• USD 27.9
  • EUR 34.1
  • GBP 39.5
Спецпроєкти

Паніка з землею. Чому Тимошенко поки грає із Зеленським у мовчанку

Лідерка "Батьківщини" чекає, коли команда Зеленського запропонує парламенту продати сільгоспземлі олігархам і іноземцям
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

"ДС" продовжує цикл публікацій про те, яке майбутнє є у інших політичних сил у парламенті, який контролюється "зеленим" монобольшинством.

Перші два тексти читайте тут і тут.

Четвертої за величиною в новому парламенті є фракція партії "Батьківщина". У ній 24 депутата, з яких 23 - списочники і тільки один мажоритарник (Олег Мейдич, обраний в 18-му окрузі на Вінниччині).

Крім того, "Батьківщина" провела у крісло віце-спікера Олену Кондратюк, яка входила в першу п'ятірку виборчого списку цієї партії. Кондратюк - давня соратниця Юлії Тимошенко і чотири рази обирався до парламенту від її політичної сили: 2007, 2012, 2014 і 2019 рр.

Те, що "Батьківщина" отримала свого віце-спікера, засвідчило, що ця політсила є зручним партнером для Володимира Зеленського та його партії "Слуга народу". Сама Тимошенко в перший день роботи нової Верховної Ради заявила: "Ми вже маємо власний пакет ключових законопроектів, а також готові одностайно підтримати кожне рішення президентської команди, яке піде на користь людям".

Правда, вона відразу дала зрозуміти, що "Батьківщина" буде шукати приводи для критики законопроектів від команди Зеленського. "У той же час ми будемо пильнувати, щоб через Верховну Раду не пройшло жодного рішення, яке б зазіхало на нашу незалежність, обмежувало права українців, погіршувало рівень їх життя", - підкреслила лідер "Батьківщини".

Тимошенко завжди робила ставку на популізм - і в ті періоди, коли вона була при владі, і коли була змушена йти в опозицію. Зараз вона опинилася в унікальній для себе ситуації: не у владі, але і не в опозиції. Зеленський не захотів ділитися з нею владою, але стати в опозицію до нього Тимошенко поки що не може. Причина саме в тому, що вона поки не може направити проти Зеленського своє улюблене зброю - популізм.

Реклама на dsnews.ua

У плані популізму Зеленський на голову вище Тимошенко. Але не тому, що вона менш талановита. Просто вона в політиці вже майже чверть століття (вперше була обрана до парламенту в грудні 1996 р.) і вже хоча б тому не могла, як Зеленський, висувати гасла типу "Геть усіх, хто вже був у владі". Та й свою команду вона підбирала довгі роки і тому не могла, подібно Зеленському, обіцяти привести в парламент "виключно нові обличчя".

Тимошенко прекрасно знає, що зараз всі (ну, або майже все), що роблять Зеленський та його команда, на ура сприймається переважною більшістю телеглядачів. Тому вона зовсім не збирається налаштовувати проти себе людей і намагатися ставити підніжки Зеленському. Тим більше, що той пре, як поїзд, і ніякої підніжкою йому не завадить (тільки ноги позбудешся).

Також Тимошенко знає, що широкі маси виборців чекають від нової владної команди - президента, парламенту та уряду - усіляких чудес. Наприклад, списання боргів за комуналку, зниження тарифів, підвищення пенсій, збільшення зарплат вчителям і т. п. І Тимошенко не збирається переконувати людей, відкривати їм очі, говорити, що це шалений популізм і подібні чудеса неможливі. Навпаки, вона зараз тихо вичікує, коли фантастичні мрії людей зіткнуться з реальною нездатністю команди Зеленського їх втілити.

До речі, вичікує Тимошенко дійсно тихо. За першу половину вересня на її facebook-сторінці і на партійному сайті не з'явилося жодної заяви з приводу яких-небудь законопроектів від команди Зеленського - ні за, ні проти. З коментарями виступають тільки рядові члени фракції. Та й вони намагаються утримуватися від однозначних оцінок. Наприклад, Альона Шкрум, пояснюючи голосування фракції "Батьківщини" за розпуск Цвк визнала: "Це дуже неоднозначне рішення. Є рішення, які чорні і білі, а деякі ні чорні, ні білі".

Така тактика Тимошенко дуже розважлива і технологічна. Розрахунок її базується на тому, що команді Зеленського належить найближчим часом визначитися з двох питань. По-перше, за параметрами держбюджету на 2020 р. По-друге, питання про продовження мораторію на продаж земель сільгосппризначення, який за нині чинним законом встановлено до 1 січня 2020 р.

Як відомо, боротьба за продовження мораторію - це улюблена фішка Тимошенко. А Зеленський, навпаки, у своїй програмі обіцяв формування прозорого ринку землі. У серпні він анонсував проведення вже в поточному році земельної реформи, з тим щоб ринок запрацював з наступного року. Більш того, запуск ринку сільгоспземель - це спосіб хоч якось поповнити держбюджет, що зараз є однією з головних проблем для уряду.

Тому Тимошенко зараз чекає, коли команда Зеленського зважиться на скасування мораторію. Якщо не вирішиться - що ж, тоді у неї є запасний варіант: кричати про недостатню соціальності держбюджету-2020 та домагатися виконання Зеленським і його партією своїх передвиборних обіцянок про зниження тарифів і підвищення зарплат і пенсій. Багато користі від цього крику, звичайно, не буде, але принаймні це посприяє популяризації гасла "Юлю - в прем'єри".

Якщо ж команда Зеленського все ж таки зважиться на скасування мораторію, тоді пропагандистська машина, яка обслуговує президента, звичайно ж, намагатиметься барвисто описувати телеглядачам, як вони збагатяться завдяки поповненню держбюджету і зростанню ВВП. Тимошенко буде важко вести контрпропаганду в відсутність власних телересурсов. Проте партійні структури "Батьківщини" в регіонах все ж будуть здатні підняти паніку щодо кричущої зради: мовляв, землю скуплять іноземці та олігархи (а без цього держава просто не зможе заробити на продажу сільгоспземель). Особливо нервово на це можуть зреагувати у сільській місцевості, якщо "Батьківщина" переконає українських селян, що Зеленський віддає їх у вічну кабалу.

Все це буде мати першорядне значення в ході майбутніх місцевих виборів. На кампанії проти ринку землі Тимошенко може заробити чималу підтримку селян. Завдяки цьому "Батьківщина" може стати головним конкурентом "Слуги народу" на виборах в сільські, районні та обласні ради. Нагадаємо, до речі, що в обласних радах більшість депутатів - це саме представники сільських районів.

Якщо "Батьківщина" отримає великі фракції (а то і зіб'є навколо себе більшість) в облрадах від Хмельниччини та Волині до Сумщини і Кіровоградщини, то у Тимошенко, напевно, додасться вагомих аргументів у діалозі з президентом, його командою та Ігорем Коломойським. Втім, зовсім не факт, звичайно, що всі ці розрахунки збудуться. Наприклад, Зеленський може наробити помилок у зовсім іншій сфері (спроби домовитися з Путіним), і всім буде вже не до земельного мораторію.

    Реклама на dsnews.ua