• USD 40.4
  • EUR 43.2
  • GBP 51.1
Спецпроєкти

Рейтинг губернаторів: хто став новим аутсайдером

"ДС" підводить підсумки розвитку регіонів за три квартали 2017 р.
Фото: shutterstock.com
Фото: shutterstock.com
Реклама на dsnews.ua

Методика була описана при публікації рейтингу за перший квартал і залишається незмінною. Порівнюються показники 23 мирних регіонів (без окупованих АРК і Севастополя і наполовину окупованих Донеччини та Луганщини) по 20 суспільно значущими критеріями. Всі цифри беруться з відомостей Держстату та його територіальних органів.

Загальний економічний фон для розвитку регіонів був не надто сприятливим. Валовий внутрішній продукт України в січні-вересні 2017 р. виріс лише на 2,3% порівняно з аналогічним періодом 2016 р. Як мінімум 1% ВВП вкрала горезвісна "блокада Донбасу", що дала путінським маріонеткам на окупованих територіях Донеччини та Луганщини привід для захоплення і розорення підприємств українських компаній. До того ж через посуху аграрії не дорахувалися врожаю зернових, особливо пшениці. За підсумками трьох кварталів українська промисловість показала падіння на 0,3%, сільське господарство - на 0,7% (у січні-листопаді - на 0,1 і 2,8% відповідно).
Тим не менш, є підстави для оптимізму. Будівельна продукція зросла за підсумками трьох кварталів на 23,8% (у січні-листопаді - на 22,5%), вкладені капітальні інвестиції - на 20,7%. Це хороший заділ для подальшого зростання економіки більш швидкими темпами. Експорт товарів і послуг збільшився на 18,5%, при цьому товарні поставки в ЄС зросли на 29,1%. Частка країн ЄС в експорті українських товарів досягла 40,2%, тоді як частка Росії скоротилася до 9,4%.

Важливим досягненням стало зростання доходів громадян, істотний поштовх якому було дано на початку 2017 р. різким підвищенням мінімальної зарплати. Реальна зарплата збільшилася за підсумками трьох кварталів на 18,8%, а роздрібний товарообіг у порівнянних цінах - на 8,8% (у січні-листопаді - на 19,1 і 8% відповідно), загальна площа прийнятого в експлуатацію житла - на 21,4%.

Зрозуміло, що ці успіхи, як і провали, не були рівномірно розподілені по всіх регіонах. І об'єктивні проблеми не у всіх однакові. Тим важливіше досвід тих губернаторів, яким вдалося досягти реальних зрушень на краще хоча б на деяких напрямках.

1 Кличко втрачає індустрію

Лідером рейтингу залишається голова КМДА Віталій Кличко. Сумарно за 20 критеріями він набрав 90 балів.

Реклама на dsnews.ua

Київ на першому місці по експорту товарів і послуг, припливу прямих іноземних інвестицій (ПІІ), освоєним капітальним інвестиціям і виконаних будівельних робіт на душу населення, входить у двійку регіонів з найбільшою загальною площею прийнятого в експлуатацію житла на тисячу жителів, найнижчим рівнем вимушеної неповної зайнятості та найменшою часткою працівників, які отримують зарплату не вище мінімальної. Крім того, в Києві найвища середньомісячна зарплата (10 719 грн), але при цьому самі низькі темпи зростання реальних зарплат. Також у столиці найменше падіння народжуваності, однак при цьому Київ другою серед регіонів, де зросла смертність населення.

А найнебезпечніший столичний негатив полягає в тому, що Київ став лідером з падіння промислового виробництва. У першому кварталі спад склав 1,5%, у першому півріччі - 2,3%, а за підсумками трьох кварталів - вже 5%. Найсильніше впали деревообробка, виробництво паперу і поліграфія (на 36,9%), машинобудування (на 20,4%) і виробництво металовиробів (на 6,3%).

2 У Головко приплив інвестицій

Другий рядок рейтингу утримує голова Полтавської ОДА Валерій Головко (53,5 бали). Полтавщина лідирує по динаміці нефінансових послуг реалізовано на 57,7% більше, ніж у січні-вересні 2016 р., при порівнянні в ринкових цінах, тоді як в середньому по Україні - на 21,2%), посідає друге після Києва місце по виконаних будівельних робіт на душу населення, третє місце - за припливом ПІІ на одного мешканця, четверте - за освоєним капітальним інвестиціям на душу населення. Обсяг капіталовкладень зріс на 22,9% у порівнянних цінах, причому основна частина їх пішла в сільське господарство, розробку кар'єрів, переробну промисловість, будівництво і транспорт. Тим самим створено передумови для зростання виробничих показників у майбутньому.

Також область входить в п'ятірку лідерів як по приросту експорту товарів і послуг, так і за обсягом експорту на душу населення.

Однак Полтавщина посіла друге знизу місце за динамікою сільгоспвиробництва (падіння на 11,8%, зокрема, продукція рослинництва скоротилася на 14,8%, тваринництва - на 3,3%).

Також область потрапила в четвірку регіонів з найбільшим зниженням народжуваності, але це перекривається входженням у трійку регіонів із найбільшим скороченням смертності населення. При цьому Полтавщина має найнижчу смертність дітей у віці до одного року (коефіцієнт 4,3 на тисячу новонароджених при середньоукраїнському показнику 7,4).

3 Степанова зростає харчопром

На третій позиції рейтингу - губернатор Одещини Максим Степанов (51 бал). Його область лідирує по динаміці промисловості: промвиробництво зросло на 16,8% порівняно з січнем-вереснем 2016 р., хоча в середньому по Україні спостерігався спад на 0,3%. Зокрема, продукція харчової промисловості зросла на 31,7%, виробництво виробів з гуми і пластмас - на 21,5%, металовиробів - на 11,2%.

Також варто відзначити друге місце області за динамікою народжуваності, третє - за темпами зростання роздрібної торгівлі (14,8%) та будівельної продукції (36,8%) і за обсягом будівельних робіт на душу населення, п'яте - серед регіонів із найменшою часткою працівників, які отримують зарплату не вище мінімальної. Але при цьому Одещина увійшла в трійку відстають за темпами зростання реальних зарплат, в четвірку відстаючих - по динаміці нефінансових послуг, у п'ятірку регіонів з найвищою смертністю новонароджених.

4 У Горгану проблеми на селі

Четвертий рядок зайняв голова Київської ОДА Олександр Горган (46,5 бали). Київщина утримує лідерство по новобудовам: загальна площа прийнятого в експлуатацію житла за три кварталу склала 708 кв. м на тисячу жителів, що в 4,37 рази перевищує середній показник по Україні. Крім того, столична область друга після Києва за обсягом освоєних капітальних інвестицій на душу населення (12 тис. грн на людину) і з середньомісячної зарплати (6948 грн), увійшла в трійку лідерів за динамікою промисловості (зростання на 10% порівняно з січнем-вереснем 2016 р.) і п'ятірки - за обсягом будівельних робіт на душу населення. Також Київщина в числі двох регіонів з найнижчим рівнем дитячої смертності в числі трьох - з найменшою часткою працівників, які отримують зарплату не вище мінімальної.

Але при цьому область у двійці регіонів з найбільшим падінням народжуваності, в четвірці - з найбільшими зарплатними боргами на одного працівника, у п'ятірці відстаючих по динаміці сільського господарства і темпами зростання експорту товарів і послуг. Через падіння сільгоспвиробництва ситуація з експортом може посилитися.

5 У Резніченко закінчився промисловий спад

Замикає п'ятірку лідерів рейтингу губернатор Дніпропетровщини Валентин Резніченко (38,5 бали). Його область потроху оговтується від наслідків блокади Донбасу", яка призвела до втрати місцевими компаніями своїх підприємств на окупованих територіях. Якщо в першому півріччі Дніпропетровщина опустилася на друге місце знизу по динаміці промисловості, показавши спад промвиробництва на 3,6% порівняно з аналогічним періодом 2016 р., то за підсумками трьох кварталів область піднялася на три рядки вище за цим критерієм, а падіння промвиробництва скоротився до 1,5%. Починаючи з серпня промисловість Дніпропетровщини демонструє зростання: на 6,5% в серпні, на 5,9% у вересні, на 3,1% у жовтні, на 4% у листопаді порівняно з аналогічним місяцем 2016 р.

При цьому область за підсумками трьох кварталів показала найвищий зростання сільгоспвиробництва (на 7,7%, тоді як в середньому по Україні вийшов спад на 0,7%), зберегла друге після Києва місце за обсягами експорту товарів і послуг - як в абсолютних цифрах ($5,24 млрд), так і в перерахунку на душу населення ($1620 р. на кожного жителя), посіла третє місце з середньомісячної зарплати (6696 грн) і з освоєних капітальних інвестицій на душу населення (7914 грн на людину), увійшла в шістку кращих за припливом ПІІ на душу населення і виконаних будівельних робіт на одного жителя. Але в той же час Дніпропетровщина опинилася в четвірці відстають за темпами зростання реальних зарплат, в шістці відстаючих - за загальної площі прийнятого в експлуатацію житла на тисячу жителів.

6 Коров'ячий чекає нових робочих місць

Вінницька область увійшла в трійку відстаючих по динаміці сільського господарства і в п'ятірку регіонів з найбільшою часткою працівників, які отримують зарплату не вище мінімальної. Але в той же час Вінниччина посіла друге місце по росту обороту роздрібної торгівлі (на 16,9% порівняно з січнем-вереснем
2016 р.), третє - зростання експорту товарів і послуг (на 34,5%), четверте - зі зростання реальної зарплати (на 28,4%). Також область у п'ятірці регіонів з найменшою заборгованістю по зарплаті на одного працівника.

В активі губернатора Валерія Коровія (38 балів) - реалізація низки потужних інвестиційних проектів, здатних забезпечити значний поштовх розвитку виробничої сфери. Зокрема, це будівництво і введення в експлуатацію заводу з виробництва холодильного обладнання для напоїв Українською пивною компанією (UBC Group) - загальна вартість проекту 10 млн євро, до 2020 р. буде створено 1500 нових робочих місць. Продовжується реалізація спільного проекту держпідприємства "Електричні системи" у співпраці з компанією Delphi - загальна вартість проекту 10 млн євро, в 2018 р. буде створено 2200 робочих місць. Реалізується проект по збільшенню потужності виробництва паркетної дошки на ТОВ "Барлінек Інвест" - загальна вартість проекту 30 млн євро, в 2018 р. буде створено 300 робочих місць. Запуск японською компанією Fujikura заводу з виробництва кабельної продукції для автомобілів в Немирові передбачає створення на першому етапі реалізації проекту 600 робочих місць. Йде робота над проектом щодо розміщення виробничих потужностей по випуску кабельної продукції для автомобілів японської корпорації Sumitomo у Вінниці, завдяки чому має з'явитися більше 2 тис. робочих місць.

7 Москалю везе з зарплатами

Закарпаття зайняло лідируючі позиції по динаміці реальних зарплат (зростання на 29,5% порівняно з січнем-вереснем 2016 р., тоді як в середньому по Україні - на 18,8%).

Завдяки цьому область змогла увійти в дев'ятку кращих з середньомісячної зарплати, а обстеження виплати зарплати за вересень виявило на Закарпатті найменшу по всій Україні частку штатних працівників, які мали нарахування не вище мінімальної.

Таких виявилося всього лише 0,1% від загального числа працівників, які повністю відпрацювали місяць (при середньоукраїнському показнику 4%). Також область показала найменший рівень зарплатних боргів: на 1 жовтня заборгованість становила 15,38 грн на одного працівника, що в 21 раз менше середньоукраїнського показника (322,19 грн на одного працівника).
Не дивно, що при такому зростанні зарплат Закарпаття виявилося лідером і по динаміці роздрібної торгівлі: її обороти зросли на 22,7%, тоді як в середньому по Україні - на 8,8%. Крім того, область посіла друге місце за динамікою нефінансових послуг, увійшла в шістку лідерів за обсягом експорту товарів і послуг на душу населення і по загальній площі прийнятого в експлуатацію житла на тисячу жителів.

Втім, у губернатора Геннадія Москаля (10,5 бала) є і ряд невдач. Закарпаття є аутсайдером будівельних робіт: їх виконано в обсязі всього лише 409 грн на душу населення, що в 3,65 рази менше середньоукраїнського показника, а по динаміці будівельної продукції область в п'ятірці відстаючих. Також Закарпаття увійшло до двійку регіонів з найменшим обсягом освоєних капітальних інвестицій на душу населення і з найвищою смертністю новонароджених, у трійку регіонів із найбільшим зростанням смертності населення і найгіршою динамікою промисловості (падіння на 2,5%).

8 Бриль розраховує на "Запоріжсталь"

Запорізька область увійшла в четвірку лідерів припливу ПІІ на душу населення і в шістку - з освоєних капітальних інвестицій на одного мешканця. Голова ОДА Костянтин Бриль (4,5 бала) особливі надії покладає на інвестиційні проекти "Запоріжсталі". На комбінаті планується реконструкція сталеплавильного виробництва. Для цього буде побудований комплекс з виробництва гарячекатаних рулонів продуктивністю 5 млн т на рік у складі конвертерного відділення, відділення ливарно-прокатних модулів і допоміжних виробництв. Сума інвестицій в проект повинна перевищити $1,3 млрд.

Також область посіла четверте місце за обсягом експорту товарів і послуг на душу населення та увійшла в шістку кращих за темпами зростання експорту. В цілому експорт зріс на 26,1%, а товарні поставки в країни ЄС - на 31,8% порівняно з січнем-вереснем 2016 р. Крім того, Запорізька область увійшла до четвірки лідерів за динамікою будівництва (зростання на 35,8%) і з середньомісячної зарплати (6623 грн). Але в той же час виявилася другою знизу за темпами зростання реальних зарплат, третій знизу - по загальній площі прийнятого в експлуатацію житла на тисячу жителів.

9 Світлична планує нові будівництва

Харківщина увійшла в число двох регіонів, де найбільш скоротилася смертність населення, а також в четвірку лідерів по виконаних будівельних робіт на душу населення і в шістку - по динаміці будівельної продукції: зростання на 29,7% порівняно з січнем-вереснем 2016 р. зокрема, обсяги робіт на будівництві інженерних споруд зросли на 25,1%, нежитлових будівель - на 37,9%, житла - на 37,8%.
Голова ОДА Юлія Світлична (3 бали) планує в новому році ряд масштабних інфраструктурних проектів, в тому числі будівництво метрополітену і великого залу обласної філармонії в Харкові, сучасного комплексу з переробки твердих побутових відходів в Дергачах, завершення реконструкції Губаревского шляхопроводу в Богодухівському районі та ремонт траси Харків-Охтирка. Також Світлична планує зміцнення матеріально-технічної бази опорних шкіл області та розвиток нової сільської медицини по всім районам. "Опрацьовуємо свої пропозиції і будемо надавати їх міністерству, щоб їх врахували. Після прийняття відповідних рішень будемо впроваджувати їх, будувати сільські амбулаторії, із забезпеченням усіх необхідних умов, в тому числі забезпечимо у цих амбулаторіях житло і транспорт для сільських лікарів", - каже голова ОДА.

Також у фокусі уваги ОДА зарплатні борги. В результаті роботи обласної комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати протягом року повністю ліквідована заборгованість на 70 підприємствах, скорочений її розмір на 15 підприємствах. Працівники підприємств області отримали заборговану їм зарплату на загальну суму 77 млн грн.

10 У Синютки скоротилися послуги

Досягненням губернатора Львівщини Олега Синютки (2,5 бала) можна назвати те, що його область увійшла в п'ятірку лідерів по припливу ПІІ на душу населення. Головними інвесторами були компанії з країн ЄС. Близько 60% коштів, що надійшли вкладені у промисловість, передусім в енергетиці. До кінця вересня в області діяли уже вісім об'єктів альтернативної енергетики (чотири сонячні, дві вітрові і дві гідро-
електростанції), а невдовзі до них додалися ще три. І це дало досить помітний ефект: за три квартали виробництво електроенергії зросло на 9,8%, а за підсумками 11 місяців - на 12,9% порівняно з аналогічним періодом 2016 р.

Також область увійшла в четвірку лідерів по зростанню роздрібної торгівлі і до шістки регіонів з найменшим падінням народжуваності. Але при цьому Львівщина - єдиний регіон, де скоротився обсяг реалізованих нефінансових послуг. Падіння виявилося значним - на 14,5% порівняно з січнем-вереснем 2016 р., тоді як в середньому по Україні спостерігався приріст на 21,2% (ці дані відображають динаміку ринкових цінах, без поправок на інфляцію). Згідно з інформацією облстату втрати сталися головним чином через зменшення на 52,4% обсягу послуг складського господарства і допоміжної діяльності у сфері транспорту, а також скорочення на 25,3% операцій з нерухомістю. Крім того, область опинилася в четвірці регіонів з найвищою смертністю новонароджених і з найбільшою часткою працівників, які отримують зарплату не вище мінімальної, а також у шістці відстаючих за динамікою будівництва.

11 Від Корнійчука йдуть працівники

Хмельницька область посіла останнє місце за припливом ПІІ на душу населення (тільки $0,36 на одного жителя) і виявилася четвертою знизу за обсягом експорту товарів і послуг на душу населення. Але все ж ситуація починає виправлятися, принаймні, в експорті: за темпами його зростання область посіла перше місце серед усіх регіонів, показавши приріст на 55,3% у порівнянні з січнем-вереснем 2016 р., тоді як в середньому по Україні експорт нафти зріс на 18,5%. Товарні поставки в країни ЄС з Хмельниччини збільшилися на 42,7%, також помітно зріс експорт товарів до Білорусі, Індії, Молдову, Туреччину, Грузію, Іран, Єгипет, США, Ізраїль, ПАР.

До досягнень губернатора Олександра Корнійчука (-0,5 бала) можна віднести те, що область увійшла у четвірку регіонів з найнижчою заборгованістю по зарплаті на одного працівника і найнижчою часткою працівників, які отримують зарплату не вище мінімальної.

Також Хмельниччина в п'ятірці кращих за темпами зростання реальної зарплати. Але при цьому область допустила найбільшу серед всіх мирних регіонів скорочення чисельності штатних працівників - на 3,8%.

12 У Гунчика провал у будівництві

Посередині рейтингу розташувався губернатор Волині Володимир Гунчик (-3 бали). Його область посіла друге місце за динамікою чисельності штатних працівників (приріст на 0,5% порівняно з січнем-вереснем 2016 р.), увійшла в трійку регіонів з найнижчим рівнем вимушеної неповної зайнятості та найменшою смертністю новонароджених, а також у п'ятірку лідерів по загальній площі прийнятого в експлуатацію житла на тисячу жителів.

Однак якраз в будівельній галузі Волинь може втратити позиції. За динамікою будівництва область посіла останнє місце, допустивши падіння будівельної продукції на 3,4% (хоча в середньому по Україні було зафіксовано зростання на 23,8%). Зокрема, обсяг робіт на будівництві житла впав на 23,2%. Це означає, що темпи прийому в експлуатацію нового житла в подальшому можуть істотно сповільнитися.

Також Волинь посіла останнє місце по динаміці роздрібної торгівлі: її оборот скоротився на 5,9% у порівнянних цінах (хоча в середньому по Україні спостерігався ріст на 8,8%). Крім того, область увійшла в четвірку відстаючих по динаміці експорту товарів і послуг, до п'ятірки найгірших - по припливу ПІІ на одного мешканця та за динамікою смертності населення.

13 Гончарука обнадіяв "Карпатнафтохім"

Івано-Франківська область вийшла на друге місце за динамікою промисловості, показавши зростання промвиробництва на 10,8% порівняно з січнем-вереснем 2016 р. Найбільший внесок у це досягнення внесли підприємства хімічної галузі, які наростили випуск продукції в 4,25 рази. Зліт показників почався в липні, після того як у Калуші відновив роботу "Карпатнафтохім". Це підприємство раніше належало російському "Лукойлу" і простоювало з 2012 р., але в лютому 2017 р. його викупили за $25 млн українські бізнесмени Ігор Шуцкий і Илхам Мамедов. Після запуску комбінату його продукція пішла на експорт в цілий ряд європейських та азіатських країн, а також знайшла попит в Україні. Зокрема, ТОВ "Калуський трубний завод" відразу ж закупило 300 т полівінілхлориду на заміну імпортного сировини і завдяки цьому на 20% знизило собівартість своєї продукції, що дозволило істотно збільшити її виробництво і збут. Таким чином, запуск "Карпатнафтохіму" дав старт цілій ланцюжку позитивних зрушень у соціально-економічній ситуації на Прикарпатті. Можливо, в майбутньому це допоможе піднятися в рейтингу голові ОДА Олегу Гончаруку (-8,5 бали).

Ще одним досягненням Прикарпаття стало третє місце після Київської області та Києва, по новобудовам. Загальна площа прийнятого в експлуатацію житла склала 309 кв. м на кожну тисячу жителів. Майже 42% нововведеного на Прикарпатті житла довелося на Івано-Франківськ. Порівняно з січнем-вереснем 2016 р. загальна площа прийнятого в експлуатацію житла в обласному центрі зросла в 2,25 рази, а в цілому по області - на 27,2%.

В гіршу сторону Прикарпатті відзначилося по динаміці смертності, показавши найвищий приріст числа померлих (на 1,8%) серед всіх мирних регіонів. Також область у трійці аутсайдерів припливу ПІІ на душу населення.

14 Гундіч задоволений будівельниками

Житомирська область посіла друге місце за динамікою будівництва (а за підсумками року може вийти на перше). Обсяг будівельної продукції зріс на 54% порівняно з січнем-вереснем 2016 р. (в середньому по Україні - на 23,8%). Зокрема, обсяг будівництва житла збільшився в 2,19 рази, нежитлових будівель - на 57,2%.

Особливо важливо, що вводяться в дію нові виробничі потужності. Так, у промисловості прийняті в експлуатацію міні-ГЕС, потужності з виробництва холодильних установок, металовиробів, електроізоляторів, неметалевої продукції, облицювальних матеріалів, плівки, пиломатеріалів, дощок та брусу, пелетів (паливних гранул), м'ясопродуктів, кормів для тварин, а також по переробці м'яса і розпилу деревини. У сільському господарстві здані в експлуатацію комплекс по вирощуванню свиней, зерносушильний пункт, звіроферма. Можна сподіватися, що це допоможе області поліпшити свої показники. Поки ж вона по динаміці промисловості на п'ятому місці (зростання на 9,2%), сільського господарства - на шостому.

Успіхом губернатора Ігоря Гундича (-9 балів) можна вважати також те, що Житомирщина поряд з Києвом показала найнижчий рівень вимушеної неповної зайнятості та увійшла в трійку регіонів із найнижчою заборгованістю по зарплаті на одного працівника. Але в той же час область посіла передостаннє місце по динаміці нефінансових послуг, потрапила в четвірку аутсайдерів за освоєним капітальним інвестиціям на одного жителя і притоку ПІІ на душу населення, увійшла в п'ятірку регіонів з найбільшим скороченням чисельності штатних працівників.

15 Савченко прорубали вікно в Африку

Найбільшим досягненням губернатора Миколаївщини Олексія Савченка (-13,5 бали) стало зайняте областю третє місце, після Києва та Дніпропетровщини, за обсягом експорту товарів та послуг на одного жителя. Основна частка товарних поставок з Миколаївщини припала на продукцію агропромислового комплексу (68,5%) та хімічної промисловості (26,6%). При цьому область суттєво наростила експорт товарів у країни Африки та Азії, насамперед в Єгипет, Лівію, Ізраїль, ОАЕ, Саудівську Аравію, Бангладеш, Пакистан, Кенії, Йорданії, Індонезії, Туреччини, Тунісу, Корею.

Також Миколаївщина увійшла у четвірку регіонів з найменшим падінням народжуваності і найменшою смертністю новонароджених, у п'ятірку лідерів з середньомісячної зарплати (6450 грн) і з освоєних капітальних інвестицій на душу населення. Але в той же час опинилася в двійці гірших за зарплатними боргами на одного працівника і за часткою працівників, які отримують зарплату не вище мінімальної, у трійці " відстаючих - по динаміці нефінансових послуг, у четвірці гірших - з загальної площі прийнятого в експлуатацію житла на тисячу жителів, в п'ятірці відстаючих - за темпами зростання реальної зарплати.

16 Інвестори не допомогли Гордєєву підняти експорт

Напередодні нового року губернатор Херсонщини Андрій Гордєєв (-33 бали) відзвітував про залучення інвестицій. Завдяки співпраці з представниками бізнесу вдалося побудувати в Голій Пристані найважливіші інвестиційні об'єкти - другий перевантажувальний термінал "Нібулон" (побудований на кошти Європейського інвестиційного банку), унікальне науково-виробниче підприємство "5 Element" (розробляє і випускає екологічно чисті мікродобрива, що забезпечують відтворення родючості ґрунтів та підвищення врожаю), також заробив філія швейної фабрики "ВиД".
Протягом року на Херсонщині продовжували будувати сонячні панелі та вітрові електростанції, таким чином керівництво ОДА реалізовувало свої обіцянки впроваджувати альтернативну енергетику в регіоні.

Зараз на території Херсонської області діють вже 12 сонячних електростанцій і чотири вітрові загальною потужністю 100,2 МВт. Більшість їх було запущено в 2017 р.

За припливом ПІІ область посіла за підсумками трьох кварталів сьоме місце, проте це не межа можливостей. На початку 2018 р. очікується введення в експлуатацію першої черги сонячної електростанції на території маслозаводу в Олешковском районі. Це буде перший об'єкт, побудований литовською компанією Global BOD Group і її українським партнером "Солитек-Україна" в рамках меморандуму з розвитку відновлюваної енергетики та будівництва СЕС на території Херсонської області, підписаного на початку вересня 2017 р. під час Балтійсько-Чорноморського економічного форуму.
Наприкінці вересня у Новій Каховці відбувся Х міжнародний інвестиційний форум "Таврійські горизонти". На ньому було укладено понад 20 меморандумів та інших документів про співпрацю, які повинні привести до посилення припливу іноземних інвестицій в економіку Херсонщини.

У той же час ряд показників тягнуть область вниз. Зокрема, Херсонщина посіла передостаннє місце за обсягом експорту товарів і послуг на душу населення і по загальній площі прийнятого в експлуатацію житла на тисячу жителів, третє знизу місце - за обсягом виконаних будівельних робіт на душу населення.

17 У Муляренко криза на ринку праці

Обстеження виплати зарплати за вересень виявило на Рівненщині найбільшу частку штатних працівників, які мали нарахування не вище мінімальної зарплати. Таких виявилося 8,5% від загального числа працівників, які повністю відпрацювали місяць (при середньоукраїнському показнику 4%). Також область увійшла у четвірку регіонів з найбільшим скороченням чисельності штатних працівників і в п'ятірку - з найбільшою заборгованістю по зарплаті на одного працівника.

До того ж Рівненщина опинилася в трійці найгірших з освоєних капітальних інвестицій на одного жителя і обсягом експорту товарів і послуг на душу населення, а також по динаміці роздрібної торгівлі. Втім, є й помітні досягнення. Губернатор Олексій Муляренко (-33,5 бали) може записати собі в актив четверте місце в області по динаміці промисловості (зростання на 9,8% порівняно з січнем-вереснем 2016 р.) і загальної площі прийнятого в експлуатацію житла на тисячу жителів, п'яте місце - за динамікою нефінансових послуг.

18 Паски радують Прилуки

Чернігівщина посіла друге місце за двома дуже важливим для економічного розвитку критеріями. По-перше, це динаміка експорту товарів і послуг: обсяг експорту зріс на 43,3% порівняно з січнем-вереснем 2016 р. (причому поставки товарів до країн ЄС збільшився на 59,6%). По-друге, це приплив ПІІ на душу населення: він склав $184 на кожного жителя. За цим критерієм Чернігівщина в 6,42 рази перевищила середньоукраїнський показник. В абсолютних цифрах приплив перевищив $189 млн, що в рази більше, ніж у будь якій іншій області України.

Майже всю цю суму, точніше $180,5 млн, забезпечила компанія British American Tobacco, інтенсивно вкладає в свою дочірню компанію "В. А. Т.-Прилуки". У липні 2016 р. статутний капітал "В. А. Т.-Прилуки" був збільшений з 0,1 млрд до 3,85 млрд грн, а в квітні 2017 р. - до 8,94 млрд грн. Завдяки цьому загальний обсяг ПІІ в Прилуках (відлічуваний з часу відновлення незалежності України) у другому півріччі 2016 р. виріс з $43,7 млн до $194,2 млн, а за три квартали 2017 р. - до $374,7 млн. Тепер на Прилуки доводиться 87,1% усіх іноземних інвестицій, залучених в економіку Чернігівщини.

Інвестиція в фабрику в Прилуках має призвести до позитивних зрушень і за іншими показниками соціально-економічного розвитку області. До речі, частину вкладених коштів компанія спрямувала на установку додаткових ліній для виробництва експортної продукції.

Крім того, область увійшла в п'ятірку кращих по динаміці сільського господарства. Однак губернатор Валерій Куліч (-36 балів) має і ряд провалів. Зокрема, Чернігівщина увійшла в двійку найгірших по динаміці промисловості (падіння на 4%) і за обсягом виконаних будівельних робіт на душу населення, в трійку відстаючих - по динаміці народжуваності, а також по середньомісячній зарплаті і за часткою працівників, які отримують зарплату не вище мінімальної, до четвірки найгірших - по динаміці роздрібної торгівлі.

19 Клочко знижує борги по зарплаті

Сумська область має ряд застарілих проблем, вирішувати які дуже важко. Одна з них - борги по зарплаті, які накопичувалися протягом багатьох років. Тим не менше голова ОДА Микола Клочко (-38 балів) зумів домогтися поліпшення ситуації. Порівняно з початком 2017 р. кількість підприємств-боржників зменшилась на десять, зокрема, повністю погасили борги по зарплаті перед своїми працівниками Державний науково-дослідний інститут хімічних продуктів (р. Шостка) та ТОВ "Зарічник" (р. Суми) на загальну суму 3,6 млн грн. За інформацією ОДА, очікується подальше зменшення заборгованості за рахунок повного погашення боргу ТОВ "А-Мусон" і скорочення боргу найбільшого боржника - ВАТ "СМНВО" (р. Суми).

У числі успіхів Сумщини варто відзначити друге місце за динамікою сільського господарства (зростання виробництва на 5,7%, зокрема, продукція рослинництва збільшилася на 7,9%), входження в четвірку кращих по динаміці нефінансових послуг і в шістку кращих - по динаміці роздрібної торгівлі. Крім того, область показує найбільше по Україні зниження смертності населення порівняно з січнем-вереснем 2016 р. кількість померлих скоротилася на 5,7%, тоді як в середньому по Україні - лише на 0,8%.

20 Ткаченко поганий урожай

Найбільший провал губернатора Черкащини Юрія Ткаченка (-39 балів) - останнє місце області за динамікою сільського господарства (зниження на 12,3%). Зокрема, продукція рослинництва скоротився на 20,1%. Урожай зернових і зернобобових знизився на 39,8%, картоплі - на 12,9%, овочів відкритого грунту - на 11,7%, соняшнику - на 8,8%. Погана ситуація і в тваринництві: його продукція скоротилася на 1,6%, зокрема, виробництво м'яса - на 4,4%, молока - на 2,5%. І це падіння може продовжитися, оскільки поголів'я великої рогатої худоби (на 1 жовтня порівняно з аналогічною датою в 2016 р.) скоротилася на 5,3%, свиней - на 7,7%, птиці - на 2,5%.

Також Черкащина увійшла в трійку найгірших за рівнем вимушеної неповної зайнятості, до четвірки найгірших - по динаміці промисловості (падіння на 1,8%), обсягом виконаних будівельних робіт на душу населення і по динаміці смертності, в шістку гірших - за зарплатними боргами на одного працівника. А найкращим досягненням стало перше місце за динамікою штатних працівників: їх чисельність зросла на 1,4% порівняно з січнем-вереснем 2016 р. (в середньому по Україні зафіксовано, навпаки, скорочення на 1,9%). Також помітним успіхом Черкащини стало четверте місце за динамікою експорту товарів і послуг: він виріс на 34,1%. Зокрема, експорт товарів до Китаю збільшився в 10 разів, в країни ЄС - на 25,7%, а в Росію - скоротився на 20,9%.

21 У Кузьменко проблема з новобудовами

Голова Кіровоградської ОДА Сергій Кузьменко (-39,5 бали) має в будівництві великі провали і в той же час - помітні досягнення. Область посіла останнє місце по новобудовам: всього лише 33,7 кв. м загальної площі прийнятого в експлуатацію житла на тисячу жителів (це в 4,82 рази менше середньоукраїнського показника). В цілому по області прийнято в експлуатацію 32,4 тис. кв. м житла, що на 9,4% менше, ніж у січні-вересні 2016 р. Навряд чи тут відбудеться значне поліпшення до кінця року, оскільки обсяги робіт на будівництві житла скоротилися на 23,6%. Але в той же час обсяги робіт на будівництві нежитлових будівель зросли на 52,7%, а інженерних споруд - на 76,7%. І в загальному підсумку будівельна продукція Кіровоградщини показала зростання на 56,7% - це найкращий результат серед усіх регіонів (в середньому по Україні будівництво зросла на 23,8%).

Серед інших досягнень області необхідно відзначити четверте місце серед регіонів з найкращою динамікою чисельності штатних працівників і найбільшим скороченням смертності населення, шосте місце - по динаміці промисловості. Однак Кіровоградщину потягнули вниз цілий ряд показників. У неї останнє місце за динамікою експорту товарів і послуг: зростання лише на 4,4%, тоді як в середньому по Україні - на 18,5%. Особливо сумно те, що експорт товарів з Кіровоградщини в країни ЄС скоротився на 10,1%. Також область допустила найбільше скорочення народжуваності (число народжених на 12,9% менше, ніж у січні-вересні 2016 р.) і в той же час найвищу смертність дітей у віці до одного року: 12,2 на кожну тисячу новонароджених. Це набагато вище середньоукраїнського показника, який становив 7,4. Крім того, область увійшла до четвірки найгірших по середньомісячній зарплаті і по динаміці сільського господарства, в п'ятірку найгірших - по динаміці нефінансових послуг і роздрібної торгівлі.

22 У Барни найнижчі зарплати

У губернатора Тернопільщини Степана Барни (-40 балів) великі проблеми на ринку праці. В області традиційно найнижчі зарплати по Україні. Завдяки підвищенню мінімальної зарплати до 3200 грн Тернопільщина стала другою за динамікою реальних зарплат (зростання на 29,3% порівняно з січнем-вереснем 2016 р.), але все одно залишилася останньою з середньомісячної зарплати (5338 грн, тоді як в середньому по Україні - 6847 грн). І хоча підвищення мінімалки не призвело до помітного скорочення числа зайнятих (область навіть увійшла в трійку кращих по динаміці чисельності штатних працівників), однак

Тернопільщина допустила найбільші втрати робочого часу із-за вимушеної неповної зайнятості.

Ці втрати еквівалентні тому, що штатні працівники всіх підприємств та установ прогуляли в січні-вересні по 13 годин, тобто більш ніж за півтора робочих дня. З них 10 годин втрачені внаслідок переведення працівників з економічних причин на неповний робочий тиждень, а три години - з-за відправлення працівників у неоплачувані відпустки на період припинення робіт.

Також Тернопільщина виявилася в числі двох регіонів, що допустили падіння роздрібної торгівлі (оборот скоротився на 1,6% у порівнянних цінах), стала третьою знизу по динаміці експорту товарів і послуг та п'ятої знизу - за обсягами експорту на душу населення. Крім того, область увійшла в двійку найгірших регіонів припливу ПІІ (всього лише $1,1 на душу населення), у четвірку відстаючих за динамікою будівництва.
Серед позитивів області варто відзначити потрапляння у четвірку кращих по динаміці нефінансових послуг. Також Тернопільщина увійшла до п'ятірки регіонів, де менше всього знизилася народжуваність, але в той же час опинилася в шістці регіонів з найвищою смертністю дітей у віці до одного року.

23 До Фіщуку не йдуть інвестиції

Чернівецька область за підсумками трьох кварталів посіла останнє місце за освоєним капітальним інвестиціям як в абсолютних цифрах (1,6 млрд грн), так і в перерахунку на душу населення (1762 грн на людину, що в 3,47 рази менше середньоукраїнського показника). По припливу ПІІ на душу населення область в шістці гірших.
Ще одне останнє місце - за обсягом експорту товарів і послуг: всього лише $106,7 млн в цілому по області, або $118 на душу населення (в 7,62 рази менше, ніж в середньому по Україні). При цьому перспектив поліпшення ситуації не видно, оскільки по динаміці експорту Буковина опинилася передостанній (зростання на 6,6% порівняно з січнем-вереснем 2016 р., тоді як в середньому по Україні - на 18,5%).

Також область посіла передостаннє місце за динамікою будівництва, показавши зростання будівельної продукції всього лише на 0,3% (хоча в середньому по Україні приріст склав 23,8%). Зокрема, обсяги будівництва нежитлових будівель скоротилися на 29,2%, житла - на 1,7%. А за обсягами виконаних будівельних робіт на душу населення Буковина в шістці гірших.

Позитивом є те, що область потрапила у трійку регіонів, де менше всього знизилася народжуваність. Але це нівелюється тим, що вона увійшла у трійку регіонів з найвищою смертністю дітей у віці до одного року.

Крім того, Буковина стабільно тримається другий знизу з середньомісячної зарплати, а також увійшла до шістки регіонів з найбільшою часткою працівників, які отримують зарплату не вище мінімальної. Правда, тут потрібно відзначити, що підвищення мінімалки до 3200 грн допомогло області увійти в трійку кращих по динаміці реальних зарплат (зростання на 29% порівняно з січнем-вереснем 2016 р.). Однак на купівельній спроможності населення це позначилося не сильно, судячи з того, що Буковина потрапила до шістки найгірших по динаміці роздрібної торгівлі.

Успіхом губернатора Олександра Фищука (-44,5 бали) стало друге місце області серед регіонів з найнижчим рівнем заборгованості по зарплаті. На 1 жовтня борг склав 17,68 грн на одного працівника, що у 18,2 рази менше середньоукраїнського показника.

    Реклама на dsnews.ua