• USD 40.4
  • EUR 43.2
  • GBP 51.1
Спецпроєкти

Шмигаль, Іван Грозний і заробітчани. Як Кулеба логіку уряду викрив

Наша держава завжди вміло самовіддано грати в собаку на сіні. І продовжує це робити зараз
Реклама на dsnews.ua

В ході проведеного у вівторок онлайн-брифінгу очолює український МЗС Дмитро Кулеба заявив, що Україна не буде випускати працівників за кордон, незважаючи на звернення країн-партнерів. Запити, мовляв, є, але уряд докладає всі зусилля, щоб повернути українців, які застрягли в різних країнах, а тому організація виїзних масових чартерів паралельно з евакуаційними рейсами - "виглядає нелогічно". Не час, товариші громадяни, піддавати вас коронавирусной небезпеки, особливо в літаках. Ось зміниться пандемічна ситуація - тоді й подивимося.

Я захоплююся цією логікою. Вона гідна або дуже ледачого держави, або держави, яка іменує своїх підданих або, того гірше - кріпаків - громадянами в цілях маскування. Втім, варто визнати, одне іншого не виключає і, принаймні, в нашому випадку цілком органічно доповнюють.

Бо, як випливає з маси заяв уряду Дмитра Шмигаля, включаючи його самого, людські ресурси - щось на зразок лісу: для вирубки, для посадки його думкою цікавитися ні до чого. Так і тут. Влада, дарма що обрана, систематично провалює тест на комунікацію, віддаючи перевагу діалогу диктат. Просто тому, що так простіше. Власне, в цьому і полягає логіка будь-якого нашого уряду: неважливо, що кріпосне право формально скасоване в позаминулому столітті - кріпосницьке мислення, нехай і дещо модернізоване совком - залишається головним чинником у прийнятті рішень.

Коли пан Кулеба каже про те, що для уряду безпеку людей понад усе - це приємно чути, але в це важко повірити. Досить поглянути на ситуацію з захворюваністю серед лікарів, з кількістю і якістю тестів, за станом інфекційних лікарень поза обраних районів Києва. І так, пріснопам'ятні епічні багатотисячні натовпи в пунктах переходу - це теж до питання про безпеку. Не кажучи вже про виключне право якоїсь історично розкольницькою конфесії юридично безкарно порушувати будь-які карантинні норми. Або коронакара була обрана в якості альтернативного способу покарання? Так в правовій державі така, начебто, не передбачена.

І потім, безпека в умовах пандемії - це не тільки максимально можливе зниження ризику захворюваності і смертності для "населення" (це слово - прекрасний індикатор реального ставлення влади до обрали їх громадянам. Населення, воно ж - популяція, тобто, що займає певну територію маса організмів, ключовою характеристикою якої є чисельність, а не права і свободи). Так от, безпека - це також і можливість отримати допомогу тим, кому не пощастило постраждати від недуг, з коронавірусом не пов'язаних (коли у нас за планом планова медична допомога дозволяється, до речі? Після відкриття барбершопов, якщо не помиляюся). І - створення умов, що дозволяють громадянам підтримувати прийнятний рівень життя. Причому саме в тому обсязі, в якому вони потребують. Якщо дуже спрощено, підприємцям - податкові канікули, малозабезпеченим - матеріальну допомогу.

При цьому треба дуже постаратися не зробити незаможними відразу всіх (ну як всіх - за невеликим винятком спонсорів і рушіїв політичних процесів, як водиться). Інакше з дуже немаленькою ймовірністю почнеться горизонтальне примусовий перерозподіл видатків - з гоп-стопами, зломами і рекетом. Але у нас, як неодноразово говорилося представниками уряду, держава бідна, - "ми не можемо собі дозволити..." (потрібне вставити). А раз так - будемо економити. Ну і доїти, звичайно: українці - народ запасливий, за кубышкам щось бряжчало, навчені, шельмы, від держави ныкать. От і подивимося, скільки: спочатку знизимо "непомітну" для фіскалів планку переказів до п'яти килогривен, а там, дивись, і за кожну штуку відзвітувати змусимо.

І, природно, не пущать. Нікого і нікуди. Тому що це насправді питання не безпеки, що б там не говорив найбільш адекватний з усіх кабінету міністрів Шмигаля (так, я дійсно так вважаю). Це питання доцільності. З одного боку, будуть витрачати менше - більше протягнуть. Та й у країні гроші залишаться - теж плюс. А що не запрацюють - так це взагалі чудово. Тому що це в європах їхніх бідні можуть комфортно висіти баластом на державному бюджеті. А наше бідне, але розумна держава, вирішив, очевидно, що чекати подачок від заробітчан вже не комільфо. По-перше, замало. По-друге, виїжджають подають вкрай шкідливий, прям-таки розкладає приклад залишаються: вони, розумієш, теж хочуть гідних зарплат і соцпакетів. В результаті статистика бреше безбожно, інвестори в лохах ходять: очікували багато дешевої робочої сили, а працювати нікому.

Реклама на dsnews.ua

І тут раптом так підфартило з коронавірусом. Як кажуть наші агресивні сусіди, ось тобі, бабуся, і Юріїв день. Якщо хто не в курсі, кріпаком у Московії в цю дату дозволяли змінювати господарів, поки не прикрив лавочку то Борис Годунов, то Іван Грозний - тамтешні історики ніяк не розберуться. "У Зеленського" нашим майбутнім історикам, схоже, вирішили полегшити життя: крайнім, за заведеним його командою звичаєм, виявиться прем'єр. Втім, в даному випадку - не те щоб зовсім уже без причин.

Загалом, під шумок карантину ясновельможне голови, схоже, вирішили спробувати зліпити з України Китай двадцятирічної давності. Але для цього громадян треба надійно замкнути в межах країни. І я не здивуюся, якщо незабаром у нас з'являться виїзні візи. І відповідні комісії. І - куди ж без них - схеми, що замикаються на високопоставлених кришувателів. Тобто, в принципі, така зміна парадигми економічного розвитку, можливо, і непогана. І, може бути, насправді, варто спробувати. Влаштувати бум, спокушаючи капітали дешевими, кваліфікованими та працьовитими працівниками - а раптом вийде, чим чорт не жартує...

Але поки держава прагне нажучить громадян, які в більшості своїй в порядку самозахисту - намагаються обдурити державу - нічого у вас, шановні не вийде. Ну не китайська тут культура. Українець хоче, щоб держава була нічним сторожем. Але турботливим нічним сторожем. А часом - навіть дуже турботливим. Але ставши представником держави він - що характерно - прагне стати сторожем. Взагалі сторожем. А часом - абсолютним сторожем. Звідси - одвічне взаємне непорозуміння, недовіра і ворожнеча. І нинішній уряд не робить нічого, щоб зламати цей тренд. Зате систематично лажає, продовжуючи його, причому слід вкрай цікавого алгоритмом: кожна наступна лажа повинна бути настільки велика, щоб затьмарювати попередню.

Адже у нас і з кріпацтвом виходило так собі, якщо вже на те пішло. Так і з колгоспами не особливо. Можете, до речі, спробувати наступити за новою і на ці граблі. Трудодні замість грошей та вилучення паспортів - набагато більш ефективні перешкоди до фінським, скажімо, полуничним плантаціям, ніж відмова в чартерах. Уряд, звичайно, обіцяє вирішувати питання в кожному конкретному випадку, але, підозрюю, це буде ще решалово.

До речі, цікаво, що пан міністр нічтоже сумяшеся поставив знак рівності між тими, хто (можливо, без грошей і медичної допомоги) застряг за кордоном і потребує евакуації, і тими, хто (можливо, без грошей і медичної допомоги) застряг тут - і також потребує евакуації. Але, незважаючи на ілюзію тотожності, різниця очевидна, і вона величезна.

Наша держава завжди вміло самовіддано грати в собаку на сіні. І продовжує це робити зараз. Воно не в змозі скористатися людськими ресурсами, не може швидко і гарантовано забезпечити їх роботою та гідною оплатою цієї роботи - але не бажає і відпустити їх на вільні хліба. Адже можна було б. Домовитися з приймаючими сторонами про способи доставки працівників та їх оплати. Про відповідних нормам ВООЗ умовах праці і побуту. Про обов'язкову медичну страховку та лікуванні за її рахунок. Про порядок відрахувань у бюджет України. Про юридичні наслідки порушення цих контрактів, нарешті. Але навіщо? Нехай сидять по домівках, мучаться неробством з похміллям і відвикають від ситого життя.

... Дивлюся я на статистику голосувань на минулорічних виборах і думаю: може, і справді нехай? Нехай ті, хто забезпечив перемогу Зеленського в Естонії (72,29%), Польщі (50,65%), Словаччини (51,88%), Угорщини (50,56%), Чехії (59,02%) тепер допоможуть йому стримати обіцянку про односрочном президентства?

    Реклама на dsnews.ua