• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Рейтинг губернаторів. Хто виявився не на своєму місці

Можна говорити (поки обережно) про вихід економіки на траєкторію прискореного зростання. Але позитивна динаміка спостерігалася не по всіх регіонах
Фото: domik.ua
Фото: domik.ua
Реклама на dsnews.ua

Починаючи з березня, Петро Порошенко звільняє по одному губернатору кожні два місяці. Не будемо вгадувати, хто стане наступним, краще подивимося на цифри.

Як раз зараз набралося достатньо даних, щоб підбити підсумки за перше півріччя. Методика була описана три місяці тому (при публікації рейтингу за перший квартал) і залишається незмінною. Порівнюються показники 23 мирних регіонів (без окупованих АРК і Севастополя і наполовину окупованих Донеччини та Луганщини) по 20 суспільно значущими критеріями. Всі цифри беруться з відомостей Держстату та його територіальних органів.

Перш ніж перейти до результатів губернаторів, варто подивитися на загальну соціально-економічну ситуацію в Україні. Реальний ВВП зріс у 2017 р. на 2,5%, в першому кварталі 2018 р. - на 3,1%, у другому кварталі - на 3,6% порівняно з аналогічним періодом попереднього року. Таким чином, можна говорити (поки обережно) про вихід економіки на траєкторію прискореного зростання.

Також можна стверджувати, що не виправдалися побоювання щодо можливого негативного ефекту підвищення мінімальної зарплати. Швидше навпаки: зростання доходів і, як наслідок, купівельної спроможності населення дав додатковий стимул зростання економіки, що, в свою чергу, сприяє подальшому зростанню зарплат. У першому півріччі 2018 р. зростання реальних зарплат (з поправкою на інфляцію) становив 12%.
Промислове виробництво зросло за той же період на 2,5%, будівельна продукція - на 2,8%, оборот роздрібної торгівлі - на 6,2%, обсяг експорту товарів і послуг - на 11,1%, освоєні капітальні інвестиції - на 26,5%. Проте позитивна динаміка спостерігалася не по всіх регіонах. Тому є різні причини - як об'єктивні, так і суб'єктивні. І ось тут постає питання про роль губернаторів.

Звичайно, цифри, взяті самі по собі, не кажуть, хто з губернаторів опинився не на своєму місці. Але цифри вказують на больові місця в кожному регіоні. А знаючи ці проблеми, можна аналізувати, що роблять для їх вирішення (і роблять щось взагалі) ті чи інші керівники. Саме такий аналіз ми і пропонуємо увазі читачів. Хоча, звичайно, він не претендує бути істиною в останній інстанції.

1 Горгану поталанило з житлом

Реклама на dsnews.ua

Підводячи підсумки першого кварталу, ми прогнозували, що в нинішньому році боротьба за перше місце в рейтингу керівників регіонів обіцяє бути цікавою і напруженою. Той прогноз справдився: за підсумками півріччя золото отримав голова Київської ОДА Олександр Горган, який в першому кварталі здобув бронзу. Його сумарний результат за 20 критеріями - 78,5 бали.

Столична область стала беззаперечним лідером за загальною площею прийнятих в експлуатацію квартир як в абсолютних цифрах (290,6 тис. кв. м), так і в співвідношенні з чисельністю населення (338 кв. м на тисячу жителів, що в 4,4 рази вище середньоукраїнського показника і втричі вищі, ніж у Києві). Крім того, Київщина посіла друге місце за освоєним капітальним інвестиціям на душу населення (8 тис. грн/чол.), середньомісячної зарплати (8573 грн), динаміку чисельності штатних працівників (зростання на 2,4% порівняно з першим півріччям 2017 р.), поступившись за цим критеріям тільки столиці. Також Київщина друга після Харківщини серед регіонів з найнижчим рівнем безробіття населення працездатного віку (6,6% за методологією МОП, при середньоукраїнському рівні 10%) і друга після Сумщини серед регіонів із найнижчою смертністю дітей у віці до одного року. Київ по обом цим критеріям лише на четвертому місці.

До того ж Київщина увійшла в четвірку лідерів по залученню прямих іноземних інвестицій (ПІІ) на душу населення, збільшення обсягу реалізованих нефінансових послуг і з нарощування обороту роздрібної торгівлі, у п'ятірку - по зростанню промисловості, в шістку - по виконаних будівельних робіт на душу населення. А головна невдача Горгану - останнє місце області за динамікою експорту товарів і послуг: він скоротився на 2,6% (зокрема, постачання товарів за кордон зменшилися на 5,4%).

2 Кличко втратив лідерство

В тому, що мер Києва і глава КМДА Віталій Кличко (76,5 бали) опустився на другий рядок рейтингу, немає нічого екстраординарного. Так і відставання його від нового лідера невелика - всього-то два бали. Важливіше інше.

По багатьом критеріям Київ посідає перше місце, так би мовити, автоматично, просто в силу свого столичного статусу. Саме такий характер лідерства Києва з середньомісячної зарплати (12 857 грн), а також у перерахунку на душу населення, за обсягом освоєних капітальних інвестицій (25,5 тис. грн/чол.), припливу ПІІ ($342/чол.), обсягом виконаних будівельних робіт (3819 грн/чол.) і обсягом експорту товарів і послуг ($2213/чол.). До того ж через свої київські офіси проводять інвестиції та зовнішньоторговельні операції багато компаній, що мають виробничі та інші об'єкти в різних регіонах України. У київську міську економіку від цих грошових потоків надходить лише частина, а решта йде в регіони.

В той же час по ряду критеріїв Київ має підстави бути всамделишным лідером і прикладом для інших міст. Однак саме за цими критеріями позиції столиці похитнулися. Наприклад, із загальної площі прийнятих в експлуатацію квартир на 1000 жителів Київ опустився на шосте місце, пропустивши вперед Київську, Львівську, Волинську, Закарпатську та Івано-Франківську області. Порівняно з першим півріччям минулого року загальна площа нових квартир в столиці скоротилася на 64,3%, тобто майже втричі.

Пригнічує й те, що Київ в першому півріччі опинився на сьомому місці знизу по динаміці промисловості, а за підсумками семи місяців - на п'ятому місці знизу, допустивши спад на 2% і 2,6% відповідно.

У переробній промисловості скорочення виробництва досягло 4% і торкнулося всі найбільші галузі: харчову (падіння на 5%), фармацевтична (на 3,3%), виробництво гумових і пластмасових виробів (на 2,3%), машинобудування (на 2,2%), деревообробку, виробництво паперу і поліграфію (на 8,5%). Це зовсім не лідерські показники.

3 Синютка створює промисловий хаб

З другого рядка рейтингу на третю опустився губернатор Львівщини Олег Синютка (68 балів). Але в нього є шанс повернутися туди, обігнавши Кличко. Одне з досягнень Синютки - відсутність великих провалів в роботі: ні по одному з 20 критеріїв область не увійшла в трійку, ні п'ятірку, ні навіть у сімку найбільш неблагополучних регіонів.
Серед успіхів Львівщини у першому півріччі варто відзначити насамперед друге місце після Києва за припливом ПІІ на душу населення і друге місце після Київської області на загальній площі прийнятих в експлуатацію квартир на 1000 жителів. Крім того, Львівщина увійшла в четвірку кращих регіонів за динамікою чисельності штатних працівників (зростання на 1,5%), у п'ятірку регіонів з найнижчим рівнем безробіття населення працездатного віку і найбільшим обсягом освоєних капітальних інвестицій на одного мешканця.

Заслугою Львівської ОДА є розпочата в 2018 р. реалізація ініціативи "Львівський промисловий хаб". У цьому хабі об'єднуються зусилля промислових підприємств, установ професійно-технічної освіти та наукових установ. В області вже розпочали діяльність чотири промислові кластери: будівельної індустрії, легкої промисловості, поліграфії і деревообробної промисловості. Зараз знаходяться в процесі реєстрації ще чотири кластери: меблевого виробництва, металообробки, машинобудування і приладобудування.

4 Резніченко задоволений інвестиціями ArcelorMittal

З п'ятого місця на четверте піднявся в рейтингу голова Дніпропетровської ОДА Валентин Резніченко (52,5 бали). Його область лідирує за динамікою реальних зарплат (з поправкою на інфляцію): вони зросли у першому півріччі на 15,7%, а за підсумками січня-липня - на 15,9% (порівняно з аналогічними періодами 2017 р.). За розміром середньомісячної номінальної зарплати область у трійці кращих серед мирних регіонів (8375 грн за півріччя і 8502 грн за січень-липень), поступаючись тільки Києву і Київщині.

Також тільки Києву і Київщині Дніпропетровська область поступилася за обсягом освоєних капітальних інвестицій на одного жителя, а по динаміці капінвестицій - увійшла в четвірку кращих. Особливо великими інвестпроектами виділяється ПАТ "Арселорміттал Кривий Ріг". На 2018 р. компанія запланувала інвестувати в оновлення виробничих потужностей $400 млн, а загальний обсяг інвестицій у розвиток виробництва в 2018-2020 рр .. повинен скласти $1,5 млрд. І ці плани виконуються. Так, у липні підприємство приступило до завершального етапу будівництва двох нових машин безперервного лиття заготовок. Вартість цього проекту становить близько $144 млн. Остаточна здача комплексу в експлуатацію намічено на перший квартал 2019 р.
При цьому Дніпропетровщина посіла друге після Києва місце за обсягом експорту товарів і послуг як в абсолютних цифрах ($4,06 млрд), так і в перерахунку на душу населення ($1260/чол.). Помітні успіхи і в будівництві: область увійшла в п'ятірку лідерів як по виконаних будівельних робіт на душу населення, так і за динамікою будівельної продукції (зростання на 16,5%). А найгіршим результатом області стало потрапляння у трійку регіонів з найвищим рівнем дитячої смертності.

5 Гончарука порадував Electrolux

Піднявся з сьомого рядка рейтингу на п'яту голова Івано-Франківської ОДА Олег Гончарук (40,5 бали). Він, як і його львівський колега Олег Синютка, може похвалитися відсутністю великих провалів в роботі: ні по одному з 20 критеріїв область не потрапила на яке-небудь із семи останніх місць.

При цьому Прикарпаття лідирує по динаміці промисловості. Випуск промпродукції виріс на 17,2% порівняно з першим півріччям 2017 р., тоді як в середньому по Україні - на 2,5%. Помітне зростання спостерігалося у всіх шести найбільших галузях промисловості Прикарпаття: у виробництві електроенергії - на 10,5%, у хімічній промисловості - в 11,7 рази (відновило роботу найбільше нафтохімічне підприємство України - "Карпатнафтохім"), в деревообробної, паперової, поліграфічної галузі - на 10,3%, у добувній промисловості - на 6%, у виробництві гумових і пластмасових виробів - на 6,4%, у харчовій промисловості - на 50%.

Також Прикарпатті стало лідером за динамікою будівництва, показавши зростання будівельної продукції на 41,5%, тоді як середньоукраїнський приріст склав 2,8%. З загальної площі прийнятих в експлуатацію квартир на 1000 жителів область у п'ятірці лідерів.
Великими досягненнями області слід визнати друге місце за динамікою експорту товарів і послуг (зростання на 69,4%, по товарам - на 71,2%, по послугах - на 20,6%), третє - за припливом ПІІ на душу населення, п'яте - за загальної площі прийнятих в експлуатацію квартир на 1000 жителів.

1 серпня в Микитинцях під Івано-Франківськом шведський концерн Electrolux запустив нову лінію з виробництва пральних машин. Це означає, що покращаться показники області не тільки з інвестицій та промвиробництва, але і по експорту, адже понад 65% пральних машин, виготовлених на заводі в Микитинцях, йдуть на експорт в Швецію та інші країни ЄС.

6 Москаля замучили экоактивисты

Опустився з четвертого місця в рейтингу шосте губернатор Закарпаття Геннадій Москаль (39,5 бала). Найгірший результат Закарпаття - найвища дитяча смертність на кожну 1000 живонароджених довелося 12 дітей, померлих у віці до одного року (середній коефіцієнт по Україні - 7,8). Кепські справи і в будівництві: за обсягом виконаних будівельних робіт на душу населення область в четвірку аутсайдерів і до того ж у трійці найгірших по динаміці будівельної продукції. Втім, у житловому будівництві ситуація інша: за загальної площі введених в експлуатацію квартир на 1000 жителів область в четвірці лідерів, перевищивши середньоукраїнський показник удвічі.

Суперечлива ситуація на ринку праці області. Закарпаття входить в двійку регіонів з найнижчою зарплатною заборгованістю на одного штатного працівника, на шостому місці за динамікою реальних зарплат і на восьмому - з середньомісячної зарплати. Але в той же час область потрапила у трійку регіонів, де найбільш скоротилась чисельність штатних працівників (на 1,3% порівняно з першим півріччям 2017 р.).

Контрастно виглядають і показники інвестицій на Закарпаття. З одного боку, з освоєних капітальних інвестицій на душу населення область в четвірці відстаючих. З іншого - по динаміці капінвестицій область у трійці лідерів (зростання на 35,9%). До того ж Закарпаття в шістці кращих припливу ПІІ на душу населення. Саме завдяки новим підприємствам з європейським капіталом область увійшла до п'ятірки лідерів за обсягом експорту товарів і послуг на душу населення, так і за динамікою експорту в сімці кращих.

Сам Геннадій Москаль вважає, що картина з інвестиціями на Закарпатті могла б бути в 100 крат красивіше, якби не підступи надмірно стурбованих екоактивістів. "За останні 15 років на Закарпатті було більше десятка пропозицій для створення масштабних туристичних і спортивних комплексів, - стверджує губернатор. - Якби реалізували хоча б частина з них, маса людей отримала б роботу, а області зі спортивної та туристичної інфраструктури досягла б рівня Австрії або Італії. Проте на сьогодні жоден проект не реалізований, високогірні райони, де люди отримували б серйозні прибутку, залишаються депресивними, селяни змушені виїжджати на заробітки в Росію і Євросоюз, а якщо сюди заходить потенційний інвестор, на нього починають кричати: "Не дамо знищити Карпати". В результаті область і далі сидить боса, гола і дотаційна на 76%".

7 Степанова підвів ОПЗ

З 11-го на сьоме місце в рейтингу піднявся голова Одеської ОДА Максим Степанов (32,5 бали). У першому кварталі область була останньою по динаміці сільського господарства, але за підсумками півріччя вийшла на перше місце, показавши зростання більш ніж удвічі порівняно з січнем-червнем 2017 р. Крім того, Одещина у двійці лідерів як за динамікою будівництва (зростання на 33,8%), так і за обсягом виконаних будівельних робіт на душу населення. Також область друга по скороченню смертності населення, третя серед регіонів з найнижчим рівнем безробіття населення працездатного віку (7,6% за методологією МОП, тоді як в середньому по Україні - 10%), шоста за освоєним капітальним інвестиціям на душу населення.

З іншого боку, область у трійці аутсайдерів по динаміці експорту, в четвірці - по динаміці промисловості і зростання обороту роздрібної торгівлі, у шістці - зростання реальних зарплат. Особливо тривожно виглядають цифри по промисловості: у січні-червні відбувся спад на 3,8%, а за підсумками семи місяців - вже на 4,6% (і це означає, що область опустилася на третє місце з кінця). Харчова промисловість - найбільша за обсягами виробництва промислова галузь Одещини - скоротила випуск продукції на 7,1%, зокрема, виробництво соняшникової олії впала на 17,9%. До того ж з 30 квітня повністю зупинив роботу Одеський припортовий завод з-за припинення поставок газу. У липні ОПЗ вибрав київську компанію "Ліберті газ" переможцем конкурсу на постачання природного газу для переробки на аміак і карбамід за договором давальницької сировини. Запуск підприємства планувався на початок вересня, але потім його перенесли на кінець вересня.

8 У Коровія покращилася екологія

Губернатор Вінницької області Валерій Коровій (29 балів) у рейтингу за перший квартал був шостим, за підсумками півріччя став восьмим. Найбільші досягнення Вінниччини - друге місце по зростанню реальних зарплат (на 14,9% порівняно з січнем-червнем 2017 р.), третє зростання обороту роздрібної торгівлі (на 9,9%), п'яте серед регіонів з найнижчим рівнем зарплатної заборгованості на одного працівника і самим великим припливом ПІІ на одного мешканця, шосте зростання освоєних капітальних інвестицій (на 30,5%). Також область стала четвертою за скорочення смертності населення, але допустила найбільше по Україні падіння народжуваності: у січні-червні 2018 р. новонароджених вийшло на 11,6% менше, ніж у ті ж місяці 2017 р. Крім того, Вінниччина увійшла до трійки аутсайдерів по динаміці реалізованих нефінансових послуг і в п'ятірку відстаючих по динаміці промисловості: у січні-червні промвиробництво впало на 3,8%.

Зокрема, допустили падіння обидві найбільші галузі промисловості Вінниччини: харчова - на 5,2%, виробництво електроенергії - на 13%. Найбільшим об'єктом енергетики на Вінниччині є Ладижинська ТЕС, що належить ДТЕК. З початку січня по початок липня компанія проводила на Ладижинській ТЕС капітальний ремонт першого енергоблоку і реконструкцію електрофільтра, цим і пояснюється піврічне падіння виробничих показників. Зате тепер потужність енергоблоку зросла в 1,5 рази (з 190 до 280 МВт), а концентрація пилу в димових газах скоротився в 3,7 рази. Загальні інвестиції в проект склали 148,8 млн грн. З них 29,3 млн грн було спрямовано на реконструкцію електрофільтра. Важливою особливістю цієї реконструкції стало часткове фінансування робіт за рахунок раніше сплаченого компанією "ДТЕК Енерго" екоподатку у бюджет Вінниччини та Ладижина. Таке рішення було прийнято Валерієм Коровием в рамках плану по поліпшенню екологічної обстановки в області. З обласного та Ладижинського міського бюджетів на перший етап реконструкції було виділено 20,9 млн грн. У планах компанії виконання другого етапу реконструкції електрофільтрів на Ладижинській ТЕС в 2019 р.

9 Головко розраховує на підйом КВБЗ

З восьмого на дев'яте місце опустився губернатор Полтавщини Валерій Головко (25 балів). У першому півріччі Полтавщина стала лідером по динаміці роздрібної торгівлі (оборот зріс на 10,4% порівняно з січнем-червнем 2017 р., тоді як в середньому по Україні - на 6,2%), увійшла в трійку найкращих за обсягами виконаних будівельних робіт на душу населення, в четвірку - з освоєних капітальних інвестицій на одного жителя, в п'ятірку - з середньомісячної зарплати (7798 грн) і зростання реальних зарплат (на 13,2%). За обсягом експорту товарів і послуг на душу населення область увійшла в шістку кращих, проте по динаміці експорту зайняла передостаннє місце. Також Полтавщина посіла друге місце за динамікою народжуваності, але виявилася в числі трьох регіонів з найвищим зростанням смертності населення; втім, область увійшла в трійку регіонів із найнижчою смертністю новонароджених. Провалом стало передостаннє місце Полтавщини по динаміці сільського господарства (падіння на 2%). До того ж Полтавщина входить у четвірку регіонів з найвищим рівнем безробіття населення працездатного віку - 12,5% (за методологією МОП).

Серед точок зростання економіки області виділяється Крюківський вагонобудівний завод (КВБЗ) в Кременчуці. Його портфель замовлень зростає з кожним місяцем. У січні-липні КВБЗ збільшив виробництво вантажних вагонів на 82% порівняно з аналогічним періодом минулого року - до 2054 одиниць.

У липні завод виграв тендер на постачання 54 пасажирських вагонів для "Укрзалізниці". А в серпні КВБЗ почав виготовлення для "Укрзалізниці" шести дизель-поїздів. Перший з них повинен стати на рейки через рік - у серпні 2019 р. В той же час підприємство буде доукомплектовувати 30 локомотивів, які повинна зробити для "Укрзалізниці" американська компанія General Electric за контрактом, підписаним в лютому. Перший локомотив вже збудовано і відправлений в Україну з заводу GE Transportation в Пенсільванії.

10 У Бриля ростуть нові потужності

У десятку лідерів увійшов голова Запорізької ОДА Костянтин Бриль (21 бал). Його область у першому півріччі увійшла в трійку найкращих за обсягом експорту товарів і послуг на душу населення ($1077/чол.), в четвірку - по динаміці сільського господарства (зростання на 17% порівняно з січнем-червнем 2017 р.), з середньомісячної зарплати (8231 грн) і зростання реальних зарплат (на 14%), в шістку - по динаміці промисловості (зростання на 5,2%) та збільшення чисельності штатних працівників підприємств (на 1%).

В цьому році в Запорізькій області вже стартував або готується до старту ряд нових великих проектів. Зараз максимально швидкими темпами зводиться новий пасажирський термінал аеропорту "Запоріжжя". У серпні в Бердянський порт прибули перші лопаті для вітротурбін Приморської вітроелектростанції, яку будує ДТЕК. Завершення робіт по будівництву першої черги на 100 МВт намічено на кінець 2018 р., другої черги - до 2020 р. Загальний плановий обсяг інвестицій - понад 300 млн євро. Також компанія EuroCape New Energy реалізує проект будівництва в Приазовському та Мелітопольському районах найбільшої в Європі берегової ВЕС потужністю 500 МВт. Загальний обсяг інвестицій в проект складе близько 700 млн євро, прогнозний термін реалізації проекту - 2019 р. Ще одну ВЕС планує побудувати в Якимовском районі ТОВ "Азовинвестпром". Також готуються до реалізації проектів з будівництва сонячних електростанцій. У Токмаку планують звести біо-ТЕЦ. А днями компанія "Нібулон" повідомила про намір розширити свою діяльність в Запорізькій області та побудувати перевантажувальний термінал у селі Тернівка Вільнянського району та інші об'єкти.

11 У Фищука мало платять

Губернатор Чернівецької області Олександр Фищук (8,5 бала) має суперечливі результати. На Буковині найнижча середньомісячна зарплата: 6518 грн у першому півріччі і 6610 грн в січні-липні, тоді як середньоукраїнський рівень - 8377 і 8490 грн відповідно. Також область на останньому місці по динаміці роздрібної торгівлі: у першому півріччі обороти зросли лише на 0,7% порівняно з аналогічним періодом 2017 р., в січні-липні - на 0,6%, тоді як в середньому по Україні - на 6,2 і 6% відповідно. Таке відставання торгівлі не дивно, зважаючи на низькі буковинських зарплат. Але в той же час заслугою Фищука можна вважати те, що його область є прикладом всім іншим регіонам у ліквідації зарплатної заборгованості: на 1 липня борг по зарплаті на Буковині становив 736 тис. грн, а на 1 серпня скоротився ще вдесятеро - до 73 тис. грн, що означає всього лише 0,64 грн на одного штатного працівника, тоді як у середньому по Україні рівень заборгованості 556 разів вище (за 357,76 грн на одного працівника).

Разом з тим область зайняла в першому півріччі останнє місце за обсягом експорту товарів і послуг - як в абсолютних цифрах ($107 млн, так і в перерахунку на душу населення (всього лише $119/чол., що в 5,55 рази менше середньоукраїнського показника). Але в той же час Буковина стала лідером по динаміці експорту: зростання в 1,75 рази в порівнянні з першим півріччям 2017 р. Це говорить про те, що область все ж видряпується з експортного провалу.

Крім того, Буковина зайняла у січні-червні останнє місце за обсягом капітальних інвестицій - знову ж як в абсолютних цифрах (1,08 млрд грн), так і в перерахунку на душу населення (всього лише 1197 грн/чол., що в 4,1 рази менше, ніж в середньому по Україні). Причому з цього провалу область поки що виходить дуже погано: по динаміці капінвестицій вона в сімці аутсайдерів, як і за припливом ПІІ на душу населення. У той же час безперечними досягненнями Буковини у першому півріччі стали перше місце по скороченню смертності населення (померло на 3,3% менше, ніж у січні-червні 2017 р., тоді як в середньому по Україні смертність залишилася на колишньому рівні), друге місце по динаміці промисловості (зростання на 7,8%), третє - за динамікою будівництва (зростання на 22,4%).

12 Олександр Савченко шукає роботу

Посередині рейтингу - голова Волинської ОДА Олександр Савченко (-6 балів). Він займає цю посаду з 23 березня, змінивши Володимира Гунчика. Першочергова проблема, яка стоїть перед новим губернатором, - знайти роботу людям. Рівненщина має найвищий в Україні рівень безробіття населення працездатного віку - 13,3% (за методологією МОП), що на третину перевищує середньоукраїнський рівень (10%). Для прикордонної Волині високе безробіття особливо небезпечна, оскільки вона стимулює масову трудову міграцію в сусідню Польщу. І слід зазначити, що Олександр Савченко зайнявся цією проблемою і посилено шукає інвестиції в нові виробництва. Вже підписано меморандум про співпрацю з підприємством "Кроноспан", побудованим в Нововолинську на кошти іноземних інвесторів. Підписання меморандуму відкриває шлях для нових інвестицій у виробництво на Волині у розмірі 100 млн євро. Розробляється інвестиційний проект по створенню в Ковелі великого логістичного центру. Паралельно йде підготовка до інвестиційного форуму "Волинь-2018", який відбудеться 21 вересня в Луцьку.

Серед досягнень області за півріччя насамперед варто відзначити третє місце по новобудовам. Загальна площа прийнятих в експлуатацію квартир склала 165 кв. м на 1000 жителів, що в 2,1 рази більше середньоукраїнського показника. За даним критерієм Волинь поступилася тільки традиційним лідерам - Київської області і Києву, з якими іншим регіонам конкурувати важко. Але якщо на Київщині та у столиці прийом нового житла у січні-червні характеризувався глибоким спадом - відповідно на 28,3 та 64,3% порівняно з першим півріччям 2017 р., то на Волині спостерігалося зростання на 6,9%.
Також Волинь у січні-червні зайняла четверте місце по динаміці промисловості (зростання на 7,1%), а за підсумками семи місяців увійшла в трійку лідерів (зростання на 7,7%). По динаміці сільського господарства область була у січні-червні четвертої знизу (падіння на 1%), але за підсумками семи місяців увійшла в шістку кращих (зростання на 7,8%).

13 До Гундичу прийшов Bayer

Губернатор Житомирської області Ігор Гундіч (-13,5 бали) має чимало проблем. Область увійшла до п'ятірки найгірших за обсягом освоєних капітальних інвестицій на душу населення, по динаміці будівельної продукції і загальної площі прийнятих в експлуатацію квартир на 1000 жителів. До успіхів Житомирщини можна віднести друге місце по зростанню реалізованих нефінансових послуг, третє - зростання реальних зарплат, а також входження у четвірку регіонів з найнижчим рівнем зарплатної заборгованості на одного штатного працівника.

Можна очікувати, що показники області покращаться завдяки новим об'єктам. Так, 5 вересня в селі Почуйки Попільнянського району повномасштабно почав роботу насіннєвий завод компанії Bayer, який став одним з найбільших в Європі. Компанія інвестувала в нього $200 млн. Потужності заводу дозволять постачати насіння кукурудзи в 2,5 тис. українських господарств. В майбутньому Bayer планує розширити діяльність підприємства і постачати його продукцію на міжнародні ринки.

Компанія "Кусто Агро" збирається побудувати в селі Липное Любарського району сучасний потужний тваринницький комплекс на 1,2 тис. голів дійного стада. На комплексі планують отримувати добові надої по 35 л на корову, для чого закуплено високопродуктивне поголів'я за кордоном. У разі успіху компанія має намір збудувати другу чергу на 3 тис. голів.

14 У Муляренко впала промисловість

Рівненська область зайняла в першому півріччі останнє місце по динаміці промисловості: спад на 11,1% порівняно з аналогічним періодом 2017 р. А за підсумками семи місяців падіння промвиробництва досягло 11,8%. Зокрема, енергетика допустила спад на 23,4%. Позначилося різке скорочення вироблення електроенергії Рівненської АЕС, третій енергоблок якої з 8 грудня 2017 р. по 23 липня 2018 р. проходив планово-попереджувальний ремонт. Але то було заздалегідь передбачене падіння. З виробництва електроенергії Рівненська АЕС в січні-серпні не тільки виконала план, але навіть перевиконала його на 2,2%. Однак падіння було допущено і в деяких інших галузях (наприклад, харчова промисловість допустила спад на 8%), і його ніяк не назвеш запланованим.

Також Рівненщина за підсумками півріччя увійшла в трійку аутсайдерів за обсягом експорту товарів і послуг на душу населення, з освоєних капітальних інвестицій на одного жителя та приросту реальної зарплати, потрапила в четвірку регіонів з найбільшим скороченням чисельності штатних працівників.

У числі досягнень губернатора Олексія Муляренко (-19 балів) слід зазначити перше місце області за динамікою сфери послуг: обсяг реалізованих нефінансових послуг (у ринкових цінах) зріс в 1,81 рази. Також Рівненщина увійшла до четвірки лідерів за динамікою будівництва (зростання на 18,9% у січні-червні і на 26,3% за підсумками семи місяців), у п'ятірку кращих - по зростанню освоєних капітальних інвестицій (на 34,9% за півріччя).

15 У Лозового піднялися будівництва

Хмельницька область у першому півріччі посіла передостаннє місце по динаміці промисловості (падіння на 6,6%) і за припливом ПІІ - як в абсолютних цифрах (всього лише $208 тис.), так і в перерахунку на душу населення ($0,16 на одного жителя, що в 182 рази менше, ніж в середньому по Україні). Також Хмельниччина на четвертому місці знизу по динаміці реалізованих нефінансових послуг, на п'ятому знизу - по динаміці освоєних капітальних інвестицій, зростання обороту роздрібної торгівлі за обсягом експорту товарів і послуг на душу населення. Втім, за динамікою експорту область увійшла в трійку лідерів (зростання на 49,4%, зокрема, по товарам - на 50,6%, по послугах - на 19,3%). Також Хмельниччина в трійці регіонів з найнижчим рівнем заборгованості по зарплаті на одного штатного працівника.

Ці результати лише в малій мірі можна приписати голові Хмельницької ОДА Вадим Лозовому (-26,5 бали) - цю посаду він займає з 19 травня, змінивши Олександра Корнійчука. Якщо ж говорити про зрушення, що відбулися вже при Лозовому, то варто згадати поліпшення показників будівельної галузі. У першому кварталі будівельна продукція Хмельниччини скоротилася на 1,3% порівняно з аналогічним періодом 2017 р. За підсумками півріччя збільшилася на 12,8%, за підсумками семи місяців - вже на 26,5%, так що область піднялася за цим критерієм на шосте і потім на третє місце відповідно. За обсягом виконаних будівельних робіт на душу населення область за цей же час перемістилася з восьмого місця знизу на десяте місце зверху.

16 Паска залишив наступника строкату спадщину

30 липня Петро Порошенко звільнив з посади голови Чернігівської ОДА Валерія Куліча (-30 балів) згідно з поданою ним заявою. Обов'язки голови ОДА виконує його перший заступник Юлія Свириденко. Прізвище нового керівника області поки не названа, але можна сказати про спадщину, яка йому дістанеться від Паски.

З одного боку, Чернігівщина стала першому півріччі лідером по динаміці капітальних інвестицій, показавши зростання в 1,69 рази порівняно з аналогічним періодом 2017 р. За обсягом освоєних капітальних інвестицій на душу населення область у вісімці кращих. Також Чернігівщина в четвірці лідерів за динамікою експорту товарів і послуг: зростання на 32,9% (по товарам - на 40,8%, по послугах - на 3%).

З іншого боку, область опустилася на останнє місце серед мирних регіонів за обсягом виконаних будівельних робіт - як в абсолютних цифрах (331 млн грн), так і в перерахунку на душу населення (всього лише 326 грн на одного жителя, що в 3,5 рази менше середньоукраїнського показника). По динаміці промисловості і сільського господарства Чернігівщина виявилася третьою знизу, показавши спад на 5,7 і 1,8% відповідно. Також область у трійці аутсайдерів з середньомісячної зарплати, входить до шістки регіонів з найменшим припливом ПІІ на одного жителя та з найвищим рівнем безробіття населення працездатного віку (11,7% за методологією МОП).

17 У Світличної відродиться літакобудування

Харківська область відзначилася кількома суттєвими досягненнями. Зокрема, це найнижчий рівень безробіття населення працездатного віку - 6,2% (за методологією МОП), що в 1,6 рази нижче середньоукраїнського рівня (10%). За підсумками першого півріччя область увійшла до четвірки лідерів за обсягом виконаних будівельних робіт на душу населення і в п'ятірку - по зростанню чисельності штатних працівників: їх кількість збільшилася на 1,5% порівняно з аналогічним періодом 2017 р.

Можна очікувати, що роботи в області побільшає. До цього спільно докладають зусиль голова Харківської ОДА Юлія Світлична і прем'єр Володимир Гройсман. Так, в кінці серпня вони разом відвідали Лозівський ковальсько-механічний завод і в ході зустрічі з його колективом обговорили підтримку, якої потребує підприємство. За словами Юлії Світличної, заробітна плата на Лозівському КМЗ зросте до кінця року на 20%. Також глава області зазначила, що розробляються в Україні програми для стимулювання виробництва. Зокрема, урядом запроваджено механізми компенсацій. "У Харківській області цей механізм працює на тракторному заводі, де аграрії можуть купувати якісну продукцію за хорошою ціною, при цьому ще й отримувати компенсацію. Це хороший стимул для підприємств", - зазначила Юлія Світлична.

Чекають в області та відродження літакобудування. Посол України в США Валерій Чалий підтвердив днями, що на Харківський авіаційний завод входить великий американський інвестор, щоб спільно виробляти літаки для третіх країн. Це означає відновлення на Харківському авіазаводі 3 тис. робочих місць.

18 Олексію Савченку бракує капіталів

Миколаївська область у першому півріччі продемонструвала ряд успіхів. Зокрема, вона стала другою по динаміці сільського господарства, показавши зростання продукції в 1,78 рази в порівнянні з січнем-червнем 2017 р., посіла шосте місце за динамікою обороту роздрібної торгівлі. Також область втрималася в шістці лідерів по середньомісячній зарплаті, хоча зростання реальних зарплат опинилася в трійці аутсайдерів. За обсягом експорту товарів і послуг на душу населення Миколаївщина в четвірці найкращих, хоча по динаміці експорту - у четвірці відстаючих.

Задавнена проблема Миколаївщини - великі зарплатні борги. Також на результатах губернатора Олексія Савченка (-38,5 бали) негативно позначилися передостаннє місце в області по динаміці реалізованих нефінансових послуг, останнє місце за новобудов (16,1 кв. м загальної площі прийнятих в експлуатацію квартир на 1000 жителів, що в 4,8 рази нижче середньоукраїнського показника) і останнє місце по динаміці освоєних капітальних інвестицій: їх обсяг скоротився на 19,5%, тоді як в середньому по Україні, навпаки, збільшився на 26,5%.

Але варто зазначити, що обласна влада намагається переламати цю негативну тенденцію. Важливим досягненням стало відкриття наприкінці серпня у Снігурівці заводу "Східний" групи компаній " Agrofusion по переробці томатів та виробництва томатної пасти. Значна частина продукції підприємства піде на експорт. Реалізації цього інвестпроекту посприяв Савченко, з ініціативи якого був виконаний ремонт траси Т 15-08, що, в свою чергу, дозволило вирішити логістичні питання і врешті-решт побудувати завод. Через цього позитивного досвіду групою компаній " Agrofusion прийнято рішення продовжувати інвестувати в Миколаївську область.

19 Ткаченко втрачає сільськогосподарських працівників

Найгіршим показником Черкаської області в першому півріччі стало найбільше по Україні скорочення середньомісячної чисельності штатних працівників - на 2,1% порівняно з аналогічним періодом минулого року (при тому, що в середньому по Україні чисельність штатних працівників залишилася на торішньому рівні). Це означає втрату 4,6 тис. працівників. Зокрема, якщо порівняти червень 2018-го з червнем 2017-го, то найбільші втрати понесли сільгосппідприємства: число їх працівників скоротилося на 3,5 тис., або майже на 10%. До речі, за динамікою сільгоспвиробництва область у першому півріччі посіла сьоме місце знизу.

Також Черкащина увійшла в число двох регіонів з найвищим рівнем смертності дітей віком до одного року: коефіцієнт 16,3 на 1000 народжених живими.

Провалом губернатора Юрія Ткаченка (-44 бали) стало попадання області в п'ятірку відстаючих за обсягом виконаних будівельних робіт на душу населення. До того ж Черкащина увійшла в шістку найгірших регіонів по динаміці реалізованих нефінансових послуг і за рівнем зарплатної заборгованості на одного штатного працівника.

Серед досягнень Юрія Ткаченка можна відзначити шосте місце області за динамікою експорту товарів і послуг: зростання на 28,5%.

20 У Барни проблеми з інвестиціями

Тернопільська область у першому півріччі опинилася на останньому місці по припливу ПІІ - як в абсолютних цифрах (всього лише $93,2 тис.), так і в перерахунку на душу населення ($0,09 на одного жителя, що в 335 разів менше, ніж в середньому по Україні). Вітчизняні інвестори теж не балують губернатора Степана Барну (-47,5 бали) великими капіталовкладеннями. За обсягом освоєних капітальних інвестицій область посіла дев'яте місце знизу і може опуститися ще нижче, оскільки по динаміці капінвестицій вона в шістці аутсайдерів. До того ж область четверта знизу по динаміці будівництва: у порівнянні з першим півріччям 2017 р. будівельна продукція скоротилася на 13,2%.

Також Тернопільщина увійшла в двійку регіонів, де в першому півріччі зафіксовано найбільше падіння народжуваності (на 11%) і найнижча середньомісячна зарплата (6526 грн при середньоукраїнському рівні 8377 грн). До того ж погіршується ситуація в сфері зайнятості населення: область у трійці регіонів, де спостерігається найвищий в Україні рівень безробіття населення працездатного віку (13% за методологією МОП), і у п'ятірці регіонів, які допустили найбільше скорочення чисельності штатних працівників (на 1%).

Але є у Барни і досягнення. Наприклад, хоча за обсягом експорту товарів і послуг на душу населення Тернопільщина в четвірці відстаючих, але ця ситуація виправляється, оскільки по динаміці експорту область увійшла в п'ятірку лідерів: зростання на 35,1% (зокрема, експорт товарів зріс на 39,2%, експорт послуг - на 32,7%). Також Тернопільщина в п'ятірці лідерів по зростанню обороту роздрібної торгівлі і в трійці - по зростанню обсягу реалізованих нефінансових послуг. І ще область входить до шістки регіонів з найнижчим рівнем заборгованості по зарплаті на одного штатного працівника. А за підсумками семи місяців Тернопільщина вибилася в лідери по динаміці сільського господарства: приріст сільгоспвиробництва склав 10,7% (у рослинництві - 20%, у тваринництві - 1,5%).

21 У Клочко надії на нові технології

Сумська область у першому півріччі відзначився найнижчим по Україні рівнем смертності дітей віком до одного року (коефіцієнт 3,4 на 1000 народжених живими, що в 2,3 рази нижче середньоукраїнського показника). Також успіхом голови ОДА Миколи Клочко стало третє місце Сумщини по динаміці промисловості. Випуск промислової продукції збільшився на 7,6% порівняно з першим півріччям 2017 р., тоді як в середньому по Україні - лише на 2,5%. А за підсумками січня-липня область піднялася за цим критерієм на друге місце, показавши зростання промвиробництва на 9,1% при середньоукраїнському зростання на 2,6%. Головний внесок у цей результат внесли хімічна промисловість (зростання в 1,86 рази), харчова промисловість (зростання на 19,1%), виробництво металовиробів (на 9,3%) і машинобудування (на 6,3%).

Також за підсумками семи місяців Сумщина значно поліпшила свої показники в сільському господарстві і зуміла увійти в трійку лідерів за динамікою сільгосппродукції: зростання на 8,9%.

При цьому продукція рослинництва збільшилася на 19,4% (врожай зернових і зернобобових - на 25%), тваринництва - на 0,5%.

Також у Сумщини є перспектива стати пілотною областю в сфері цифровізації, новітніх технологій та інноваційних рішень. Про це говорить інтерес потенційних інвесторів. Зокрема, одна з таких компаній планує реалізувати інвестиційний проект з виробництва фотоелектричних панелей загальною потужністю до 200 МВт в рік.

22 У Кузьменко будівельні провали

Голова Кіровоградської ОДА Сергій Кузьменко (-63 бали) був на передостанньому місці за підсумками 2017 р. і залишився там же за підсумками першого півріччя 2018 р. Найбільш гнітюче становище в будівельній галузі Кіровоградщини. Область увійшла в двійку відстаючих регіонів по новобудовам (18,8 кв. м загальної площі прийнятих в експлуатацію квартир на 1000 жителів, що в 4,1 рази нижче середньоукраїнського показника) і динаміці будівельної продукції (падіння на 21% порівняно з січнем-червнем 2017 р.), в шістку відстаючих - за обсягами виконаних будівельних робіт на душу населення.

Також Кіровоградщина опинилася в двійці аутсайдерів по динаміці освоєних капітальних інвестицій: падіння на 13,3%. Як наслідок, за обсягами капінвестицій на душу населення область в сімці відстаючих.

Крім того, Кіровоградська область у трійці регіонів, де спостерігається найвищий в Україні рівень безробіття населення працездатного віку (13% за методологією МОП) і самий повільний зростання обороту роздрібної торгівлі. З середньомісячної зарплати за перше півріччя область у п'ятірці аутсайдерів. Ці показники свідчать про збільшення відставання рівня життя населення області від середньоукраїнського рівня.

До того ж Кіровоградщина потрапила в п'ятірку регіонів з найвищою смертністю новонароджених. А найкращі показники області за підсумками півріччя - четверте місце за динамікою народжуваності і п'яте по динаміці сільського господарства (зростання на 15,9%).

23 Гордєєву допоможе вітроенергетика

Херсонщина у першому півріччі увійшла в трійку лідерів за динамікою сільського господарства (зростання на 32,9% порівняно з січнем-червнем 2017 р.), також посіла третє місце серед регіонів з найкращою динамікою народжуваності і п'яте - з найбільшим скороченням смертності населення. Але по цілому ряду показників область тримається в числі відстаючих. Значною мірою це пов'язано з тим, що Херсонщина межує з окупованим Кримом: російська загроза відлякує багатьох потенційних інвесторів. Тому ОДА на чолі з Андрієм Гордєєвим (-86 балів) доводиться робити екстраординарні зусилля для залучення інвестицій, особливо іноземних.

Але є й підстави для оптимізму. Сонячна Херсонщина давно славиться як чудове місце для розвитку сільського господарства, а в останні роки багаторазово зріс інтерес до потенціалу області в сферах туризму та альтернативної енергетики. І цей інтерес уже втілюється в конкретних проектах. Примітно, що генеральним партнером міжнародного економічного форуму "Таврійські горизонти", який обласна влада будуть проводити в Києві 21 вересня, виступає норвезький виробник в галузі вітроенергетики NBT AS. Вже восени поточного року компанія має намір розпочати підготовчі роботи до будівництва вітроелектростанції в Чаплинському районі Херсонщини потужністю 250 МВт. Загальний обсяг інвестицій в реалізацію проекту складе близько 370 млн євро.

І норвежці тут не виняток. Китайська компанія Mingyang збирається побудувати в Генічеському районі Херсонщини вітроелектростанцію потужністю 500 МВт і залучити для цього близько 500 млн євро інвестицій. А в серпні підписано меморандум між Херсонською ОДА та австрійської вітроенергетичної компанією O. W. WIND.KG про співпрацю в реалізації проектів з будівництва вітроелектростанцій в Голопристанському районі.

    Реклама на dsnews.ua