• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Путін категорично виступив проти «особливого статусу Донбасу»

Президент РФ знову звинуватив Україну в невиконанні Мінських угод. Він вважає, що Київ затягує з конституційною реформою. А це означає, що Кремль навмисно хитає тему, щоб зірвати голосування за зміни до Конституції
Фото: odnako.su
Фото: odnako.su
Реклама на dsnews.ua

З усього, сказаного Путіним в інтерв'ю німецькому Bild, цікавий, мабуть, лише один пасаж - його пояснення, чому Росія не повертає контроль над нашими кордонами в районі "ДНР-ЛНР". За словами господаря Кремля, вся справа в змінах до Конституції України. "Ключовим питанням є питання політичного характеру, а в центрі - Конституційна реформа. Це 11 пункт Мінських угод. Спочатку Конституційна реформа, політичні процеси, а потім на основі цих процесів створення атмосфери довіри і завершення всіх процесів, в тому числі і закриття кордонів", - заявив Путін. Тему змін в український Основний Закон Росія качає не перший рік, але сьогодні він її актуалізував неспроста: Верховна Рада повинна найближчим часом дати добро законопроекту "Про внесення змін до Конституції України щодо децентралізації влади". Нагадаємо, в першому читанні за документ депутати голосували 31 серпня, а остаточно зміни щодо децентралізації планувалося внести до кінця минулого року. Однак цей процес був трохи зсунутий у часі і незабаром Рада повернеться до конституційного питання. І дуже схоже на те, що Росія розпочала інформаційну підготовку до цього голосування, яке, за задумом Кремля, ВР повинна провалити. Щоб Путін зміг звинуватити Київ у невиконанні Мінських угод.

Зараз серед експертів тривають суперечки, чи є в парламенті 300 голосів для ухвалення змін до Конституції. Голосування за бюджет показало, що влада може розраховувати на 260 депутатів з коаліції, депгрупп і позафракційних. "За", швидше за все, проголосує і "Опозиційний блок". "Радикали" ще торгуються, проте раптом спалахнула любов Олега Ляшка до "Шахтаря" Ріната Ахметова експерти трактують як готовність РПУ віддати голоси за "особливий статус Донбасу". Якого в конституційних змінах насправді немає, але навколо цього питання знову почнуть ламати списи і політики, і експерти. Цікаво, що днями про "особливий статус" раптом заговорив Леонід Кравчук. "Не треба боятися особливого статусу Донбасу, - сказав він в ефірі 5 каналу. - Якщо будемо продовжувати наполягати на тому, що ми все одно переможемо на Донбасі, там кінця війни не буде". Навіщо досвідчений Кравчук заговорив про "особливий статус Донбасу" саме зараз? Дехто угледів за ним тінь Віктора Медведчука, згадуючи про давні тісні контакти Леоніда Макаровича з Віктором Володимировичем, а дехто побачив старт політтехнології з "продавлювання" Росією необхідних їй змін до Конституції. Так що нас чекає ще багато висловлювань, в тому числі і різких звинувачень у "зраді".

Провал голосування по змінах до Конституції дасть можливість Путіну і далі розігрувати карту Донбасу". Насправді йому не потрібен "статус" для окупованих територій, йому необхідні постійні конфлікти в українському політикумі

Це ми вже проходили в серпні, коли представники "Свободи", "Самопомочі" та інших політсил гнали інформаційну хвилю з приводу нібито "прогинання" перед Кремлем у зв'язку з "особливим статусом Донбасу". Зараз очікується черговий виток такої кампанії. Її посилять акцентом на те, що в Раді утворилася "ширка" партій коаліції з екс-"регіоналами", без голосів яких поправки до Конституції не пройдуть. У кампанії буде три мети: знизити рейтинг Президента, якого звинуватять у поступки Путіну, зірвати голосування за зміни в Конституцію і знову загострити тему дострокових виборів парламенту. При цьому обвинувачі особливо не будуть морочитися правдивістю своїх звинувачень. Головне - тиснути на емоції громадян. З іншого боку, варто очікувати появи експертів і політиків, які повторять слова Кравчука: "особливий статус" Донбасу треба давати, інакше війна не закінчиться ніколи. Причому, і ці експерти не стануть говорити, що в змінах до Конституції ніякої "особливий статус" для окупованих територій не узаконюється. Їх завдання - підігравати супротивникам поправок, підносити їм інформаційні "патрони".

Чому парламент повинен підтримати децентралізацію? По-перше, тому що зміни стосуються системи влади в цілому, системи відносин між центром і регіонами, а акцент на Донбасі робиться тільки тому, що цілому ряду політиків потрібно ліпити з себе захисників Вітчизни і педалювати тему перевиборів ВР. По-друге, після прийняття конституційних нововведень Україна зможе сказати: "Все, що стосується Мінських угод, ми виконали". І Захід нас підтримає. Ці нововведення не подобаються Путіну і його агентам впливу в нашій країні, їм хочеться, щоб окуповані території отримали якийсь "особливий статус", "автономію". Але цього не буде. Після внесення змін до Конституції стороною, яка не виконує Мінські угоди, виявиться тільки Росія. Що дасть нам можливість ставити перед партнерами питання про посилення санкцій проти РФ. По-третє, слід розуміти, що провал голосування по змінах до Конституції дасть можливість Путіну і далі розігрувати карту Донбасу". Насправді йому не потрібен "статус" для окупованих територій, йому необхідні постійні конфлікти в українському політикумі.

    Реклама на dsnews.ua