• USD 28
 • EUR 33.7
 • GBP 39.1
Спецпроєкти

З любов'ю до дітей. Як чиновники Донеччини наживаються на оздоровчому комплексі "Перлина Донеччини"

Тендерні скандали гримлять по всій країні. Донецька область — не виняток

Реклама на dsnews.ua

Один із прикладів такого скандалу — реконструкція обласного дитячого санаторно-оздоровчого комплексу «Перлина Донеччини». Журналісти «Першого Ділового» провели власне розслідування.

«Перлина Донеччини» — один з найпопулярніших дитячих оздоровчих таборів в регіоні. Він розташований в лісовому масиві, в курортній зоні міста Святогорська. Щорічно за рахунок обласних та місцевих бюджетів в таборі оздоровлюються діти пільгових категорій, є і комерційні путівки.

У липні минулого року президент Володимир Зеленський призначив свого керівника Донецькою областю, ним став 33-річний військовий прокурор Павло Кириленко. Він прийшов з уже традиційними гаслами про відновлення Донбасу, допомоги виснаженому війною населенню, з акцентом на майбутнє регіону — на дітей. І, як завжди, меседж — на відміну від «попередників» красти не будемо, нова влада корупції не допустить.

У концепцію нового глави ДонОГА відмінно вписувалася і «Перлина Донеччини». Важливий момент: цей оздоровчий комплекс — не приватне, а комунальне підприємство. Міститься за гроші області. Тобто, прекрасна основа для «розпилу».

При цьому на тлі ще радянських дитячих таборів Святогір'я «Перлина Донеччини» — досить молодий комплекс, будівництво розпочато в 2008 році. Його масштаби дозволяють «вливати» сотні мільйонів коштів. Так, на території в 25 гектар знаходяться:

 • дво- і триповерхові сучасні корпуси, з великими холами та балконами;
 • два двоповерхових медичних центра і двоповерхова міжтабірна поліклініка;
 • футбольні, волейбольні та баскетбольні поля;
 • два танцювальні майданчики, кілька кафе;
 • два будинка творчості, клуб на 500 посадочних місць;
 • природне озеро, літній басейн;
 • столові і адміністративні корпуси;
 • гуртожиток для обслуговуючого персоналу.

І ось Донецька облдержадміністрація в 2019 році заявляє про масштабну реконструкцію комплексу. Планують відремонтувати всі корпуси (в три етапи на 51 млн грн), Столову (на 78 млн грн), Виконати більш дрібні об'єкти (капремонт пральні — 1,4 млн, Мотузковий парк — 1,3 млн грн). Додаємо сюди розробку кошторисної документації під кожен об'єкт, експертизу цих кошторисів, здійснення авторського нагляду і т.д. і т.п. Разом — майже 135 млн для «освоєння» готові.

Реклама на dsnews.ua

Хоч керівники у галузі нові, виконавці залишилися колишніми. Всі проекти з будівництва та реконструкції — вотчина департаменту капітального будівництва Донецької ОДА під керівництвом Юрія Винокурова, якого всі роки його багаторічного правління ЗМІ пов'язують з сумнівними фірмами — переможцями тендерів. Плюс відкаталися корупційні схеми проведення торгів. Нагадаємо лише частину з них:

 • на тендері повинен перемогти «свій» підрядник;
 • виписуємо вимоги тендера під конкретного переможця (при цьому створюємо нездійсненні умови для конкурентів);
 • якщо конкурент пропонує ціну нижче (тобто більш вигідну для перемоги) — усіма можливими способами відхиляємо цю пропозицію (аж до того, що шукаємо помилки в тендерній документації, вимагаємо надати додаткові довідки, уточнення та ін.);
 • заводимо на тендер підставних учасників (щоб показати демократичність і відтіснити конкурентів). До речі, «підставні» — не означає не існують. Всі вони — реальні фірми. Але є клан «своїх»: на цьому тендері ти виграєш, на іншому — йдеш підставним, щоб виграв інший член клану;
 • якщо настирливий підрядник зумів все-таки виконати всі умови тендерного квесту, і ви бачите — «своєму» не виграти, то... оголошуєте6 що торги не відбулися. І берете незгодного змором — проводите тендери доти, поки він не вийде з боротьби або поки не змириться з перемогою потрібного учасника.

Здавалося б, торги же електронні — кого система вибрала, той і повинен стати переможцем. Але не так все просто. Чиновницький фактор у нас ще ніхто не скасував. Підсумкове рішення про переможця приймає тендерний комітет при департаменті капбудівництва. Голова комітету — глава департаменту (в нашому випадку Юрій Винокуров), заступник, секретар і члени — співробітники департаменту, тобто ті ж підлеглі Винокурова. Про яке об'єктивне прийняття рішення може йти мова?

Ось як це відбувається на прикладі з тендерами по «Перлині Донеччини». Візьмемо заявлені капітальні ремонти корпусів. Ці роботи розбили на три черги, по кожній з них проводили свій тендер.

Спроба номер раз

Тендери на три лоти оголосили в листопаді 2019 року. Первісна сумарна їх вартість становила 48 353 202 грн. Підрядників планували знайти до кінця року, щоб в 2020-м приступити до робіт. Але не зрослося.

Перші торги на все три лоти проходили 9 грудня 2019 року.

Тендер по 1-ї черзі капремонтів — на 16 011 009,60 грн. Один з учасників — «Тайрон Бізнес» — спочатку вказує ціну «в точності» із заявленою. Інші три компанії готові виконати роботи дешевше.

Коли всі пропозиції розкриті, «Тайрон Бізнес» різко знижує свою ціну аж на 1,3 мільйона, тобто дає на 9% нижче, ніж вказано в умовах тендера.

У протоколі тендерного комітету визнається, що електронною системою закупівель дійсно переможцем обраний «Тайрон Бізнес». І тут тендерний комітет включається в гру. Саме після явної перемоги фірми в поданій нею документації починають ретельно шукати недоліки (хоча їх повинні були вказати ще на стадії подачі заявки на участь у торгах), і звичайно, знаходять:

 • забезпечення тендерної пропозиції має бути в формі банківської гарантії;
 • вказано графік робіт по об'єкту, але не вказано назву об'єкта;
 • фотокопії документів не підписані електронним цифровим підписом.

Комітет одноголосно голосує за відхилення пропозиції «Тайрон Бізнес». За аналогічною схемою голосують проти інших двох учасників. І комітет зупиняється на фірмі «Будівництво та монтаж», у якій найвища (!) вартість пропозиції — на 1,1 мільйон вище, ніж «Тайрон Бізнес».

Але підсумок — «торги відмінені». Зазначена причина: «Укладення договору з переможцем можливо вже тільки в 2020 році, проте в обласному бюджеті на 2020 рік не передбачено планові призначення по об'єкту будівництва». Нормально? А навіщо тоді ви оголошували тендер так пізно? І взагалі бюджетний рік ще не закінчився.

Тобто ми бачимо на конкретному прикладі, як можна «ввічливо відмовитися» від не того підрядника. «Вибити» інших «середнячків». І вибрати найдорожчу пропозицію. А якщо істинний переможець намагається оскаржити рішення, то просто скасувати торги.

В цей же день, 9 грудня, проходив тендер по 2-ї черзі капремонтів. Ситуація — ідентична. Сума лота — 16 089 741,60 грн. Учасники — ті ж чотири фірми. Підсумкова пропозиція «Тайрон Бізнес» знову виявляється самою вигідною. Але тендерна комісія знову відхиляє цю компанію, знову її вибір падає на фірму «Будівництво та монтаж» з найдорожчою ціною (на 1 млн дорожче). Далі йде оспорювання рішення тендерної комісії. Торги все одно скасовані.

У тендері по 3-й черзі на 16 252 450,80 грн — нічого вже дивного. Правда, «Тайрон Бізнес» тут не брав участі. Але принцип той же. У лідерах все так же «Будівництво та монтаж» з найвищою ціною, і торги відмінено.

Спроба номер два

Друга спроба розіграти на тендерах три черги капремонтів відбулася 19 березня 2020 року. Суми лотів залишилися колишніми. Крім старих з'явилися і нові учасники.

Але друга спроба виявилася скандальною. Причому за всіма трьома лотами.

На конкурс вирішило заявитися нове підприємство — ТОВ «Уніка-Трейд». Фірма виявилася доскіпливою — знайшла в умовах тендеру порушення законодавства. Мало того, що знайшла, так ще в Антимонопольний комітет подала скаргу «на дискримінаційні вимоги тендерної документації».

У своїй скарзі «Уніка-Трейд» акцентує, що замовник (департамент капбудівництва ДонОГА) у вимогах заявляє середньомісячну зарплату по об'єкту в 9 236,83 грн. Однак, згідно з листом ДП «Укрдержбудекспертиза» №81 від 30.01.2020, розмір кошторисної зарплати при визначенні вартості будівництва в 2020 році на стадії розробки проектної документації повинен бути не нижче 9 954,78 грн. А згідно з даними Держстату середня номінальна зарплата по країні в грудня 2019-го склала 12 264 грн. (В будівництві — 10 915 грн.).

«Зазначений Замовником розмір заробітної плати суперечить чинному законодавству... Подібні вимоги Замовника унеможливлюють участь потенційних учасників зазначеної процедури закупівлі, які залучають до роботи більш високооплачуваних і більш кваліфікованих працівників (в тому числі ТОВ« Уніка-Трейд»). Також зазначені дії Замовника призводять до штучного заниження собівартості предмета закупівлі та спотворення загальної вартості об'єкта реконструкції», — зокрема, робить висновок «Уніка-Трейд».

Ось ця норма із зазначенням заниженого рівня зарплати — типовий прийом гри на тендерах, коли прописуються свідомо нездійсненні умови для більшості учасників. А «свій» переможець на такі вимоги згоден, просто закладе завищені витрати на інші позиції.

У скарзі був ще другий пункт, який також яскраво свідчить, як можна усувати небажаних учасників ще на етапі подачі заявки на торги. Так, відповідно до умов тендерної документації учасник може ознайомитися з кресленнями, відповідно до яких будуть виконуватися роботи в приміщенні замовника. Але департамент капбудівництва ДонОГА не тільки відмовив надавати проектну документацію фірмі «Уніка-Трейд», представникам фірми також не дозволили оглянути об'єкт реконструкції.

Зі звинуваченнями на свою адресу департамент капбудівництва ДонОГА не згоден. Мовляв, рівень зарплати нормативами чітко не визначений, а креслення володіють авторським правом, і їх не можуть надавати без дозволу авторів (тоді навіщо в умовах тендеру вказана можливість вивчити креслення?). Але Антимонопольний комітет наполягав на виправленні порушень. У підсумку департамент був змушений прибрати з тендерних умов взагалі вимогу по заробітній платі.

Після внесених змін для всіх учасників торгів умови виявилися рівними. Примітно, що на всі три лоти знову заявлялася фірма «Будівництво та монтаж», але зі своїми високими цінами в фінал вже не вийшла. А виграти торги повинні були нові учасники з найменшими цінами:

 • перша черга капремонту корпусів на 16,0 млн. грн. — фіналіст ТОВ «Вертикаль-Плюс» з пропозицією в 14,7 млн грн;
 • друга черга на 16,1 млн грн — фіналіст ТОВ «Сіті-Строй 2017» з 15,0 млн грн;
 • третя черга на 16,3 млн грн — фіналіст ТОВ «Будівельно-консалдінговая група Базис» з 15,9 млн грн;

Але тендер... знову скасовують. Тепер причина — «у зв'язку з неможливістю усунення виявленого порушення законодавства з питань державних закупівель по Об'єкту».

Справа в тому, що вже після проведення торгів в департамент надійшов лист від проектної організації «Інтек», датований 25.03.2020. У листі проектувальники вказують, що проект реконструкції корпусів комплексу «Перлини Донеччини» містить помилки і в ньому не враховано частину робіт і матеріалів для їх виконання. «Даний факт призвів до невірного формування специфікації закупівлі..., яку на цій стадії закупівлі неможливо оформити, що відповідно до абз. З ч. 1 ст. 31 Закону України "Про державні закупівлі" є підставою для прийняття рішення про скасування закупівлі», — уклали розробники.

Знову учасникам з найбільш вигідними пропозиціями не дали стати переможцями.

При цьому не йдеться про будь-які санкції до фірми-проектувальника, яка отримала бюджетні гроші за свою роботу. Крім того, тендер був проведений на експертний аналіз кошторису. У кожному їх договорі повинні бути вказані умови, скажімо, тих же штрафів за неякісне виконання робіт.

Ставки ростуть

Третя спроба вибрати підрядників на ці злощасні три лоти була зроблена 18 травня 2020 року.

До цього моменту проектувальники внесли зміни, що призвело до подорожчання лотів на 5%. Тепер замість 48,3 мільйонів учасникам аукціону належало поборотися вже за 50,9 мільйонів:

 • перша черга капремонтів корпусів стала коштувати вже 16 882 166,40 (зростання на 871 тис. грн.
 • друга черга — 16 937 332,80 грн (зростання на 848 тис. грн.)
 • третя черга — 17 089 762,80 грн (зростання на 837 тис. грн.)

Ні для кого не стане сюрпризом, але торги знову були скасовані. Фіналістами з найменшою вартістю по 1-й і 2-й чергам стала фірма «Синергія-БТ», а по 3-й — Лисичанська інженерно-будівельна компанія. Але тендерна комісія їх «завернула» з формулюванням — «виявлено невідповідності між кресленнями і кошторисом в наданої департаменту проектно-кошторисної документації». Але чомусь компаніям, які зайняли друге місце, перемога не перейшла.

Далі — ще одне подорожчання об'єктів. Правда, незначне — до 0,2%. Отже, підсумкове цінова пропозиція по лотах — 51 мільйон:

 • перша черга капремонту корпусів — 16 911 468,00 грн;
 • друга черга — 16 949 384,40 грн;
 • третя черга — 17 101 918,80 грн.

Знайти підрядника на 2-у чергу капремонту вдалося лише з четвертої спроби. Торги змагання проводилися 13 липня 2020 року. У них брали участь всього дві фірми. І хто переміг? Звичайно, що запропонував ціну вищу! Їм виявилося не ТОВ, а просто приватне підприємство «АСК» з Одеської області.

За 1-у чергу капремонту вже відбулося 7 торгів! Останні — 28 сентября. І не факт, що в цей раз буде названий переможець. На даний момент є лише фіналіст — Будівельно-консалтингова група «Базис» — природно, що представив найвищу ціну. Пропозиції інших учасників тендерний комітет відхилив. Але по «Базис» також ще немає відповіді — «очікується рішення».

З 3-ю чергою поки ж кінця і краю не видно. Всього пройшло 5 тендерів. Передостанні торги не відбулися, тому що був всього один учасник (а потрібно мінімум два). А 3 серпня торги скасували вже через технічні причини (через технічну помилку вчасно не оприлюднили в Єдиній системі закупівель повідомлення про продовження строку розгляду).

Що маємо в залишку?

Тендери на ремонт корпусів оголошені в листопаді 2019 року. Зі скандалами вдалося змусити департамент капбудівництва ДонОГА привести тендерну документацію у відповідність з законом (і не факт, що всі нюанси враховані; до того ж, виходить, що перші торги взагалі проходили з порушенням закону). Початковий кошторис було складено неточно. Вже є подорожчання об'єктів на 5%. Переможця маємо лише по одному лоту.

Треба врахувати, що кошторисна документація складалася в 2019 році. Напередодні оголошення тендеру в жовтні-2019 року курс долара був 24,0 грн. (за курсом НБУ). За цей час — долар виріс до 28,3 грн, мінімальну зарплату підвищили з 4 173 грн до 5 000 грн (а від цього «танцюють» і ставки по іншим зарплатам і відрахуванням ЄСВ), зросла ціна на паливо, на електроенергію і т. д. і т.п.

Відповідно, за ціни 2019 року корпусу дитячого оздоровчого комплексу «Перлини Донеччини» нормально вже не відремонтувати. Доведеться скорочувати витрати. А на чому? В основному це робиться за рахунок здешевлення матеріалів, а значить — зниження їх якості. При цьому розміри «відкатів» заморожуються на рівні 2019-го, а ростуть порівнянно до курсу долара.

  Реклама на dsnews.ua