• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Принтер зламався. Чи вдасться Зеленському перетворити "Слугу народу" в "Єдину Росію"

Пропрезидентська монобольшінство у Верховній Раді, справно до цього штамповавшее закони, сьогодні дало перший збій
Фото: EPA/UPG
Фото: EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Спочатку голова фракції "Слуги народу" Давид Арахамія повідомив, що голосування за постанову про відставку Центральної виборчої комісії сьогодні не буде через відсутність необхідних для цього рішення 300 голосів.

За його словами, "немає взагалі навіть домовленості про голоси", оскільки питання про звільнення членів ЦВК нібито "не варто таким нагальним чином". На питання, чи буде голосування за відставку ЦВК в найближчі дні, Арахамія відповів ухильно, мовляв "ніхто не може сказати, що буде завтра".

Все це стало першим дзвіночком, що з більшістю у монобольшинства не все в порядку, як мінімум з конституційним. Що б там не говорив Арахамія, раніше Рада без проблем знаходила більше 300 голосів для голосування змін до Конституції, більшість з яких далеко не однозначні.

Ці побоювання підтвердилися дещо пізніше, коли стало відомо, що сьогодні парламент не буде голосувати і за законопроект про імперативний мандат, тобто про позбавлення мандата депутатів, що не увійшли до фракції партії, від якої він обирався. Тут вже Арахамія прямо повідомив, що розбіжності виникли якраз всередині самої фракції "Слуга народу".

"У нас було засідання малих фракцій, моїх заступників, ми прийняли рішення зняти цей законопроект на даний час, тому що на наш погляд він не виконаний", - заявив Арахамія, додавши, що законопроект про імперативний мандат викликав "дуже бурхливі внутрішні дискусії", а тому був відкликаний, щоб розробити новий, "який буде задовольняти всіх".

ЗМІ у висвітленні цього питання пішли дещо далі глави пропрезидентської фракції, повідомивши з посиланням на власні джерела, що питання імперативного мандата викликав у СН справжній бунт мажоритарників", які нібито навіть були готові йти з протестом на чолі партії і спікеру Дмитру Разумкову. Як би там не було, а розбіжності всередині "слуг народу" виявилися більш, ніж очевидними.

Але це, як виявилося, ще не все ближче до вечора монобольшінство вперше провалив законопроект, віддавши за документ під назвою "Про внесення змін у деякі законодавчі акти України з управління безпекою автомобільних доріг" всього 223 голоси. При цьому від "Слуги народу" за проголосували лише 208. Таке голосування провладної фракції можна було б пояснити типовою для наших депутатів недисциплінованістю, але це звучить досить дивно на тлі вкрай жорсткій позиції керівництва СН і президента щодо парламентських прогульників, яких нова влада планує штрафувати і навіть позбавляти мандата.

Реклама на dsnews.ua

Тут потрібно нагадати, що в монобольшинстве "Слуги народу" на сьогоднішній день 251 депутат з яких мажоритарників більше половини. І їх бунт, якщо такий трапиться всерйоз і надовго - це по суті розвал монокоалиции. Ну а для конституційної більшості пропрезидентської фракції необхідно залучити ще 50 сторонніх депутатів. Простіше всього їх знайти серед позафракційних, яких 34, і групи "За майбутнє", яких 22, і де сильні позиції близької до Зеленському оліграха Ігоря Коломойського. Але, судячи з ситуації, що склалася, виконувати і далі роботу бездумного "принтера" просто так велика частина народних обранців вже не бажає.

Поки у Зеленського цю проблему вирішили просто відкласти, прибравши з порядку денного спірні законопроекти, але від планів перетворити депутатів у слухняних кнопкодавителей там явно відмовлятися не збираються. Схоже, на Банковій вирішили не загострювати ситуацію, оскільки Зеленському потрібні 300 голосів для внесення вкрай важливих для нього змін в Конституцію, а вже потім можна буде з меншими ризиками розібратися з неслухняними депутатами.

Тим більше, що у президента, поки його рейтинг вимірюється цифрами близькими до 73%, інструменти для цього є. Не дарма відразу ж після обрання нового парламенту він натякав, що може розпустити цю Раду, якщо вона не буде працювати на благо простого народу. Так що, якщо депутати і далі будуть проявляти дуже велику самостійність, він цілком в змозі виставити їм ультиматум - або імперативний мандат, або розпуск парламенту і дострокові вибори. Народ традиційно не любить і не довіряє народним депутатам такий радикальний крок глави держави гарантовано підтримає, а в список "Слуги народу" можна без проблем набрати нових "весільних фотографів", які будуть більш слухняними, ніж нинішні. Ну а проблем з підставами для розпуску парламенту, як показало рішення Конституційного суду, бути не може в принципі.

Для успішного "бунту" депутатів проти президента, намагається зробити їх ручними, потрібно, щоб від "Слуги народу" відколовся великий шматок парламентаріїв, об'єднався з опозицією і створив антипрезидентська більшість. Але поки Зеленський популярний в народі, уявити собі подібне майже неможливо, бо такої опозиції спертися буде не на кого. І з цієї посиленою опозицією мегапопулярний президент легко впорається за допомогою розпуску парламенту.

Так що Зеленський ще гарантовано повернеться до спроб приручити і видресирувати парламент і серйозно перешкодити цьому зможе тільки український народ.

    Реклама на dsnews.ua