• USD 27.2
  • EUR 30.8
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Веселі сусіди. Польща вирішила стати іконою українських популістів

Польща вирішила знизити вік виходу на пенсію і створити собі проблеми на майбутнє
Фото: newdaynews.ru
Фото: newdaynews.ru
Реклама на dsnews.ua

1 листопада 2017 р. вік виходу на пенсію для поляків буде знижений до 65 років для чоловіків і 60 років — для жінок. Таким чином, правляча у Польщі партія Право і Справедливість (Піс) зважилася все-таки виконати свою обіцянку, а її голова Ярослав Качинський отримав можливість знищити пенсійну реформу, дітище свого конкурента Дональда Туска.

У 2012 р., коли Туск був прем'єром Польщі, вирішили, що потрібно покроково піднімати пенсійний вік кожні чотири місяці на один місяць, поки він не досягне 67 років для чоловіків і жінок. Чоловіки повинні були вийти на цей рівень у 2020 р., жінки в 2040 р.

Як і в Україні, в Польщі подібні реформи не обходяться без істерики трудящих. Піклувальники за щастя простого народу просто-таки б'ються в конвульсіях — мовляв, доки!

Тепер, нарешті, настав історичний момент і реформа скасована. На пенсію знову можна виходити з 60 років для жінок і 65 — чоловікам. Народ і його поки улюблена партія святкують перемогу. Правда, Піс залишила ще лазівку для здорового глузду і той, хто не захоче виходити на пенсію, коли належить, може попрацювати більше, але тільки в індивідуальному порядку. Серед тих, хто буде виходити на пенсію в 60 і 65 років, різко зросте частка отримують, як висловилася Gazeta Wyborcza, "голодні пенсії", інакше кажучи, на мінімальному рівні в 700 злотих (близько 5 тис. грн). Загалом, подорожувати особливо не на що, добре якщо буде чим оплатити комунальні послуги і ліки.

Зробивши подарунок тим, хто вже зібрався на пенсіон, уряд Польщі підклало порядну свиню молодому поколінню — саме йому доведеться платити більше на утримання пенсіонерів, але оскільки покоління пенсіонерів і тих, хто вже зібрався виходити на пенсію більш численне, то саме його інтереси дотримується правляча партія.

Забавно, але періодично навіть на урядових економістів зійде просвітлення. Наприклад, на віце-прем'єра з економіки Матеуша Моравецького, і вони відзначають, що, мовляв, якщо у Польщі погіршиться співвідношення між кількістю працездатного населення і пенсіонерами, то країні загрожує катастрофа. Найкумедніше, що це йдеться в ситуації, коли з 38 млн поляків на пенсії перебувають всього 4,9 млн.

Між тим в Україні, за 42 млн населення (після анексії Криму та окупації частини Донбасу), на пенсійне забезпечення складаються 12,5 млн українців. Так що, образно кажучи, якщо, за словами г-на Моравецького, Польщі загрожує катастрофа, то в Україні вона вже відбулася, тільки ми цього не помітили.

Реклама на dsnews.ua

Найцікавіше, що винен у цьому не Володимир Путін, який розв'язав гібридну війну проти України. З великою часткою ймовірності можна стверджувати, що якщо б Путін не напав, то ситуація була б аналогічною з польської. Можна навіть не сумніватися, що якби не було війни, українські власті відмінили б підвищення віку виходу на пенсію (зараз пенсійний вік для жінок поступово піднімається до 60 років, а для чоловіків на державній службі — до 62 років) відразу після перемоги революції, в лютому або березні 2014 р.

Тепер здається, страх перед вторгненням Путіна пройшов. На фронті, крім обстрілів, нічого особливого не відбувається. За повідомленнями журналу The Economist, після перемоги Дональда Трампа на виборах у США сировинні ринки починають оживати і демонструвати позитивну динаміку, так чому б сировинної Україні не звернути увагу на польський досвід і не зробити аналогічний крок "на зустріч людям"?

Тим більше, що на відміну від Польщі, де значна частина політичного класу опонує рішенням Піс, які руйнують економіку і пригнічують економічне зростання, в Україні навіть протестувати буде нікому, оскільки політичних партій, які виступають за раціональну економічну політику і обмеження бажань народу, у нас немає в принципі. В Україні всі політичні партії за народ і обмежувати його ні в чому не бажають. У нас в країні в ролі обмежувального лякала виступає виключно МВФ, який вимагає, то обмежити бюджет, підвищити пенсійний вік, то припинити субсидувати промисловість і сільське господарство, по кожному пункту викликаючи напади жовчної ненависті.

Втім, це справа перспективи. А поки польський державний комітет статистики (GUS) опублікував дані про стан економіки, які свідчать, що економічне зростання вже гальмує. У третьому кварталі зростання ВВП склало 2,5% рік до року, а прогнози давали 2,9%. Здавалося б, дрібниця, всього 0,4 п. п., але проблема в тому, що, за оцінкою фахівців GUS, зростання загасає. Причому найпарадоксальніше, що зовнішніх причин для цього немає. Більше того, в часи прем'єрства Туска польська економіка зростала швидше в гірших умовах, коли надворі бушувала світова криза, а тут нічого особливого не відбувається, а економіка гальмує.

Експерти Форуму громадянського розвитку (FOR) вже відкрито говорять, що уряд Піс просто втратило рік. Більше того, далі буде гірше — соціальні ініціативи уряду щодо роздачі грошей сім'ям з дітьми (програма 500+), зниження пенсійного віку до найнижчого в ЄС рівня (60 років для жінок) провокують иждевенчество і відхід з ринку праці як мінімум 240 тис. жінок працездатного віку і паралельно збільшують дефіцит пенсійного фонду на 10 млрд злотих (70 млрд грн). Ситуація починає до болю нагадувати українські реалії, де дефіцит Пенсійного фонду становить 145 млрд грн.

Це ще не всі досягнення уряду Піс. На думку експертів FOR, соціальні виплати, які організовує уряд Беати Шидло, провокують поляків приховувати свої офіційні доходи, щоб отримувати доплати від уряду. Ну тут вже і додати нічого — ні дати ні взяти, справжня Україна! Тільки, звичайно, в експортному варіанті.

Загалом, на випереджальний розвиток і скорочення дистанції з Німеччиною за доходами на душу населення розраховувати вже не доводиться. Крім того, з категорії швидкозростаючих економік Польща, переміщається в категорію країн, які розвиваються повільно.

Те, що там вона зустрінеться з Україною, інтрига малоприємна. Все-таки хотілося тішити себе надією, що коли-то (у невизначеному майбутньому) українці підтягнутися до поляків, а не навпаки. Поки виходить по-іншому. І якщо в минулому році, коли Піс прийшла до влади, економіка зростала на 3,5% в рік, Польща впевнено говорила, що планує приєднатися до зони євро, то тепер про це годі й мріяти. Економіка гальмує і росте всього на 2,1% в рік.

І можна не сумніватися, що політика масової роздачі соціальної допомоги, зниження пенсійного віку і намагання держави підпорядкувати собі судову гілку влади незабаром перетворять Польщу в другу Україну. Без незалежної судової влади, з роздутим соціальним сектором і популістами у влади обидві країни будуть чудовою демонстрацією, що нічого хорошого в країнах колишньої Речі Посполитої відбутися не може.

Хоча здавалося б, рецепт успіху досить простий. Справа за малим, необхідний відповідальний політичний клас, здатний приймати раціональні рішення, гарантувати захист приватної власності, незалежний суд, стабільні гроші і не занадто захоплюватися виконанням всіх народних хотілок. Свого часу генерал Шарль де Голль говорив, що швидше змінить виборцям, ніж Франції. Для Польщі такий підхід швидше виняток, а для України і взагалі нонсенс. Тому й історична доля, і рівень життя у всіх трьох країнах дещо різняться.

    Реклама на dsnews.ua