• USD 29
  • EUR 32.3
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Збитий олігарх. Як Фірташ став для Росії відпрацьованим сировиною

Введення російським урядом санкцій проти підприємств Дмитра Фірташа остаточно підтвердило здогад, що для Кремля колись могутній український олігарх став відпрацьованим матеріалом
Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

У Фірташа, який ось уже кілька років під "підпискою про невиїзд" у столиці Австрії, з'явилася додаткова головний біль. 1 листопада уряд Російської Федерації в рамках "спеціальних економічних заходів" проти України ввела санкції щодо відразу кількох підприємств з бізнес-імперії Фірташа. І якщо для бізнесу Фірташа заявлені санкції вдарять не надто чутливо - санкції введені проти його хімічних підприємств, що виробляють азотні добрива, які в Росію практично не експортуються, - то з політичної точки зору удар досить чутливий.

Дмитру Васильовичу особисто, так само як і його українським і російським партнерам, Кремль дав недвозначний сигнал, що Фірташа вже можна не сприймати всерйоз. І для такої позиції у російського керівництва достатньо підстав.

Нагадаємо, незважаючи на те що у Фірташа все ще є чималі активи як власне бізнесові, так і медійні (Дмитро Васильович є співвласником телеканалу "Інтер"), вплив олігарха з кожним роком зменшується. У 2018-му тижневик "Фокус" оцінив активи Фірташа в $640 млн, що чимало, хоча ще кілька років тому їх оцінювали в рази вище - близько чотирьох мільярдів.

Але головна проблема Фірташа в тому, що до нього мають більш ніж серйозні претензії американські слідчі, які домагаються його екстрадиції з Австрії. Ці неприємності почалися ще в березні 2014 р., коли олігарх був затриманий в Австрії за запитом міністерства юстиції США. Американці звинувачують Фірташа у хабарі в $18,5 млн в 2006 р. для отримання дозволу на видобуток в Індії титанового сировини з метою подальшого продажу продукції в США.

Суд в Австрії майже одразу звільнив Фірташа під рекордний заставу в 125 млн євро з умовою, що він не покине країну. 21 лютого 2017 р. Вищий земельний суд Відня ухвалив рішення про допустимість екстрадиції Фірташа на вимогу США. Захист Фірташа подала апеляцію, пославшись на норми Хартії ЄС з прав людини. У грудні 2017 р. Верховний суд Австрії відклав розгляд апеляції до того, як Суд ЄС (Court of Justice) в Люксембурзі роз'яснить порядок застосування хартії в подібних справах.

І ось 24 жовтня 2018 р. Суд ЄС вирішив, що національний суд не зобов'язаний повторно розглядати справу, щодо якого вже є рішення, якщо одна зі сторін хоче домогтися його перегляду на основі Хартії ЄС. Тобто екстрадиція Фірташа може відбутися, причому в самий найближчий час.

У США, до речі, Фірташу загрожує 50 років в'язниці з конфіскацією майна. І американські слідчі вже дали зрозуміти, що їх наміри отримати Фірташа досить серйозні, а гучна справа політтехнолога Партії регіонів і нинішнього президента США Дональда Трампа Пола Манафорта лише додало мотивації американським юристам.

Реклама на dsnews.ua

Українська Генпрокуратура неодноразово заявляла про готовність затримати Фірташа відразу по прильоту в країну. І хоча загрози ГПУ виглядають і близько не настільки серйозно, як американські, Фірташ на сьогоднішній день виглядає збитим льотчиком, робити ставку на якого як мінімум нерозумно. Тим більше що в Україні достатньо бажаючих так чи інакше прибрати до рук активи Фірташа.

Так що Кремлю сьогодні вигідніше всього посприяти на скільки це можливо прискореного потоплення Фірташа, тим більше що ставлення російських партнерів до групи "газовиків" помітно зіпсувався через позиції останніх під час Майдану.

До речі, нинішні санкції далеко не перший сигнал "немилості" Москви до Фірташа. В кінці літа в російській столиці за запитом ГПУ та Інтерполу був затриманий ховається в Москві від українського правосуддя топ-менеджер Фірташа Володимир Корольков, колишній генеральний директор Запорізького титано-магнієвого комбінату. Україна звинувачує Королькова у розкраданнях на суму майже півмільярда гривень, виділених на модернізацію підприємства.

Як бачимо, те що Фірташ для неї відпрацьований матеріал, Росія дає всім зрозуміти вже досить давно. Не виключено, що наступним кроком стане "націоналізація" Росією належить Фірташу "Кримського Титану" в окупованому Криму. Після недавньої екологічної катастрофи в Армянську, пов'язаної з роботою комбінату, окупаційна адміністрація в особі Сергія Аксьонова (кличка Гоблін) вже не раз погрожувала "віджати" його у Фірташа. І підстав не робити цього у неї з кожним днем все менше.

    Реклама на dsnews.ua