• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Що буде з коаліцією після виходу Тимошенко та Садового

БПП і "Батьківщина" спробують сформувати власну більшість, а якщо їм це не вдасться, то країну чекають дострокові вибори
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Як стало відомо "ДС" з власних джерел у Верховній Раді "Батьківщина" та "Самопоміч" планують вийти з пропрезидентської більшості наступного тижня. Таким чином, у коаліції "Європейська Україна" залишиться дві фракції – БПП та НФ, а де-факто це менше 200 голосів. Відтак юридичного розвалу депутатської більшості вже навряд чи вдасться уникнути. Отже у двох найбільших фракцій парламенту буде місяць на те, щоб знайти нових союзників та сформувати нову коаліцію. На даний момент такий ресурс у пропрезидентських сил є. З іншого боку, свою власну коаліцію мріє створити лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко. Хоча її можливі потуги в цьому напрямку навряд чи варто сприймати серйозно. Швидше за все, це будуть лише відволікаючі маневри для того, щоб врешті добитися розпуску Ради та призначення дострокових виборів.

Ще два дні тому здавалося, що діючій парламентській більшості нічого не загрожує, адже керівництво "Батьківщини" та "Самопомочі" заявляли про вірність єдиній команді. І на фоні цієї політичної солідарності демарш "Радикальної партії" виглядав банальним прорахунком Олега Ляшка. Але, як виявилося, вихід "радикалів" з коаліції не був фальстартом і невдовзі табір опозиції поповниться ще двома партіями. За даними "ДС", Юлія Тимошенко прийняла рішення про вихід з більшості після тривалих консультацій з неформальним лідером нового політичного проекту "Укроп" Ігорем Коломойським. Зараз лідеру групи Приват та керівнику "Батьківщини" вигідно координувати свої дії та тісно співпрацювати, оскільки Тимошенко і Коломойський мають спільного конкурента – главу держави. 

Розрахунок Юлії Володимирівни щодо виходу з більшості доволі простий. Попереду ще одна важка зима та нове підвищення комунальних тарифів, що неодмінно спровокує народний гнів проти діючої влади. А оскільки Тимошенко тільки тим і займалася в останні місяці, що обіцяла добитися зниження тарифів та індексації соціальних виплат, то зараз їй вигідніше перейти в опозицію, розвівши при цьому руками, мовляв, зробила, що змогла у владі, а тепер буду атакувати керівництво країни з іншого боку барикад.

Головний мотив як "Батьківщини", так і "Самопомочі" з "радикалами" - це дострокові парламентські вибори. Цим трьом партіям вигідно, щоб вони пройшли в лютому 2016 року, тобто після важкої зими, коли рейтинг влади буде суттєво пошарпаний тарифами та можливим новим ростом цін на продукти

Що ж стосується "Самопомочі", то автору цього проекту Андрію Садовому, якому наразі вдається підтримувати імідж "альтернативної політичної сили нової формації" ризиковано залишатися у владі після виходу з коаліції "радикалів" та "біло-сердечних". Оскільки в такому випадку його рейтинг дуже швидко може обвалитись. Крім того, Садовому і ко перед місцевими виборами важливо освіжити свою партію новим, опозиційним, статусом, щоб не відповідати перед виборцями за всіх непроведені урядом Яценюка реформи. 

Зрештою, головний мотив як "Батьківщини", так і "Самопомочі" з "радикалами" - це дострокові парламентські вибори. Цим трьом партіям вигідно, щоб вони пройшли в лютому 2016 року, тобто після важкої зими, коли рейтинг влади буде суттєво пошарпаний тарифами та можливим новим ростом цін на продукти. Якщо коаліція розвалиться наступного тижня і БПП в парі з НФ не зможуть створити нової, то вже на початку грудня президент отримає право підписати указ про дострокове припинення повноважень Верховної Ради. А через 60 днів мають пройти нові вибори. Таким чином, отримуємо ідеальну для Тимошенко, Ляшка і Садового дату виборів -  7, 14 чи 21 лютого 2016 року.

Однак, все не так просто. Де-юре БПП і НФ мають зараз на двох 225 депутатів. Але, як показало скандальне голосування за внесення змін до Конституції в частині децентралізації, реально коаліція може розраховувати з цих двох фракцій лише на 180-190 голосів. Решта може підтримувати рядові законопроекти, однак на них не варто покладатися при розгляді принципових питань. В будь-якому разі без підписання нової коаліційної угоди не обійтися. Зараз лояльність до Банкової демонструє частина позафракційних депутатів, а також групи "Воля народу" (18 депутатів) і "Партія "Відродження" (22 депутати). Тобто назбирати заповітні 226 голосів цілком реально. 

Реклама на dsnews.ua

Інша справа, що зараз в процес розвалу коаліції активно підключились зовнішні сили – той же Ігор Коломойський, а також проросійська п"ята колона, яка в Раді представлена "Опозиційним блоком". Те, що команда Сергія Льовочкіна голосувала за зміни до Конституції 31 серпня, аж ніяк не означає, що вони вирішили створити нову "ширку", як про це говорять деякі вітчизняні політологи. Адже рейтинг Оппоблоку на сході та півдні продовжує рости, отже він теж зацікавлений в дострокових виборах. А це означає, що колишні "регіонали" просто використають свою співпрацю з пропрезидентськими силами для їх дискредитації, а потім з радістю погодяться на розпуск парламенту. 

Дещо іншу тактику, схоже, обере Юлія Тимошенко. За даними "ДС", зараз "Батьківщина" маневрує в напрямку створення власної більшості. Звичайно, здійснити такий задум практично неможливо, адже для цього потрібно переманити частину депутатів з БПП та НФ, що наразі виглядає утопією. В той же час, імітація створення власної більшості – чудовий інструмент для затягування часу, щоб минув місячний термін, відведений Основним законом на створення нової більшості. Всі ці фактори, так чи інакше, лише підвищують вірогідність проведення в Україні дострокових виборів в Раду. Звичайно, цього не станеться в цьому році, але цілком можливо, що голосування відбудеться вже на початку наступного. 

    Реклама на dsnews.ua