• USD 27.7
  • EUR 33.3
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Причина вибухів на складах з боєприпасами в Україні – корупція - експерт

Реклама на dsnews.ua
У часи, коли Анатолій Гриценко очолював оборонне відомство, були всі шанси і бюджет на проведення реформи військової логістики та будівництво нових арсеналів, але ці шанси не були використані

Вибухи на військових складах стали сумною реальністю України. На думку експерта Андрія Старостіна, тепер державі потрібно більше 6 млрд. доларів на реконструкцію наявних арсеналів, передає "ДС" з посиланням на "Апостроф".

Експерт нагадав, що перші вибухи на військових складах почалися ще в жовтні 2003 року - тоді горіли склади в Бахмуті. Вибухи продовжилася в 2005-му - на Хмельниччині вибухнули 52 залізничних вагона - знищено близько тисячі тонн снарядів для гармат і гранат для підствольних гранатометів автоматів російської фірми "Калашников".

Причиною вибухів могли бути бізнес інтереси глави МНС Давида Жванії, який приватизував єдиного в державі виробника патронів до АК - "Луганський патронний завод" (ЛПЗ) і активно продавав на експорт патрони і гранати до подствольникам - ось тільки гранати ЛПЗ не виробляв. Ними можна було розжитися хіба що під час катастроф на військових арсеналах - чи не в цьому причини вибухів? Адже не було оприлюднено точне число знищених гранат і боєприпасів, які залишилися. "Необґрунтована таємничість створювала широке поле для зловживань", - вважає експерт.

За безпеку сховищ відповідав глава оборонного відомства Анатолій Гриценко. Той факт, що ліквідацією наслідків вибухів займався екс-міністр МНС Давид Жванія, який був безпосередньо зацікавлений у виникненні вибухів на військових складах - не викликав у Гриценка ніяких підозр. Слідство довело, що причиною вибухів була халатність військових, але Гриценко публічно цього не визнав і називав вибухи "дивними" і робив натяки щодо Росії.

Наступні вибухи сталися в Цвитохе, Новобогданівці. З 2005 по 2008 роки, з державного бюджету почала активно фінансуватися "програма живучості" запропонована Міністерством оборони - за державні кошти планувалося будівництво нових арсеналів. Але виділені кошти екс-міністр оборони Гриценко чомусь витратив на неконтрольовані ремонти старих сховищ. Саме тому на початок агресії РФ не було побудовано жодного нового складу боєприпасів. Зараз держава має знайти до 2020 року для будівництва та повної реконструкції 135-ти арсеналів неймовірну суму в еквіваленті $6,75 млрд - реконструкція (не будівництво) чинного арсеналу буде коштувати військового бюджету 1 млрд. 245 млн. грн. тобто близько $ 50 млн. і вимагатиме 2,8 років на проектно-будівельні роботи.

Через управлінські помилки екс-міністра Гриценка реформи управління армії забуксували, а вибухи складів стали серійними. Зараз в Україні є зобов'язання перед профільним логістичним трастовим фондом НАТО (фонд збирає серед країн-партнерів подарункові кошти на реформу логістики нашої армії) - розгортання комп'ютеризованих і автоматизованих систем зберігання-видачі майна на кожному сховищі в період 2020-24 років. "Але це технічно неможливо, тому що Гриценко не реалізував нульовий етап - реконструкцію існуючих надлишкових і будівництво нових", - вважає експерт.

"Кабінет міністрів планує збільшити асигнування за Програмою підвищення живучості сховищ до 800 млн. грн (зараз 500 млн в рік), але спочатку треба встановити причини невдалих реформ служб тилу армії в період керівництва міністра Гриценка", - вважає експерт.

    Реклама на dsnews.ua