Шок від нових рейтингів. Коли Офіс Зеленського звинуватить соціологів у продажності

У країні, де кожне будівництво проводиться під особистим патронатом президента, люди, природно, будь-які проблеми теж пов'язують саме з президентом

Президентський рейтинг Володимира Зеленського впав з 33,3 до 24,7%/facebook.com/president.gov.ua

Фактом політичного життя стали нові рейтинги від КМІС. Особливо небезпечно для Банкової те, що ці рейтинги обговорюють в телевізорі. Наприклад, майже двогодинна передача "Україна сьогодні" увечері 21 жовтня на телеканалі "Україна 24" зробила однією з головних своїх тем таку: "Рейтинги президента: які причини падіння".

Цифри падіння

У самих цифрах неприємне для Банкової те, що обвал стався буквально за місяць. КМІС провів своє нове соцопитування 15-18 жовтня, попереднє було проведене 10-15 вересня. І ось за цей проміжок рейтинги президента і правлячої партії обвалилися на чверть. Президентський рейтинг Володимира Зеленського впав з 33,3 до 24,7%, а парламентський рейтинг партії "Слуга народу" — з 20 до 15,5% (серед тих, хто має намір голосувати і вже визначився зі своїм вибором).

Варто підкреслити, що обидва опитування КМІС (вересневе і жовтневе) проводилися однаково — а саме, методом телефонних інтерв'ю з використанням комп'ютера (computer-assisted telephone interviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів і подальшим статистичним зважуванням).

Звичайно, для якісного аналізу непогано б подивитися на результати опитувань, проведених іншими соціологічними компаніями. Деякі Telegram-канали єхидно обмовляють, посилаючись на свої джерела в ОП, що "кілька соціологічних агентств відмовилися від потрійного тарифу Офісу президента за потрібні цифри в дослідженні президентського і партійного рейтингів". У той же час інші Telegram-канали, які лояльні до Банкової, вже розганяють чутки про те, що скандальне соцопитування "проплачене Ахметовим".

У зв'язку з цим варто зазначити, що звинувачувати соціологів у продажності — останній засіб. До нього вдаються тоді, коли не залишається нічого іншого. Напевно, варто все-таки пошукати інші пояснення провальним цифрам і витягти з них уроки.

Причини падіння

Заступник виконавчого директора КМІС Антон Грушецький, коментуючи падіння рейтингу Зеленського, підкреслює, що "можна припускати певне вичерпання потенціалу рішень РНБО (з точки зору утримання підтримки) і одночасно негативний вплив окремих політичних подій ("Вагнергейт", Pandora Papers, відставка Д. Разумкова) разом з економічними питаннями (обговорення комунальних тарифів)". Про падіння рейтингу партії "Слуга народу" він говорить, що це теж "очевидно пов'язано з останніми політичними і економічними подіями".

У ході жовтневого опитування КМІС задавав запитання не тільки про політику, а й про економіку. Більшість респондентів — 55,5% — заявили, що фінансове становище їхньої сім'ї за останні два роки погіршилося. А про поліпшення говорять тільки 10,7% респондентів (ще 32,9% стверджують, що нічого не змінилося).

Відповідаючи на запитання про головну причину економічної кризи, 42,1% респондентів обрали з-поміж запропонованих чотирьох варіантів опцію "високий рівень корупції", а 31,2% — "некомпетентність влади". Це ті два варіанти, які покладають провину за економічну кризу на владу. Інші два варіанти, які покладають провину на об'єктивні обставини, набрали набагато менше голосів: про пандемію коронавірусу як головну причину економічної кризи говорять 12,1%, а про війну на Донбасі — 8,5%.

І ще один цікавий результат з того ж опитування. Респондентам було запропоновано порівняти нинішню владу з попередньою. Залишилося тільки 22%, які вважають, що нинішня влада краща за попередню. На думку 44,9%, "нинішня влада нічим суттєво не відрізняється від попередньої". А 29,9% заявили, що нинішня влада гірша за попередню. Тобто перевага вже не на боці нинішньої влади.

Психологічні зрушення

Якщо подивитися на всі ці цифри в комплексі, то можна прийти до висновків про зрушення в суспільній свідомості. Говорячи зовсім коротко, люди налякані. Вони дивляться в майбутнє з острахом. І провину за це покладають саме на владу.

За останній місяць була ціла низка політичних скандалів. Але самі по собі вони навряд чи були здатні серйозно підірвати любов до Зеленському з боку його прихильників. Однак крім скандалів за останній місяць виникли і дві серйозні загрози. Це нова хвиля пандемії коронавірусу і різке зростання цін на природний газ. Кожна з цих загроз стосується всього населення. Наприклад, локдаун вдарить по всім (вакцинованим і невакцинованим). Також і зростання цін на газ вдарить по всім — через зрив опалювального сезону, через зростання цін на промислову продукцію, через зупинку роботи підприємств та зростання безробіття.

У країні, де кожне будівництво, навіть дитячого садка, проводиться під особистим патронатом президента, люди, природно, будуть будь-які проблеми теж пов'язувати саме з президентом. Тому коли люди бачать погіршення свого фінансового становища і побоюються ще більших проблем у найближчому майбутньому, вони в першу чергу думають не про об'єктивні обставини, а про Зеленського і "слуг народу". І ось це вже викликає психологічне зрушення навіть у ядерного електорату Зе-влади.

Якщо люди звинувачують в економічній кризі "високий рівень корупції", це означає, що їх не переконала показна боротьба РНБО з олігархами, контрабандистами та ін. Найголовніше: люди не побачили результатів цієї боротьби в своєму холодильнику.

Крім того, люди звинувачують в економічній кризі "некомпетентність влади". Це — прямий удар по іміджу Зеленського і "слуг народу", які на виборах позиціонували себе саме як "нові обличчя", які зламають стару "систему" і побудують нову. Якщо в 2019-му відсутність досвіду вважалося перевагою "нових облич", то тепер вона все більш сприймається як недолік.

І тут варто зробити одне важливе уточнення. Подібне психологічне зрушення — це не повільний і поступовий процес, а швидкий і раптовий. Справа в тому, що ядерний електорат Зеленського несприйнятливий до жодних раціональних аргументів, які можуть висуватися їх опонентами. Тут можна провести паралель з антивакцинаторамиі — тих теж ні в чому не можна переконати. Але у антивакцинаторів бувають осяяння. Наприклад, коли ціла сім'я потрапляє в лікарню, тоді точка зору може змінитися радикально.

У прихильників Зеленського і "слуг народу" теж бувають осяяння. Когось позбавили субсидії, хтось втратив роботу, а на когось подіяли негативні новини з телевізора. Це та проблема, яку, схоже, взагалі не враховують на Банковій. Там вигадують, як перемикати увагу українців з одних скандалів на інші (наприклад, зі скандалів навколо влади на скандали навколо опозиції). Але людей зараз хвилюють не скандали. Людей хвилює їхнє власне майбутнє.