• USD 28
  • EUR 33.3
  • GBP 38.4
Спецпроєкти

Неув'язочка вийшла. Чому у Зеленського передумали призначати дату виборів

Верховна Рада на прохання президента відклала розгляд проекту постанови про призначення на 25 жовтня місцевих виборів — у ньому не було згадки про райради, а також не були враховані зміни у зв'язку з адмінреформою

Реклама на dsnews.ua

На позачерговому засіданні в понеділок, 13 липня, Рада мала розглядати проект постанови №3809 "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 р. (25 жовтня 2020 р.)".

Вже після початку позачергового засідання представник президента в парламенті Руслан Стефанчук заявив, що в Раду надійшов лист від Володимира Зеленського з проханням прибрати з порядку денного розгляд цього питання, без будь-яких пояснень.

Частково прояснив ситуацію у своєму Telegram-каналі народний депутат від "Слуги народу" Олександр Качура – за його словами, Зеленський попросив відкликати проект постанови, оскільки в ньому "є деякі технічні неузгодженості".

Вони полягали в тому, що в документі передбачалися вибори тільки обласних, міських, селищних і сільських рад, але про райради не було ні слова, що, природно, викликало б колізію.

Планувалося, що профільний комітет в понеділок швидко внесе зміни до документа, додавши туди і районні ради.

Про це повідомив голова партії і перший заступник голови фракції "Слуга народу" Олександр Корнієнко на погоджувальній раді керівників фракцій і груп парламенту.

"Нам треба терміново скликати наш комітет, він вже збирається. Я прошу голову Верховної Ради допомогти нам потім з тиражуванням, щоб в зал вийшла уточнена постанова [проект постанови]. Нам потрібно додати туди вибори в районні ради, оскільки вони включені в постанові. Дійсно, це колізія, [яка] могла б скластися, але ми не можемо порушувати свою конституційну мету — оголосити чергові вибори", — пояснив він.

Реклама на dsnews.ua

Депутат від фракції "Голос" Роман Лозинський підтвердив, що в проекті постанови упущені вибори в районні ради, і комітет повинен терміново зібратися, щоб цей недолік виправити, але, як виявилося, це була не єдина причина відкласти розгляд питання про вибори.

"Призначати вибори до того, як будуть прийняті правила (виборчий кодекс), а також до прийняття рішення про укрупнення районів — це як будувати будинок, починаючи з даху", — написав депутат.

Справа в тому, що 12 червня Кабмін у рамках адмінреформи затвердив проект нового переліку територіальних громад і районів, який тепер має затвердити Рада. Кількість районів має скоротитися більш ніж в три рази — з 490 до 129. Відповідно майже вчетверо має скоротитися і кількість райрад. І тут парламент ризикує створити ще одну колізію, адже якщо постанову про вибори візьмуть раніше, ніж проект про укрупнення районів, то вибори будуть проходити у відповідності зі старим адміністративним поділом, яке Рада планує поміняти в липні.

В результаті профільний комітет так і не встиг зібратися, і у Зеленського попросили "слуг" зняти проект з розгляду, мабуть, з обох вищеназваних причин.

Зазначимо, що чергові місцеві вибори в Україні, згідно Конституції, мали відбутися 25 жовтня 2020 р. Верховна Рада призначає чергові місцеві вибори не пізніше ніж за 90 днів до дня їх проведення. Відповідно, депутати повинні прийняти рішення про місцеві вибори до 18 серпня. Цей пленарний тиждень — останній перед канікулами. Тобто запустити процес виборів 25 жовтня потрібно по п'ятницю включно.

    Реклама на dsnews.ua