• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

Програма Зе. Як Зеленський зліпив бестселер з всенародного ідіотизму

Програм кандидатів у президенти пересічний українець зазвичай не читає. Просто через непотрібність
Реклама на dsnews.ua

З нагоди новорічних і різдвяних свят "ДС" згадує найбільш резонансні тексти минулого року. Цей матеріал був опублікований 28 січня 2019-го.

Читання, як відомо, заняття кілька стомлююче, що вимагає напруги очей і мозку. А який сенс і без того вічно напруженого обивателю зайвий раз обтяжувати себе читанням того, що йому і так прекрасно відомо завдяки набагато менше утомительному перегляду телепередач і розглядання численних білбордів. До того ж за винятком також всім добре відомих ідеологічних питань програми кандидатів у президенти вкрай мало відрізняються один від одного і складаються з позбавленою будь-якого сенсу патріотичної патетики і обіцянок хорошою, ситої і щасливого життя, яка неодмінно настане в разі обрання обіцяє.

Тим не менш, незважаючи на явну безперспективність програми як літературного жанру, Володимиру Зеленському вдалося залучити до свого творіння досить пильну увагу. Що зовсім не дивно. Зеленський - людина в політиці новий, і тому кожен його крок викликає особливий інтерес, а слава неабиякого гумориста давала читачеві надію отримати якщо і не гумореску, щось не таке нудне і банальне, як у всіх.

Крім того, Зеленський як досвідчений маркетолог зумів підігріти читацький інтерес до своєї програми, задіявши для її написання всіх своїх шанувальників, чиї пропозиції в соцмережах вже й так добряче повеселили публіку.

Кінцевий результат, проте, вийшов "ні риба ні м'ясо", хоча Зеленський окремо зазначив все те, що йому підказали виборці. Кумедних жартів в дусі тієї, де Україна поставала в образі героїні німецьких порнофільмів, у програмі кандидата вже немає, але гостроти все-таки присутні, особливо у вступній частині, але не дуже смішні. Мабуть, необхідність жартувати над обмеженим числом тим (дороги, низькі пенсії, вирубування лісів тощо), та ще й з пафосом спасителя нації, позначилася на гумористичному результаті не кращим чином.

Потенційно куди смішніше чергових жартів на початку тексту, покликаних зацікавити читача, виявилися деякі цілком серйозні пропозиції програми, які хоч і звучать поки не дуже смішно, але при правильному розвитку цілком можуть стати чудовими темами для нових програм "95 кварталу".

В цілому ж потрібно визнати, Зеленський дуже ризикує, занурившись в політику, розгубити весь свій гумористичний талант. Адже велика частина його програми - це або політичний плагіат, або нудні популістські обіцянки всього гарного всім без винятку. За плагіат, звичайно, ми Володимира Олександровича дорікати не будемо. Це жарти у конкурентів красти негарно, а запозичення політичних гасел стало в Україні справою звичайним. Якщо навіть сама Юлія Тимошенко не соромиться використовувати старий слоган Віктора Ющенка, а назву своєї програми "Новий курс" запозичила у Арсенія Яценюка, який, у свою чергу, покористувався вигадкою Франкліна Рузвельта, то чого нам вимагати від новачка Зеленського.

Реклама на dsnews.ua

Тим більше, що ці запозичення Зеленський творчо переосмислив і розширив. "Я розповім Вам про Україну своєї мрії", - починає комік свою програму і тут же згадуються Наталія Королевська з Мартіном Лютером Кінгом, але їх інтелектуальний спадок з трьох слів комік доповнив аж чотирма новими лексичними одиницями.

Далі Зеленський не соромиться використовувати не тільки красиві фрази, а й цілі пункти програми у інших претендентів на крісло і навіть діючих чиновників: "народовладдя через референдуми" перегукується з програмою Тимошенко; "розвиток транспортної інфраструктури" з програмою Кабміну Гройсмана; заборона органам правопорядку займатися економічним тиском на бізнес з програмою того ж Гройсмана "Маски-шоу стоп"; з забороною звільняти підозрюваних у корупції під заставу було написано аж кілька законопроектів цілою групою депутатів; Будапештський меморандум як інструмент досягнення миру на Донбасі - фішка знову ж таки Тимошенко. Словом, який пункт програми не візьми, всі ці ідеї вже звучали і багато неодноразово.

Але є у пана Зеленського та ряд пропозицій, які лунають більш-менш свіжо, і ось тут-то якраз і прихований той самий гумористичний потенціал. Візьмемо, наприклад, розділ "Здорова і освічена нація". Крім банально-тужливого "підвищення престижності професій вчителів і лікарів" і "переходу на страхову медицину" тут є дуже цікава пропозиція: "Введення обов'язкового безкоштовного щорічного медичного огляду". Здавалося б, молодець, Зеленський, адже чудово придумав. Зганяємо весь народ на медогляд, швиденько виявляємо у нездорових болячки на ранній стадії, тут же оперативно виліковуємо, і здорова нація готова.

Ось тільки як змусити всіх поголовно громадян обов'язковим чином раз на рік ходити на медогляд і наскільки глибоким повинен бути цей самий огляд, автор програми не уточнив. Перед очима так і спливають заголовки майбутніх новин: "За злісне ухилення від медоглядів введена кримінальна відповідальність", "Патрулі фельдшерів зловили в нічних клубах Києва тисячу осіб без довідки від венеролога", "Пенсіонер з хворим серцем помер у черзі до проктолога". Тощо.

До речі, неважко підрахувати, що для реалізації чудової ідеї Зеленського тільки в Києві щодня доведеться безкоштовно оглядати не менше 8000 чоловік, і це, якщо брати тільки офіційно зареєстрованих. Як бачимо, у медиків з'явився відмінний привід голосувати за Зеленського. Адже він завалить їх безглуздою, неоплачуваної і фізично нездійсненним роботою.

Або візьмемо інше ноу-хау з того ж розділу, але вже на тему освіти, під назвою "гроші йдуть за талановитим студентом" (привіт Лілії Гриневич та її програмі "гроші за дитиною"): "Кожен шкільний геній отримає освітній ваучер, який зможе витратити на навчання в будь-якому вибраному ним установі вищої освіти", - пише Зеленський.

Знову-таки пропозицію просто чудове, проголосуй за Зеленського та в країні пачками будуть виростати нобелівські лауреати. Залишилася якась дещиця, розробити методичні рекомендації для вчителів по розпізнаванню кандидатів в генії, ввести обов'язковий іспит на здобуття геніальності, замовити на поліграфкомбінаті "Україна" друк ваучерів, і фабрика геніїв готова. Ось тільки що в такому разі робити з Зовнішнім незалежним оцінюванням, кращі з кращих за результатами якого без всяких ваучерів для геніїв мають можливість вступати в будь-який вуз країни і вчитися абсолютно безкоштовно, за рахунок бюджету?

Ну і наостанок з розряду економічних нововведень. Зеленський обіцяє ввести для кожного українця "економічний паспорт". "Кожна дитина буде мати право накопичувати на своєму рахунку частину від реалізації державних природних благ (надра землі і так далі). Після досягнення повноліття дитина отримає ці накопичення як власний стартовий капітал".

Ще одне просте і геніальне рішення. Куди там Марксу, Леніну і Хрущову з їх мріями про комунізмі, коли скромний комік Зеленський може легко взяти і поділити природні багатства між усіма громадянами. Тепер, за його задумом, бариші від багатств Батьківщини будуть не осідати в кишенях олігархів, а ділитися між усіма громадянами країни порівну.

Що ж вийде на практиці? Візьмемо, наприклад, такий недешевий ресурс, як газ. З легкої руки Зеленського в ціну кожного видобутого в Україні кубометра буде закладено невеликий процентик на кожну українську дитину, а потім цей газ буде проданий в тому числі і батькам цих дітей. Можна, звичайно, сказати, що заплатити змусять олігархів, а не пересічних громадян. Але закони економіки такі, що в підсумку витрати на "економічні паспорта" ляжуть на кінцевого споживача. І вийде, що держава буде брати у громадян в борг без усяких відсотків аж на 18 років. А за цей час і інфляція може трапитися, і закони помінятися. Схоже, ідею про "економічних паспорти" Зеленському підказав старший товариш Коломойський. Такі геніальні "схеми" як раз в його дусі.

Загальна інформація - Кандидат Володимир Зеленський. Довідка, рейтинги, перспективи

    Реклама на dsnews.ua