• USD 36.6
  • EUR 39.7
  • GBP 45.2
Спецпроєкти

Продавець кави та ціла сім'я: ЗМІ розповіли про "українських терористів", спійманих у Росії

Підозрюваними у підготовці терактів у Росії, про затримання яких 2 грудня заявили російські силовики, виявилися 23-річний торговець кави з Києва Олександр Цілик (він нібито готував теракт) та батько із сином із села Перепільники Тернопільської області

Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться у матеріалі російського видання " Медуза", журналісти якої зв'язалися з родичами затриманих, передає "ДС".

Мати Олександра Цілика Мілана розповіла, що востаннє чула голос сина у жовтні до того, як побачила "показання" на відео ФСБ. У Росію, за її словами, юнак вирушив у справах, пов'язаних із кавою.

"Він на каві заробляв. Дуже захопився останніми роками кавою: їздив на фестивалі, багато читав. Він розрізняє ці зерна навіть на вигляд, куштував різні помели, який м'якший, — і з ним зважають. Запитують у нього, які зерна краще (брати — "ДС"), — розповіла вона.

Відучившись на спеціаліста з банківської справи, Олександр Цилик почав працювати не за фахом, а у кав'ярнях та барах (наприклад, у "Фан-барі Банка" у Києві). Судячи з соцмереж Цілика, кавою він справді займався професійно (зокрема дорогими сортами на кшталт копі лювака).

На оперативній зйомці ФСБ Олександр Цілик розповідає, що справжньою метою його поїздки була не закупівля кави, а "організація теракту". За завданням Головного управління розвідки Міноборони (ГУР МО) України Цілик нібито мав підірвати на території Росії дві саморобні бомби.

Хлопець перетнув російський кордон у жовтні 2021 року, зазначено у матеріалі. Після зникнення Олександра Цілика було оголошено в розшук в Україні. Але перші відомості про нього надійшли лише за місяць, у листопаді, згадує Мілана.

"Я дзвонила до посольства — і вони робили запит (до Росії — "ДС"), — розповідає співрозмовниця "Медузи". — Їм сказали, що його затримано. Якось дивно взагалі вони (у ФСБ — "ДС"): за правилам, мали й консулу повідомити — а нічого цього не було".

Влаштувати теракт Олександру доручили в ГУР МО України, розповів Цілик у своєму відео з "показанням": підполковник Максим Кириловець, за його словами, особисто навчив його роботі зі схованкою та спецзв'язком, а також допоміг зробити схрони з бомбами.

Жодних зв'язків із ГУР МО син не підтримував, переконана Мілана. "Армія – це взагалі не наше, – стверджує вона. – У нього двоє маленьких діток. Я, на жаль, не знаю, (як було – "ДС") – але я точно знаю, що це все придумано. Я теж бачила відео (показання — "ДС") — і я бачу, що він читає (за папірцем — "ДС"), бачу, що на нього чинили тиск. Фізичний. У мене одне припущення: знущалися з нього, мучили, вибивали з нього, щоб він узяв на себе якусь гидоту" .

Двоє інших затриманих, стверджують у ФСБ, є агентами Служби безпеки України. Зіновій та Ігор Ковалі – батько та син – приїхали до Росії, щоб "сфотографувати на відеокамеру автомобільні мости, залізничні мости, теплоелектростанцію". Зі свідчень чоловіків на відео ФСБ випливає, що в їхній сім'ї всі троє працюють на СБУ, зокрема мати, яка як мінімум до 2017 року викладала у сільській школі — молодшим та середнім класам.

Через тиждень після нібито вербування чоловіки приїхали до Росії, де їх затримали. У їхньому автомобілі співробітники ФСБ, повідомляли російські силовики, знайшли зброю: на опублікованих спецслужбою оперативних кадрах можна налічити вісім пістолетів, безліч обойм та карабін.

Як писала "ДС", російська ФСБ 2 грудня повідомила про затримання трьох осіб, які нібито є агентами українських спецслужб. Їх звинувачують у підготовці теракту.

Російські силовики стверджують, що один із затриманих нібито був агентом Головного управління розвідки Міноборони України, ще двоє співпрацювали із СБУ.

Міністерство закордонних справ України перевіряє цю інформацію.

Редактор: Євген Журавльов
    Реклама на dsnews.ua