницької області...".

Звичайно, хоча глава партії "Слуга народу" стурбований тим же, що і господар Кремля, це не означає, що вони в одній команді. Просто вони думають в одному напрямку — як змусити ЗМІ мовчати про негатив. А оскільки спосіб мислення у них однаковий, то вони і пропонують один і той же спосіб: потрібно поставити журналістам в обов'язок розповідати про позитив. Ну а хто відмовиться — тих каратимуть.

Покарання за негатив — ліквідація?

Реклама на dsnews.ua

Можна було б посміятися над тим, що у "слуг народу" путінський спосіб мислення. Але проблема в тому, що для українських ЗМІ це означає зовсім не смішні наслідки.

Зовсім недавно виявилося, що Путін з Януковичем допомогли Зеленському написати Стратегію інформаційної безпеки. Цей документ вже схвалений Кабміном і чекає затвердження рішенням РНБО і указом Зеленського.

Відповідно до цієї стратегії, в разі внутрішньополітичної кризи плануються "кризові комунікації — комплекс скоординованих комунікаційних заходів, які здійснюються державними органами України в кризовій ситуації з метою забезпечення доступу українських громадян, міжнародних партнерів та громадськості до достовірної інформації для формування їх сприятливого ставлення та поведінки задля подолання негативних наслідків, викликаних кризою, і захисту репутації України та її інтересів".

По суті, це саме те саме "держзамовлення" на позитив, про який говорить Путін. Або, як називає це Корнієнко, "фактаж про успіхи".

У тій же стратегії розповідається про покарання для неслухняних ЗМІ. Зокрема, "одним з дієвих механізмів відповіді на російську дезинформаційну активність" називаються "обмежувальні заходи (санкції) і налагоджений механізм моніторингу та відповідальності за їх порушення". Також ставиться завдання "зробити неможливим проведення представниками країни-агресора заходів, спрямованих на поширення деструктивної пропаганди і підриву іміджу української держави".

На перший погляд, ці заходи стосуються виключно проросійських ЗМІ. Але Корнієнко в своєму інтерв'ю розклав все по поличках: російськими пропагандистами будуть вважатися всі, хто повідомляє про негатив.

"Зрозуміло, що в рамках сучасної пропаганди, інформаційної війни ніхто не буде говорити: "голосуйте за Путіна!", "Путін наш президент!", "Давайте відкриємо двері в Київ!". Все набагато тонше відбувається. Я б відносив до основних наративів проросійської пропаганди в Україні, в першу чергу, заяви в дусі: "у України нічого не вийде", "знову вкрали всі гроші", "знову нічого не побудували", "знову ці депутати", "подивіться на їх сумочки", "вони приходять в Раду, нічого не голосують, вони замовляють повій, обговорюють жінок, сосни, все інше". Це все є, ніхто ж не заперечує цього, і ми робимо висновки з усіх ситуацій, але ЗМІ повинні показувати загальну картинку. ми розуміємо, що є певні ЗМІ, порядок яких складається тільки з того, що все погано, і це не залежить від влади, то це точно пропаганда ", — розповів Корнієнко.

Почувши це, журналіст "Телеграфа" спробував ввічливо заперечити: "Дозволю собі тут одну ремарку. Все-таки новини та фотографії, пости про сумки, про те, хто з ким спілкується, в телефоні переписується, і пропаганда, спрямована на підрив безпеки України, — це все-таки різні речі".

Але Корнієнко був невблаганний. "Я вважаю, що акцентування уваги на сумочках, не даючи інформації про відкриті лікарні в той же день, — це пропаганда", — відповів він.

Підкреслимо, що звинувачення в пропаганді — це не порожній звук, не струс повітря. За ним, згідно зі Стратегією інформаційної безпеки, підуть "обмежувальні заходи (санкції)" від РНБО, які будуть вводитися указом Зеленського.

І ось що цікаво. Навіть відверто прокремлівський видання буде спокійно жити і поширювати путінські наративи, якщо воно при цьому буде слухняно переказувати темники з Банкової і цитувати прес-релізи "слуг народу" про позитив. А ось якщо журналісти критикують Зеленського і розслідують негативні сторони діяльності влади, — такі журналісти, будь вони хоч тричі патріотичними, будуть оголошені російськими дезінформаторами.

І це не прогноз. Це констатація того, що вже відбувається. Наприклад, журналіст Юрій Бутусов, посилаючись на власні джерела, розповів про засіданні 24 вересня тимчасової слідчої комісії парламенту і, зокрема, про показаннях по "Вагнергейту", які дав колишній начальник ГУР МО Василь Бурба. У відповідь на це глава комісії Мар'яна Безугла заявила, що вона викликає Бутусова "на заслуховування". "Хто він, свідок, інструмент або свідомий агент російської спецоперації по дезінформації в Україні? Будемо розбиратися", — оголосила Безугла.

Цивілізаційний вибір "слуг народу"

У зв'язку з цим наведемо ще одну загрозу з інтерв'ю Корнієнко — про те, що буде далі. "Нам потрібно повернутися до закону про медіа і серйозно з ним попрацювати", — заявив він.

Нагадаємо, що законопроект "Про медіа" було внесено "слугами народу" ще в грудні 2019 г. Він викликав дуже сильну критику як усередині України, так і з боку європейських інституцій. У липні минулого року він був доопрацьований, а три тижні тому включений до порядку денного нинішньої сесії парламенту. І "слуги народу", судячи з усього, мають намір його прийняти.

"Є необхідність регулювати якісь частини медіаринку, тому що в країні існує проблема з цим. Ці частини або нерегульованих, або функціонують абсолютно незрозумілим чином, — пояснює глава партії" Слуга народу ". — Держава повинна в цьому плані встановлювати якісь правила, які будуть допомагати людям розбиратися — хто перед тобою, чи варто вірити інформації або не варто".

Одним з таких правил, за його словами, буде державна реєстрація інтернет-медіа. "Нам потрібно перейти до того, щоб деякі речі були законні, в тому числі щодо реєстрації інтернет-ЗМІ. Я не шанувальник того, щоб вона обов'язково була, але їх реєстрація точно підвищить рівень інформованості громадян про те, хто перед ними в даний момент — пропагандист, журналіст або просто якийсь комерсант. Люди повинні знати, що перед ними — ЗМІ або агітка".

Ну да, а головним критерієм, судячи зі слів Корнієнка, стане "фактаж". Якщо ЗМІ переказує позитиви з прес-релізів "слуг народу", таке інтернет-видання можна реєструвати. Якщо ж воно розслідує негативи Зе-влади — це, звичайно, путінська агітка.

Найбільша небезпека — в тому, що це робиться спеціально. Тому що це цивілізаційний вибір. Якщо в Україні буде придушена будь-яка критика влади, а ЗМІ будуть змушені працювати по "держзамовленням", то в очах НАТО і ЄС ми будемо в одному таборі з Росією, Білоруссю і, не зайве додати, Китаєм. Це те, що тихо реалізують "слуги народу", голосно кажучи про боротьбу з російською пропагандою.

    Реклама на dsnews.ua