• USD 39.6
  • EUR 42.3
  • GBP 49.1
Спецпроєкти

Бовкнув не зайвого. Пєсков мітить в наступники Путіна?

Місцями виникає відчуття, що Пєскову "запускають" власну виборчу кампанію, наприклад, в наступники Путіна
Фото: EPA/UPG
Фото: EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Нова зрада на порядку денному в Україні. З подачі прес-секретаря президента РФ Дмитра Пєскова всі почали пліткувати про якихось не афішуються контактах глави української держави Петра Порошенка і Володимира Путіна.

Пєсков перед прес-шоу господаря Кремля, який відбувся 14 грудня, дав інтерв'ю в рамках програми "Дійові особи з Наилией Аскер-Заде" телеканалу "Росія-1", яке показали 21 січня. У ньому він нібито заявив про те, що президенти підтримують контакт і проводять таємні зустрічі. Це лайт-версія, яку розтиражували ЗМІ. Причому одними з перших були як російські, так і українські. І полетіла зрада по просторах інтернету. В Адміністрації президента України ці повідомлення спростували: "Жодних двосторонніх зустрічей президент України з президентом Росії з моменту укладення Мінських домовленостей не проводив".

На ділі ж інформаційна хвиля була запущена не окремими ЗМІ, як може здатися, а самим Пєсковим. Досить поглянути на горезвісне інтерв'ю, яке доступне для перегляду на сайті російського телеканалу, і на його сторінці в YouTube. Плюс "Росією-1" на самому початку сюжету було "правильно" здійснена подача тези. Місцями, до речі, виникає відчуття, що Пєскову "запускають" власну виборчу кампанію, наприклад, в наступники Путіна. А чого немає, з точки зору середньостатистичного росіянина, що поглинає информпродукт Кремля? Близький до царя, дає "гідну відповідь" Заходу, розумний, "по-російськи" цинічний, є вуса і т. п. Але це лише припущення, нехай і не позбавлене підстав. І ще один момент, досить комічний: під час перегляду інтерв'ю майже на п'ятій хвилині вискочив типовий для відеохостингу короткий рекламний ролик. Так дуже забавно його поява на самому справі, оскільки, так співпало, що в ньому "Нафтогаз", природно, українською мовою нагадував про свою перемогу над "Газпромом" в Стокгольмському арбітражі.

Але це ліричний відступ. Повернемося до теми з зустрічами Путіна і Порошенка. Відповідаючи на питання Аскер-Заде про те, коли останній раз проходив такий контакт, Пісків ухильно, але незвично не скупо, просторікує про те, що міжнародні зустрічі, про яких Кремль не поширюється, мають місце бути. За словами рупора Кремля, у Путіна графік куди більш насичений, ніж здається на перший погляд. При цьому безпосередньо про зустріч двох президентів він не сказав ні слова.

Як бачимо, формально причепитися до Пєскову насправді не можна. Після того як хвиля вже пішла, він прикинувся дурником і заперечував, що говорив таке. "Ніхто ні про які зустрічі і не говорив. В інтерв'ю я не сказав про те, що такі зустрічі були", - сказав він, зазначивши, що мова йшла про міжнародні контакти в цілому.

Тільки "не горобцеві" вже байдужий коментар Пєскова, він вирвався і гуляє информпространству, гніздиться в стрічках новин. Хтось прихистив новину саме в лайт-форматі, тому що всі ставлять; хтось повірив без фактчекинга; з особливою охотою його підхопили видання, "заробляють" на зраді і дутих сенсацій. Не суть. Це насправді замітка, яка не могла не розійтися.

Але. По суті ж Пісків дійсно дав пресі посмакувати цю думку, дозволив пограти і інтерпретувати так, як того чекали і хотіли в Кремлі. Тобто спікер президента РФ надав максимальну контекстну прив'язку, повз яку ніхто не пройшов, природно. Тим більше що "Росія-1", як написано вище, загострила увагу на цій частині інтерв'ю.

Реклама на dsnews.ua

Вкидання пройшов вдало, і сталося це, зауважимо, відразу після скандалу з вояжем Порошенко на Мальдіви. Що, звичайно, не дуже красиво, нехай гарант та відпочивав за свій рахунок. Але така на даний момент українська політична культура. На жаль. Вона лукава за своєю природою. Особливо впадає в очі на тлі відпустки подружжя Макрон - Емманюель і Бріжит - на території Франції, а точніше в Марселі. Єлисейський палац до піару підійшов грамотно. А Кремль - до продукування в Україні нової варіації "Шатуна" з метою знову порушити опозицію - як уявну, так і реальну.

І Путін, до речі, теж доклав руку до розгону історії з мальдівських відпусткою Порошенко. Причому зробив він це явно заради виборців. "Що стосується президента України, я не знаю, де він проводив свої новорічні свята. Але я не вважаю, що це соромно президенту: виїхати кудись за кордон і провести там якийсь час... Мені достовірно про це нічого невідомо, тому мені складно коментувати. У всякому разі, він багата людина і може собі дозволити виїхати з сім'єю за кордон, у тому числі на Мальдіви", - пожартував Путін. Тобто в одному коментарі зміг де-факто назвати українського колегу "поганим президентом", а також натякнути на те, що цей президент не бідний. Правда, дивно чути остання теза - це очевидне лицемірство навіть для більшості одурманених телевізором росіян.

Плюс до всього занедбаність Пєскова цілком може бути персоналізацією для виборчої кампанії шефа. Тобто в якості зовнішнього ворога замість української сторони і Києва, звичних вуху й оку матеріалів кремлівських ресурсів, демонізації у промовах Путіна і його прісних буде піддаватися безпосередньо Порошенко. По-перше, це щось новеньке для росіянина на виборах. Український президент - новий візаві. І не представляє загрози з точки зору внутрішньої політики Москви, як той же Навальний. По-друге, Україну незабаром теж чекають вибори. Так чому б мешканцям кремлівських коридорів не спробувати щастя в розхитуванні ситуації.

    Реклама на dsnews.ua