• USD 28.2
  • EUR 33
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

За власним бажанням. Навіщо Філатов просить Зеленського розігнати влада в Дніпрі

Бажання мера Дніпра Бориса Філатова добровільно піти на перевибори пояснюється не тільки прагненням вислужиться перед популярним в народі президентом, але і виторгувати собі більше влади
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Відразу після парламентських виборів, в результаті яких партія президента Володимира Зеленського отримує "монобольшінство" у майбутній Раді, мер Дніпра Борис Філатов записав на перший погляд нелогічне звернення до глави держави, в якому закликав останнього як можна швидше розпустити всі місцеві органи влади, в тому числі і його особисто відправити на дострокові вибори мера.

Таке своє рішення Філатов пояснив тим, що "в країні з'явилася сила, яка має можливості і волю самостійно встановлювати правила. Країна потребує повної зміни влади на всіх рівнях".

Про те, що в Офісі президента виношують ідею дострокових місцевих виборів, відомо вже досить давно, як і те, що правових підстав для розпуску всіх місцевих рад у президента немає і навіть з'явитися не може. Так що рішення розпустити місцевих рад, якщо Зеленський і підконтрольна йому наступна Верховна Рада прийме, буде гарантовано неправовим і може бути виправдана тільки "волею народу", "засилля олігархічних кланів" та іншими гарними поясненнями, які не мають нічого спільного з законністю. Тим не менш спокуса перезавантажити всі органи влади, поки рейтинги Зеленського ще високі, настільки великий, а успіх на парламентських виборах настільки переконливий, що ймовірність дострокових місцевих виборів майже 100%.

Схоже Філатов чудово розуміє цю ситуацію і вирішив зіграти на випередження, вбиваючи відразу кількох зайців. Отже, офіційно вимагаючи від президента розпустити місцеву владу, в тому числі і себе, Філатов публічно демонструє готовність співпрацювати з Зеленським і грати за встановленими ним правилами. Це не тільки демонстрація лояльності до нової влади, але і спроба заробити електоральні бали на популярності Зеленського в Дніпрі, де вона, судячи за результатами парламентських виборів, чи не найвища в країні.

Крім того, Філатов таким ходом створює Зеленському якусь подобу юридичної підстави для призначення дострокових виборів. Недарма Філатов у своєму звернення закликає лідерів місцевих рад і інших мерів міст послідувати його прикладу і підтримати дострокові вибори. Якщо таких закликів буде кілька, це створить для Зеленського якщо не правові, то хоча б політичні підстави для розпуску місцевих органів влади. Мовляв, раз вони самі просять, як можна цього не зробити.

При цьому потрібно розуміти, що сам Філатов мінімально ризикує не бути повторно обраним в мери. Його популярність в Дніпрі досить висока, а таке "безкорисливе" підігравання Зеленському має лише додати популярності.

При цьому міська рада Дніпра, з яким меру Філатову доводиться регулярно працювати, після дострокових виборів гарантовано отримає стійку більшість від "Слуги народу", що піде міському голові тільки в плюс. Зараз Філатову доводиться лавірувати між представниками різних політичних сил, враховуючи їх інтереси. А це і "За життя", і Оппоблок, і "Солідарність", і КРІП, і ряд інших фракцій, то в наступному міськраді, де домінуватиме пропрезидентська партія за умови, що і сам Філатов знайде спільну мову з Зеленським, робити все це буде набагато легше.

Реклама на dsnews.ua

Так що не виключено, що почин Філатова буде підхоплений і іншими мерами міст, та представниками місцевих рад. Будь-який мер, хоч і обирається жителями свого міста, критично залежить від підтримки центральної влади. Так що якщо у Києві хочуть дострокових виборів, а мер досить популярний у своєму місті, то резонів чинити опір перевиборів немає ніяких. Адже втрата підтримки з столиці може бути небезпечніше, ніж ризик не бути переобраним. Той же Андрій Садовий після сміттєвого скандалу може підтвердити.

    Реклама на dsnews.ua