• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

Одноразовий джокер. Як Саакашвілі став віп-агітатором Тимошенко

Телеканал ZIK анонсував цикл передач "Джокери. Шлях у президенти", в якому колишній глава Грузії Міхеїл Саакашвілі пообіцяв розповісти "всю правду" про українських політиків
Фото: East News
Фото: East News
Реклама на dsnews.ua

В поясненні, яке дав VIP-ведучий, говорилося: "Я знаю, які риси потрібні президенту, щоб створити гідні умови для життя своїх громадян. І я непогано знаю українських політиків вже багато років. Тому разом з журналістами телеканалу ZIK я вирішив освіжити пам'ять українців, аби вибір, який вони зроблять в 2019-му, був абсолютно свідомим".

Планувалося, що "Михоправда" виходитиме в ефір щоп'ятниці. У підсумку перший випуск, героїнею якого стала Юлія Тимошенко, виявився останнім з-за грандіозного скандалу. На своїй сторінці у Facebook Саакашвілі написав, що розриває відносини з телеканалом ZIK. За його словами, це був "зовсім не той цикл передач, який ми обговорювали і записували". Виявилося, що істина, яку він намагався донести до українського виборця, була спотворена в момент монтажу. Більш того, Саакашвілі стверджував, що шокований чином кандидата Тимошенко, який вийшов одностороннім і незбалансованим - ніякого обумовленого з каналом "розбору плюсів і мінусів". Однак якщо спробувати уважно прислухатися до монологу ведучого, то образ Тимошенко постає у ще більш непривабливому світлі. Все сказане Михайлом Саакашвілі про кандидата №1 - стовідсоткова джинса. Вона більш ніж далека від об'єктивності і обіцяної телеглядачеві "всієї правди", про яку говорить грузинський президент.

Сюжети, монтаж, закадровий текст, на які скаржиться Саакашвілі, були використані для того, щоб створити ілюзію балансу. Насправді, незалежно від того, що намагався розповісти спеціально опитаний експерт або журналіст, розбавляють монолог Саакашвілі, образу героїні це ніяк не шкодило. Будь то історія співпраці Юлії Тимошенко з Лазаренком, хіханьки з Путіним або контракт по газу - кандидат в українські президенти поставав перед глядачем невинною овечкою. Так, ЄЕСУ. Але хабара адже Лазаренко отримував. Так, газовий контракт. Але тут взагалі все складно. У світі тоді була криза. Так, популістська "Юліна тисяча", яка коштувала країні 6,5 млрд грн і падіння ВВП на 3%. Але адже близько шести з половиною мільйони українських бабусь були ощасливлені додатковим бонусом від тодішнього прем'єра. Викриття Тимошенко більше був схожий на пояснення складних обставин, в яких опинилася країна і Юлія Володимирівна разом з нею. "Не ми такі - життя таке", так і читалося у першому випуску самої правдивої програми.

Обійденим залишилося питання фінансування довголітньої політичної кар'єри лідера найбільшої за чисельністю партії України. Саакашвілі дуже туманно висловився на цю тему. Дивна вибірковість, чи не правда? Для людини, який, прочитавши передвиборну програму Тимошенко, зрозумів, що йому не вистачає розгорнутого пояснення про її плани щодо боротьби з корупцією, "президент-реформатор" надто нарочито підкреслював, що знає, як справлятися з економічними проблемами. Створювалося враження, що в цілому Саакашвілі не має претензій до того курсом реформ, який Тимошенко представила в "трьох томах" своєї передвиборчої програми.

Хоча у фільмі і пояснювалося, що реалізація цієї програми перетворить Україну до Венесуели часів Мадуро. Гаразд би Саакашвілі як чоловік, який підняв економіку Грузії, посперечався б з українським експертом. Доводив би, що всі похмурі прогнози щодо реформ імені Юліної тисячі - це підступи ворогів, рука барыжной закуліси. Так ні ж. Він просто уникає заглиблюватися в економічні стратегії Тимошенко, сконцентрувавшись на свою довіру до неї. Глядача просять повірити, тому що сам Міхо заслуговує довіри. Ось такий ось триповерховий політичний нарцисизм, мало нагадує об'єктивну оцінку політика політиком.

"Я не дозволю використовувати моє ім'я для пропагандистських маніпуляцій", - пише Саакашвілі. І залишає за кадром свою думку про позиції проросійського нейтралітету, яку продемонструвала Тимошенко в момент російського нападу на Грузію. У мережі є безліч її заяв, цитат і зустрічей з Путіним того періоду. Думаєте, колишній президент Грузії зупиняється на цій важливою для кандидата в українські президенти вісі в політичній біографії? Немає. Навіщо?

Такою ж незрозумілою залишилася і пацифістська риторика "голубки світу", якої дотримувалася Юлія Тимошенко, коли російські окупанти захопили Крим.
Для лідера країни, яка пережила як внутрішні політичні чвари, так і вторгнення іноземного військового контингенту, вміння ставити на перше місце безпеку держави є частиною особистого політичного досвіду. Чому Саакашвілі не акцентував увагу глядача на небажанні Тимошенко протистояти путінської загарбницької позиції? Можливо, не захотів. А можливо, не знайшов пом'якшуючих обставин "для дотримання балансу". Особливо вражаючим був розділ під назвою "Кремлівська зозуля". У ньому Саакашвілі обрушився на діючу владу: "Вони навіть мене - першого ворога Володимира Путіна, звинуватили в роботі на Москву". Про зв'язки Тимошенко з Кремлем у цьому блоці не говорилося ні слова. Не було спростування чуток. Не було їх підтвердження. Глядачеві просто пропонувалося повірити провідному на слово. Дивна, до речі, підводка до усвідомленого голосування в 2019 році" - цілі циклу передач, заявленої в анонсах. Автори, як і сам Саакашвілі, нічого не перевіряли. Вони просто несли віру у виборчі маси.

Реклама на dsnews.ua

На закінчення колишній грузинський президент нагадав українцям, що вони все ще продовжують шукати горезвісного місію. І запевнив, що Тимошенко, звичайно ж, ніякої не спаситель - вона політик зі всіма плюсами і мінусами. А далі Саакашвілі поділився з українцями особистим. Мовляв, у спілкуванні з експертами йому неодноразово доводилося чути, що Юлія Володимирівна - одна з небагатьох українських політиків, які щиро цікавляться думкою новаторів і по-справжньому намагаються вникнути в програми порятунку країни. Одним словом, якби програма "про правду" виходила б виключно у вигляді монологу президента Грузії, знайомого з таємниці українського політикуму, серія про Тимошенко була б хвалебною одою, в якій якщо кого і лаяли, то тільки Порошенко. Адже він, будучи "любим другом", примудрився звинуватити всіх (двох) пристойних людей - ворога Путіна №1 Саакашвілі і третій номер у списку найвпливовіших жінок-політиків Тимошенко - в роботі на Кремль. Об'єктивно? Збалансовано? Ще як! Особливо, коли для рекламного політичного ролика довжиною в півгодини використовується людина з репутацією.

Найцікавіший питання полягає в тому, чому Саакашвілі погодився на роль передвиборчого зазивали. Адже не заради зарплати телеведучого українського телеканалу, без якої в Амстердамі ну ніяк не проживеш. Може, цикл передач спочатку не мав просунутися далі першої серії? Може, вся справа у Юлії Тимошенко? Ну не може ж грузинський творець чудес так само "об'єктивно" піарити всіх стопятьсот кандидатів на пост президента України, які не Порошенко?

    Реклама на dsnews.ua