• USD 29.3
  • EUR 30.8
  • GBP 36.5
Спецпроєкти

Щасливі разом. Що змусило Ахметова повернутися до Медведчука і Льовочкіну

Розкол у "правонаступнику" почила Партії регіонів - "Опозиційному блоці", що відбувся напередодні президентських виборів, схоже, подолано. На дострокові парламентські вибори обидві частини "Оппоблока" підуть єдиною колоною
Реклама на dsnews.ua

Принаймні про це говорять наші поінформовані джерела, що підтверджується інформацією та інших ЗМІ. За інформацією джерел, "Опозиційна платформа - За життя", очолювана Юрієм Бойко, і, власне, "Оппоблок" Ріната Ахметова, складуть єдиний список, в якому 60% місць дістанеться людям Бойко, а решта 40% - кандидатам від Ахметова.

Історія розколу

Тут треба нагадати, що після Революції гідності завжди славилася монолітністю і дисципліною Партія регіонів розвалилася на шматки, найбільшим з яких був "Оппоблок", але і його єдність було вельми відносним. Фракція "Оппоблока" в парламенті VIII скликання ділилася на дві приблизно рівні частини - ахметівську, де головні ролі грали Олександр Вілкул та Вадим Новінський, і "газовиків" під керівництвом Сергія Льовочкіна і Юрія Бойка. Відповідно, Вілкул та Бойко вважалися співголовами фракції. І в такому стані двовладдя фракція і партія дійшли до президентських виборів.

Безпосередньо перед виборами левочкинская частина, швидше за все, під тиском Кремля, вирішила об'єднатися з партією "За життя", який вийшов у свій час з "Оппоблока" Вадима Рабиновича, до якої прилучився кум Путіна Віктор Медведчук, навколо "єдиного кандидата від південно-сходу Юрія Бойка", що не підтримав Ахметов, якому не надто подобалася перспектива опинитися в підпорядкуванні у Медведчука і у якого був свій кандидат у президенти Вілкул.

В результати у виборах брали участь і Бойко, і Вілкул, старанно псуючи життя один одному. При цьому серйозну конкуренцію Бойко Вілкул нав'язати не зумів, набравши лише 4,15% голосів, у той час як Бойко 11,67%. Неважко здогадатися, що шансів самостійно пройти в парламент у ахметівській частини "Оппоблока" дуже небагато, особливо після того, як ідея зниження прохідного бар'єру до 3% була провалена парламентом.

Вибори без вибору для Ахметова

На межі проходження в новий парламент виявився й інший політичний проект, який пов'язують з Рінатом Леонідовичем. Мова йде про Радикальної партії Олега Ляшка. Останній на президентських виборах набрав трохи більше Вілкула - 5,48%, що робить вкладення в цю політсилу на парламентські вибори вкрай ризикованим. І, судячи з усього, Ахметов резонно вважав свою участь у проекті Ляшко неперспективним. Красномовним підтвердженням цьому стало те, що відразу після першого туру виборів голова виконкому Радикальної партії і топ-менеджер Ахметова Юрій Зінченко покинув свою посаду в партії.

Реклама на dsnews.ua

Таким чином, перед достроковими парламентськими виборами Рінат Леонідович опинився в ситуації, коли в новому парламенті у нього може і зовсім не бути свого представництва, що для бізнесмена такого калібру категорично неприпустимо. І у партії Вілкула, і у партії Ляшка є всі шанси не подолати прохідний бар'єр, так і на безхазяйну Радикальну партію вже поклав око Ігор Коломойський, публічно пообіцявши підтримувати Ляшко, в тому числі і фінансово.

Крім того, з відходом Петра Порошенка з посади президента, з яким Ахметов міг більш-менш нормально співіснувати, для бізнес-імперії донецького олігарха настали складні часи. Бізнес-інтереси Коломойського, який є головним бенефіціаром нового президента Зеленського, йдуть явно врозріз з інтересами Ахметова, наприклад, в питанні цін на електроенергію, і не маючи свого представництва у владі, Рінат Леонідович ризикує "війну" з Коломойським програти.
У цій ситуації єдиним можливим виходом стало возз'єднання з колишніми партнерами по "Оппоблоку". Ну а те, що ахметівці їх публічно називали "зрадниками", можна забути як прикре непорозуміння.

На що розраховує об'єднаний "Оппоблок"

Що стосується левочкинской частини "Оппоблока", то для неї повернення Ахметова "в сім'ю" напередодні парламентських виборів може також бути вкрай корисним. Якщо просто математично скласти результати Бойко та Вілкула на президентських виборах, то об'єднаний "Оппоблок" може розраховувати на 15% голосів і досить велику фракцію в новому парламенті. Проста математика, звичайно, на виборах працює далеко не завжди, але враховуючи фінансові, адміністративні та медійні можливості Ахметова, його об'єднання з "Оппоблоком" обов'язково піде в плюс.

Не секрет, що завдання-максимум для "Оппоблока" на майбутніх дострокових виборах - це отримати достатньо велику фракцію, щоб претендувати на коаліцію з "Слугою народу" і повернутися у владу, нехай і на правах молодших партнерів коміка. Недарма ж "оппоблоковцы" не раз повторили, що вони вважають себе тепер другий політсилою в країні.

Проте ймовірність такого сценарію украй мала із-за позиції самого Зеленського, який кілька разів заявляв, що категорично не збирається об'єднуватися з "Оппоблоком", і що більш важливо - Коломойського. Останній у недавньому інтерв'ю прямо назвав Рабиновича, Медведчука і Бойко зрадниками, які працюють виключно в інтересах Росії.

Схоже, Коломойський прекрасно розуміє, що союз з "Оппоблоком" стане для "Слуги народу" початком безславного кінця, перетворивши партію, яка позиціонує себе як прогресивна, проєвропейська і з новими обличчями, в реваншистський і проросійський клон Партії регіонів.

Крім того, наявність у списку нового "Оппоблока" 40% людей Ахметова стане певним запобіжником від союзу з "Слугою народу", який через непереборне протиріччя бізнес-інтересів двох олігархів буде неможливий.

В результаті, оновлений "Оппоблок", навіть якщо набере на виборах більше очікуваного, навряд чи зможе претендувати на місце у владі. Золота акція їм навряд чи світить, а в якості головних можливих партнерів "Слуги народу" з коаліції Коломойський розглядає "Батьківщину" Юлії Тимошенко, з якої олігарх "дружить", і "Відродження", перероблену в якусь партію мерів" на чолі з "поганими Генами" Кернесом і Трухановим.

Таким чином, "Оппоблок" у новому парламенті, скоріш за все, виявиться якимось "ватним гетто", нехай і досить численним, де будуть продукувати приємні "російського світу" тези, але не більше того.

    Реклама на dsnews.ua