• USD 28.2
  • EUR 34.2
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Приниження виборами. Чому ОПЗЖ виграла Кривий Ріг у Зеленського

Рідне місто президента могло виявитися всього лише розмінною монетою в політичній комбінації Коломойського, Вілкула та ОПЗЖ

Реклама на dsnews.ua

Сенсацією завершилися вибори мера в Кривому Розі — рідному місті Володимира Зеленського і всього «95 кварталу». Штаб кандидата від ОПЗЖ Костянтина Павлова заявив про перемогу свого кандидата за результатами паралельного підрахунку голосів після обробки 100% протоколів з усіх виборчих дільниць.

За даними ОПЗЖ, за Павлова проголосували 58,5%. Його опонента, кандидата від президентської партії «Слуга народу» Дмитра Шевчика підтримали 41,5% виборців, які взяли участь в голосуванні. Таким чином, Павлов обігнав Шевчика майже в півтора рази. Причому кандидат від ОПЗЖ переміг у всіх семи районах Кривого Рогу.

Масштаби провалу

Якщо ці дані підтвердяться офіційним результатом, це буде найболючіший розгром «слуг народу». Вони не отримали жодного мера в обласних центрах та інших великих містах, і навіть в рідному місті президента не спромоглися здобути перемогу на виборах міського голови.

Втім самі по собі цифри другого туру в Кривому Розі ще не дають повного уявлення про масштаби провалу, що спіткав Банкову. Щоб побачити це, треба згадати підсумки першого туру, що відбувся 25 жовтня.

За крісло мера боролися дев'ять кандидатів. Перше місце зайняв діючий мер Юрій Вілкул, висунутий Блоком Вілкула «Українська перспектива». Він набрав 80,7 тис. голосів, або 44,96%. Шевчик від партії «Слуга народу» став другим — 45,2 тис. голосів, або 25,94%. А Павлов від ОПЗЖ втішився третім місцем — 15,9 тис. голосів, або 9,15%.

Вілкулу до абсолютної перемоги в першому турі не вистачило трохи більше 5%. Розрив між ним і Шевчиком перевищив 19%. Навряд чи хтось сумнівався, що в другому турі Вілкул переможе Шевчика з ще більшим розривом.

Реклама на dsnews.ua

Однак 17 листопада Юрій Вілкул, який на посаді мера перебував протягом 10 років і якому вже виповнився 71 рік, заявив про відмову від участі в другому турі виборів. Причиною цього кроку він назвав стан здоров'я. І закликав своїх виборців проголосувати в другому турі за Павлова. «З ним ми працювали 10 років в одній команді. Я впевнений, що він порядний, принциповий і підготовлений кандидат на посаду мера. Він збереже все краще, не допустить потрясінь і соціальних експериментів, а розвитку міста додасть молодої динаміки і нової енергії. І завжди буде на боці простих людей. А наш блок "Українська перспектива", мої знання і досвід завжди будуть підтримкою Костянтину Павлову в міській раді», — сказав мер.

Відзначимо, що Павлову 47 років, з 2010-го він очолював Криворізьку міську організацію Партії регіонів, в 2012-му і 2014-му був обраний до Верховної Ради від 31-го округу в Кривому Розі (у фракціях ПР і «Оппоблока»), в 2019-му програв в своєму окрузі «слузі народу» Володимиру Захарченко і працевлаштувався радником мера Вілкула. Так що Павлов дійсно близький до Вілкула, і вони тісно співпрацюють вже 10 років.

Проте джерела з Банкової випромінювали неприховану радість з приводу самоусунення Вілкула з боротьби за крісло мера і вже передчували легку перемогу. Тим більше що до агітації за Шевчика підключився сам Зеленський.

26 листопада у час робочої поїздки президента до Кривого Рогу проводилося обговорення екологічної ситуації та перспектив розвитку міста. У заході брав участь тільки один з кандидатів в мери — «слуга народу» Шевчик. "Бажаю удачі. Відверто бажаю вам перемоги», — публічно заявив йому Зеленський.

За кілька днів до другого туру, призначеного на 6 грудня, Зеленський записав відеозвернення до жителів Кривого Рогу. Це відео інтенсивно використовувала в своїй кампанії команда Шевчика. У зверненні до жителів свого рідного міста Зеленський закликав прийти і проголосувати за мера, якого «давно заслуговує Кривий Ріг». Раніше жоден президент України ніколи не звертався до жителів конкретного міста з проханням прийти на вибори. Але Зеленський зробив це.

І ось підсумок. «Слуга народу» Шевчик в порівнянні з першим туром поліпшив свій результат з 45,2 тис. до 69,4 тис., Тобто він отримав 24,2 тис. нових прихильників. А висуванець ОПЗЖ Павлов отримав набагато більший приріст — з 15,9 тис. До 97,8 тис., тобто у нього додалося 81,9 тис. виборців (у всякому разі, якщо вірити цифрам ОПЗЖ).

Саме це найсумніше для Банкової. Як відомо, у другому турі багато виборців голосують не за принципом «хто краще», а за принципом «хто менше зло». У Кривому Розі шукати менше зло довелося більшості виборців, оскільки фаворит першого туру вибув з гонки. Виборці Вілкула, а також кандидатів-аутсайдерів, які посіли місця з четвертого по дев'яте, в переважній більшості своїй відмовилися підтримати в другому турі того кандидата, якого хотів Зеленський, і вважали за краще його конкурента.

Ще раз: понад три чверті виборців, які в першому турі проголосували не за Шевчика і не за Павлова, а за інших кандидатів, у другому турі вважали меншим злом висуванця ОПЗЖ Павлова і проголосували за нього. А висуванця президентської партії Шевчика, публічно підтриманого президентом, більшість жителів рідного міста президента розцінили як більше зло навіть у порівнянні з кандидатом від ОПЗЖ.

Це точно не можна назвати провалом Шевчика. Це провал особисто Зеленського.

Причини провалу

Одна з причин провалу — самозаспокоєність Банкової. Мовляв, Зеленський з'їздив до Кривого Рогу порекламірувати Шевчика, потім записав відосік зі зверненням до жителів міста — і люди послухають свого улюбленого президента.

Треба думати, на Банковій особливо вірили в цілющі властивості відосіка. Там Зеленський звертався до людей вальяжно, з батьківським тоном: «Агітувати я ні за кого з кандидатів не можу, але це і не потрібно, ви люди розумні, самі все знаєте». Про проблеми, що дійсно хвилюють городян, він не вважав за потрібне згадувати, а говорив лише про те, що хвилює його самого, — про те, щоб городяни прийшли і проголосували за «правильного» кандидата.

Голова Дніпропетровської обласної організації партії «Слуга народу» нардеп Юрій Кисіль (уродженець Кривого Рогу) напередодні виборів кинув всі справи і поїхав зі старими друзями на риболовлю святкувати майбутню перемогу (він навіть похвалився виловленої щукою на 8 кг). А близькі до Банкової Telegram-канали під вечір в день виборів 7 грудня відчували класичне запаморочення від успіхів: «Кандидат від "Слуги народу" перемагає. Зеленський зробив для цього все, як і Офіс президента. Якби ОП і партія так працювали по всіх містах, то результат був би краще на регіональному кейсі». В іншій хвалькуватої реляції, під заголовком «Перемога на класі в Кривому Розі», зазначалося: «Провести таку комбінацію з відмовою Вілкула від участі в другому турі виборів — це воістину гросмейстерська комбінація, яку точно оцінив президент Зеленський».

Ще однією причиною місцеві джерела називають діяльність глави Дніпропетровської облради Святослава Олійника, який на виборах в облраду 25 жовтня очолював передвиборчий список «слуг народу» і зараз хоче зберегти за собою крісло голови облради. Наприклад, обмовляють, що Олійник використовує адмінресурс на підтримку Павлова — «мова і про пряму або непряму вказівку голосувати за потрібного кандидата і про зелене світло для реклами Павлова на ресурсах, пов'язаних з людьми Олійника». Або ось ще про те ж: «Олійник зараз в Кривому Розі особисто координує роботу міськ- і райвиборчкому, щоб забезпечити тріумф Павлову. Раніше від Олійника йшли вказівки підлеглим по обласній вертикалі підтримати Павлова, крім того, йому віддали під рекламу бігборди Дніпропетровської ОДА».

Майбутні розклади

Щоб оцінити подальші перспективи, потрібно розуміти три речі. По-перше, Олійник — людина Ігоря Коломойського. По-друге, Шевчик, хоч і був висунутий на пост мера Кривого Рогу партією «Слуга народу», але є людиною Ріната Ахметова (нагадаємо, Шевчик працює гендиректором ПАТ «Центральний гірничо-збагачувальний комбінат», яке належить Ахметову). І Олійнику (читай Коломойському) не було ніякого інтересу допомагати Шевчику (читай Ахметову). По-третє, Вілкул хоча і був довгий час близький до Ахметова, але після провалу «Оппоблоку» на минулорічних парламентських виборах зблизився з ОПЗЖ.

У Дніпропетровській облраді партія «Слуга народу» отримала 30 місць з 120. Щоб зібрати під себе більшість, Олійник зацікавлений в союзі з ОПЗЖ (27 місць) і Блоком Вілкула «Українська перспектива» (16 місць). Чи буде створено цей альянс — це може з'ясуватися вже 8 грудня, коли має відбутися перша сесія новообраної облради.

А Кривий Ріг міг виявитися всього лише розмінною монетою в цій комбінації. Зараз в Криворізькій міськраді 54 місця. З них Блок Вілкула «Українська перспектива» має 19 місць, «Слуга народу» — 16, ОПЗЖ — 9, «Європейська солідарність» і «Сила людей» — по 5. Якщо Блок Вілкула та ОПЗЖ об'єднаються, у них буде 28 з 54 місць, тобто більшість. І ніякі «слуги народу» їм не знадобляться.

Втім, ще не вся інтрига вичерпана. Залишається питання, чи буде Банкова вмовляти Вілкула та ОПЗЖ взяти криворізьких «слуг» до себе в коаліцію. З одного боку, це, звичайно, ганебно: боротися-боротися з Вілкулом та ОПЗЖ, а потім просити їх поділитися хоча б шматочком влади в місті. Але з іншого боку, Банкова може вважати ще більшою ганьбою, якщо в рідному місті президента президентська партія буде витіснена в опозицію. Щоб уникнути такого сильного публічного удару по самолюбству Зеленського, Банкова може віддати перевагу пройти приниження в кулуарах.

    Реклама на dsnews.ua