• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

Що отримають Яценюк і Коломойський від енергетичної блокади Криму

Розкрутка конфлікту навколо пошкодження ЛЕП на Херсонщині допомагає командам прем’єра та лідера Привату отримати серйозні політичні бали за рахунок президента
Реклама на dsnews.ua

Благородна ідея організації енергетичної блокади Криму, яку на початку осені подали кримські татари, дедалі більше починає нагадувати політичну технологію. Про це свідчать останні скандальні події, що розгортаються в Херсонській області. Зокрема, в ході дводенного протистояння активістів та правоохоронців вже отримали ушкодження і, за словами лідерів Меджлісу, в будь-який момент може дійти до кровопролиття. На перший погляд ситуація абсурдна, але якщо проаналізувати її більш глибоко, то можна знайти в цій скандальній історії зацікавлені сторони, які отримують від конфлікту важливі політичні бонуси.

Протистояння, що розгорілося на цих вихідних між кримськотатарськими активістами та правоохоронцями в Херсонській області завдає серйозної шкоди Україні як на зовнішній арені, так і всередині країни. У першому випадку йдеться про черговий удар по репутації держави, в якій влада не здатна не те що реформи проводити, а забезпечити елементарну безпеку важливим об"єктам енергетичної інфраструктури. Саме так виглядає ситуація, коли внаслідок псевдо теракту падають високовольтні лінії електропередачі, ДСНСники не можуть їх заземлити, щоб уникнути більш серйозної техногенної  аварії та убезпечити присутніх на місці активістів від ураження струмом, а правоохоронці поводять себе, немов приватна охоронна структура, яка нічого нікому не пояснює і силою відтісняє кримських татар від ЛЕП.

Що ж до внутрішніх негативних наслідків, то тут все ще набагато складніше. Головним чином тому, що достеменно не зрозуміло, хто насправді може стояти за цим конфліктом і кому це вигідно. У світлі триваючого досі воєнного протистояння з російськими найманцями на Донбасі можна висунути версію, що ЛЕП у Херсонській області підірвали агенти ФСБ. Однак, такий варіант не витримує серйозної критики, оскільки, нагадаємо, йдеться про постачання електроенергії в Крим у припиненні якого Росія аж ніяк не зацікавлена. Звичайно, посилення антиукраїнських настроїв серед своїх громадян для Кремля справа свята, але в даному випадку мета не виправдовує засоби. 

Можна висунути більш реалістичну версію про те, кому вигідний цей конфлікт всередині України. В першу чергу це Арсеній Яценюк, який отримав черговий привід, щоб покритикувати неугодного йому та Рінату Ахметову міністра палива та енергетики Володимира Демчишина. Мовляв, ось кого потрібно звільняти і ось хто провалив не тільки підготовку до опалювального сезону, а й питання енергетичної співпраці з анексованим Кримом

Відтак, доцільніше шукати замовників цієї провокації серед вітчизняних гравців. Якщо ми прослідкуємо те, по кому приходиться найбільше ударів у соцмережах та деяких ЗМІ, які особливо активно розкручують тему скандалу навколо енергетичної блокади Криму, то побачимо, що основною мішенню є президент. Мовляв, він давно вже мав вирішити питання з повною блокадою анексованого півострова, але чомусь цього не зробив. Тому відповідну ініціативу взяли на себе громадські активісти та кримські татари. І от тепер хтось підірвав ЛЕП і ситуація пахне кровопролиттям. В результаті інформаційний простір миттєво переключився з тем про довгоочікувану відставку Арсенія Яценюка та кримінального переслідування на Заході його найближчого соратника Миколи Мартиненка і обговорює енергетичну блокаду Криму. 

Зважаючи на це, можна висунути більш реалістичну версію про те, кому вигідний цей конфлікт всередині України. В першу чергу це Арсеній Яценюк, який отримав черговий привід, щоб покритикувати неугодного йому та Рінату Ахметову міністра палива та енергетики Володимира Демчишина. Мовляв, ось кого потрібно звільняти і ось хто провалив не тільки підготовку до опалювального сезону, а й питання енергетичної співпраці з анексованим Кримом, що в результаті провокує серйозний конфлікт. І це дасть прем"єру додатковий козир для торгів за збереження за ним займаної посади.

Конфлікт на Херсонщині вигідний також і команді Ігоря Коломойського, з яким у Яценюка склалися доволі теплі робочі стосунки. Адже, після відносно непоганого, якщо таким можна назвати близько 5% голосів в середньому по країні, виступу проекту Коломойського – партії "Укроп" на місцевих виборах, зацікавленість лідера Привату в подальшому розхитуванні ситуації в країні з прицілом на дострокові парламентські вибори тільки зросла. І як тут не згадати активної участі в енергетичній блокаді Криму людей Коломойського. А це і бійці з Правого сектору і народні депутати, зокрема скандальний Володимир Парасюк.    

Реклама на dsnews.ua

З іншого боку, у виникненні конфлікту між активістами та правоохоронцями в Херсонській області є частка вини і самої влади. Хоча б тому, що в керівництва країни досі немає чіткої позиції щодо питання блокади півострова, в тому числі і енергетичної. А де немає чіткості, там завжди виникають підозри. Що для керівництва держави, яке і без того має серйозні проблеми з довірою, матиме негативні наслідки у будь-якому випадку.  

    Реклама на dsnews.ua