• USD 27.7
  • EUR 33.7
  • GBP 39.2
Спецпроєкти

Рейтинг губернаторів. Хто ще може вилетіти до виборів

«ДС» склав черговий рейтинг губернаторів
Фото: president.gov.ua
Фото: president.gov.ua
Реклама на dsnews.ua

Починаючи з березня Петро Порошенко вже звільнив вісьмох глав обласних держадміністрацій (у тому числі Донецької та Луганської). Не виключено, що ближче до виборів будуть ще заміни як з політичних мотивів, так і з огляду на соціально-економічних показників областей.

Зараз ми підводимо підсумки за три квартали. Методика була описана півроку тому (при публікації рейтингу за перший квартал) і залишається незмінною. Порівнюються показники 23 мирних регіонів (без окупованих АРК і Севастополя і наполовину окупованих Донеччини та Луганщини) по 20 суспільно значущими критеріями. Всі цифри беруться з відомостей Держстату та його територіальних органів.

Перш ніж перейти до результатів керівників регіонів, поглянемо на загальну соціально-економічну ситуацію в Україні. Реальний ВВП зріс у 2017 р. на 2,5%, в першому кварталі 2018 р. - на 3,1%, у другому - на 3,6%, в третьому - на 2,8% порівняно з аналогічним періодом попереднього року. Таким чином, економічне зростання в третьому кварталі пригальмував, але не сильно. Підстава для оптимізму дає також ріст освоєних капітальних інвестицій у січні-вересні на 19,9% (порівняно з аналогічним періодом минулого року) - це непоганий заділ для підйому економіки в наступному році. Експорт товарів зріс за той же час на 10,3%, послуг - на 11,6%. За підсумками десяти місяців маємо зріст промисловості на 1,8%, сільського господарства-на 9%, будівництва на 6,4%, обороту роздрібної торгівлі на 5,4% (все це у порівнянних цінах), реальних зарплат на 13% (з поправкою на інфляцію).

Проте позитивна динаміка за всіма цими показниками спостерігалася далеко не в кожному регіоні. Наприклад, у дев'яти мирних регіонах, включаючи Київ, впало будівництво, у восьми, знову ж включаючи Київ, скоротилося промислове виробництво, у шести - зменшилися капінвестиції, у двох - скоротився експорт. Тому є як об'єктивні причини, так і суб'єктивні, пов'язані саме з недоробками керівників регіонів. Звичайно, провали не виправляються за один місяць або навіть квартал. Але важливо, які зусилля докладаються в регіонах для залучення інвестицій та підвищення економічного потенціалу.

1 Терещуку пощастило на старті

30 жовтня Петро Порошенко звільнив голову Київської ОДА Олександра Горган і призначив на цю посаду Олександра Терещука, який раніше працював першим заступником голови Одеської ОДА. У спадок від попередника Терещук отримав перше місце в рейтингу (72 бали). За підсумками трьох кварталів столична область є беззаперечним лідером за загальною площею прийнятих в експлуатацію квартир - як в абсолютних цифрах (976 тис. кв. м), так і в співвідношенні з чисельністю населення (555 кв. м на тисячу жителів, що в 4,5 рази вище середньоукраїнського показника і в 2,6 рази вище, ніж у Києві).

Реклама на dsnews.ua

Крім того, Київщина посіла друге місце за освоєним капітальним інвестиціям на душу населення, динаміку чисельності штатних працівників (зростання на 2,4% порівняно з січнем-вереснем минулого року), середньомісячної зарплати (8795 грн за три квартали і 8854 грн за десять місяців), поступившись за цим критеріям тільки столиці. Також Київщина друга після Харківщини серед регіонів з найнижчим рівнем безробіття населення працездатного віку (6,3% за методологією МОП, при середньоукраїнському рівні 9,3%) і друга після Сумщини серед регіонів із найнижчою смертністю дітей у віці до одного року. Київ по обом цим критеріям лише на четвертому місці.

Крім того, Київщина стала одним з лідерів за динамікою сільського господарства, показавши збільшення сільгосппродукції на 13,8% у січні-вересні (друге місце) та на 20,6% за підсумками десяти місяців (третє місце). До того ж Київщина увійшла в трійку лідерів по динаміці роздрібної торгівлі (зростання обороту на 10,1%), в четвірку - по притоку прямих іноземних інвестицій (ПІІ) на душу населення, в п'ятірку - за темпами зростання нефінансових послуг, у шістку - по виконаних будівельних робіт на одного жителя.

2 У Кличка нові провали

На другому рядку рейтингу вдалося втриматися мера Києва і голови КМДА Віталію Кличку (68 балів). Київ лідирує за середньомісячної зарплати (13 136 грн за січень-вересень і 13 207 грн за десять місяців), а також (в абсолютних цифрах і в перерахунку на душу населення) по експорту товарів і послуг, виконаних будівельних робіт, припливу ПІІ, освоєним капітальним інвестиціям і при цьому увійшов у двійку лідерів за динамікою капінвестицій (зростання на 35,2% порівняно з січнем-вереснем минулого року). Крім того, столиця краща за динамікою чисельності штатних працівників (зростання на 4,4%, тоді як в середньому по Україні - скорочення на 0,2%).

В той же час по загальній площі прийнятих в експлуатацію квартир на тисячу жителів Київ займає дуже скромне для столиці п'яте місце, пропустивши вперед Київську, Волинську, Львівську та Закарпатську області. Порівняно з січнем-вереснем минулого року загальна площа нових квартир в столиці скоротилася на 40,8%. А в цілому в будівельній галузі стався спад на 4,8%. До того ж Київ посів друге місце знизу за темпами зростання реальних зарплат, опинився в четвірку аутсайдерів за динамікою промисловості, допустивши спад на 3%, і в шістці відстаючих по динаміці роздрібної торгівлі і експорту.

3 Синютку порадували поляки

Третій рядок рейтингу утримує голова Львівської ОДА Олег Синютка (60 балів). Одне з його досягнень - відсутність великих провалів в роботі: ні по одному з 20 критеріїв область не увійшла в трійку, ні навіть у шістку найбільш неблагополучних регіонів. Серед успіхів Львівщини у січні-вересні варто відзначити насамперед друге місце після Києва по припливу ПІІ - як в абсолютних цифрах ($93,2 млн), так і в перерахунку на душу населення.

Найбільші інвестиції надійшли з Польщі ($42,8 млн) і Нідерландів ($28,8 млн). Найбільша частка надійшли інвестицій спрямовано у фінансову та страхову діяльність ($48,7 млн). Також область пробилася в трійку лідерів по загальній площі прийнятих в експлуатацію квартир на тисячу жителів, у четвірку за динамікою чисельності штатних працівників (зростання на 1,3% порівняно з січнем-вереснем минулого року), увійшла в п'ятірку регіонів з найнижчим рівнем безробіття населення працездатного віку.

4 Головко став кращим на селі

На четверте місце в рейтингу піднявся голова Полтавської ОДА Валерій Головко (51,5 бали). Полтавщина стала лідером по динаміці сільського господарства, продемонструвавши зростання сільгосппродукції на 16,3% у січні-вересні і на 22,6% за підсумками десяти місяців (при середньоукраїнських показників 4,9% і 9% відповідно).

Зокрема, виробництво зернових зросла на 44,7%, овочів відкритого грунту - на 31,8%, соняшнику - на 30,1%, картоплі - на 10%, цукрових буряків - на 6,3%. Крім того, Полтавська область разом із Закарпатською показала за підсумками трьох кварталів найвищий зростання обороту роздрібної торгівлі - на 11,1% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Це вдвічі вище середньоукраїнського приросту (5,5%).

Також Полтавщина в трійці регіонів з найбільшим обсягом виконаних будівельних робіт на душу населення, найвищими темпами зростання реальних зарплат і найнижчою смертністю новонароджених, у четвірці кращих з освоєних капітальних інвестицій на одного жителя, в п'ятірці - з середньомісячної зарплати. Але в той же час область потрапила у трійку регіонів, що відстають по динаміці експорту товарів і послуг та мають найвищий рівень безробіття населення працездатного віку (11,9% за методологією МОП).

5 У Гончарука зріс експорт

На п'ятому рядку рейтингу закріпився голова Івано-Фран-ковской ОДА Олег Гончарук (38,5 бали). Його область за підсумками трьох кварталів стала лідером по динаміці експорту: зростання на 54,3% в цілому по товарам - на 55,5%, по послугах - на 14,8% порівняно із січнем-вереснем минулого року. Зокрема, експорт товарів у країни ЄС зріс на 52,1% (частка цих країн у загальному обсязі склала 63,5%), а в Індії - у 18,9 раза (її частка досягла 10,3%, це друге місце після ЄС). Також Прикарпаття посіло перше місце за динамікою промисловості. Випуск промпродукції виріс на 13,1%, тоді як в середньому по Україні - на 1,8%.

Помітне зростання спостерігалося у всіх семи найбільших галузях промисловості Прикарпаття: у виробництві електроенергії - на 8,7%, у хімічній промисловості - в 3,15 рази (відновило роботу найбільше нафтохімічне підприємство України - "Карпатнафтохім"), у виробництві гумових і пластмасових виробів - на 7,2%, деревообробної, паперової, поліграфічної галузі - на 4,1%, у добувній промисловості - на 4,8%, у харчовій промисловості - на 40,2%, у машинобудуванні - на 3,5%. Крім того, Прикарпатті в трійці лідерів за динамікою будівництва (зростання на 27,2%), у четвірці кращих по динаміці народжуваності, в п'ятірці - по притоку ПІІ. У той же час область у трійці аутсайдерів за темпами зростання нефінансових послуг і в п'ятірці відстаючих по динаміці сільського господарства.

6 Резніченко відзначився зростанням зарплат

Шосте місце в рейтингу зайняв голова Дніпропетровської ОДА Валентин Резніченко (38 балів). Його область лідирує за динамікою реальних зарплат (з поправкою на інфляцію): вони зросли в січні-вересні на 16,1%, а за підсумками десяти місяців - на 16,3% (порівняно з аналогічними періодами минулого року). За розміром середньомісячної номінальної зарплати область у трійці кращих серед мирних регіонів (8615 грн за три квартали і 8693 грн за січень-жовтень), поступаючись тільки Києву і Київщині.

Також Дніпропетровська область демонструє успіхи в залученні інвесторів: вона увійшла в трійку лідерів як за обсягом освоєних капітальних інвестицій на одного жителя (поступившись, знову ж таки, тільки Києву і Київщині), так і по динаміці капінвестицій. Область утримує друге після Києва місце за обсягом експорту товарів і послуг - як в абсолютних цифрах ($5,9 млрд), так і в перерахунку на душу населення ($1830/чол.). Крім того, область увійшла в п'ятірку лідерів по виконаних будівельних робіт на одного жителя і в сімку - по динаміці будівельної продукції (зростання на 12,6%), а також до шістки регіонів з найнижчим рівнем безробіття населення працездатного віку.

7 Коров'ячий наростив капіталовкладення

Сьомий рядок рейтингу посів голова Вінницької ОДА Валерій Коровій (33 бали). За підсумками трьох кварталів Вінниччина стала лідером по динаміці освоєних капітальних інвестицій, показавши зростання на 42,4% порівняно з аналогічним періодом минулого року, тоді як в середньому по Україні зростання склало 19,9%. Завдяки такій динаміці область увійшла в п'ятірку кращих за обсягом капінвестицій на душу населення.

Більше половини (56,2%) всіх капінвестицій пішло в сільське господарство, 16,3% - у промисловість, 9,9% - у будівництво. Також область посіла друге місце за зростання реальних зарплат (на 15,7%), увійшла в четвірку регіонів з найбільшим зростанням обороту роздрібної торгівлі (на 9,1%) і найменшою заборгованістю по зарплаті на одного працівника, в шістку - з найбільшим припливом ПІІ на душу населення.

Однак при цьому Вінниччина потрапила у трійку регіонів, де найбільш скоротилася народжуваність, і в п'ятірку аутсайдерів по динаміці промисловості (падіння на 2,6%).

8 У Москаля провал у будівництві

На восьмому місці в рейтингу голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль (21,5 бали). Закарпатська область разом з Полтавської показала за підсумками трьох кварталів найвищий зростання обороту роздрібної торгівлі - на 11,1% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Це вдвічі вище середньоукраїнського приросту (5,5%). Також Закарпатті у двійці регіонів, де менше всього впала народжуваність, в трійці - де найнижча заборгованість по зарплаті на одного працівника, у четвірці лідерів по загальній площі прийнятих в експлуатацію квартир на тисячу жителів і за темпами зростання нефінансових послуг, у п'ятірці - за обсягом експорту товарів та послуг на одного жителя і за динамікою промисловості (зростання на 4,8%).

У той же час область показала провальні результати в будівництві, посівши останнє місце як за обсягом виконаних будівельних робіт на душу населення (683 грн/чол., що втричі нижче середньоукраїнського рівня), так і по динаміці будівельної продукції (падіння на 17,6%, тоді як в середньому по Україні, навпаки, спостерігалося зростання на 5,4%). Крім того, на Закарпатті найвища смертність дітей у віці до одного року (коефіцієнт 10,8 на тисячу народжених живими, тоді як у середньому по Україні - 7,2). Також область у трійці аутсайдерів за освоєним капітальним інвестиціям на душу населення і в четвірці регіонів, де найбільш скоротилась чисельність штатних працівників.

9 Гундіч розраховує на LG

Дев'яте місце в рейтингу у голови Житомирської ОДА Ігоря Гундича (7 балів). За підсумками трьох кварталів Житомирщина увійшла в двійку регіонів з найвищими темпами зростання нефінансових послуг і найнижчою заборгованістю по зарплаті на одного працівника, в четвірку лідерів за динамікою сільського господарства (зростання на 10,9% порівняно з аналогічним періодом минулого року) і реальних зарплат (на 15,1%). З іншого боку, область в п'ятірці найгірших за обсягом виконаних будівельних робіт на душу населення і за обсягом освоєних капітальних інвестицій на одного мешканця.

Однак ОДА активно шукає інвесторів - і небезуспішно. Про це свідчить нещодавній візит в Житомир делегації компанії LG Chem Wroclaw Energy. Президент компанії Ін Янг Шим та інші члени делегації вивчали можливість відкриття в області заводу по виробництву акумуляторних батарей для автомобілів. "Компанія LG - це успішний приклад залучення інвесторів у Польщі. На заводі LG під Вроцлавом працює близько 800 співробітників, і 100 з них - українці. Житомирщина готова для функціонування подібних заводів на території нашої області. Саме з цією метою під час свого перебування в Польщі я запросив президента LGCWЕ на Житомирщину для обговорення можливостей залучення інвестицій в регіон", - розповів заступник голови ОДА Олексій Ясюнецкий.

10 Лозовому пощастило з дорогами

Замикає десятку лідерів рейтингу новий голова Хмельницької ОДА Вадим Лозовий (3 бали), що займає цю посаду з 19 травня. За підсумками трьох кварталів Хмельниччина посіла перше місце за динамікою будівництва, показавши зростання будівельної продукції на 35,9% порівняно з аналогічним періодом минулого року при середньоукраїнському зростання на 5,4%. Цей результат отримано завдяки збільшенню в 2,3 рази обсягів будівництва інженерних споруд, насамперед доріг.

Крім того, область увійшла в трійку лідерів по припливу ПІІ і по динаміці експорту (зростання на 38,9% в цілому по товарам - на 39,7%, по послугах - на 6,6%). Втім, за обсягами експорту на душу населення область в п'ятірці відстаючих. Також Хмельниччина в трійці аутсайдерів по динаміці промисловості (падіння на 4,5%), освоєних капітальних інвестицій (падіння на 9,5%) і зростання обороту роздрібної торгівлі, у четвірці відстають за темпами зростання нефінансових послуг.

11 У Степанова будівельний бум

Одеська область за підсумками трьох кварталів у двійці лідерів як за динамікою будівництва (зростання на 30,1% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року), так і за обсягом виконаних будівельних робіт на душу населення (за цим показником Одещина поступається лише Києву). Також область у трійці регіонів з найнижчим рівнем безробіття населення працездатного віку (6,9% за методологією МОП, тоді як в середньому по Україні - 9,3%). Очевидними невдачами голови ОДА Максима Степанова (0,5 бала) стали передостанні місця області по динаміці промисловості (падіння на 7,8%), сільського господарства (падіння на 3,9%) та експорту (падіння на 5,7% в цілому по товарам - на 3,9%, по послугах - на 11,1%). Крім того, область в четвірку аутсайдерів за зростання обороту роздрібної торгівлі, у шістці відстаючих за динамікою реальних зарплат і темпами зростання нефінансових послуг.

12 У Олександра Савченко високе безробіття

Посередині рейтингу втримався новий голова Волинської ОДА Олександр Савченко (-0,5 бала), що займає цю посаду з 23 березня. Серед досягнень області за три квартали примітно друге місце по новобудовам. Загальна площа прийнятих в експлуатацію квартир склала 237 кв. м на тисячу жителів, що майже вдвічі більше середньоукраїнського показника. За даним критерієм Волинь поступилася лише Київської області.

Також Волинь увійшла в трійку найкращих регіонів за динамікою народжуваності і посіла четверте місце по динаміці промисловості, показавши зростання на 5,1% порівняно з січнем-вереснем минулого року. У той же час Волинська область разом з Кіровоградської показала найвищий рівень безробіття населення працездатного віку - 12,3%, тоді як в середньому по Україні - 9,3% (за методологією МОП).

13 У Муляренко проблема через Фірташа

Рівненська область продовжує займати останнє місце по динаміці промисловості, показавши спад на 10,3% за підсумками трьох кварталів та на 8,2% за січень-жовтень порівняно з аналогічними періодами минулого року). Зокрема, допустила падіння на 16,7% енергетика (причиною став тривалий, з 8 грудня 2017 р. по 23 липня 2018 р., планово-попереджувальний ремонт третього енергоблоку Рівненської АЕС). Однак падіння було допущено і в деяких інших галузях (наприклад, продукція харчової промисловості скоротилася на 6,6%). А в жовтні почалася нова проблема: на чверть зменшила випуск продукції хімічна промисловість Рівненщини, найбільшим підприємством якої є належить Дмитру Фірташу компанія "Рівнеазот".

Також Рівненщина за підсумками трьох кварталів увійшла в трійку аутсайдерів за обсягом експорту товарів і послуг на душу населення, в п'ятірку відстаючих - по приросту реальних зарплат. У числі досягнень голови ОДА Олексія Муляренко (-1,5 бали) слід зазначити перше місце області за динамікою сфери послуг: обсяг реалізованих нефінансових послуг (у ринкових цінах) зріс в 1,62 рази. Крім того, Рівненщина увійшла до п'ятірки лідерів за динамікою будівництва (зростання на 19,6%) і освоєних капітальних інвестицій (зростання на 28,1%). Втім, з освоєних капітальних інвестицій на одного жителя область на четвертому місці знизу.

14 У Бриля зелений коридор для інвесторів

Запорізька область за підсумками трьох кварталів увійшла в трійку найкращих за обсягом експорту товарів і послуг на душу населення ($1586/чол.) і при цьому в сімку кращих - по динаміці експорту (зростання на 21% порівняно з аналогічним періодом минулого року). Також область в четвірці лідерів за середньомісячної зарплати (8442 грн, а за підсумками десяти місяців - 8508 грн), у п'ятірці - зростання реальних зарплат (на 14,5%, а за підсумками десяти місяців - на 14,8%) і збільшення чисельності штатних працівників (на 0,8%), в шістці - по динаміці промисловості (зростання на 4%).

Безсумнівний успіх області - розвиток міжнародного аеропорту "Запоріжжя", який вже став одним з лідерів серед регіональних аеропортів. Зараз за сприяння облдержадміністрації за кошти місцевої громади будується новий сучасний пасажирський термінал, який планується ввести в експлуатацію в наступному році. Ще одна з перспектив розвитку авіасполучення - будівництво нової злітно-посадкової смуги.

"На обласному рівні для кожного з інвесторів створений зелений коридор, - зазначає голова ОДА Костянтин Бриль. - Саме в нашому регіоні буде побудований найбільший в Україні річковий зерновий термінал компанії "Нібулон". Сума інвестицій у цей проект - близько 600 млн грн. Крім того, Запорізький край став українським флагманом енергогенерації. Найбільша в Україні Ботієвська ВЕС, яка входить в топ-5 найбільших вітростанцій Центральної та Східної Європи, є лише початком на цьому шляху. Зараз компанія ДТЕК розширює потужності, будуючи нові ВЕС у Приморському районі вартістю 340 млн євро".

15 Фіщук пішов без боргів

23 листопада Петро Порошенко звільнив голову Чернівецької ОДА Олександра Фищука згідно з поданою ним заявою. Обов'язки голови ОДА виконуватиме його перший заступник Михайло Павлюк. Прізвище нового керівника області поки не названа, але можна сказати про спадщину, яка йому дістанеться від Фищука.

Буковина за підсумками трьох кварталів має суперечливі результати (-12,5 бали). Область посіла останнє місце за обсягом експорту товарів і послуг - як в абсолютних цифрах ($157 млн), так і в перерахунку на душу населення (всього лише $173/чол., що в 5,7 рази менше середньоукраїнського показника). Але в той же час Буковина посіла друге місце за динамікою експорту: зростання на 51,7% порівняно з січнем-вереснем минулого року.

Також область посіла останнє місце за обсягом капітальних інвестицій - знову ж як в абсолютних цифрах (2 млрд грн), так і в перерахунку на душу населення (всього лише 2199 грн/чол., що в 3,62 рази менше, ніж в середньому по Україні). Однак при цьому Буковина вибилася в трійку лідерів за динамікою промисловості (зростання на 6,6%).

Крім того, в області найнижча середньомісячна зарплата: 6690 грн (у середньому по Україні - 8605 грн). До того ж область на передостанньому місці по динаміці роздрібної торгівлі: оборот зріс всього лише на 1,2%, тоді як в середньому по Україні - на 5,5%. Таке відставання торгівлі не дивно, зважаючи на низькі буковинських зарплат. Але в той же час заслугою Фищука можна вважати те, що його область є прикладом у ліквідації зарплатної заборгованості на 1 жовтня борг із зарплати на Буковині становив 78,3 тис. грн, що означає всього лише за 0,69 грн на одного штатного працівника, тоді як у середньому по Україні рівень заборгованості 551 разів вище (по 380 грн на одного працівника).

16 Світлична нарощує промисловий потенціал

Харківська область має ряд істотних досягнень. Зокрема, це найнижчий рівень безробіття населення працездатного віку - 5,3% (за методологією МОП), що в 1,75 рази нижче середньоукраїнського рівня (9,3%). За підсумками трьох кварталів область увійшла в четвірку лідерів по зростанню чисельності штатних працівників (на 1,3% порівняно з аналогічним періодом минулого року) і за обсягом виконаних будівельних робіт на душу населення.

При цьому зростає промисловий потенціал області. Так, 1 листопада на заводі "Південкабель" запустили нову лінію волочіння, яка дозволить збільшити обсяги виробництва на 200 млн грн на рік. "Підтримуємо розвиток промисловості, яка є базою регіональної економіки. Кожне підприємство має і нашу підтримку і контроль. Допомагаємо як у виробничих питаннях, так і в соціальних. І промисловість на Харківщині зростає, - зазначає голова ОДА Юлія Світлична. - Приємно, що "Південкабель" підтримує нашу вимогу про підвищення заробітної плати. За цей рік вона зросте на 40%. Домовилися з керівництвом підприємства про те, що в наступному році зарплата зросте ще на 20%. Є така можливість, адже завод має завантаження на 2019 рік".

Керівник області наголошує, що продукція, яку випускає завод, відповідає світовим стандартам і дозволяє Україні модернізувати галузь енергетики. Зокрема, потужний кабель, який випускають на "Южкабеле", дозволяє прокладати лінії електропередачі під землею, як це роблять у всій Європі, особливо в мегаполісах. В цілому обсяги виробництва на заводі за останні два роки збільшилися майже на 40%. Завод активно нарощує експорт в європейські країни.

Один з найбільших контрактів (на 250 млн грн) був підписаний з партнерами з Польщі під час Х Міжнародного економічного форуму, який пройшов у Харкові у вересні. Готується контракт з Нидер-ландами по обладнанню вітряних електростанцій, а також контракт на десятки мільйонів євро з компанією France Telecom.

Символом відродження промислового області став Харківський тракторний завод. З 2017 р., коли вдалося відродити ХТЗ, підприємство постійно завантажений. "Маємо нові робочі місця, збільшення заробітної плати і прибуток. Наші трактори купують вітчизняні сільгоспвиробники (яким держава компенсує 25% вартості техніки), так і зарубіжні. Щоб зростали соціальні гарантії на заводі, працюємо разом з керівництвом підприємства над розширенням ринків збуту", - говорить голова ОДА. "За три останні роки маємо зростання виробництва в машинобудуванні області, що становить 13% у загальному обсязі машинобудування України. Бачимо перспективи і робимо все, щоб підприємства Харківщини були завантажені", - підкреслює Юлія Світлична.

17 У Барни інвестиційний голод

Тернопільська область за три квартали має останнє місце по припливу ПІІ - як в абсолютних цифрах (всього лише $86,4 тис.), так і в перерахунку на душу населення ($0,08 на одного жителя, що в 491 разів менше, ніж в середньому по Україні). Продовжує погіршуватися ситуація у сфері зайнятості населення: область в п'ятірці регіонів, де спостерігається найвищий в Україні рівень безробіття населення працездатного віку (11,3% за методологією МОП) і найбільше скорочення чисельності штатних працівників (на 1,1% порівняно з січнем-вереснем минулого року).

До того ж область на передостанньому місці з середньомісячної зарплати (6738 грн) і увійшла у четвірку регіонів, де зафіксовано найбільший спад у будівництві (на 15,1%), найбільше скорочення народжуваності і найменший обсяг експорту товарів і послуг на душу населення. Втім, що стосується експорту, то з цього провалу голова ОДА Степан Барна (-26,5 бали) потихеньку вибирається: по динаміці експорту Тер-нопольщина в п'ятірці кращих (зростання на 25,1%). Також область у трійці лідерів за темпами зростання нефінансових послуг і в п'ятірці - зростання обороту роздрібної торгівлі (на 8,8%).

18 Вельбивець може стати аграрним лідером

20 листопада Петро Порошенко звільнив голову Черкаської ОДА Юрія Ткаченка і призначив на цю посаду Олександра Вельбивца, який останні три роки очолював облраду. Результати Черкащини за три квартали (-27 балів) свідчать про наявність багатьох невирішених проблем. Наи-найгіршим показником області стало найбільше по Україні скорочення середньомісячної чисельності штатних працівників - на 2,1% порівняно з аналогічним періодом минулого року (тоді як у середньому по Україні - на 0,2%). Це означає втрату 4,7 тис. працівників. Також Черкащина увійшла в число двох регіонів з найбільшим скороченням народжуваності і найвищим рівнем смертності дітей віком до одного року, п'ятірку - з найменшим припливом ПІІ.

З іншого боку, область пробилася в трійку лідерів за динамікою сільського господарства, показавши зростання сільгосппродукції на 13,1%, а за підсумками десяти місяців піднялася за цим критерієм на друге місце: зростання на 22,5%. Зокрема, виробництво зернових зросла на 53,2%, соняшнику - на 29,2%, картоплі - на 25,1%, овочів відкритого грунту - на 14,4%. Крім того, область за підсумками січня-вересня зайняла четверте місце за динамікою будівництва (зростання на 20,2%) та експорту (зростання в цілому на 30,1%, по товарам - на 31,1%, по послугах - на 3,2%).

19 Миснику доведеться зайнятися будівництвом

28 листопада Петро Порошенко призначив головою Чернігівської ОДА Олександра Мисника, який раніше очолював Менський райрада. Попередній голова ОДА Валерій Куліч був звільнений 30 липня згідно з поданою ним заявою. За підсумками трьох кварталів результати Чернігівщини значною мірою негативні (-28,5 бали). Найбільший провал - передостаннє місце за обсягом виконаних будівельних робіт на душу населення: всього лише 702 грн на одного жителя, що в 2,9 рази менше середньоукраїнського показника. Крім того, область увійшла до трійки регіонів з найнижчою середньомісячною зарплатою (6810 грн), в четвірку - з найвищим рівнем безробіття населення працездатного віку (11,4% за методологією МОП), у п'ятірку - з найбільшим зростанням смертності населення, в шістку - з найменшим припливом ПІІ. В той же час по динаміці освоєних капітальних інвестицій Чернігівщина увійшла в четвірку лідерів, показавши зростання на 33,1% в порівнянні з січнем-вереснем минулого року. Також область в шістці кращих по динаміці експорту товарів і послуг: зростання на 22,7% (по товарам - на 23,6%, по послугах - на 3,8%).

20 Клочко став лідером по зростанню промисловості

Сумська область за підсумками трьох кварталів відзначився найнижчим по Україні рівнем смертності дітей віком до одного року (коефіцієнт 4,1 на тисячу народжених живими при середньоукраїнському показнику 7,2). Також безсумнівним успіхом голови ОДА Миколи Клочко (-49 балів) стало друге місце Сумщини по динаміці промисловості: випуск промислової продукції збільшився на 13% порівняно з аналогічним періодом минулого року.

А за підсумками десяти місяців область піднялася за цим критерієм на перше місце, показавши зростання промвиробництва на 13,2% при середньоукраїнському зростання на 1,8%. Головний внесок у цей результат внесли хімічна промисловість (зростання в 2,14 рази), виробництво металовиробів (зростання на 15,3%), добувна промисловість (на 13,8%), харчова промисловість (на 13,3%) і машинобудування (на 5,8%). Крім того, за підсумками трьох кварталів Сумщина увійшла в шістку лідерів по динаміці роздрібної торгівлі (оборот зріс на 8,4%) і сільгосппродукції (зростання на 9%).

21 Кузьменко страждає від безробіття

Кіровоградська область разом з Волинською показала найвищий в Україні рівень безробіття населення працездатного віку - 12,3%, тоді як в середньому по Україні - 9,3% (за методологією МОП). Також велика проблема голови Кіровоградської ОДА Сергія Кузьменка (-52,5 бали) - ситуація в будівельній галузі. За підсумками трьох кварталів область посіла передостаннє місце за новобудов (27 кв. м загальної площі прийнятих в експлуатацію квартир на тисячу жителів, що в 4,6 рази нижче середньоукраїнського показника), увійшла в п'ятірку відстаючих по динаміці будівельної продукції (падіння на 13,6% в порівнянні з січнем-вереснем минулого року), в шістку - за обсягами виконаних будівельних робіт на душу населення.

Також Кропивнитчина опинилася в четвірку аутсайдерів за динамікою освоєних капітальних інвестицій (падіння на 9%), в п'ятірці - з середньомісячної зарплати, за темпами зростання нефінансових послуг і роздрібної торгівлі. А найкращі показники області - четверте місце за динамікою народжуваності і попадання в п'ятірку регіонів з найкращою динамікою сільського господарства (зростання на 10,7%) і найменшими зарплатними боргами на одного працівника.

22 У Олексія Савченка проблеми з житлом

Миколаївська область за підсумками трьох кварталів увійшла в четвірку кращих за обсягом експорту товарів і послуг на душу населення, але по динаміці експорту опинилася в п'ятірці відстаючих. Також область в шістці лідерів з середньомісячної зарплати, але в трійці найгірших за темпами зростання реальних зарплат і за зарплатними боргами на одного працівника.

Крім того, Миколаївщина на передостанньому місці за темпами зростання нефінансових послуг і за динамікою будівництва порівняно з січнем-вереснем минулого року будівельна продукція скоротилася на 16,7%). А найбільш негативно позначилися на результатах голови ОДА Олексія Савченка (-56,5 бали) показники області за двома критеріями, за якими вона зайняла останнє місце: за новобудов (26 кв. м загальної площі прийнятих в експлуатацію квартир на тисячу жителів, що в 4,7 рази нижче середньоукраїнського показника) і динаміки освоєних капітальних інвестицій (їх обсяг скоротився на 17,8%, тоді як в середньому по Україні, навпаки, збільшився на 19,9%).

23 Гордєєв знаходить інвесторів

Зараз вже, напевно, ні в кого не залишилося сумнівів у тому, що Херсонщина, що сусідить з окупованим Кримом, - це, по суті, прифронтова область. Та головний акцент тут доводиться робити на забезпечення безпеки і оборони. Тим не менше з ряду соціально-економічних критеріїв Херсонщина показала непогані результати. Зокрема, область посіла перше місце серед усіх регіонів по скороченню смертності населення (число померлих зменшилося на 2% порівняно з січнем-вереснем минулого року, тоді як в середньому по Україні воно зросло на 0,7%). Також Херсонщина показала кращу, ніж у багатьох інших регіонах, динаміку народжуваності, більш високі темпи зростання будівництва і меншу заборгованість по зарплаті на одного працівника.

Але по цілому ряду показників область тримається в числі відстаючих. Голова ОДА Андрій Гордєєв (-109,5 бали) бачить вихід в максимальному розкритті та використанні інвестиційного потенціалу Херсонщини в сільському господарстві та енергетиці. 26-28 липня на території міжнародного аеропорту "Херсон" пройшов Agroport South Kherson 2018 - наймасштабніший міжнародний агропромисловий форум на півдні України. 7 серпня підписано меморандум між Херсонською ОДА та австрійської вітроенергетичної компанією O. W. WIND.KG про співпрацю в реалізації проектів з будівництва вітроелектростанцій в Голопристанському районі. У Новотроїцькому районі вже будуються дві ВЕС потужністю 138,6 МВт, загальною вартістю 3,4 млрд грн, а незабаром має розпочатися будівництво сонячної електростанції.

    Реклама на dsnews.ua