• USD 36.5
  • EUR 39.7
  • GBP 46.3
Спецпроєкти

Секрет Зеленського. Чому люди в захваті від прес-марафону президента

Прес-марафон Зеленського точно увійде в історію. І не тільки як найтриваліше спілкування глави держави з пресою, але і завдяки вперше застосованому формату комунікації
Фото: Сергій Людкевич
Фото: Сергій Людкевич
Реклама на dsnews.ua

Багато експертів вже висловилися з приводу цієї прес-конференції, обговорили і засудили багато відповіді президента. Тому я хотів би звернути увагу не на те, що говорив президент, а на те, як він це говорив. Обговоримо його невербальний контекст.

У комунікації перших осіб держави невербальна складова має величезне значення: харизма і переконливість проявляються не в словах і гаслах, а в манері подачі цих самих слів і гасел.

Невербальний портрет Зеленського не можна назвати різноманітним, але він дуже інтенсивний.
Основні емоції, які відтворював Зеленський - це здивування, обурення і образа. Поведінкові реакції Зеленського на неприємні запитання журналістів - це квінтесенція образи. І образа є єдиною емоцією, здатної відштовхнути його від якогось питання.

Виявляється і оскал, який взагалі характерний для комунікації Зеленського. Він шкіриться часто і з різних приводів. Це не завжди ознака агресії, але якщо людина часто демонструє зуби, то оточуючі це сприймають саме як агресію. Це почасти пояснює високу підтримку виборців - він зубастий, він їх всіх там искусает. Кого "їх" - цілком зрозуміло, стару систему, так ненавидимую виборцями.

У Зеленського під час прес-марафону була дуже інтенсивна жестикуляція. Він розмахував руками, демонстрував масу дробильних жестів, дуже часто торкався до себе (ознака щирості). Така жестикуляція говорить про те, що пережиті людиною емоції щирі, чисті. Тобто йому можна вірити.

Звертає на себе увагу дуже щільний зоровий контакт. Президент дивиться саме на того, з ким розмовляє. Як би дивно це не звучало, але далеко не всі політики здатні підтримувати зоровий контакт зі своїми співрозмовниками так довго.

Цікава і манера подачі інформації: інформація як ніби вистрілюється з рота. Багато фраз вимовлялися з підключенням всього тіла: тіло немов розгойдується вперед-назад, а ключова фраза вимовляється як раз в момент скорочення дистанції. Такий спосіб подачі -типове мораль. Президент намагається не просто донести свою думку, він намагається переформатувати ставлення до своїх слів.

Реклама на dsnews.ua

Йому подобається ділитися інформацією. Коли Зеленський говорить про те, що він дізнався (новий законопроект, цікаві парадоксальні речі та інше), то починає активно жестикулювати, нахилятися вперед, прискорюється темп мовлення - він віддає інформацію безконтрольно. І в цьому слабке місце Зеленського як чиновника, але сильна сторона Зеленського як публічного політика. Він не контролює себе і часто говорить те, про що варто було б помовчати. Він демонструє нездатність зберегти в таємниці дуже багато речей (причина звільнення Данилюка, нюанси телефонних переговорів з Трампом), але ця нездатність контролювати себе і є однією з найбільш привабливих рис Зеленського для його електорату.

Типова для Зеленського поза, коли він починає "вичитувати" кого-то: сідає прямо, злегка нахиляється вперед і кладе руки перед собою на столі, немов школяр. Це його персональна поза мобілізації. Після такої пози він починає видавати інформацію, яка не віщує нічого доброго його опонентові. Так Зеленський сидів у Борисполі, коли вигнав із залу секретаря райради. Так само він сидів під час прес-конференції, коли відповідав журналісту з Тернополя з приводу кадрової політики та неявки депутатів для роботи в комітетах.

Розповідаючи про те, як саме він реалізує той чи інший свій президентський функціонал, Зеленський фактично проводить повноцінну пантомимическую постановку. Він показує жестами як він говорить, як записує, як віддає вказівки, показує, куди піде той чи інший політик-конкурент. Така інтенсивна жестикуляція нагадує комунікацію школяра, який розповідає своїм друзям захоплюючий фільм, демонструючи в особах найцікавіші сцени погоні або бійки.

І в цьому плані така поведінка дуже явно відображає і самого Зеленського, і секрет його популярності. Він ділиться з глядачем своїми враженнями від подорожі у велику політику, він майстерно розповідає про події, він говорить мовою свого виборця. Ця мова недорікуваті, плутана і в ній маса нестиковок. Але саме так говорить його виборець - недорікувато, плутано, застосовуючи спрощення і грубого слівця, допускаючи логічні нестиковки і протиріччя.

Зеленський продовжує залишатися емоційно включеним у процес комунікації саме з тими, хто за нього голосував. Велика кількість жестів, яскрава, потужна, але не занадто різноманітна міміка, жвавість у зміні пози, тотальний зоровий контакт зі співрозмовником і доведений майже до автоматизму розворот тіла в бік партнера по спілкуванню - саме це робить його цікавим і привабливим.

Зеленський в масовій свідомості стає гідом для населення за найбільш потаємних куточках великої політики. Він їх персональний оповідач. Він ділиться інформацією, не залишаючи практично ніяких секретів. І за це його цінують виборці, яких не дуже цікавить, чи можна було взагалі озвучувати те чи інше висловлювання.

    Реклама на dsnews.ua