• USD 29
  • EUR 32.3
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Безвихідь "Самопомочі". Партія Садового побачила, що в кінці тунелю

У мера Львова залишилися примарні шанси зберегти свою партію у вищій лізі української політики
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Побічним ефектом президентських виборів став полуразвал парламентської фракції партії "Самопоміч". 9 квітня голова партії, мер Львова Андрій Садовий оголосив, що найближчим часом частина народних депутатів від "Самопомочі" залишить фракцію. "Парламент доживає останні місяці, і політики визначаються зі своїм майбутнім і потенційними новими супутниками", - пояснив ситуацію Садовий. Дійсно, все зрозуміло: частина членів фракції, що пройшли в нинішній парламент за списком "Самопомочі", вже не вірять у здатність цієї партії в'їхати в нову Верховну Раду і хочуть завчасно придбати квитки на який-небудь інший паровозик.

Потім висловився заступник голови фракції Єгор Соболєв. Він заявив про свої "серйозні розбіжності з керівництвом партії через проблеми очищення від тих, хто схильний до корупції та іншим спокусам у влади". Це прозорий натяк на численні корупційні скандали у Львівській мерії, контрольованої Садовим і його партією (як відомо, в органах виконавчої влади на центральному рівні "Самопоміч" практично не представлена).

Правда, на наступний день Соболєв уточнив, що він особисто фракцію не покине, але на виборах в парламент не балотуватиметься за списком "Самопомочі", а займеться створенням нової політичної сили. Однак сумнівно, щоб до нього приєдналися багато хто з його колег по фракції. Швидше можна припустити, що вони постараються заскочити на партійний паровозик "Слуги народу" Володимира Зеленського.

У будь-якому випадку очевидно різке зниження привабливості партії, яка, нагадаємо, на минулих парламентських виборах зайняла третє місце (після НФ і БПП) з результатом майже 11%. Тоді вона отримала 32 мандати за списком, також в її фракцію увійшли два депутата-мажоритарника (Ірина Подоляк та Тарас Пастух). Однак у 2015-2017 роках з фракції були виключені вісім незгодних з партійною лінією, і ось тепер партія може втратити ще кількох народних депутатів.

Згідно з регламентом Верховної Ради мінімальний кількісний склад депутатської фракції або групи в нинішньому парламенті - 19 членів, а у разі подальшого скорочення вона повинна бути розпущена. Щоправда, у "Самопомочі" є ще віце-спікер парламенту Оксана Сыроид, за посадою зобов'язана бути позафракційної. Якщо вона піде зі свого поста, то зможе поповнити склад фракції. Однак якщо процес втечі депутатів з "Самопомочі" продовжиться, то розпуск фракції стане неминучим.

Що ж стосується самої партії "Самопоміч", то її, за словами Садового, чекає "непроста внутрішня перегрупування". Він анонсував формування нового складу кандидатів за принципом "відкритих списків". Об'єднуватися партія ні з ким не буде. Хоча Садовий і знявся з президентських виборів на користь Анатолія Гриценка, але на парламентські вибори Гриценко не захотів створювати союз з Садовим, а волів прилучитися до табору Зеленського (хоча поки ще не ясно, яку форму прийме цей союз).

Для Садового ці парламентські вибори будуть останнім шансом залишитися у великій політиці. Тут можна було б заперечити, що попереду ще місцеві вибори. Однак Садовий вже заявив, що більше не буде балотуватися на посаду мера Львова. І хоча він обіцяє замість себе гідну заміну з лав "Самопомочі", але за цей пост буде боротися цілий ряд сильних кандидатів від інших партій. Можна назвати таких потенційних претендентів, як нинішній голова ОДА Олег Синютка та Руслан Кошулинський від "Свободи". Так що якщо "Самопоміч" провалиться на парламентських виборах, то з великою ймовірністю можна припустити, що вона програє і боротьбу за Львів.

Реклама на dsnews.ua
    Реклама на dsnews.ua