• USD 36.6
  • EUR 37.8
  • GBP 44.6
Спецпроєкти

Реєстр військовозобов'язаних. Чому "косити" від армії стане майже неможливо

З набранням чинності Закону України "Про створення Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних" українська армія без перебільшення почне жити по-новому
Реклама на dsnews.ua

Мало-помалу, але впевнено Україна йде в ногу з прогресом. Все більшого поширення набувають різноманітні сервіси електронного управління, а електронні бази даних все частіше замінюють стоси паперів, пише depo.ua.

Не минула ця доля і загальнонаціональний реєстр військовозобов'язаних, якого, по суті, до недавнього часу не існувало взагалі. Власне, його й досі не існує, тому що такий реєстр ще доведеться створити. Однак, зараз це вже має всі ознаки факту в режимі очікування.14 квітня 2017 року президент України Петро Порошенко підписав законопроект про створення Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних", поставивши крапку в багаторічному законодавчому процесі цього питання, і почавши нову главу в іншому процесі його реалізації.

А процес цей справді був непростий і поки цей закон потрапив до президента на стіл, він пройшов тривалий і тернистий шлях.Розмови про автоматизованої електронної бази даних військовозобов'язаних українців тривали не один рік. Особливу актуальність вони придбали під час часткових мобілізацій, зокрема на тій стадії, коли виконання мобілізаційного плану опинялося під загрозою зриву. З різних причин: чи то військовозобов'язані ховалися і військкомати не могли їх знайти, то військовозобов'язані "порішали" питання і деякі, не чисті на руку военкомы, переставали бачити, то мали місце інші об'єктивні і суб'єктивні фактори...

Власне, введення єдиного реєстру військовозобов'язаних, у вигляді єдиної електронної бази даних, і було покликане вирішити всі ці проблеми, запобігши або, принаймні, максимально ускладнивши, саботаж і ухилення від призову чи мобілізації.Однак, як це часто буває в нашій країні, прогресивний зі всіх сторін питання мало не на кожному кроці натикався на палиці у свої колеса.

Ще в грудні 2015-го року Міністр оборони України Степан Полторак повідомив, що в рамках реформування обороноздатності країни завершується створення єдиного реєстру військовозобов'язаних. До речі, цю українську ініціативу підтримали і в НАТО."У 2016 році військкомати будуть реформовані в єдині центри обслуговування військовослужбовців", - зазначив він в ході публічного звіту щодо виконання програми діяльності Кабінету міністрів України.

Однак незважаючи на це, питання довгий час ніяк не міг зрушити з мертвої точки і затягнувся аж до 2017-го року. Виною всьому Верховна Рада України, яка 2 лютого 2016-го року не підтримала відповідний законопроект - лише 174 голоси ЗА під час сигнального голосування в першому читанні. Що цікаво, не голосували у повному складі фракції "Опозиційний блок" і "Відродження".

Реклама на dsnews.ua

А ще раніше, 3 листопада 2015-го року парламент направив проект закону про Єдиному державному реєстрі військовозобов'язаних" до комітету для підготовки на повторне перше читання.Основні зауваження депутатів стосувалися того, що в такому реєстрі відсутня захищеність персональних даних. А депутат Володимир Парасюк з трибуни Верховної ради заявив тоді, що: "не можна робити ніякі електронні списки військовозобов'язаних, тому що вони завтра будуть на столі у Путіна".

До честі Міністерства оборони, воно не здався і нарешті було винагороджено за свою принциповість і наполегливість у цьому питанні. 18 жовтня 2016-го року, Верховна Рада України з другої спроби прийняла за основу законопроект про "Єдиному державному реєстрі військовозобов'язаних".

На цей раз ЗА проголосували 228 депутатів.Голосування в цілому відбулося 16 березня 2017 року і відповідне рішення підтримали 236 депутатів, а 14 квітня 2017 року, як вже відомо, його підписав президент України.Повний текст закону можна знайти на сайті Верховної Ради України, тому ми зупинимося лише на основних принципах і проаналізуємо - які наслідки може мати цей закон.

Відповідно до цього закону, єдиний державний реєстр військовозобов'язаних - це автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для збору, зберігання, обробки і використання даних про військовозобов'язаних (призовників), створена для забезпечення військового обліку громадян України.

При цьому власником персональних даних військовозобов'язаних (призовників) в даному єдиному реєстрі є Міністерство оборони України, а розпорядником персональних даних - Генеральний штаб Збройних Сил України.

Органами же адміністрування даного реєстру є обласні військові комісаріати та оперативні командування (в межах повноважень військово-адміністративного поділу території України).

У єдиний реєстр планується внести та зберігати в базі даних наступні відомості про військовозобов'язаних громадян України в віці від 17 до 60 років:- персональні дані (зокрема, також і місце проживання та місце перебування; відомості про зайнятості (код підприємства, місце роботи, посада); відомості про притягнення до кримінальної відповідальності; відомості про дату виїзду за межі України і датою повернення на територію України;- службові дані (зокрема, відомості щодо військового обов'язку (досягнення призовного віку та постановки на військовий облік, призову на військову службу, вид проходження військової служби, звільнення з військової служби, зарахування в запас або у відставку, виключення з військового обліку (поновлення), наявність відстрочки від призову)).

Формування бази даних єдиного реєстру на етапі введення в експлуатацію здійснюється шляхом перенесення відомостей, наданих ЦВК, Держприкордонслужбою, МОН, ДМСУ, ГФС, а також перенесення даних військовозобов'язаних (призовників) з облікових карток та особистих справ військкоматами.Така база даних повинна допомогти ведення військового обліку; планування та виконання заходів мобілізації, призову на строкову військову службу, прийняття на військову службу за контрактом; інформаційного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців.Самі військові вітають ухвалення даного закону.

Так, за словами в. і. про першого заступника начальника головного управління оборонного та мобілізаційного планування Генштабу ЗСУ полковника Миколи Садєкова, створення Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних дозволить сформувати централізовану базу даних військовозобов'язаних і призовників, а також допоможе максимально достовірно і раціонально планувати мобілізаційну навантаження у регіонах, зменшить корупційні чинники у військкоматах.

При цьому полковник Садеков запевняє, що електронні бази даних ЄДР військовозобов'язаних будуть доступні особам, пов'язаних із закликом тільки в межах їх компетенції. Наприклад, у районних військкоматах зможуть оперувати даними тільки стосовно свого району. А ось на рівні Генштабу можна буде отримати доступ до всієї інформації, але не копіювати її.

Власне, якщо поглянути об'єктивно і неупереджено, то в епоху сучасних технологій і розквіту електронного управління, навіть у мирний час вести паперові бази даних - це жити вчорашнім днем. Однак, у районних військових комісаріатах досі припадають пилом десятки, а то й сотні тисяч особових справ призовників. Тонни архівних документів піднімали і перебирали вручну в 2014-му році, коли почалася війна, проте якісний відбір фахівців все одно виявився неможливим дані були неточні, неактуальні, а іноді їх взагалі не було.

При старій системі пошук навіть декількох сотень військовозобов'язаних потрібної спеціалізації розтягувався на кілька днів, що під час війни є нераціональною витратою часу. Нові ж правила базуються на практиці реєстрів в багатьох країнах світу і мають спростити пошук кандидатів в армію.

Але новим законом зраділи не всі. В першу чергу проти створення такого реєстру виступають ті, кого прийнято називати "п'ятою колоною", або "агентами Кремля". Адже єдиний електронний державний реєстр військовозобов'язаних дасть можливість набагато швидше і простіше у разі необхідності провести мобілізацію, підвищивши тим самим обороноздатність нашої армії. Більше того: деякі аналітики стверджують, що якби такий реєстр існував станом на початок 2014-го року, то цілком можливо, що війну вдалося б виграти ще на початковому її етапі.

Також проти єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних виступають і будуть виступати ті, хто звик "косити" від армії - це зрозуміло, адже тепер їм сховатися (або "сховатися", "вирішити" питання з ким потрібно) буде в рази складніше. До того ж нечистих на руку військкомів згідно даного закону чекає адміністративна відповідальність, а електронна система не дозволить їм втручатися в реєстр безслідно.

Розробники системи запевняють, що електронний реєстр буде зберігати всі дані незалежно від того, відпрацював корупціонер свою хабар, чи ні. Крім цього, комп'ютерна система має кілька ступенів захисту даних і доступу до них.

Правда, є для "косарів" і нечистих на руку військкомів і хороші новини: повноцінний старт роботи даної електронної системи запланований на 2019-й рік, але фахівці вже зараз прогнозують, що насправді для цього знадобиться ще більше часу. Адже сам процес оцифрування даних з паперових носіїв може затягнутися на роки.

Тим не менш, не може не радувати сам факт, що незважаючи на потужний спротив певних антидержавних елементів та антиукраїнських політичних сил, українська армія таки реформується, намагаючись крокувати в ногу з часом.

    Реклама на dsnews.ua