• USD 28.3
  • EUR 32.9
  • GBP 36
Спецпроєкти

ОПЗЖ не чіпатимуть. Чи встигнуть у Зеленського заборонити Партію Шарія до виборів

Громадська рада при Мін'юсті звернулася до міністра Дениса Малюськи з проханням про заборону Партії Шарія і ОПЗЖ

Реклама на dsnews.ua

У середу, 12 серпня, голова Громадської ради при Міністерстві юстиції Василь Гончарук, повідомив, що разом з колегами розглянув звернення політичних сил і громадських організацій про заборону діяльності ОПЗЖ і Партії Шарія, і за підсумками засідання рада рекомендувала Мін'юсту почати юридичний процес і заборонити діяльність цих партій.

Про шанси на заборону ОПЗЖ ми скажемо нижче, що ж стосується Партії Шарія, то, швидше за все, йшлося про звернення "Нацкорпусу", який попросив Мін'юст ініціювати процес заборони її діяльності. До речі, трохи раніше, а саме 30 липня, Окружний адміністративний суд Києва (ОАСК) відкрив провадження за позовом, у якому позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність Мін'юсту, який не приймає рішення з приводу невідповідності діяльності партії блогера Шарія вимогам Закону "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні і заборону пропаганди їх символіки". Також позивач просить ОАСК зобов'язати Мін'юст звернутися з позовом до суду про заборону діяльності Партії Шарія на території України та скасувати державну реєстрацію партії. Поки що дата розгляду позову не призначена.

Мін'юст може не поспішати приймати рішення тільки з однієї причини — на Банковій зважують за і проти такого кроку. Але фактично у міністерства вже є лекала, за якими можна діяти, якщо надійде команда. Йдеться про заборону КПУ, яка стартувала в липні 2015 р. Тоді голова Мін'юсту Павло Петренко повідомив, що видав три накази, які визначають, що КПУ не відповідає вимогам законодавства. Зробив це Петренко на основі правового висновку комісії з питань дотримання Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні і заборону пропаганди їх символіки" (постійно діюча, створена при міністерстві). У документі було встановлено невідповідність діяльності, найменування та символіки Комуністичної партії України вимогам цього закону, який вступив в силу у травні 2015 р.

Уже 16 грудня того ж року той самий ОАСК, до якого зараз подано позов про заборону Партії Шарія, задовольнив позов Мін'юсту в повному обсязі, заборонивши діяльність КПУ. Комуністи намагалася в судовому порядку оскаржити це рішення, але спочатку програли апеляцію, а потім і касацію — Вищий адміністративний суд України відмовив у відкритті провадження. Однак через судову колізію КПУ деякий час продовжувала свою діяльність. Справа в тому, що в 2017 р. 46 народних депутатів з колишньої Партії регіонів подали подання до Конституційного суду України про визнання закону про декомунізацію таким, що не відповідає Конституції. Але 16 липня 2019 р. КСУ визнав закон таким, що відповідає Конституції, тобто остання перепона до остаточної заборони Компартії зникла.

Інакше кажучи, процес заборони партії, звичайно, не швидкий. Але головний момент в нинішній активізації подібних ініціатив щодо згаданих вище партій – це рішення адмінсуду першої інстанції (ОАСК), яке фактично перекриє політсилам дорогу на вибори. А ось тут і починається найцікавіше.

Швидше за все, в позові, який Мін'юст подасть в суд, фігуруватиме одна, а не дві партії. Скільки б президент Зеленський не заявляв про те, що Медведчук і його партія – плохиші, фінансування у них не те і не звідти і т. д., він розуміє, що нічого зробити з політсилою кума Путіна не вийде. Це загрожує можливими проблемами в Мінському процесі, в якому у Зеленського найближчим часом розраховують домогтися прогресу на тлі перемир'я.

Звичайно, заборонивши ОПЗЖ, Зе-команда отримала б набагато більш лояльні місцеві ради в південних і східних регіонах країни, але такий варіант розвитку подій — чиста фантастика.

Реклама на dsnews.ua

Що стосується партії блогера, то вона опинилася у фокусі уваги влади, адже Шарій не просто воює зі "слугами", як може, він атакує персонально Зеленського. Чого варта хоча б обіцянка відправити біоматеріали, які, за словами Шарія, його активісти взяли у Зеленського, на перевірку на вживання наркотиків в якусь берлінську лабораторію.

Є в історії з забороною партії блогера ще один вимір. Справа в тому, що в країні вже розпочався процес формування територіальних виборчкомів, до яких, звичайно ж, входять і представники Партії Шарія. При цьому процес її заборони буде явно не швидким — навіть якщо Мін'юст поквапиться, попереду судові розгляди, і навіть перше судове рішення може бути винесене вже після 25 жовтня, тобто після місцевих виборів. Тут влада опиниться в досить скрутному становищі – не анулювати ж мандати, отримані на виборах.

Якщо ж рішення буде винесене раніше, владі доведеться почати чистку ТВК від людей Шарія, і тут знову-таки дуже важливе питання часу – можливо, рішення про заборону Партії Шарія буде винесене за тижні, а то й дні до виборів. І чим ближче воно буде до урочної дати, тим сильнішим буде скандал навколо цього дійства.

    Реклама на dsnews.ua