• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Польський "Лось". Україна готується бомбити тили ОРДЛО

Україна відчуває БПЛА на основі польського апарату - «Łoś» («Лось»), який являє собою багаторазовий ударний апарат з керованими ракетами
Реклама на dsnews.ua

Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Турчинов за останні два роки постійно є певним ньюсмейкером "перемоги", регулярно озвучуючи вкрай неприємні для Росії і підтримуваних ними бойовиків на Донбасі. Не змінив він собі і 9 грудня, зробивши низку важливих заяв після чергових випробувань бойової техніки на полігоні Гончарівське Чернігівської області.

Цього разу тут випробовувався безпілотна техніка, яка, можливо, буде прийнята на озброєння ЗСУ. Тут і безпілотні модулі для БМП, безпілотний міні-бронетранспортер "Фантом". Проте якщо про все це пройшло якось побіжно, то про бойові безпілотниках було сказано що називається "в лоб": "Я сподіваюся, що ті результати, які ми сьогодні отримали на полігоні, найближчим часом будуть підтверджені в бойових умовах".

Тобто ці слова цілком можна трактувати як те, що найближчим часом у бойовиків на Донбасі може додатися проблем.
Які ж ударні безпілотні апарати готуються до прийняття на озброєння української армиею? З виробником наші військові визначилися вже досить давно - це польська приватна компанія WB Electronics S. A. Однак якщо до сьогодні мова йшла про ліцензійне виробництво ударного БПЛА Warmate (такий апарат навіть показували Президентові на полігоні в селищі Дівички Київської області 27 квітня цього року), то на грудневих фотографіях з полігону засвітився зовсім інший тип польського апарату - "Łoś" ("Лось") від тієї компанії. І якщо Warmate являє собою зразок "камікадзе" - апарату одноразової дії, то "Łoś" - це багаторазовий апарат, який несе керовані ракети.

За повідомленнями польських ЗМІ цей БПЛА може нести дві керовані ракети LARUS (кожна по 5 кг) місцевого виробництва. Цікаво, що бойова частина ракет повністю аналогічна застосовуваної в Warmate і може бути як кумулятивної GK-1 (бронепробиваемость 100-120 мм), так і осколкової GO-1 (крім ударної частини містить 300 грам тротилу). А система наведення бомби дозволяє вражати цілі, виявлені оптикою апарату. Причому система досить значна, адже корисне навантаження БПЛА становить 55 кг, а бомби важать всього 10.

Реклама на dsnews.ua

Сам "Лось" досить великий - довжина 3,1 метра, розмах 6,4 метра, а вага 85 кілограм. До речі, дуже нетиповим рішенням для сучасних машин є використання двох двигунів внутрішнього згоряння, що з одного боку збільшує можливість візуального виявлення, з іншого боку - в рази підвищує надійність апарату, який за запевненням розробників може повернутися на базу навіть на одному двигуні. Безпілотник запускається з катапульти, яка являє собою причіп.

Спроби ВСУ отримати в своє розпорядження ударний безпілотник цілком собі вкладаються в концепцію затяжного позиційного протистояння на Донбасі, коли обмежені мінськими угодами сторони змушені шукати нестандартні форми боротьби. Згадаймо, наприклад, лютий 2016 року, коли за повідомленням наших ЗМІ бойовики кілька разів намагалися використовувати якусь подобу ударних безпілотників проти складів у прифронтовій зоні. Причому досить винахідливо і професійно - з груповим польотом вночі і скиданням горючої суміші.

Тепер по всій видимості прийшла черга відповідних дій. А те, що такі дії можуть мати успіх, показує, наприклад, коротка квітнева війна у Нагірному Карабасі, де азербайджанці з великим успіхом застосували апарати - камікадзе ізраїльського виробництва "Harop". За повідомленнями, підтвердженими обома сторонами, ними були знищені як мінімум автобус, в якому їхали вірменські добровольці, і артилерійські позиції вірменської армії.

Таким чином, можна говорити, що якщо на озброєнні ЗСУ з'явиться ударний БПЛА, то через якийсь час цілком можливо ми почуємо про перемоги "донецьких партизан" у тилу ворога.

    Реклама на dsnews.ua