• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Презумпція Венедиктової. Чому Печерський суд захотів 8 липня ще одну акцію на захист Порошенко

Можливо, нинішнє справу проти Порошенка прокурори розглядають як тренувальне перед тим, як йти в суд з іншими справами

Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Сьогодні, 1 липня, в Печерському райсуді Києва відбулося вже друге засідання з питання про обрання Петра Порошенка запобіжного заходу. І знову суддя Сергій Вовк не зміг прийняти рішення. Засідання тривало з 14:00 до 18:20 і завершилося тим, що суддя Вовк оголосив перерву майже на тиждень - до 11:00 наступної середи, 8 липня.

Чого хочуть ДБР та ОГП

Нагадаємо коротко суть справи. За офіційним повідомленням ДБР, народний депутат Петро Порошенко підозрюється в тому, що він, перебуваючи в статусі п'ятого президента України, схилив голову Служби зовнішньої розвідки України до виконання явно злочинного наказу".

Офіс генпрокурора стверджує: "За даними слідства, народний депутат підозрюється в тому, що, будучи президентом України, в 2018 році шляхом видання явно злочинного наказу схилив посадова особа - голови Служби зовнішньої розвідки України до перевищення ним влади і службових повноважень, тобто умисне вчинення дій, які явно виходять за межі наданих йому прав і повноважень, вчинене в умовах особливого періоду (ч. 4 ст. 27, ч. 4 ст. 41, ч. 4 ст. 426-1 КК України)".

Суть усіх цих страшних звинувачень у тому, що, на думку ДБР та ОГП, Порошенко не мав права видати свій указ №225 від 31 липня 2018 р. про призначення Сергія Семочко першим заступником голови Служби зовнішньої розвідки України.

Спочатку сторона звинувачення заявила про намір клопотати про обрання для Порошенка запобіжного заходу у вигляді утримання під вартою. Вирішити це питання повинен був 18 червня суддя Печерського суду Сергій Вовк. Однак прямо в процесі судового засідання прокурори змінили клопотання, наполягаючи тепер на особистому зобов'язанні Порошенка в якості запобіжного заходу (замість арешту). Відбувалося це в умовах, коли до будівлі суду стягнулися кілька тисяч людей, що побажали висловити обурення політичними репресіями. Також на засіданні були присутні західні дипломати. Вислухавши представників сторін, суддя Вовк відмовився приймати рішення і переніс засідання на 1 липня на 14:00.

Як Венедиктова допомогла Порошенко

Реклама на dsnews.ua

Якщо влада зіграла в перенесення судового засідання просто в надії збити протестну хвилю, то цей розрахунок не виправдався. Люди зібралися знову - спочатку біля будівлі ДБР, а потім біля будівлі Печерського суду. В 12:00 у ДБР почався допит Порошенко. Після 13:00 Порошенко вийшов з будівлі ДБР і разом з вражаючою колоною прихильників вирушив пішки до Печерського суду.

Перш, ніж зайти в будівлю суду, Порошенко виступив перед учасниками акції. Він не стримував себе в різких оцінках нинішньої влади. І потрібно сказати, що генпрокурор Ірина Венедиктова дала команді Порошенко чудовий привід для подібних оцінок. У своєму відеоролику, який викликав справжній фурор в соцмережах, Венедиктова закликала Порошенко "доводити в суді свою невинність" - всупереч статті 62 Конституції україни, яка прямо говорить: "Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину".

"В суді ми будемо захищати нашу державу. Ми будемо притягувати до відповідальності безглуздих прокурорів, які не знають, що таке принцип презумпції конституційності. І що в демократичній українській державі громадянин не повинен доводити свою невинність. Вони дуже розраховували на те, що ми побоїмося і не прийдемо. Ми їх не боїмося! Навпаки, це вони бояться нас з вами! Вони підібгали хвости, а ми переможемо", - підкреслив Порошенко під оплески людей.

Виступаючи на судовому засіданні, Порошенко знову проїхався по скандальному відео. І заодно висловив здивування тим, що президент Володимир Зеленський як гарант Конституції досі не дав оцінки антиконституційного заявою генпрокурора.

Чим закінчиться вистава

Поки йшло судове засідання, які зібралися під судом люди слухали виступи змінювали один одного ораторів. Особливими оваціями зустріли колишній в. о. президента Олександр Турчинов, якого Порошенко представив просто: Кривавий Пастор. Серед виступаючих були народні депутати нинішнього та минулих скликань, політики, громадські діячі, блогери. Час від часу учасники акції виконували хором нову кричалку "Зелю геть".

По закінченні судового засідання Порошенко закликав учасників акції знову зібратися вранці 8 липня. Ймовірно, через тиждень судовий спектакль все ж завершиться.

Не можна виключати, що суддя Вовк відмовить стороні обвинувачення і прислухається до аргументів захисту. Такий результат, звичайно, здається фантастичним, але у цій історії є одна пікантна деталь: саме суддя Вовк раніше вже відмовив прокуратурі в аналогічній справі проти екс-глави Служби зовнішньої розвідки Єгора Божка - того самого, якого Порошенко нібито "схилив до виконання явно злочинного" указу про призначення Семочко. Суддя Вовк не знайшов нічого злочинного в діях Божка на виконання указу Порошенко - але тоді, за логікою, і він не може бути звинувачений в тому, що він схиляв Божка до цих абсолютно законним діям.

Проте більш ймовірною видається все ж протилежний результат: Венедиктова отримає-таки рішення судді Вовка про обрання Петра Порошенка запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання. Згідно ст. 179 Кримінального процесуального кодексу (КПК) особисте зобов'язання полягає у покладенні на підозрюваного зобов'язання виконувати обов'язки, передбачені ст. 194 КПК. Порошенко в такому випадку зобов'яжуть, зокрема, регулярно прибувати до певного посадовій особі ДБР, не відлучатися з Києва без дозволу слідчого, прокурора або суду; здати свій паспорт для виїзду за кордон.

Абсурдність ситуації в тому, що запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання обрано Петра Порошенка на термін до закінчення розслідування, а цей термін закінчується 10 липня. Тобто ці особисті зобов'язання будуть діяти лише кілька діб. І створюється враження, що все це дійство не має для Зе-влади ніякого іншого сенсу, крім чорного піару в медіа: мовляв, дивіться, справи проти Порошенка рухаються, йому вже обирають запобіжний захід, продовження слід.

Втім, Ілля Новіков, один з адвокатів Порошенко, висунув версію про те, що прокурори Венедиктової розглядають нинішню справу проти Порошенка як тренувальне. Тобто, на цьому ділі вони випробують тактичні прийоми, виявляють свої слабкі і сильні місця, загалом, вчаться на помилках перед тим, як йти в суд з іншими справами.

Але в будь-якому разі можна стверджувати, що ролик Венедиктової вже завдав непоправного удару по міжнародному іміджу Зе-влади. У західних посольствах це відео сприйняли як явку з повинною - в тому сенсі, що немає презумпції невинності і немає презумпції конституційності, а є презумпція побажань, продиктованих з Банкової.

    Реклама на dsnews.ua