• USD 28.3
  • EUR 32.1
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Ризикована гра. Навіщо Новинський підставити праву щоку Білецькому

Програвши у швидкості реакції на рішення влади звернутися до Вселенського патріарха, адепти російського православ'я вирішили втягнути країну в позиційну війну
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Церковний бліцкриг. Приблизно так можна охарактеризувати події навколо звернення до патріарха Варфоломія з приводу створення в Україні помісної церкви: вранці у вівторок новину про таку ініціативу з'явилася у ряді ЗМІ з посиланням на джерела на Банковій, в той же день Петро Порошенко, зібравши лідерів фракцій, сповістив про суть своєї ідеї, а вже в четвер 268 народних депутатів її підтримали своїм голосуванням. Проти виявилося всього 36 депутатів, головним чином з "Опозиційного блоку". Юрій Бойко і ко навіть спробували заблокувати трибуну ВР. Так вони осміліли вперше після Революції гідності. Причина зрозуміла - якщо екс-"регіонали" не здатні захистити філія РПЦ в Україні, на допомогу Росії на виборах вони сподіватися не можуть. Що для них смерті подібно.

Бліцкриг проукраїнських сил із зверненням до Вселенського патріарха вдався, але поки Варфоломій роздумує, адепти "руського світу" кинуть всі сили, щоб відіграти ситуацію назад або забалакати її. Три ключові тези озвучив "смотрящий" за російським православ'ям в Україні Вадим Новинський: Константинополь не підтримає звернення, тому що це буде розкол крутіше, ніж коли християни розділилися на католиків і православних; держава не повинна втручатися в церковні справи; розмови про помісної церкви потрібні перед стартом президентських виборів. А в четвер увечері "Опозиційний блок" повідомив, що відправляє Варфоломію своє звернення. В ньому колишні соратники Януковича згадали про "братоубийственном конфлікті" на Донбасі, "розломи" в українському суспільстві і про "благої миротворчої місії Канонічної Української Православної Церкви". Тобто, УПЦ МП, яку в СБУ підозрюють у підтримці бойовиків і ведення розвідувальних операцій на користь Росії.

Це послання нагадало ганебне звернення Партії регіонів та їх сателітів-комуністів до польського Сейму у липні 2013-го з підтримкою визнання волинської різанини "геноцидом стосовно польського населення". З тих пір пройшло майже п'ять років, а від патологічної ненависті до всього українського екс-"регіонали" так і не вилікувалися.

Безсумнівно, будуть не тільки гучні заяви, але й дії. Без малого рік тому під стінами парламенту депутати "Оппоблока" разом з УПЦ МП провели велелюдний молебень проти включення до порядку денного двох законопроектів, названих "антицерковними. Мова йшла про правове врегулювання переходу парафій від однієї церкви до іншої, а також про статус церков, чиї керівні органи знаходяться на території країни-агресора. В цей раз швидко зібрати масовку не вдалося, бо, по всій ймовірності, противники автокефалії почнуть готувати масштабну акцію в столиці, замінивши своїми наметами розігнаний "михомайдан", або будуть провокувати правих марґіналів до захоплення парафій і побиття московських батюшок. Ці випадки будуть отримувати широкого розголосу, тому що в руках адептів "русского мира" в нашій країні, на жаль, практично всі ключові медіаресурси. Задача проста - показати Варфоломію, до чого може призвести його рішення.

Є в цій історії і передвиборна складова. Якщо Варфоломій видасть Томос до липня, коли православні відзначають 1030-річчя Хрещення Русі, до травня майбутнього року промосковська церква дасть такі тріщини, що захист її руїн ні Бойко, ні будь-якому іншому кандидату нічого не дасть. Тому вони і Москва будуть робити все, щоб Вселенський патріарх сумнівався, тягнув або взагалі відповів відмовою на ініціативу з України. У такому випадку шанси реваншистів на виборах стануть краще. Влада затіяла ризиковану гру, і тепер, щоб не вкласти в руки проросійському кандидатові купу козирів, треба подбати про те, щоб цей ризик не вдарила бумерангом по самій владі.

    Реклама на dsnews.ua