• USD 36.6
  • EUR 37.5
  • GBP 44.3
Спецпроєкти

Розплата за обман. Чому рейтинги Зеленського та його партії падають один за одним

Українці все більше бачать в Зе-команді просто-напросто команду некомпетентних вискочок, які обманули суспільство
Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Центр Разумкова оприлюднив нову порцію соціології. Нагадаємо, кілька днів тому він повідомив, що довіра до уряду скоротилася до 28%, тоді як недовіру досягла 64,5%. І ось тепер він поділився цифрами про динаміку ставлення українців до Володимиру Зеленському та його партії "Слуга народу".

Мінус 10% щомісяця

Виявляється, у вересні минулого року довіряли президенту (повністю або скоріше) 79,4% українців, а не довіряли - лише 13,5%. Баланс довіри і недовіри склав 65,9% на користь довіри. За українськими мірками, це були безпрецедентно високі показники.

Через три місяці, у грудні, рівень довіри до президента знизився до 62,6%, а недовіри - зріс до 30,9%. Баланс довіри і недовіри склав 31,7% на користь довіри, погіршившись за три місяці на 34,2%. Тобто щомісяця баланс погіршувався більш ніж на 10%.

І ось в лютому маємо падіння довіри до президента до 51,5% і зростання недовіри до 40,6%. Баланс довіри і недовіри склав 10,9% на користь довіри, погіршившись за два місяці на 20,8%. Тобто, як і раніше баланс погіршувався більш ніж на 10% щомісяця. Якщо збережеться та ж динаміка, то вже в березні довіра і недовіра зрівняються.

Що ж стосується президентського рейтингу Зеленського, то зараз за Зеленського проголосували б 40,1% серед тих, хто піде голосувати і вже визначився з вибором. Трійка його переслідувачів виглядає так: Юрій Бойко - 15,3%, Петро Порошенко - 13,5%, Юлія Тимошенко - 10,2%.

Настільки ж швидко погіршується ставлення українців до партії "Слуга народу" (СН). У вересні діяльність парламентської фракції СН оцінювали позитивно 50,3%, а негативно - тільки 10,7%. Баланс позитивних і негативних оцінок становив 39,6% на користь позитивних. У лютому вже бачимо радикальну зміну настроїв. Діяльність парламентських "слуг народу" оцінили позитивно 34,4%, а негативно - 46,9%. Баланс 12,5% на користь негативних оцінок. За п'ять місяців баланс погіршився на 51,1% - як і у президента, більш ніж на 10% щомісяця.

Реклама на dsnews.ua

Радикально змінилося і ставлення українців до того факту, що у Верховній Раді сформувалася більшість у складі однієї партії. У вересні вважали, що цей факт буде мати більше позитивних наслідків, 51,8%, а негативних - лише 11,4%. У лютому позитивно розцінювали монобольшінство "слуг народу" вже тільки 22,8%, а негативно - 36,3%.

Що ж стосується парламентського рейтингу партії "Слуга народу", то частка тих, хто проголосував би за СН, за останній місяць (з січня по лютий) скоротилася з 45,4 до 36,4%. Рейтинг ОПЗЖ Юрія Бойка зріс з 13,8 до 15,3%, "Європейської солідарності" Петра Порошенка - з 12,3 до 12,6%, "Батьківщини" Юлії Тимошенко - з 8 до 10,3%.

Мотиви народного невдоволення

Крім рейтингів, в цифрах Центру Разумкова є дуже цікаві дані, що дозволяють зрозуміти мотиви зростаючого народного недовіри до нинішньої влади. Одні і ті ж питання задавалися у жовтні та лютому. І ось що змінилося за чотири місяці.

У жовтні 54,5% опитаних вважали, що дії президента Зеленського в першу чергу спрямовані на захист загальнонаціональних інтересів. У лютому частка таких відповідей скоротилася до 37,1%. У той же час з 24,5 до 41,1% зросла частка респондентів, які вважають, що дії президента Зеленського в першу чергу спрямовані на захист власних інтересів та інтересів свого політичного оточення. Таким чином, це вже лідируюча версія в громадській думці.

Ще гірше оцінки результатів діяльності нової влади. Частка тих, хто вважає, що нова влада намагається покращити ситуацію в країні і це їй багато в чому вдається, скоротилася більш ніж удвічі - з 29,4 до 14%. Трохи зменшилася з 41,5 до 40,6% - частка тих, хто вважає, що нова влада намагається покращити ситуацію в країні, але це їй поки що переважно не вдається зробити. І майже вдвічі зросла - з 19,9 до 37,3% - частка тих, хто звинувачує нову владу в тому, що вона не намагається поліпшити ситуацію в країні, а лише імітує зусилля в цьому напрямку.

І зовсім як вирок звучать відповіді респондентів на питання про їх особистої оцінки дій влади. У жовтні 28,1% опитаних дали позитивні оцінки: "Дії нової влади виявилися кращими, ніж я очікував(а)", "Дії нової влади виправдали мої надії". У лютому їх частка скоротилася до 18,1%. Частка тих, хто вважав за краще нейтральну оцінку "Ще занадто рано давати оцінку діям влади", скоротилася з 39,7 до 24,9%, що цілком логічно, бо аргумент "дайте їм ще 100 днів" звучить все менш переконливо. У той же час з 27 до 51,6% зросла частка негативних оцінок: "Я від нової влади нічого доброго не очікував(а), але вона виявилася ще гіршою, ніж я думав(а)", "Я від нової влади нічого доброго не очікував(а), так і сталося", "Нова влада не виправдала моїх сподівань". Таким чином, зараз погано ставляться до Зе-влада вже більше половини українців, а добре - лише кожен шостий.

Причини падіння Зе-рейтингів

Аналізуючи всі ці цифри, можна зробити висновки про причини падіння рейтингу Зеленського, його партії "Слуга народу", сформованого ними уряду і всій Зе-влади. Цих причин кілька.

По-перше, це недолуга кадрова політика Зеленського. Він підібрав собі глибоко непрофесійну команду. В результаті і у нього самого, і у членів його уряду, і в його депутатів у парламенті спрацьовує ефект Даннинга-Крюгера. Простіше кажучи, у силу низького рівня своєї кваліфікації вони нездатні усвідомлювати свої помилки і впевнені, що все роблять правильно і чудово. Тим часом помилки накопичуються в геометричній прогресії. Люди бачать їх все чіткіше і відчувають все більший шок від Зе-команди.

Друга причина - відсутність прогресу в питанні світу на Донбасі. Люди розуміють, що Зеленським маніпулюють всі, кому не лінь: Путін, Макрон, Меркель, Трамп і т. д. І що в світі немає поваги до Зеленському, більше того, в світі над ним сміються, над ним потішаються. А він, що найгірше, цього навіть не усвідомлює, а вважає, що світ від нього в захваті. І люди все більше бояться, що Зеленський здасть Путіну все, що тільки можна, і натомість не отримає нічого. І що тоді і Путін, і весь світ захлинаючись сміятися над Україною.

По-третє, ніякого хоча б у чомусь помітного покращення життя немає і, що особливо важливо, навіть не передбачається. Замість цього спостерігається все більше погіршення, яке особливо помітно у великих промислових центрах східних областей. Звідти вже пішла велика хвиля міграції в пошуках кращого життя. Це втеча від зростаючого безробіття і від удушення підприємництва. Люди не бачать у Зе-влада ні здатності, ні бажання впоратися з економічною кризою, а бачать тільки жадібну бажання будь-яким способом наповнити казну.

По-четверте, народ втомився від скандалів у Зе-команді. Їх кількість вже переросла в якість. Вже не сприймаються аргументи про нібито команді хороших людей, в яку затесалося кілька негативних персонажів. Тепер швидше навпаки - бачиться збіговисько негативних персонажів, у якому через непорозуміння ще залишилося кілька гарних людей. Від хорошої команди можна було чекати самоочищення. Від негативної команди чекають, що вона буде поглинати Україну все жадібніше, оскільки апетит приходить під час їжі.

Ну і по-п'яте. Якби Зе-команда була просто командою некомпетентних вискочок, це було б ще півбіди. Але це команда некомпетентних вискочок, які обманули суспільство. Вони обдурили людей, придуриваясь чесними і розумними борцями за все хороше і проти всього поганого. Саме про це все більше і все частіше говорять українці. Причому це відноситься і особисто Зеленського. У своєму знаменитому фільмі, в ролі Голобородько, і під час своєї передвиборної кампанії Зеленський продавав виборцям швидкі зміни на краще і диво. На перевірку всі зміни при Зеленском - це повернення людей Януковича і спроба Зе-влади закрити всі свої провали ганебним шоу з кримінальним переслідуванням і можливим арештом Порошенко. А чудо - це хіба що те, що Україна все ще жива і здатна чинити опір.

    Реклама на dsnews.ua