• USD 26.7
  • EUR 31.4
  • GBP 36.9
Спецпроєкти

Похорон "Мінська". Навіщо Росія призначила на жовтень загострення війни

Мова вже не про шантаж, а про факт, що відбувся, — офіційно оголошене рішення Путіна

Пункти пропуску «Гукове» і «Донецьк»
Росія оголосила про рішення заблокувати продовження мандата місії спостерігачів ОБСЄ на російських пунктах пропуску через державний кордон «Гукове» і «Донецьк» / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

2 вересня на засіданні Постійної ради ОБСЄ у Відні Росія оголосила про рішення Путіна заблокувати продовження мандата місії спостерігачів ОБСЄ на російських пунктах пропуску через державний кордон «Гукове» і «Донецьк» після 30 вересня 2021 г. Це єдині два місця, де Росія дозволяла спостерігачам ОБСЄ відслідковувати переміщення людей і техніки між РФ і окупованими територіями України. Решта шість пунктів пропуску залишалися поза моніторингу ОБСЄ, тобто контроль ОБСЄ за цією ділянкою кордону був, взагалі кажучи, фіктивним.

Тому рішення Росії повністю заблокувати місію спостерігачів ОБСЄ — це перш за все демонстративний крок. І демонструє він готовність Кремля відразу після 30 вересня, вже в жовтні, піти на прямі порушення Мінських угод.

У чому США і Україна звинуватили Росію

Тимчасова повірена у справах США в ОБСЄ Кортні Остріан виступила у відповідь із заявою про те, що нинішнє заперечення Росії проти продовження мандату місії спостерігачів ОБСЄ на кордоні — ще один пункт в довгому списку порушених обіцянок і чергова демонстрація того, що підтримка позитивних відносин з сусідами не є пріоритетом для РФ. Остріан нагадала Постійній раді ОБСЄ, що Росія підписала в 2014 р. Мінські протоколи, які містять текст, який гарантує «постійний моніторинг на українсько-російському державному кордоні та перевірку з боку ОБСЄ».

Міністерство закордонних справ України виступило із заявою, в якій підкреслило, що рішення Росії прийнято безпосередньо перед широкомасштабними військовими навчаннями «Захід-2021». «Розглядаємо таке рішення РФ як свідчення її планів продовжувати і збільшувати поставки зброї, військового обладнання, боєприпасів, регулярних військ і найманців на тимчасово окуповану територію України в Донецькій і Луганській областях, що може привести до подальшої ескалації в зоні російсько-українського збройного конфлікту», — прогнозує МЗС України.

За даними міноборони РФ, в спільних російсько-білоруських стратегічних навчаннях «Захід-2021», які пройдуть з 10 по 16 вересня на дев'яти полігонах в Росії і п'яти полігонах в Білорусі, буде задіяно близько 200 тис. чоловік. Повернення військ в пункти постійної дислокації після участі в навчаннях заплановано до середини жовтня. Зважаючи на це не виключено, що частину цих військ Росія планує перемістити на окуповані території Донеччини та Луганщини. Тому Україні слід готуватися до різкого загострення на лінії фронту після 30 вересня.

Чому кремлівська пропаганда змінила платівку

Реклама на dsnews.ua

У зв'язку з цим варто зазначити, що кремлівська пропаганда різко змінила свої оцінки візиту Володимира Зеленського в США. Спочатку вона акцентувала на тому, що візит провальний. А деякі прокремлівські Telegram-канали навіть хвалилися, що Джо Байден вимагатиме від України реалізації Мінських домовленостей і виконання зобов'язань, які Зеленський взяв на себе на переговорах нормандської четвірки в Парижі 9 грудня 2019 р.

Такого розвитку подій не можна було виключати, оскільки в адміністрації Байдена є різні люди, в тому числі і прихильники примирення з Путіним. Однак Байден вибрав сторону України. У спільній заяві за підсумками візиту взагалі не згадані Мінські домовленості. Замість цього говориться про підтримку США міжнародних зусиль, «спрямованих на врегулювання конфлікту, розв'язаного Росією на сході України», і міститься заклик до Росії «виконати зобов'язання щодо припинення вогню на сході України і по-справжньому брати участь в зусиллях з врегулювання конфлікту для завершення війни» .

Після цієї заяви кремлівська пропаганда змінила платівку. Прессекретар Путіна Дмитро Пєсков став розповідати, що плани США з надання військової допомоги Україні «потенційно можуть бути причиною для непередбачуваних дій української сторони в плані спроб силового врегулювання внутрішньоукраїнського конфлікту на південному сході, це дуже небезпечно». А речник МЗС РФ Марія Захарова назвала військову допомогу США Україні порушенням пункту Мінських угод про виведення іноземних військ і військової техніки.

Загалом, слід чекати на російському телебаченні репортажів про «звірства української вояччини, підбурюваною Вашингтоном». А далі прозвучать офіційні заяви Кремля про те, що Україна, мовляв, поховала «Мінськ».

Обтяжуючі обставини

Звичайно, Росія і раніше проводила масштабні навчання у наших кордонів і лякала загостренням на фронті. Тому можна сподіватися, що і на цей раз Путін просто блефує.

Але зараз є дві обтяжуючих обставини. По-перше, 19 вересня — вибори до Держдуми РФ, після яких у Путіна будуть розв'язані руки для нових авантюр.

А по-друге, блокування Росією місії спостерігачів ОБСЄ на пунктах пропуску «Гукове» і «Донецьк» — подія безпрецедентна. Ця місія здійснює свою діяльність з 29 липня 2014 року за рішенням Постійної ради ОБСЄ, прийнятому на основі консенсусу. Місія повинна повідомляти про ситуацію на блокпостах, а також про переміщення через кордон. Як вже було сказано, ця місія не здатна здійснювати повноцінний моніторинг всієї ділянки українсько-російського кордону, контрольованого окупантами. Але сам факт роботи цієї місії використовувався Кремлем як доказ того, що Росія виконує Мінські домовленості.

І ось з 30 вересня все це вже буде не потрібно Путіну. Тут важливо підкреслити, що це рішення було прийнято не спонтанно — воно готувалося ще з весни цього року. Раніше мандат місії спостерігачів ОБСЄ продовжувався кожні чотири місяці. У травні РФ відмовилася продовжувати мандат на чотири місяці і погодилася тільки на два місяці — до 31 липня. У червні міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба повідомив, що Росія загрожує повним закриттям місії спостерігачів ОБСЄ на пунктах пропуску «Гукове» і «Донецьк». Тоді це було тільки засобом шантажу, в липні Росія погодилася продовжити мандат місії ще на два місяці.

Але тепер вже не про шантаж, а про факт, що відбувся, — офіційно оголошене рішення Путіна. Місія спостерігачів ОБСЄ повинна буде припинити роботу. Фактично Росія поховала «Мінськ» і саме тому звинувачує в похоронах «Мінська» Україну.

Так, швидше за все, Росія блефує. Але необхідно готуватися до того, що Путін включить в новий блеф і серйозне загострення на фронті.

    Реклама на dsnews.ua