• USD 27.3
  • EUR 30.9
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Помічники "Байракторів". Як працюють на Донбасі наші дрони Skyfist та R18

На R18 в якості бойового навантаження використовуються некеровані кумулятивні боєприпаси РКГ-1600, що створені заводом "Маяк"

Український безпілотник Skyfist
Український безпілотник Skyfist/uadcom.com
Реклама на dsnews.ua

Вдале застосування середньовисотного безпілотного апарату турецького виробництва "Байрактар" в ударному варіанті для поразки цілей на окупованій території Донецької області призвело до лавини інформації про можливості цієї зброї. Але факт у тому, що ударні безпілотники інших типів вже активно використовуються як нашими військовими, так і російсько-терористичними формуваннями.

Основним противником у небі для наших військових є пристосовані китайські квадрокоптери, які можуть нести лише одну гранату ВОГ-17. Їхня ефективність досить низька, зате противник намагається брати масовістю. Наприклад, з 25 по 31 жовтня командуванням ООС було зафіксовано вісім випадків застосування таких ерзац-ударних безпілотників з боку супротивника. Вони використовуються переважно на маріупольському напрямі — відмічені атаки на наші позиції поблизу Павлополя, Гнутового, Водяного та Лебединського.

З іншого боку, за деякими даними, бойовики в останні місяці отримали в своє розпорядження безпілотні апарати, які можуть нести не лише легкі ВОГи, але й руйнівні 82-мм мінометні міни. Це апарати літакового типу, їх застосування було відзначено горлівським напрямом. Є кілька версій, який російський апарат почав застосовуватись в якості ударного. Судячи з недавніх навчань, це може бути варіант апарату "Форпост" під назвою "Ластівка". Власне "Форпости" активно застосовувалися під час гарячої фази війни на Донбасі і щонайменше п'ять одиниць було збито (зробили аварійні посадки). Однак після 2016 р. жодних згадок про їхнє застосування немає. Є ймовірність, що новинку могли випробовувати на Донбасі, проте, зважаючи на кількість таких апаратів у РФ, це малоймовірно. Здається, якщо у бойовиків і є безпілотник, що здатний нести 82-мм міну, то це, швидше за все, волонтерський апарат.

З нашого боку теж є окремі ентузіасти, які експериментують з тими ж китайськими "квадриками" і ВОГ-17, проте держава досить швидко поставила використання ударних безпілотників на промислову основу.

На сьогодні на Донбасі застосовуються як мінімум два вдалі апарати. Насамперед варто сказати про Skyfist від приватної фірми Ukranian Armed Drones Company. Інформація про застосування цього безпілотника знаходиться під грифом обмеженого доступу, оскільки Skyfist використовується виключно бійцями Сил спеціальних операцій ЗСУ. При цьому апарати офіційно не закуповуються державою, а фактично передані фірмою, яка здійснює і підготовку операторів БПЛА, на умовах лізингу.

Озброєнням Skyfist є бомби, які створені з водопровідних труб (про що свідчить нестандартний діаметр 75 мм), з досить потужною бойовою частиною в 2-3 кг. Апарат вийшов максимально дешевим, наприклад, за рахунок відмови від встановлення громіздкої системи відео та фотоконтролю — там встановлений найпростіший пристрій просто для фіксації результатів удару.

Теоретично можна припустити, що бомбою зі Skyfist був вражений, наприклад, склад пально-мастильних матеріалів у промзоні Горлівки у вересні 2018 р. Або ж тут у грудні 2019-го комплекс РЕБ "Житель" російської армії. Або у лютому 2020-го в Кадіївці бомбою з такого безпілотника було виведено з ладу комплекс радіоелектронного придушення Р-330М1П "Діабазол".

Реклама на dsnews.ua
Мультикоптер R18/ГО "Аеророзвідка"
Мультикоптер R18/ГО "Аеророзвідка"

Другий апарат, який досить активно застосовується в якості ударного, це мультироторна система R18. Тут у якості бойового навантаження використовують некеровані кумулятивні боєприпаси РКГ-1600, що створені заводом "Маяк", на основі протитанкової гранати РКГ-3. Власне, граната була прийнята на озброєння радянської армії ще в 1950 р., нині знята з озброєння, але у великих кількостях знаходиться на складах. Ефективність застосування цієї зброї була продемонстрована на відео, яке виклало на своєму YouTube-каналі ГО "Аеророзвідка" 10 листопада 2021 р.

    Реклама на dsnews.ua