• USD 28.3
  • EUR 33.5
  • GBP 36.9
Спецпроєкти

Підводячи риску під "Гюрзою-М". Як послужать країні катери нашого виробництва на тлі "Айлендів " і Mark VI

Сім катерів типу "Гюрза-М" можуть дуже надовго опинитися останніми, виготовленими в Україні, в складі нашого Військово-морського флоту

Малий броньований артилерійський катер "Костопіль"/dumskaya.net
Малий броньований артилерійський катер "Костопіль"/dumskaya.net
Реклама на dsnews.ua

Прийняття на озброєння Військово-морського флоту сьомого за рахунком малого броньованого артилерійського катера типу «Гюрза-М», який отримав власне ім'я «Костопіль» (бортовий № P180), по суті, означає закінчення цілої епохи катерів вітчизняного виробництва. Хоча контракт передбачає поставку восьми одиниць, однак у якому вигляді і коли буде добудований останній катер — велике питання.

На сьогодні вже очевидно, що вектор в плані озброєння ВМС України змінився в бік кораблів іноземного виробництва. 27 вересня 2018 р. в американському Балтиморі відбулася церемонія передачі Україні двох патрульних катерів типу Island, а до кінця 2021-го, можливо, будуть передані ще три катери цього типу. Готується передача Україні від США шести катерів класу Mark VI з озброєнням, а в ЗМІ активно обговорюється тема використання нашою країною британських ракетних катерів.

На цьому тлі вже заявлено, що «Гюрза» більше купуватися не буде, будуть введені в дію два побудованих штурмових катери типу «Кентавр», і все. Ні про яке продовження співпраці з «Кузнею на Рибальському» не йдеться.

Однак варто визнати, що на сьогодні саме сім катерів типу «Гюрза-М» і становлять основу моці ВМСУ в прибережних районах. Причому чотири катери знаходяться на Азовському морі — в порту Бердянськ, де планується створити постійну військово-морську базу. Два катери були перекинуті туди наземним транспортом у вересні 2018 р., ще два зовсім недавно — 22 вересня. Решта три знаходяться в Одесі.

Відзначимо, що катери цього проєкту, як і багато інших розробки вітчизняного військово-промислового комплексу, ведуть свій родовід ще з нульових років. Тоді в Дослідно-проєктному центрі кораблебудування в Миколаєві був розроблений броньований катер — проєкт 58150 (шифр «Гюрза»). Україні вдалося зацікавити ним Узбекистан, який за американські гроші замовив на верфі заводу «Ленінська кузня» будівництво двох таких катерів. З 2005 р. катери типу «Гюрза» несуть службу на річці Амудар'я в районі міста Термез, де перекривають контрабанду зброї та наркотиків на кордоні з Афганістаном.

У 2015 р., коли з'явилася необхідність швидкого насичення ВМСУ катерами, проєкт був серйозно перероблений — насамперед було збільшено водотоннажність і загальні розміри (було потрібно, щоб катери могли ходити не тільки по річках, але й в прибережних районах Азовського і Чорного морів). Серйозно був змінений і склад озброєння — замість башт БМП-2 та БТР-70 катери отримали два дистанційно керованих морських модулі БМ-5М.01 «Катран-М», які, по суті, є варіантом бойового модуля БМ-3 «Штурм», що встановлюється на БТР-4. Кожен такий модуль озброєний 30-мм автоматичною гарматою ЗТМ-1, 30-мм автоматичним гранатометом КБА-117, 7,62-мм кулеметом КТ, а також парою вітчизняних ПТРК «Бар'єр» з лазерною напівактивною системою наведення.

У підсумку новий проєкт отримав шифр «Гюрза-М», і Міністерством оборони України було замовлено вісім катерів. Перший катер для ВМСУ, який отримав назву «Білгород-Дністровський», був спущений на воду в Києві 11 листопада 2015 р.

Реклама на dsnews.ua
На сьогодні сім катерів типу «Гюрза-М» становлять основу моці ВМСУ в прибережних районах/dumskaya.net
На сьогодні сім катерів типу «Гюрза-М» становлять основу моці ВМСУ в прибережних районах/dumskaya.net

Незважаючи на те що основні приміщення катера (рульова рубка, відсіки зброї, паливні цистерни, моторний відсік) броньовані, однак, як показали події 25 листопада 2018 р. в районі Керченської протоки, близький вогневої контакт можливий тільки з противником, озброєним легкою стрілецькою зброєю (але не більше того). Крім того, застосування протитанкового ракетного комплексу в морських умовах ускладнене, а весь інший комплекс озброєння може застосовуватися виключно в умовах шторму до трьох балів.

Хоча від катера до катера склад обладнання змінювався. Так, «Костопіль» — єдиний із серії, що отримав протидиверсійну гідроакустичну станцію Cerberus Mod 2 виробництва німецької компанії Atlas Elektronik. Крім того, у нього змінено склад озброєння — встановлено бойові модулі КАУ-30М під керуванням оптико-електронної вогневої системи Spin. Він же отримав можливість встановлювати морські міни. При цьому не можна не відзначити, що, маючи можливості для виявлення диверсантів, катер не отримав ніякого протидиверсійного озброєння — хоча б на зразок радянського гранатомета МРГ-1.

Катери ж умовно другої черги — «Вишгород», «Кременчук», «Лубни» і «Нікополь» — мають зміни в ходовій частині. Так, у них інший гребний гвинт, змінене компонування машинного відділення. Усе це дозволило вийти на розрахункову максимальну швидкість в 25 вузлів, яка була недоступна катерам першої черги — «Аккерману» і «Бердянську».

Надалі планується модернізація всіх катерів цього проєкту як носіїв безпілотного авіаційного комплексу F-2M. Судячи з усього, буде реалізований катапультний запуск з борту катера й парашутна посадка на воду. Однак зараз комплекс тільки проходить державні випробування.

В цілому катери типу «Гюрза-М» мають всі очевидні недоліки «москітного флоту», головний з яких — мала дальність дії, автономність і мореплавство, які не дозволяють їм діяти на великих відстанях від власної бази, а також в складних погодних умовах (шторм ). Також вони мають вкрай обмежені можливості щодо захисту від авіації і крилатих ракет супротивника (вся катерна система ППО — це скромні переносні зенітно-ракетні комплекси). Таким чином, вони можуть діяти тільки під надійним прикриттям частин берегової оборони та морської авіації. А з тим і з іншим у нас поки що серйозні проблеми.

З іншого боку, введення до ладу катерів західного виробництва поки теж не виглядає серйозною альтернативою для «Гюрза-М». Незважаючи на заявлену універсальність, два отриманих «Айленди» озброїли гарматами «часів взяття Очакова» — 25-мм артилерійськими установками 2М-3М. Очевидно, що в такому вигляді вони вкрай умовно підсилюють міць українського флоту.

    Реклама на dsnews.ua