• USD 27.9
  • EUR 33.6
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Реформи під вибори. Чи буде користь від Міністерства ветеранів

Створення нового міністерства можна вважати справою майже вирішеним. Залишилося знайти йому сенс
Фото mil.gov.ua
Фото mil.gov.ua
Реклама на dsnews.ua

На погоджувальній раді перед початком нової сесії парламенту голова фракції БПП Артур Герасимов заявив, що його фракція "звертається до уряду з вимогою якомога швидше заснувати Міністерство у справах ветеранів, у якому повинні працювати ветерани, яке має очолювати ветеран і яке значно підвищить якість турботи про долю ветеранів в нашій країні". Можна припустити, що принципова згода з цього питання між президентом і прем'єром вже досягнуто. У такому разі заява Герасимова свідчить про те, що рішення буде прийнято скоро, і БПП вже поспішає на ньому піаритися.

Насправді в Україні ще 11 серпня 2014 р. була створена Держслужба у справах ветеранів війни та учасників АТО. 10 вересня 2014 р. її очолив учасник війни в Афганістані в 1987-1988 рр. та миротворчої місії в Югославії в 1996-1997 рр., заступник голови Київської міської спілки ветеранів Афганістану, полковник запасу Артур Дерев'янко. Він був призначений за результатами відкритого конкурсу, проведеного з залученням представників ветеранських організацій. 21 червня 2017 р. Він був звільнений за власним бажанням, - і виникло питання про проведення нового конкурсу. "Дуже важливо, щоб до участі в новому конкурсі, до обговорення цього питання були залучені представники громадських організацій учасників АТО, та інших організацій, що працюють в цьому напрямку. Дуже важливо, щоб ця процедура була максимально відкритою і прозорою, адже на цю посаду має прийти дійсно авторитетна людина", - заявив тоді віце-прем'єр Павло Розенко.

Однак конкурс досі не оголошено. Судячи з усього, затримка викликана саме тим, що з'явилася ідея трансформувати держслужбу в міністерство. Ще 12 липня Петро Порошенко повідомив, що він доручив уряду проаналізувати можливість створення Міністерства ветеранів. Президент оголосив про це під час відкриття пам'ятного знака "Козацький хрест борцям за волю України" на території Воскресенської церкви в Сумах. "Всі, хто пройшов через справжнє пекло, фронтові випробування, повинні відчувати нашу з вами підтримку і турботу", - підкреслив Порошенко.

Зрозуміло, що створення Минветеранов - це елемент передвиборчої кампанії. Тут розрахунок на два ефекту: по-перше, на позитивний відгук з боку всього народу, по-друге, на симпатії і підтримку конкретно з боку учасників бойових дій і членів їх сімей. Однак, щоб цей розрахунок спрацював, необхідно, щоб нове міністерство продемонструвало якісь наочні результати своєї діяльності. Інакше ефект буде зворотним. Люди будуть говорити, що Порошенко просто збільшив армію чиновників-дармоїдів. А ветерани війни з Росією до того ж будуть розгнівані тим, що влада тільки піариться на них, замість того щоб надавати їм реальну допомогу.

У бойових діях на сході країни взяли участь 300 тис. українців. Цю цифру назвав Порошенко тоді ж у Сумах на відкритті Центру надання соціальних, медичних та психологічних послуг учасникам бойових дій, учасникам АТО і членам їх сімей (це комунальний заклад Сумської міськради). До речі, такі центри - а вони, як заявив президент, за його дорученням створюються по всій країні - теж могли б стати предметом турботи нового міністерства. Центр у Сумах має три відділення: фізіотерапевтичне; медичного та соціального супроводу; соціально-психологічних і педагогічних послуг. Там є спортивний зал і приміщення для гри в теніс, занять боксом, масажний кабінет та кабінет для бальнеологічних процедур.

Ще 1 грудня минулого року він видав указ "Про Уповноваженого Президента України з питань реабілітації учасників АТО, які отримали поранення, контузію, каліцтво або інше захворювання під час участі в АТО" і призначив на цю посаду колишнього санинструктора медичної роти 128-ї окремої гірсько-піхотної бригади ЗСУ Вадима Свириденко. Він був мобілізований влітку 2014 р., у складі 128-ї бригади брав участь у боях за Щастя під Луганськом і за Дебальцеве. У лютому 2015-го в результаті обмороження втратив кисті рук і стопи ніг. Пройшов восьмимесячное лікування в США, де навчився ходити на протезах і користуватися штучними руками, потім - реабілітацію у Львівському військовому шпиталі. У 2016 р. представляв Україну на 41-му марафоні Морської піхоти США у Вашингтоні, де пробіг дистанцію 10 км

Якщо керівництво Минветеранов буде складатися не з політиків та чиновників, а з тих, хто, як Вадим Свириденко, сам пройшов через бойові дії на Донбасі, і якщо це міністерство отримає більше повноважень і фінансових можливостей, що має на даний момент Держслужба ветеранів, то, можливо, від цієї зміни вивісок буде помітна користь учасникам війни з російськими окупантами. До того ж міністр, будучи членом уряду, зможе піднімати питання, що турбують ветеранів, на засіданнях Кабміну.

Реклама на dsnews.ua

У держбюджеті на 2017 р. Держслужбі ветеранів відведено 127,6 млн грн, в т. ч. 20 млн - на апарат самої служби (з територіальними органами) та 107,6 млн - на психологічну реабілітацію, соціальну та професійну адаптацію учасників АТО і забезпечення постраждалих учасників АТО санаторно-курортним лікуванням. Однак фінансуванням ветеранських організацій займається Міністерство соціальної політики. Оскільки існують організації самих різних ветеранів - від Другої світової до нинішньої війни, то не дивно, що навколо розподілу цих коштів спалахували гучні скандали. Напевно, Мінсоцполітики сама не проти позбутися від відповідальності за це конфліктне питання.

У серпні-вересні 2014 р., коли проводився конкурс на посаду глави Держслужби ветеранів, ще, по суті, не було громадських організацій ветеранів АТО, тому цілком логічно, що тоді цю посаду обійняв представник організації ветеранів війни в Афганістані. Але за три роки змінилося дуже багато. І зараз очевидно, що ветеранським відомством повинні керувати ветерани війни з Росією.

Однак дуже багато чого, звичайно, буде залежати від особистих якостей нового глави відомства. У разі створення Міністерства ветеранів конкурс стане зайвим, оскільки міністрів призначає Верховна Рада. Але тоді виникнуть дві проблеми: по-перше, знайти гідного кандидата і, по-друге, знайти голоси в парламенті. І навіть якщо міністр буде призначений, напевно, він відразу ж зазнає критики просто за свою лояльність владі.

І все ж головною проблемою буде показати переконливий результат роботи міністерства. За останні три роки було створено два нових міністерства - інформаційної політики (2 грудня 2014 р.) та з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб (20 квітня 2016 р.). Ні одне ні інше не запам'яталося якимись гучними досягненнями, в той же час обидва регулярно критикуються за бездіяльність. Претензії до міністрам Юрію Стецю і Вадиму Чернишеві багато в чому справедливі. Навіть якщо визнати, що очікування суспільства були надто завищеними, то це теж є недоробкою цих міністрів. Ніхто не заважав ні Стецю, ні Чернишеві в перший же день роботи оголосити, які пріоритетні завдання вони перед собою ставлять і в які терміни збираються їх вирішити.

Зараз в тій же ситуації може виявитися нове Міністерство ветеранів. І якщо новий міністр не оголосить чітко свої цілі на найближчі рік-два і потім перед виборами не пред'явить результати, то великого піар-ефекту від всієї цієї затії не буде.

    Реклама на dsnews.ua