• USD 27.3
 • EUR 32.5
 • GBP 37.9
Спецпроєкти

Новий прожитковий мінімум, "страхопуд" для олігархів і Зеленський з шашликом. Головні події країни 31 травня — 6 червня

Найважливіші новини минулого тижня за версією «Деловой столицы»

Володимир Зеленський з журналістами на пікніку
Володимир Зеленський з журналістами на пікніку
Реклама на dsnews.ua

Верховна Рада схвалила прив'язку прожиткового мінімуму до середньої зарплати

2 червня Верховна Рада підтримала за основу законопроєкт №3515, яким пропонується встановити єдиний прожитковий мінімум, прив'язаний до 40% середньої зарплати в Україні.

Законопроєкт підтримали 253 народних депутати. Він змінює визначення прожиткового мінімуму. Встановлюється, що це прийнятний рівень витрат, який "дозволяє підтримувати достатній рівень життя людини, властивий суспільству".

Визначати розмір прожиткового мінімуму пропонують в розрахунку на одну людину. Він повинен встановлюватися в процентному співвідношенні до середньомісячної зарплати в Україні за рік, що передує року формування державного бюджету на наступний рік, з урахуванням прогнозного рівня інфляції поточного року.

Верховна Рада схвалила прив'язку прожиткового мінімуму до середньої зарплати
Верховна Рада схвалила прив'язку прожиткового мінімуму до середньої зарплати / УНІАН

Процентне співвідношення розміру прожиткового мінімуму до середньомісячної зарплати має становити не менше:

 • в 2021 р. — 40%,
 • у 2022 р. — 41%,
 • в 2023 р. — 42%,
 • в 2024 р. — 43%,
 • в 2025 р. — 44%,
 • в 2026 р. — 45%,
 • в 2027 р. — 46%,
 • в 2028 р. — 47%,
 • в 2029 р. — 48%,
 • у 2030 р. — 49%,
 • в 2031 р. — 50%.
Реклама на dsnews.ua

Суд заочно заарештував ексголову Приватбанку Олександра Дубілета

Олександр Дубілет
Олександр Дубілет / УНІАН

2 червня слідчий суддя Вищого антикорупційного суду Сергій Мойсак обрав запобіжний захід у вигляді утримання під вартою для колишнього голови правління Приватбанку Олександра Дубілета.

Оскільки Дубілет знаходиться за межами України і оголошений в міжнародний розшук, запобіжний захід йому призначили заочно до моменту його фактичного затримання і доставки до місця кримінального провадження. За версією слідства, напередодні націоналізації Приватбанку його керівники вчинили розтрату $315 млн (8,2 млрд грн) на користь пов'язаної з банком компанії Claresholm Marketing Ltd. Детективи вважають, що саме Дубілет, використовуючи підроблені банківські документи і фіктивне кредитування, розпорядився перерахувати ці кошти з кореспондентського рахунку Приватбанку, відкритого в одному з європейських банків.

Дубілета також підозрюють у розтраті 137 млн грн, які за день до націоналізації Приватбанку безпідставно перерахували страховій компанії "Інгосстрах". Ця фірма визнана Нацбанком пов'язаною з власниками Привату.

Зеленський вніс у Раду законопроєкт про олігархів

Президент вніс до Верховної Ради законопроєкт про олігархів
Президент вніс до Верховної Ради законопроєкт про олігархів / Depositphotos

3 червня анонсований у квітні текст законопроєкту №5599 "Про запобігання загроз національній безпеці, пов'язаних з надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вага в суспільному житті (олігархів)" зареєстрували у Верховній Раді і опублікували на сайті парламенту.

Ініційований президентом Володимиром Зеленським документ розроблений з метою "впливу на олігархів і пов'язаних з ними осіб, а також на публічних службовців". Разом з тим він може бути використаний президентом для боротьби з політичними конкурентами.

Рада прийняла закон про податок на Google, Apple і Netflix

Верховна Рада прийняла закон про податок на Google, Apple і Netflix
Верховна Рада прийняла закон про податок на Google, Apple і Netflix / Depositphotos

3 червня Верховна Рада прийняла закон про оподаткування послуг, що надаються технологічними компаніями (Apple, Google, Netflix, Wargaming та ін.). За законопроєкт проголосували 283 парламентарії.

Документ доповнює ст. 208 Податкового кодексу нормою про оподаткування електронних послуг, що поставляються фізособам на території України, в розмірі 20%. Водночас з кодексу виключають норму про "податок на іноземну рекламу", тобто українські юрособи та ФОП не повинні будуть платити 20% податку при купівлі електронних послуг у іноземних компаній. За підрахунками авторів закону, нові норми принесуть до бюджету додаткові 3 млрд грн.

Зеленський підписав указ про створення нового університету за 7 млрд грн

Проєкт президентського університету/соцмережі
Проєкт президентського університету/соцмережі

Президент Володимир Зеленський підписав указ про створення президентського Університету інформаційної та кібербезпеки. Побудувати новий виш планується на території Експоцентру України (ВДНГ), процес займе три роки і обійдеться в 7,2 млрд грн. Вчитися в університеті студенти будуть безкоштовно, але потім вони повинні будуть працювати в Україні для захисту держави.

Міністр освіти Сергій Шкарлет додав, що відбір в новий виш буде суворим як для студентів, так і для викладачів. До слова, останні можуть бути не тільки українськими, а й іноземними фахівцями. Учні зможуть здобути наукові ступені бакалавра, магістра та доктора філософії.

Мінсоцполітики оприлюднило план підвищення пенсій на друге півріччя 2021 р.

У 2021 р. під різні програми підвищення пенсійних виплат підпадають 10,5 млн українських пенсіонерів
У 2021 р. під різні програми підвищення пенсійних виплат підпадають 10,5 млн українських пенсіонерів / УНІАН

У 2021 р. під різні програми підвищення пенсійних виплат підпадають 10,5 млн українських пенсіонерів. Наступні етапи перегляду пенсій заплановані на липень, вересень, жовтень і грудень.

"Другий рік поспіль уряд проводить індексацію пенсій на 11%. У квітні 2021 року середня пенсія становила 3725 грн — на 17%, або на 55 грн, більше, ніж у квітні 2020 року, — сказала під час виступу у Верховній Раді міністр соціальної політики Марина Лазебна. — Всього програмами індексації будуть охоплені 10,5 млн осіб".

За словами міністра, в решті 2021 р. Мінсоцполітики планує такі етапи підвищення пенсій:

 • 1 червня. Індексація (на 11%) для мільйона пенсіонерів, яким пенсія була призначена в 2018–2019 рр., а також для громадян вікової категорії 65+, які отримують мінімальну пенсію;
 • 1 вересня. Перерахунок виплат для потерпілих на виробництві торкнеться 200 тис. осіб. Середній розмір підвищення — 430 грн;
 • 1 жовтня. Доплата 400 грн пенсіонерам категорії 75–80 років. Мінімальна пенсійна виплата для них становитиме 2500 грн.

. Наступного року мінімальні виплати також будуть проіндексовані:

 • 1 грудня. Мінімальна пенсія збільшиться до 2600 грн;
 • 1 січня 2022 р. Підвищення пенсій на 40% для 30 тис. інвалідів ЧАЕС. Для цього потрібне прийняття відповідного законопроєкту в другому читанні.

Лазебна також уточнила, що Кабмін планує повернути фіксовану дату щорічної індексації (раніше — 1 березня, від цієї практики відмовилися після реформ 2017 р.). З 2022 р. автоматична індексація проходитиме 1 вересня.

Верховний суд остаточно визнав рішення ЦВК про перемогу Вірастюка

Василь Вірастюк
Василь Вірастюк / УНІАН

Велика палата Верховного суду скасувала своє ж рішення, залишивши в силі протокол ЦВК від 19 травня про результати виборів в 87-му окрузі, в якому переміг кандидат від "Слуги народу" Василь Вірастюк. Повідомляється, що суд визнав правомірними дії ЦВК щодо встановлення результатів виборів у 87-му окрузі.

"Виходить, що Велика палата Верховного суду підтвердила правомірність дій і рішень ЦВК. Суд залишив в силі протокол ЦВК про результати виборів в УІО 87", — заявляють у відомстві.

Міненерго готує підвищення тарифів на електроенергію для населення

Підвищення тарифів на електроенергію для більшості споживачів планується на 15%
Підвищення тарифів на електроенергію для більшості споживачів планується на 15% / УНІАН

Підвищення тарифів на електроенергію для більшості споживачів планується на 15% цього року і на 15% — наступного, з подальшим зростанням до рівня ринкових цін, повідомив глава "Енергоатому" Петро Котін. У Міненерго план перегляду тарифів, що готується, поки не розкривають.

Проєкт нової моделі спеціальних обов'язків (ПСО) на оптовому ринку електричної енергії, який зараз обговорюється в Міністерстві енергетики, передбачає поступове підвищення тарифу для населення з подальшим переходом до ринкових цін протягом п'яти років.

РНБО в таємному режимі розглянула питання інтеграції з НАТО

Засідання РНБО
Засідання РНБО / Офіс президента

Рада нацбезпеки і оборони під час засідання 4 червня розглянула вісім питань. Зокрема, члени Ради розглянули питання забезпечення додаткової безпеки на адмінкордоні з тимчасово окупованим Кримом і в Херсонській, Запорізькій, Одеській, Миколаївській і Донецькій областях. Також обговорили заходи щодо поглиблення інтеграції України з НАТО — ці питання розглядали в таємному режимі, а рішення ухвалили одноголосно. Рада також прийняла рішення про розвиток вітчизняного авіабудівного сектору на наступні роки.

На засіданні заслухали звіт про стан водних ресурсів та забезпечення населення якісною питною водою, обговорили реконструкцію Бортницької станції аерації та забезпечення якісною питною водою південних регіонів України. За словами секретаря РНБО Олексія Данілова, президенту не сподобалася підготовка питання, тому його перенесли на наступне засідання. Також РНБО заслухала звіти про виконання своїх попередніх рішень — санкції щодо "злодіїв у законі" і кримінальних авторитетів і використання держдач у Кончі-Заспі і Пущі-Водиці.

Зеленський посмажив журналістам шашлик і нарвався на шквал критики

Володимир Зеленський смажить шашлики з журналістами/Instagram
Володимир Зеленський смажить шашлики з журналістами/Instagram

Президент Володимир Зеленський провів неформальну зустріч з представниками ЗМІ напередодні Дня журналіста і виклав фото, як пригощає журналістів приготованим власноруч шашликом. Про це він написав у Instagram.

"Провів день разом з журналістами напередодні їхнього професійного свята. Цього разу — шашлик, приготований власноруч, відмінна погода і, як завжди, дружня атмосфера. Розмова без табу, гострі питання і мої чесні відповіді. Приємно, що такі зустрічі стали вже доброю традицією. Завжди відкритий для запитань журналістів. Переконаний, що чесний діалог — це головна ознака демократичної держави", — написав Зеленський.

За відпочинок на природі з журналістами на главу держави в інтернеті обрушився шквал критики. Так, користувачі мережі назвали президентський пікнік "клоунадою" і звернули увагу, що серед запрошених на пікнік представників ЗМІ був і журналіст каналу "Україна 24" Василь Голованов, якого президент на своїй недавній пресконференції звинувачував у маніпуляціях.

Крім того, президенту пригадали, що він сам закликав українців не виходити на пікніки, оскільки під час пандемії це може бути небезпечно для здоров'я і навіть життя.

  Реклама на dsnews.ua