• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Під загрозою — Київ. Для чого Путін готує військову провокацію на Донбасі

Примаков-молодший не посоромився визнати, що Росія планує в ОРДЛО casus belli з масовими жертвами серед цивільних осіб

Росія планує військову провокацію на Донбасі/Russonline.org
Росія планує військову провокацію на Донбасі/Russonline.org
Реклама на dsnews.ua

Casus belli від Путіна

В останні дні множаться підтвердження того, що Кремль збирається організувати на Донбасі casus belli — привід для війни. Цілий ряд таких свідоцтв призводить Східна правозахисна група. Її спостерігачі в ОРДЛО стверджують, що в окупаційні адміністрації РФ готуються до бойових дій.

Зокрема, через КПП «Должанський» і «Маринівка» у вечірній і нічний час проходять колони з дизельним паливом. По маршруту Алчевськ — Стаханов — Первомайськ доставлені лісоматеріали для зміцнення позицій окупантів на лінії фронту. У нічний час з РФ в ОРДЛО через КПП «Ізварине» заходять колони з військовою технікою. У ОРДЛО почали повномасштабну роботу полігони, заняття з бойової підготовки з новобранцями йдуть кожен день. У Росії «Союз добровольців Донбасу» проводить вербування «добровольців» для участі в бойових діях на території України.

Коментуючи цю інформацію, член української делегації в ТКГ Сергій Гармаш нагадав, що 3 березня глава російської делегації Борис Гризлов заявив, що «Україна провокує військову ескалацію конфлікту». При цьому Росія роздуває військову антиукраїнську істерію в окупаційних і російських ЗМІ; активізувала ремонти своїх позицій на передовій і будівництво другої лінії оборони; розпочала підготовку до мобілізації місцевих і своїх «добровольчих» військових резервів; почала пропаганду ідеї введення «російських миротворців» на Донбас.

За оцінкою Гармаша, вимальовується наступна картина. Росіяни готують на Донбасі військову провокацію, яка може стати приводом для введення в ОРДЛО «російських миротворців». Мета — створити на Донбасі нову реальність, яка дозволить законсервувати конфлікт за абхазьким зразком (з «громадянами РФ» на лінії розмежування), переформатувати ОРДЛО в військову базу РФ і відновити військові дії в будь-який потрібний Москві момент.

«Тому важливо реагувати адекватно, не даючи приводу для введення" миротворців ", — резюмував Гармаш і тут же сам себе поправив: — Хоча Путіну приводи і не потрібні. Гітлеру для захоплення Польщі не потрібно було реального нападу поляків на німецьку радіостанцію, він сам все зробив за них».

Для «миротворців» або для великої війни?

Реклама на dsnews.ua

Введення «російських миротворців» — не єдиний можливий мотив Кремля для організації casus belli на Донбасі. Інший, альтернативний мотив озвучив глава «Росспівробітництва» Євген Примаков-молодший. За його словами, армія РФ може вдарити по центру Києва.

Нагадаємо, що Євген Примаков-молодший — онук Євгена Примакова, що залишив по собі недобру пам'ять, який був останнім в історії СРСР начальником Першого головного управління КДБ СРСР і першим в історії Росії директором Служби зовнішньої розвідки РФ. «Росспівробітництво» на чолі з Примаковим-молодшим зараз активно шукає союзників серед українських медіа та громадських організацій. А Служба зовнішньої розвідки України в січні попередила, що "Росспівробітництво" активізувало підривну діяльність в нашій країні.

Примаков-молодший завідує одним з найважливіших каналів, за допомогою яких Кремль фінансово підживлює (і заодно націлює і спонукає до дій) свою п'яту колону в Україні. Тому його версія заслуговує на пильну увагу.

Він заявив в своєму Telegram-каналі, що «якщо Київ дійсно готується до бліцкригу на Донбасі», то «Росія не зможе залишити російських громадян на поживу карателям». Він спрогнозував удари по «київським режиму», зокрема, «придушення військової, командної інфраструктури режиму, в тому числі і поза району безпосередніх бойових дій». «І якщо Києву не дуже шкода втратити своїх солдатів в нових котлах (ймовірно, що Київ на це і розраховує — сподіваючись викликати реакцію Вашингтона), — то втратити, ну, наприклад, Банкову, вузли зв'язку, аеродроми, електростанції, мости, залізничні розв'язки, великі промислові підприємства, що виробляють військову продукцію, Київському режиму буде дуже боляче», — пригрозив голова відомства, яке офіційно займається« міжнародним гуманітарним співробітництвом».

Найважливіша частина його загрози полягає в анонсі, що Кремль буде діяти за прикладом дій НАТО в Югославії: «Росія формально просто повторить рівно те, що багато разів робили наші шановні партнери по відношенню до багатьох інших урядів, звинувативши тих у злочинах проти цивільного населення». Тобто Примаков-молодший не посоромився визнати, що Росія планує casus belli з масовими жертвами серед цивільних осіб. Можна припустити, що туди завчасно прибудуть знімальні групи російського телебачення — і деякі з них теж потраплять під обстріл.

Загроза Києву або Вашингтону?

Підкреслимо, що не слід розглядати всі в парадигмі взаємних погроз між Києвом і Москвою. Мовляв, Москва у відповідь на незговірливість Києва блокує переговори, Київ у відповідь вводить санкції проти п'ятої колони і блокує її телеканали, Москва у відповідь демонстративно готує свою окупаційну армію в ОРДЛО до бойових дій і так далі. Типу «а ми у відповідь візьмемо Медведчука» — «а ми у відповідь організуємо casus belli». Звичайно, в такій парадигмі все виглядає не більш ніж взаємним залякуванням, яке навряд чи переросте в щось більш серйозне.

Однак щоб адекватно оцінювати вірогідність різних сценаріїв, потрібно враховувати, що крім Києва і Москви є ще Вашингтон. І на даний момент як для Москви, так і для Вашингтона російсько-українська війна на Донбасі не є головною проблемою в двосторонніх відносинах Росії і США. У Байдена є безліч інших претензій до Путіна, крім цієї війни.

Нагадаємо, що на початку березня США слідом за Євросоюзом ввели санкції проти Росії через Навального. Причому американці ввели не тільки персональні, але також інституційні та секторальні санкції. Так, поставлено крапку в комерційну співпрацю в космічній сфері; США повністю відмовляють Росії в експорті оборонних технологій; припиняють надання будь-якої допомоги РФ, за винятком термінової гуманітарної; вводять заборону на надання Росії кредитів американськими урядовими фінансовими організаціями, в тому числі експортно-імпортним банком.

Через три місяці адміністрація Байдена повинна буде ввести другий пакет санкцій за отруєння Навального. Питання в тому, чи буде там заборона американським компаніям купувати російські ОФЗ (облігації федеральної позики). ОФЗ складають основу російського державного боргу; за допомогою їх продажу уряд покриває дефіцит бюджету, що утворився через коронакризу. Йдеться про гігантські суми: так, мета мінфіну РФ на перший квартал 2021 року — розмістити ОФЗ на трильйон рублів ($13,5 млрд). Крім того, є небезпека, що іноземці під загрозою майбутніх санкцій почнуть швидко виходити з рублевих активів. Тобто зараз Росія опинилася перед серйозною загрозою обвалу рубля і падіння всієї економіки.

Також команда Байдена не збирається забувати про російське втручання в американські вибори в 2016 і 2020 рр. Крім того, радник Байдена з нацбезпеки Джейк Салліван пообіцяв, що США дадуть відповідь на російські кібератаки. «Ця відповідь буде включати поєднання видимих і невидимих інструментів. І це будуть не просто санкції. Реакція на ряд подібних дій вимагає більш повного набору інструментів», — сказав Салліван.

Зрозуміло, що в Кремлі зараз шукають способи натиснути на Байдена, і одним з таких способів як раз і може бути загроза загострення на українському фронті. Але в такому разі це має бути щось серйозніше, ніж локальна провокація на якійсь ділянці.

Навіть загроза введення в ОРДЛО «російських миротворців» навряд чи може когось налякати, адже тим самим Кремль всього лише визнає факт російської окупації ОРДЛО. А ось загроза розбомбити Київ і примусити Зеленського до ганебної капітуляції — це вже зовсім інший поворот подій.

Це не означає, що загроза неодмінно буде виконана. Але Кремль може визнати за необхідне продемонструвати Вашингтону серйозність своїх намірів. І для цього влаштувати на Донбасі casus belli з масовими жертвами. Це цілком у дусі кремлівських гебешних «гуманістів» типу Путіна і інших примакових.

    Реклама на dsnews.ua