• USD 36.6
  • EUR 39.8
  • GBP 45.1
Спецпроєкти

Глас народу. "95 квартал" допоможе Зеленському садити Порошенко

Концерти гумористичного шоу "95 кварталу" не обходяться без Володимира Зеленського, навіть після того, як він став президентом
Фото: tsn.ua
Фото: tsn.ua
Реклама на dsnews.ua

Хоча, здавалося б, у глави держави повинно бути занадто мало вільного часу для подібних розваг. Втім, всі ми чудово розуміємо, що у Зеленського зі своїм гумористичним дітищем відносини особливі.

На минулих вихідних не без участі Зеленського відбувся черговий концерт "Студії 95 квартал". Глава держави, до щастя на сцені не грав, але в якості особливо почесного гостя був присутній в першому ряду. Причому про прихід Зеленського його колишні колеги оголосили зі сцени, мовляв привітайте дорогі глядачі "народного президента".

Тобто президент волею-неволею, а все ж став учасником комічного подання, оскільки його присутність в залі досить виразно відчувався і глядачами, і артистами шоу. У зв'язку з цим набули дещо інший сенс, і "комічні куплети", виконані "кварталівцями", в яких гумористи спробували обіграти знаменитий слоган виборчої кампанії Зеленського "Весна прийде - садити будемо".

"З особами суворими сидять прокурорські. З гучними справами є до вас питаннячка: Весна пройшла давно, ще ніхто не сів. А че, взимку у вас не прийнято садити?", - заспівали учасники "Кварталу", як би критикуючи президента. Мовляв, що ж це ви Володимир Олександрович, свої передвиборні обіцянки не виконуєте? У пересічного обивателя в зв'язку з цим могло б складеться відчуття, що сміливі хлопці з "Кварталу" не боятися гостро жартувати на політичні теми, навіть незважаючи на те, що жартувати доводиться не просто над владою, а над своїм колишнім безпосереднім начальником і, якщо вірити одкровень самого Зеленського, близьким другом.

Однак жарт "Кварталу" про посадках правильніше було б сприймати дещо в іншому ключі. Не секрет, що саме "95 квартал" з туром по Україні і створений тими ж людьми і за тими ж принципами серіал "Слуга народу" став кістяком виборчої кампанії Зеленського, що забезпечила йому приголомшливий успіх. І було б дивно розраховувати, що, вже ставши президентом, Зеленський не буде і далі користуватися цим інструментом в політичних цілях. Тим більше, що у вигляді "95 кварталу" нинішній глава держави має недоступним для його попередників інформаційним ресурсом, причому їм же побудованим і повністю йому підлеглим.

Те, що переможців виборів в Україні робить телевізор - істина вже давно стала банальною. Саме тому кожен український президент з великим або меншим успіхом намагався забезпечити собі лояльність головних телеканалів країни. При цьому самі телеканали ніколи не були повністю підконтрольні президенту, перебуваючи у приватній власності олігархів, що й забезпечувало їх вплив і непотоплюваність. Зеленський ж відрізняється від попередників тим, що, не маючи, в усякому разі поки, прямої влади над каналами, володіє власним популярним в народі телешоу, з допомогою якого може досить успішно маніпулювати суспільною свідомістю. У випадку з жартом про посадку все виглядає так: "кварталівці" ніби жартують над Зеленським, ніби дорікаючи того в невиконанні своїх обіцянок, але по суті дають президенту індульгенцію на використання будь-яких методів для виконання волі народу. Раз, "Квартал" як колективний народний правдоруб обурений відсутністю посадок, то значить, що у президента є всі моральні підстави цих посадок вимагати. Ну, а дотримання норм КПК - це як би справа по відношенню до народовладдя вторинне.

При цьому гумористичне шоу як інструмент маніпуляції суспільною свідомістю може опинитися в деяких випадках навіть більш ефективним, ніж стандартні політичні шоу, з допомогою яких впливають на свідомість "звичайні" політики. Адже артисти з "Кварталу" - це як би прості люди, такі ж як і їхні глядачі, а не ледарі, представники політичних еліт.
Проблема в тому, що шоу друзів Зеленського все одно потрібно показати по телевізору, для чого потрібно домовлятися з олігархами. Поки майданчик для "Кварталу" Зеленському все також забезпечує Ігор Коломойський, і президенту, в тому числі і з-за цього з інтересами олігарха доводиться рахуватися. Але в разі чого Коломойського може замінити будь-який інший олігарх, який володіє телеканалами, а це і Ахметов, і Пінчук, і Льовочкін. У той же час шоу "Кварталу" - і без політичної складової популярний телевізійний продукт, що забезпечує каналу високі рейтинги. Так що залежність "Кварталу" від олігархів не критична. Так що у Зеленського в будь-якому разі буде можливість і далі використовувати свій медіаресурс собі на користь.

Реклама на dsnews.ua

Правда, мало хто звернув увагу, що поява Зеленського на шоу "Кварталу" цілком можна розцінити як діяння з ознаками корупції. І хоча президент формально вийшов з бізнесу і передав свої частки в компаніях партнерам, як мінімум один з цих партнерів, Сергій Шефір, є співробітником Офісу президента і безпосереднім підлеглим Зеленського, що зберігає між главою держави і "Кварталом-95" конфлікт інтересів. Ну, а про наявність неформальних підстав для такого конфлікту навіть і говорити не потрібно. Таким чином, відвідуючи концерти "Кварталу" Зеленський своїм президентським статусом рекламує це комерційне підприємство.

Це майже теж саме, якби Петро Порошенко влаштував показову перевірку підприємства або магазинів "Рошен", ну або, наприклад, пригощав б карамельками цієї компанії іноземних гостей на офіційних прийомах у рамках дипломатичного протоколу. Поки Зеленському як "народному президенту" прощається дуже багато, навіть "торгівля на крові" у вигляді продажу серіалу "Слуга народу" російському телеканалу, що вже говорити про невеликий президентської рекламі, але дуже може бути, що так триватиме не вічно.

    Реклама на dsnews.ua