• USD 28.2
  • EUR 34.2
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Київрада під контролем. В яку гру хоче зіграти з "ЄС" і "слугами" Кличко

Обрання секретарем Київради соратника Віталія Кличка Володимира Бондаренка і зарезервовані для основних гравців столичної політики посади заступників мера показують, що переобраний голова столиці сподівається стати рівновіддаленим від усіх, граючи в ситуативні союзи

Віталій Кличко
Віталій Кличко / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Вранці 3 грудня мало відбутися засідання Київради, на якому планували обрати його секретаря, узгодити призначення трьох заступників Кличка і розподілити портфелі голів комісій. Утім, депутати змогли виконати лише один пункт з цього списку, витративши на це півдня. Але про все по порядку.

Переговори з приводу ключової посади в Київраді — її секретаря, почалися відразу після оголошення остаточних результатів виборів. Пазл можна було скласти по-різному: 120 місць в раді розподілилися наступним чином: "Європейська солідарність" (31), УДАР (30), "Єдність Олександра Омельченка" (14), ОПЗЖ (12), "Слуга народу" (12), "Батьківщина" (12) і "Голос" (9). Тобто теоретично досить було б голосів "ЄС" і УДАРу — якраз 61, мінімально необхідна кількість для результативного голосування. Однак будь-який мер прагне сформувати під себе якомога ширшу коаліцію, нехай і неформальну.

Перша очевидна конфігурація — до "ЄС" і УДАРу приєднується "Єдність". Або варіант без "ЄС", коли більшість створюють УДАР, "слуги", "Єдність" і "Батьківщина", разом у них 68 мандатів. До цього союзу може долучитися і "Голос", тобто буде 77 мандатів. Третій варіант — стабільної більшості не буде, тобто Кличку щодо кожного питання доведеться домовлятися окремо.

"ЄС" і "слуги" докладали максимум зусиль, щоб схилити Кличка до союзу без один одного. Партія Петра Порошенка як переможець виборів спочатку пропонувала на посаду секретаря Київради Володимира Прокопіва, який після приходу "слуг" до влади пішов з поста заступника Кличка, не підтримавши його в момент конфлікту з Банковою. Зрозуміло, що ця кандидатура абсолютно не влаштовувала Кличка, і "ЄС" не стала на ній наполягати, натомість розраховуючи заблокувати можливість альянсу мера зі "слугами".

У свою чергу, Банкова безпосередньо ставила перед Кличком вибір (за інформацією з декількох джерел, питанням займався особисто керівник Офісу президента Андрій Єрмак): або секретар Київради — "слуга", або головою Київської міської державної адміністрації стане не Кличко, а посади будуть розділені, як за часів Черновецького і Попова. Серед кандидатів від Банкової на позицію секретаря називали депутата Київради, нинішнього заступника міністра освіти Андрія Вітренка, а також перший номер списку "слуг" у столичній міськраді Євгенію Кулебу.

Сам же Кличко хотів посадити в крісло секретаря Київради свого радника, колишнього скандального главу апарату КМДА Володимира Бондаренка, який "прославився" своїм підробленим дипломом, після чого на деякий час пішов у тінь столичної політики.

Вибори секретаря, як і годиться, проходили в режимі таємного голосування за допомогою бюлетенів. Головою лічильної комісії був обраний депутат від "ЄС" Ігор Хацевич. Для того щоб депутати мали достатньо часу для голосування, в засіданні була оголошена двогодинна перерва, яка за фактом тривала понад п'ять годин. У цей час люди з оточення Кличка вели переговори з "ЄС" і "Єдністю", які не хотіли підтримувати кандидатуру Володимира Бондаренка. Депутати з фракції "Голосу" Тарас Козак і Аліна Михайлова прямо дорікнули "ЄС" і "Єдність" в саботажі — депутати цих фракцій закинули в урну для голосування свої бюлетені під самий кінець п'ятигодинної перерви. І після підрахунку виявилося, що кандидатура Бондаренка набрала 114 голосів "за", четверо були "проти" і один депутат утримався. Таким чином, Бондаренка підтримали як мінімум троє депутатів з "Голосу", якому зі старту не вдасться зображати принципову опозиційність до Кличка.

Реклама на dsnews.ua

Ну а позитивна участь у голосуванні "слуг" і ОПЗЖ говорить про те, що в Київраду за всіма списками зайшли серйозні люди, які налаштовані вирішувати питання, а не ворогувати з легітимним мером. На сайті Київради висить проєкт рішення, згідно з яким заступниками Кличка повинні стати Володимир Прокопів та Костянтин Усов (обидва стали депутатами від "ЄС"). Третім у цьому проєкті значиться Олексій Кулеба, нинішній в. о. директора департаменту міського благоустрою КМДА, але під час засідання Кличко замінив його кандидатуру на радницю керівника ОП Олену Говорову. Решта інтересантів також не залишаться ображеними після поділу посад голів комісій.

Отже, не варто очікувати указу Володимира Зеленського про призначення главою КМДА не Віталія Кличка. Також зрозуміло, що рішення в Києві цим складом міської ради будуть прийматися ситуативними альянсами, коли час від часу в унісон голосуватимуть в тому числі представники "ЄС" і "слуги". А самому Кличку вдалося відкласти в довгий ящик складний вибір про те, з ким йому більше хочеться співпрацювати — з Порошенком чи Зеленським. Тепер він буде прагнути якомога довше залишатися над сутичкою — бути одночасно ні з ким і з усіма, це зручна і зрозуміла позиція з урахуванням його амбіцій повернутися в загальнонаціональну політику.

    Реклама на dsnews.ua