• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Чому Порошенко не говорить

Тепла інформаційна «ванна», в яку глава держави намагається посадити своїх співгромадян, може зіграти з ним злий рейтингову жарт
фото: ednist.info
фото: ednist.info
Реклама на dsnews.ua

Вміння відкрито спілкуватися з журналістами і парирувати навіть найкаверзніші питання — одне з головних переваг чинного Президента України. Але, як не парадоксально, саме цей талант або, вірніше, те, як глава держави його використовує, може створити Петру Порошенку серйозні проблеми. Приміром, остання спільна прес-конференція Президента показала, що він все частіше ухиляється від прямих і докладних відповідей стосовно найбільш важливих для держави тим. Поки що використовується тактика дозволяє Порошенко уникати неприємних ситуацій. Наприклад, визнання того, що на багатьох напрямках робота його команди була малоефективною. Але незабаром така поведінка може призвести до стрімкого згасання інтересу співгромадян до того, що говорить Президент в принципі. А така "перспектива" нічого хорошого господаря Банкової не обіцяє.

Яскравим прикладом того, як Президент відповідає на питання, але при цьому не говорить по суті, стала тема можливої відставки Генпрокурора Віктора Шокіна. Нагадаємо, що з призначенням глави ГПУ багато політики, громадські активісти й пересічні громадяни пов'язували великі надії. Зокрема, щодо розслідування масових вбивств учасників Евромайдана взимку 2014 р., пошуку доказів і передачі до суду справ про зловживання владою представниками найближчого оточення Віктора Януковича, а також розслідування корупційних "подвигів" високопоставлених чиновників правоохоронних органів та інших відомств. Шокін займає свій пост, ось вже 11 місяців, а результати його роботи все немає. І замість того, щоб визнати цей сумний факт, Петро Порошенко заявив, що ім'я Генпрокурора незабаром не буде мати ніякого значення, оскільки в Україні повним ходом йде реформа прокуратури. Мовляв, ключові функції — боротьба з корупцією і функція слідства — переходять іншим відомствам: НАБ і Державного бюро розслідувань, поетому приділяти в ЗМІ стільки уваги ГПУ не варто.

Шокін займає свій пост, ось вже 11 місяців, а результати його роботи все немає. І замість того, щоб визнати цей сумний факт, Петро Порошенко заявив, що ім'я Генпрокурора незабаром не буде мати ніякого значення, оскільки в Україні повним ходом йде реформа прокуратури

Версія Президента досить цікава, але головне питання про те, коли ж почнуть садити представників режиму Януковича, залишається без відповіді. Хоча саме він цікавить мільйони українців, а не те, яких функцій позбудеться Генпрокуратура. Втім, приблизно такий же розпливчастий відповідь глава держави дав і на питання про Національне антикорупційне бюро, яке повинно було заробити ще наприкінці минулого року. Порошенко попросив своїх виборців через ЗМІ "допомогти цьому антикорупційного дитині народитися", зазначивши, що "пологи" знадобиться ще приблизно дев'ять місяців. Досить ризикована прохання, враховуючи, що громадяни і так миряться з що збереглися з часів правління "регіоналів" високим рівнем продажності чиновників ось вже два роки. Крім того, зі слів глави держави можна зробити висновок, що підконтрольні йому правоохоронні органи все це час не займалися боротьбою з корупцією взагалі. Що явно не додасть до рейтингу Петра Порошенка.

Похитнути електоральні позиції Президента може і тривалий старт кадрової перезавантаження Кабінету Міністрів. І сам Порошенко, і прем'єр Арсеній Яценюк вже неодноразово заявляли, що в уряді необхідно провести серйозну чистку. Але навіть у ході спільної прес-конференції глава держави не наважився розповісти про те, хто саме буде звільнений з Кабміну, за що і, що не менш важливо, хто займе місце звільнених міністрів. Під час бесіди з журналістами Порошенко лише відмахнувся, заявивши, що формування уряду – це прерогатива парламентської більшості, а він на цей процес не впливає. І хоча де-юре він правий, де-факто така відмовка виглядає непереконливо. По-ознаки вагітності і пропонх, тому що більшість українців прекрасно розуміють, що підбір нових міністрів, як і звільнення їхніх попередників, є наслідком тіньових домовленостей і дотримання квот, і що ця традиція нікуди не поділася. По-друге, тому що багато громадян – 41%, за даними групи "Рейтинг", покладають відповідальність за якість їх життя саме на Президента. Тому розмови глави держави про те, що уряд формується без його участі, явно не додадуть йому довіри серед співвітчизників.

Останні соцопитування свідчать про те, що у Петра Порошенка вже серйозні проблеми з довірою виборців. Так, за даними "Рейтингу", зараз дії глави держави схвалюють лише 25% громадян, тобто лише кожен другий, хто проголосував за нього в травні 2014 р. І нинішня ухильна риторика Президента у спілкуванні зі ЗМІ може тільки погіршити його становище. Особливо це стосується нових обіцянок про проведення реформ (податкової і системи охорони здоров'я), хоча за реформи у нас відповідає уряд, на формування якого, за словами самого Порошенка, він не впливає.

Не менш небезпечною для глави держави є і тема врегулювання ситуації на Донбасі, особливо в світлі останньої його зустрічі з Борисом Гризловим — представником Росії в мінському процесі. Адже замість того, щоб проінформувати громадськість про підсумки цих переговорів, Порошенко в ході своєї прес-конференції почав пояснювати, чому візит Гризлова на Банкову був засекречений. Пообіцявши при цьому, що практика такого роду таємних переговорів буде продовжена. І це в той час, як багато вітчизняні політики, в тому числі і представники правлячої парламентської коаліції, при активному підбурюванні Кремля вже і так звинувачують Президента у здачі Донбасу.

Реклама на dsnews.ua
    Реклама на dsnews.ua