• USD 40.5
  • EUR 43.4
  • GBP 51.4
Спецпроєкти

Наслідки умиротворення. Чому ВСУ повністю втратили ініціативу на Донбасі

Ситуація на фронті перейшла у фазу критичною. Фактично, якщо деградація військового управління зверху і тиск окупаційних військ знизу триватиме такими темпами, то дуже скоро ми побачимо повну дестабілізацію
Фото: Олександр Клименко
Фото: Олександр Клименко
Реклама на dsnews.ua

І відведення військ, який проштовхують росіяни, може здатися досить прийнятним варіантом подальшого розвитку ситуації. Це яскраво засвідчили події останнього тижня.

Отже, політичні рішення з відведенням наших військ на трьох дільницях, як і попереджали всі військові фахівці, які моніторять ситуацію на лінії зіткнення, призвели лише до одного - ініціатива перейшла до противника повністю.

Вся сіра зона, яка на осінь 2019 р. стійко контролювалася нашими військовими, де безпосередньо, де вогневими засобами, після відводу і прямої заборони на дії загонів ССО і розвідки бригад, перейшла під контроль бойовиків.

І як результат - постійні підриви на прифронтовій території і обстріли протитанковими керованими ракетами колон постачання. Так, тільки за останні кілька днів росіяни на різних ділянках фронту розстріляли дві вантажівки і ще одна БМП підірвалася на фугасі. Причому всі обставини свідчать про те, що працювала мобільна диверсійна група.

Спочатку 1 березня в районі "точки розведення №1" Станиці Луганської ракетою був вражений КРаЗ 46-ї окремої десантно-штурмової бригади. Причому, судячи за повідомленням наших офіційних прес-офіцерів, пуск був проведений з відстані 3,5 км від лінії зіткнення.

Однак, враховуючи географію тих місць, таке твердження виглядає сумнівним і з великою часткою ймовірності пуск був проведений з сірої зони, яку ми просто не контролюємо. Однак визнати це військові під тиском політиків не можуть собі дозволити, так як це означало б поставити під сумнів "миротворчі" зусилля президента та підконтрольного йому начальника Генерального штабу ЗСУ. В результаті атаки загинув один військовослужбовець - сержант Сергій Росіян з Маріуполя (на службі з 2018 р.), ще двоє отримали поранення.

Потім в п'ятницю, 6 березня, біля села Кримське Новоайдарського району Луганської області на прифронтовій дорозі, яка була перевірена саперами десятки разів і вважалася безпечною, підірвався БМП 93-ї механізованої бригади "Холодний Яр". Знову-таки загинув дуже підготовлений боєць, який воює з 2014 р. - лейтенант Дмитро Фірсов (сам родом з Донецька). Ще троє наших захисників отримали мінно-вибухові травми.

Реклама на dsnews.ua

І нарешті 8 березня знову протитанкової ракетою був вражений наш вантажівка - тепер вже на донецькому напрямку, під Досвідченим. І знову далеко від лінії зіткнення і знову загинув військовослужбовець, а також ще кілька були поранені.

У той же день серйозно погіршилися наші позиції поблизу Мар'їнки. За офіційною інформацією від прес-служби операції Об'єднаних сил "в результаті ворожого обстрілу сталася пожежа, яка спричинила пошкодження опорного пункту українських військових". На ділі ж це означає, що бойовикам вдалося підпалити масованим вогнем наші позиції і таким чином витіснити наш гарнізон з опорного пункту, раніше відбитого у бойовиків. При цьому у відповідь вогонь не відкривався, так як супротивник розмістив свої позиції прямо серед житлових будинків недалекого Донецька.

До цієї вакханалії вогневого впливу противника варто додати ще загиблих від снайперського вогню і підривів на розтяжках в близькому тилу. В цілому ж загальна картина складається досить неприваблива для нас - як у плані втрат техніки, так і особливо особистого складу - так як замінити досвідчених бійців просто ніким.

Звичайно, не можна говорити про те, що війна "йде в одні ворота" - так, 4 березня в центрі Кадіївки (колишній Стаханов) раптом "зажурився" новітній російський комплекс розвідки і подавлення УКХ радіозв'язку Р-330М1П "Диабазол" на базі Урал-43203. Зрозуміло, що єдиною причиною є недотримання правил технічної експлуатації і паління в недозволених місцях, так як наші артилеристи незмінно дотримуються всі Мінські домовленості і знаходяться в місцях відведення під контролем місії ОБСЄ.

Раніше такий комплекс відзначався на Донбасі влітку 2016 р. на приморському напрямку. Основним завданням розрахунку "Диабазола" є порушення зв'язку на рівні командування бригади і виставляння перешкод, в тому числі і діапазонах управління безпілотниками. Саме тому він, як і "Житель", є першочерговою метою.

На превеликий жаль, ситуація на сьогодні має всі тенденції до погіршення. З нашої сторони політики твердять лише про "світі на Донбасі", президент в упор не помічає війни, намагаючись домогтися прихильності Путіна. У вищих військових колах зараз не до війни зовсім - ділять посади. Те, про що говорили дуже давно, дозволила спеціальним законом Верховна Рада днями - мова йде про поділ посад - Головнокомандувача Збройних сил України і начальника Генерального штабу ЗСУ. Це відбудеться вже 27 березня, і на цьому тлі йде люта розподіл "портфелів" і спроби сподобатися президенту. Адже поки зовсім неясно, хто займе посади, потрапить в обойму нинішній начальник Генштабу.

Не додає оптимізму і призначення нового міністра оборони. Хоча і колишній не користувався у військах особливою популярністю - і причини очевидні: у воюючій країні не може бути такого суто цивільного міністра-бізнесмена. Але нинішній викликає свербіж у більшості офіцерів - беззбройний генерал-відставник без бойового досвіду керівництва військами, зате з негативним шлейфом звинувачень у співпраці з росіянами.

З іншого ж боку, є неофіційна інформація, що бойовикам окупаційних корпусів віддана команда з Москви використовувати всі наявні вогневі засоби, незважаючи ні на "Мінськ", ні на якісь локальні домовленості. Тому останній тиждень практично весь фронт гримить великими калібрами - хіба ще не було інформації про застосування "Градів", а так і 120-мм і 122-му і навіть 152-мм ходу.

А значить, на жаль, у найближчі дні і тижні при такій пасивної політики умиротворення агресора нам не уникнути нових втрат, мало того, цілком можливо, що ми побачимо і проведення противником і локальної операції, щоб закріпити своє вогняне перевагу. Благо ситуація має.

    Реклама на dsnews.ua