• USD 36.6
  • EUR 38.6
  • GBP 44.4
Спецпроєкти

"Занадто вільні люди". Через що у Зеленського чекають бунту в армії

Якщо насправді почнуться заворушення у військових частинах, то Військова служба правопорядку не зможе зробити нічого. Це як намагатися підставити підніжку поїзду

УНІАН
Реклама на dsnews.ua

В Україні "вільні, іноді занадто вільні люди", заявив Володимир Зеленський в ефірі програми "Право на владу" на телеканалі "1 + 1" увечері 26 серпня. Він підкреслив, що свобода закладена в характері українців, але для побудови успішної країни важливі також порядок і почуття безпеки. "Без порядку абсолютно неможливо", — резюмував Зеленський.

Що він має на увазі, можна зрозуміти з постанови Кабміну №894 "Про затвердження Порядку організації діяльності та взаємодії Національної гвардії з уповноваженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування щодо припинення масових заворушень". Її датовано 20 серпня, проте ні про яке засідання уряду в той день оголошено не було. Документ був прийнятий нишком, і ніяких офіційних роз'яснень, навіщо він знадобився, протягом тижня так і не з'явилося.

Найцікавіше в цій постанові — навіть не те, що влада очікує масових заворушень. Вражає те, що Кабмін чекає бунтів не тільки на вулицях, але і в армії. У постанові говориться: "Військова служба правопорядку у Збройних Силах здійснює заходи по припиненню масових заворушень серед військовослужбовців Збройних Сил в місцях дислокації військових частин, у військових навчальних закладах, установах і організаціях, у військових містечках, на вулицях і в громадських місцях".

Схоже, чутки про те, що влада готує велику зраду і дуже боїться невдоволення в армії, не надто перебільшені. Підкреслимо, що масові заворушення серед військовослужбовців не можуть бути викликані типовими "цивільними" приводами типу підвищення тарифів на газ, опалення, електроенергію, обмеження приватних підприємців, земельного рейдерства і т.п. При будь-якому розвитку подій "там, на громадянці" армія буде виконувати бойове завдання. Єдине, що може викликати бунти в армії, — це прийняті нагорі рішення, які можуть бути розцінені як порушення територіальної цілісності, наприклад, наказ відступити від займаних позицій.

У зв'язку з цим варто відзначити одну важливу обставину. Якщо насправді почнуться заворушення у військових частинах, то Військова служба правопорядку не зможе зробити нічого. Це типу як підставити підніжку поїзду: спробувати, звичайно, можна, але нічого доброго не вийде. Небезпека в іншому: в тому, що після виходу постанови Кабміну №894 на Банковій можуть припустити, що вони вже нібито надійно убереглися від невдоволення в армії, а значить, у них розв'язані руки для будь-яких домовленостей з Путіним.

Як протест прирівняють до криміналу

Перейдемо до тих заходів, які постанова Кабміну №894 готує для цивільного населення. Для наочності уявімо собі цілком очікувану акцію проти капітуляції — в Києві таких акцій за останні два роки пройшло кілька, і ніяких особливих ексцесів при цьому не було. Але тепер, прийнявши постанову №894, влада вже створила собі можливість душити такі протести в зародку.

Реклама на dsnews.ua

"При наявності інформації про можливі порушення громадського порядку під час проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій та інших масових заходів... утворюється оперативний штаб", — йдеться в документі. Тобто ніяких порушень ще навіть не відбулося, є тільки інформація про можливі порушення — і вже створюється оперативний штаб. Яка це може бути інформація, неважко уявити: наприклад, "вони мали якесь зелене опудало на ціпку — напевно, хочуть штурмувати Банкову". Тобто штаб може бути створений просто за дзвінком з Офісу президента.

Очолює штаб керівник територіального органу Національної поліції, його заступником призначається керівник (або заступник керівника) органу військового управління оперативно-територіального об'єднання Національної гвардії, в межах зони відповідальності (оперативного реагування) якого відбуваються масові заходи.

Нагадаємо, що 11 серпня був змушений подати у відставку начальник головного управління Національної поліції в Києві Андрій Крищенко, який займав цю посаду з грудня 2015 р. Замість нього призначений Іван Вигівський. Представляючи його колективу ГУ НП, міністр внутрішніх справ Денис Монастирський заявив, що він очікує від нового голови поліції Києва посилення уваги до забезпечення громадської безпеки.

Отже, що потрібно, щоб штаб прийняв рішення про придушення масових заворушень? Потрібна одна-єдина провокація, яку за смішні гроші може організувати хто завгодно. Згідно з постановою №894 "рішення про проведення спеціальної операції з припинення масових заворушень приймається керівником оперативного штабу на підставі аналізу оперативної обстановки і інформації про внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про кримінальне правопорушення, передбачене статтею 294 Кримінального кодексу України". У статті 294 КК "Масові заворушення" йдеться про "організації масових заворушень, що супроводжувалися насильством над особою, погромами, підпалами, знищенням майна, захопленням будівель або споруд, насильницьким виселенням громадян, опором представникам влади із застосуванням зброї або інших предметів, які використовувалися як зброя". Тобто потрібен один-єдиний привід у вигляді "насильства над особистістю" або "опору представникам влади", щоб відомості були внесені до ЄРДР і це стало сигналом для придушення акції протесту.

І ще один важливий момент. Придушувати акції протесту буде не Нацполіція. Поліцейські будуть тільки допомагати. "Основним суб'єктом, на який покладається припинення масових заворушень, є Національна гвардія", — свідчить постанова Кабміну.

Механізм ліквідації неугодних

Постанову №894 вже прийнято, але Кабміну цього мало. 26 серпня він погодив проєкт закону щодо уточнення порядку визнання організацій терористичними. Уточнення полягає перш за все в тому, що рішення про визнання організації терористичною буде приймати не суд, а СБУ. Ще раз: в разі прийняття цього законопроєкту будь-які організації, неугодні Банковій, навіть "Рух опору капітуляції" та "Національні дружини", можуть бути ліквідовані за рішенням СБУ.

Зараз в Законі "Про боротьбу з тероризмом" в статті 24 записано: "Організація, відповідальна за вчинення терористичного акту і визнана за рішенням суду терористичною, підлягає ліквідації, а належне їй майно конфіскується". Підкреслимо: це формулювання містить слова "визнана за рішенням суду терористичною".

А тепер читаємо, що записано в законопроєкті, узгодженому Кабміном: "Діяльність організації, визнаної терористичною на території України, забороняється, належні їй майно та активи, які знаходяться на території України, конфіскуються у встановленому законом порядку". Тут йдеться про організацію, "визнану терористичною", але слова "за рішенням суду" відсутні.

Замість судового рішення про визнання організації терористичною з'явився інший механізм. Щоб запустити його, законопроєкт змінює саме поняття терористичної організації.

Зараз в Законі "Про боротьбу з тероризмом" в статті 1 записано: "Організація визнається терористичною, якщо хоча б один з її структурних підрозділів здійснює терористичну діяльність з відома хоча б одного з керівників (керівних органів) усієї організації".

У законопроєкті, узгодженому Кабміном, читаємо зовсім інше: "Організація визнається терористичною, якщо хоча б одна людина, яка є членом або має іншій зв'язок з цією організацією, здійснює терористичну діяльність, за умови, що ця діяльність охоплюється умислом хоча б одного з організаторів або керівників (керівних органів), або кінцевого бенефіціарного власника".

Тобто достатньо довести, що терористичну діяльність здійснює "хоча б одна людина, яка є членом або має іншій зв'язок з цією організацією". Отже, можна зловити терориста, запропонувати йому пом'якшення покарання, якщо він скаже, що у нього є зв'язок (наприклад, духовний) з якою-небудь опозиційною організацією, — і все, якщо терорист на це погодиться, то після судового вироку цьому терористові СБУ може вносити цю організацію в перелік терористичних.

Для цього в законопроєкті спеціально додано норму про те, що "організація вважається терористичною за рішенням суду про визнання винною особи у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених статтями 258 — 258-5 КК" (це статті, пов'язані з тероризмом). Тобто замість суду над організацією буде досить суду над однією людиною, яка, можливо, взагалі не має до цієї організації ніякого відношення, а лише придумає якийсь свій зв'язок з нею.

Цей законопроєкт, як і вже прийнята постанова №894, зовсім не схожі на рутинне вдосконалення законодавства. Набагато більше це схоже на судомну підготовку до чогось, що дуже лякає Банкову. За принципом "у страху очі великі".

    Реклама на dsnews.ua