• USD 28.2
  • EUR 33
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Скандальні броньовики. Як у ВСУ з'явилися чеські БМП з НДР

Починаючи приблизно з 2016 р. всі питання модернізації національних збройних сил, включаючи закупівлі нової техніки, були блоковані від настирливих журналістів
Реклама на dsnews.ua

Це в умовах агресії та війни більш ніж правильне рішення. Тому ті крихти інформації для ЗМІ потрапляють або випадково, або вимушено.

Так стало, наприклад, з закупівлею великої партії БМП-1 з Східної Європи. Лише після розслідування одного з українських видань, яке наполегливо шукало зраду, прес-служба "Укроборонпрому" була змушена провести прес-тур і продемонструвати "новинку". Притому що про те, що такий контракт укладено і виконується, ті нечисленні військові експерти, які цікавляться темою, знали ще восени 2017 р. Тоді на певних ресурсах з'явилися досить численні фотографії автотрейлеров, які тягнули корпусу БМП-1 від польського кордону в напрямку Житомира.

Зараз вже можна говорити про те, що для відшкодування втрат бронетехніки "Укроборонпром" купив партію з 250 БМП-1 у чеській приватній компанії Excalibur Army. Причому ці машини мають дуже звивисту історію.

Фактично це машини армії НДР, ліцензійні чехословацьким виробництвом, поставлені в країну буквально перед об'єднанням Німеччини і мають тому пробіг не більше 120-150 км

У 1993-1994 рр. 350 БМП-1 (в тому числі 66 для розбирання на запчастини) придбала Швеція. До 2008 р. вони формально перебували на озброєнні під позначенням Pbv 501.

У 2010 р. шведське оборонне закупівельну відомство FMV продало державної компанії VOP CZ міністерства оборони Чехії 250 машин. Офіційно було зазначено намір використовувати їх частково для заміни парку БМП-1 в армії Чехії, а частково — в якості джерела запчастин для нього ж.

Однак майже відразу по каламутній схемою держкомпанія продала їх приватної Excalibur Army, яка збиралася продати їх в Ірак. Однак у 2015 р. спалахнув міжнародний скандал. Виявилося, що можливий контракт порушує шведське законодавство відразу за двома статтями, оскільки шведський уряд забороняє експорт воєнних матеріалів до Іраку, а FMV не має права продавати озброєння приватним компаніям.
У підсумку спритні чехи знайшли нових покупців в особі компанії "Укроборонпром". Перші повідомлення про укладення контракту з'явилися восени 2017 р. і в квітні 2018-го вперше засвітилися нові БМП. Причому відразу на озброєнні однією з механізованих бригад.

Реклама на dsnews.ua

Нові машини отримали індекс БМП-1АК (антикумулятивный) і фактично являють дещо модернізовані машини 1980-х років з встановленою цифровим зв'язком. Для того щоб уникнути проблем зі шведами, була застосована досить непроста схема, при якій чеська фірма офіційно продавала бронемашини польській фірмі, яка вже продавала "Укроборонпрому" окремо вежі та корпусу. Загальна зборка і передача армійцям здійснювалася на Житомирському бронетанковому заводі.

Незважаючи на те, що БМП-1 є відверто застарілим типом озброєння, однак практично нові машини здатні значно підвищити боєздатність наших частин, особливо зважаючи на брак бронетехніки на фронті. Тим більше, що вони озброєні дозволеної по Мінську 73-мм гарматою. Та й після закінчення активної фази війни на Донбасі ці машини можуть стати прекрасною базою для модернізації з установкою нових двигунів і бойових модулів, благо ініціативних розробок у цьому напрямку більш ніж достатньо від різних фірм.

Той же варіант БМП-1УМД з двигуном Deutz TCD2013 L64V і бойовим модулем "Стилет" був представлений в 2016 р. В новій машині багато уваги було приділено комфорту десанту та екіпажу: була змінена система люків, що дає можливість обслуговувати озброєння і замінювати протитанкові ракети на напрямних контейнерах зсередини, а для евакуації пораненого навідника-оператора тепер не треба вилазити на броню — це можна здійснити зсередини і перемістити потерпілого десантний відділ.

Крім основної броньовий захисту, на БМП-1УМ встановлена динамічна захист. Для підвищення безпеки особового складу додатково додано ще й арамидную підкладку, має товщину до 1,5 см в різних місцях. До речі, вона витримує пряме попадання 7,62 мм бронебійно-запалювальною куль Б-32.

Такою ж не зовсім "свіжої" є новина про те, що збройні сили України на п'ятий рік війни нарешті освоїли виробництво броньованих ремонтно-евакуаційних машин на базі Т-84 — "Атлет". Фактично ці машини були розроблені в далекому вже 1997 р. і під тайський замовлення в 2008 р. були прийняті на озброєння. Після чого було побудовано п'ять машин — чотири для Таїланду і одну для української армії. Єдиний екземпляр був переданий на факультет підготовки національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" і використовувався на практичних заняттях з курсантами старших курсів.

І зараз на тлі ремонту наявних 10 Т-84У "Оплот" і можливе прийняття на озброєння армії "Оплоту-М" ці БРЕМ як не можна краще укладаються в стратегію переозброєння танкових військ.

Секретом Полішинеля є і той факт, що основні танки української армії Т-64, Т-72 і Т-80) масово переоснащаются нової динамічної захистом "Щит" на основі унікального вітчизняного комплексу "Ніж". Такі роботи активно ведуться як мінімум останній рік, і так як від цього не змінювався зовнішній вигляд модернізованих танків, ця інформація не потрапляла в поле зору ЗМІ. До тих пір, поки не було прийнято рішення оприлюднити цю програму. Причому в самий потрібний момент — за принципом "нехай знають". До речі, цей комплекс встановлюється і на Т-72АМТ, демонстраційний зразок яких був представлений Київським бронетанкових заводом на виставці "Зброя та безпека-2017".

І ще як мінімум 500 комплектів такого захисту у виробника — фірми "Мікротек" — закуповують поляки. Як повідомляється, польські компанії спільно з ХКБМ ім. Морозова планують модернізувати 500 перебувають на озброєнні Т-72 і "продати третій стороні"...

Враховуючи тенденції, при такій ступеня секретності в ЗСУ і такими темпами найближчим часом варто чекати ще не одне одкровення. І не тільки в бронетанковій галузі.

    Реклама на dsnews.ua