• USD 27.7
  • EUR 32.8
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Страшний сон Венедиктової. Як Порошенко виграв у Зеленського в Печерському суді

Домогтися потрібного рішення Печерського суду для Порошенка вважалося справою безнадійною. Тим не менш, йому це вдалося

EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Сьогодні, 8 липня, в Печерському райсуді Києва відбулося вже третє засідання з питання про обрання Петра Порошенка запобіжного заходу. Засідання тривало з 11:00 до 16:45. Після обідньої перерви сторона звинувачення змінила свою позицію на 180 градусів і перестала вимагати для Порошенка запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання. Суддя Сергій Вовк з явно видимим полегшенням задовольнився і відпустив Порошенко без будь-якої міри запобіжного заходу.

Як ДБР та ОГП змінювали свою позицію

Нагадаємо коротко суть справи. За офіційним повідомленням ДБР, народний депутат Петро Порошенко підозрюється в тому, що він, перебуваючи в статусі п'ятого президента України, схилив голову Служби зовнішньої розвідки України до виконання явно злочинного наказу".

Офіс генпрокурора стверджує: "За даними слідства, народний депутат підозрюється в тому, що, будучи президентом України, в 2018 році шляхом видання явно злочинного наказу схилив посадова особа - голови Служби зовнішньої розвідки України до перевищення ним влади і службових повноважень, тобто умисне вчинення дій, які явно виходять за межі наданих йому прав і повноважень, вчинене в умовах особливого періоду (ч. 4 ст. 27, ч. 4 ст. 41, ч. 4 ст. 426-1 КК України)".

Суть усіх цих страшних звинувачень у тому, що, на думку ДБР та ОГП, Порошенко не мав права видати свій указ №225 від 31 липня 2018 р. про призначення Сергія Семочко першим заступником голови Служби зовнішньої розвідки України.

Спочатку сторона звинувачення заявила про намір клопотати про обрання для Порошенка запобіжного заходу у вигляді утримання під вартою. Однак прямо в процесі судового засідання 18 червня прокурори змінили клопотання, наполягаючи тепер на особистому зобов'язанні Порошенка в якості запобіжного заходу (замість арешту). Суддя Вовк не захотів прийняти рішення і переніс засідання на 1 липня. Але і 1 липня він теж не став приймати рішення і оголосив, що засідання продовжиться 8 липня.

Чого хотів Зеленський

Реклама на dsnews.ua

Слідство по цій справі триває з травня 2019 р. І термін закінчення розслідування закінчувався 10 липня. Це перетворювало судове засідання щодо обрання Петра Порошенка запобіжного заходу у театр абсурду, адже ця міра запобіжного заходу у будь-якому випадку могла діяти лише до закінчення розслідування - а до цього дедлайну залишалося лише кілька діб.

Однак у ніч з 7 на 8 липня Печерський райсуд пролонгував слідство по цій справі. Про це повідомив адвокат Петра Порошенка Ігор Головань. "Виконуючи замовлення на політичне переслідування, вони ні перед чим не зупинилися, і сьогодні в половині першого ночі суддя Олеся Батрин оголосила рішення про продовження слідства до 10 жовтня", - сказав адвокат.

Відповідно до 10 жовтня було пролонговано і клопотання про обрання Петра Порошенка запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання. Згідно ст. 179 Кримінального процесуального кодексу (КПК) особисте зобов'язання полягає у покладенні на підозрюваного зобов'язання виконувати обов'язки, передбачені ст. 194 КПК. Зокрема, Порошенко був би зобов'язаний здати паспорти для виїзду за кордон і не переміщатися по території України без дозволу слідчого.

Нагадаємо, що 25 жовтня мають відбутися місцеві вибори. Володимир Зеленський ще більше місяця тому вже фактично почав передвиборну кампанію своєї партії "Слуга народу". З початку червня він регулярно проводить поїздки по областях, де відвідує споруджувані об'єкти і піарить свою програму "Велике будівництво". Для Петра Порошенка, звичайно, теж дуже важливо особисто брати участь у передвиборній кампанії своєї партії "Європейська солідарність", їздити по областях, зустрічатися з виборцями, агітувати за свою політичну силу.

Зрозуміло, що кампанія "Євросолідарності" в областях з особистою участю Порошенко і без такої участі - це дві різні кампанії. Тому зрозумілий і інтерес Зеленського в тому, щоб Порошенко був позбавлений можливості їздити по областях. Вже одне це пояснює, чому так важливо було для Зеленського з допомогою Печерського суду зобов'язати Порошенко перебувати безвиїзно в Києві.

З-за чого Венедиктова впала в паніку

Тому результат судового засідання вважався заздалегідь вирішеним. Однак Порошенко, його команда і 10-тисячна група підтримки під Печерським судом зуміли зробити неможливе. Близько 14:30 суддя Сергій Вовк оголосив перерву на обід, а після перерви сторона обвинувачення повідомила, що генпрокурор Ірина Венедиктова годину тому прийняла рішення про завершення досудового розслідування по даній справі. А оскільки розслідування вже завершено, то, заявила сторона обвинувачення, потреба в обранні Петру Порошенку запобіжного заходу відпала. Суддя Вовк пішов у дорадчу кімнату - і у 16:45 оголосив рішення про те, що клопотання про обрання Петра Порошенка запобіжного заходу "залишити без розгляду". Якщо врахувати, що все починалося з вимоги обвинувачення про арешт Порошенка, то слід визнати, що цей судовий процес Порошенко виграв всуху.

Варто зазначити, що документ за підписом Венедиктової про завершення досудового розслідування датований 7 липня. Тобто, якщо вірити цим документом, то в той час, як в ніч з 7 на 8 липня суддя того ж Печерського суду Олеся Батрин задовольняла прохання про продовження того ж досудового розслідування на три місяці, це саме розслідування вже було рішенням Венедиктової завершено. Цей факт говорить про ту паніці, в якій перебував офіс Венедиктової сьогодні, якщо він навіть не зміг скласти такий документ, який би не виглядав очевидною нісенітницею з точки зору достовірності зазначених у ньому даних.

У цієї паніки було багато причин. Це і 10-тисячна група підтримки, і дуже ефективна робота адвокатів Порошенко, і ефектні виступи самого Порошенка. Але вирішальною причиною, схоже, стало те, що "посипалося" саме ДБР.

Прямо під час судового засідання стало відомо, що керівник слідчої групи ДБР Олег Корецький заявив, що на нього чинився тиск з метою порушення кримінальних проваджень проти Петра Порошенка. У відео Корецький пояснив свій публічний демарш: "Я готовий, тому що я тільки за публічність. Коли ти спочатку расследуешь все нормально, за законом, а потім приходять ці люди якісь незрозумілі, "харківські", починають давати незрозумілі вказівки. Ти їм кажеш: "Немає складу злочину. Ні! Давайте будемо приймати законні рішення". А вони кажуть, що ти "йди", тому що для тебе немає місця. Тому що ти їм не підходиш. Звичайно, я готовий вийти на пресу. Я прийняв це рішення".

На суді сторона захисту запропонувала заслухати свідчення Корецького. Саме після цього суддя Вовк оголосив перерву на обід. І саме після цього офіс Венедиктової (напевно, почувши ласкаві слова з офісу Зеленського) впав у паніку і розродився спішно складеним документом з недоладним датою.

Вийшовши до учасників акції підтримки, Порошенко оголосив про перемогу і підкреслив, що репресивна машина ОГП та ДБР стала сипатися. І що це тільки початок.

    Реклама на dsnews.ua