• USD 28.1
  • EUR 33.7
  • GBP 39.1
Спецпроєкти

"Слуга" Заблоцький потрапив у корупційний скандал, — ЗМІ

Народний депутат від фракції "Слуга народу" Мар'ян Заблоцький, який раніше був помічений у неприкритому лобізмі на законодавчому рівні фінансових інтересів великих агрохолдингів і тютюнової компанії "Філіп Морріс", опинився в епіцентрі чергового корупційного скандалу

Мар'ян Заблоцький
Мар'ян Заблоцький
Реклама на dsnews.ua

8 лютого 2021 року Марʼян Заблоцький зареєстрував у Верховній Раді проєкт Закону №5043 "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування деяких доходів".

Як пише в своїй авторській колонці на порталі видання "Дело" співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич, законопроєкт передбачає встановлення нерівних ставок оподаткування для операторів різних сегментів грального бізнесу. Зокрема, ставку податку на дохід від організації і проведення азартних ігор Заблоцький пропонує встановити на рівні 18%, тоді як доходи від випуску і організації лотерей на рівні 30%.

Марунич нагадує, що в минулому році Марʼян Заблоцький і глава профільного підкомітету ВРУ активно брав участь у доопрацюванні початкового законопроєкту №2713, який передбачав приблизно рівні ставки оподаткування всіх видів гральної індустрії.

Однак у новому законопроєкті авторства Заблоцького йдеться про явні преференції на користь азартного бізнесу і на шкоду класичній лотереї, яку, як відомо, в розвинених країнах вважають набагато легшою і нешкідливою в плані ризику лудоманії.

"Скринька відкривається досить просто: автор законопроєкту натякнув представникам лотерейного бізнесу вартість своєї позиції в цьому питанні. Ті платити відмовилися і в результаті — новий законопроєкт, із "задертими" ставками податків для лотерейного бізнесу. Ось таке ось просте "економічне обґрунтування". А в підсумку потенційна перспектива успішно добити цілу галузь, яку попередники нинішньої влади в 2015 році благополучно заштовхали в тінь", — пише Марунич.

Експерт констатував, що законотворча ініціатива Заблоцького в корені суперечить заяві Президента Володимира Зеленського про те, що новий закон повинен забезпечити приплив інвестицій у гральну галузь, які забезпечать зростання надходжень до бюджету.

"За пропонованою депутатом Заблоцьким ставкою оподаткування ні про які інвестиції в галузь мови бути не може. Він просто "переплутав" стабільні і розвинені західні ринки лотерей і український ринок, який лежить на "лопатках" після 2015 року. Заблоцький просто вирішив, що можна пропустити умови припливу інвестицій. Якщо його вплив не оцінюють правильно", — пише Марунич.

Співголова Фонду енергетичних стратегій нагадав також, що раніше Марʼян Заблоцький успішно лобіював антиконкурентні фінансові преференції для великих агрохолдингів.

"В кінці 2020 року нардепи Марʼян Заблоцький і Олег Кулініч проштовхнули через сесійний зал закон про зниження ПДВ для аргохолдингів, через який бюджет втратить сотні мільйонів гривень, які перетечуть у кишені великих власників агропідприємств. Крім усього іншого, закон "Заблоцького-Кулініча" ще й порушує положення меморандуму з МВФ, оскільки створює преференції для певної групи підприємств", — зазначив Марунич.

Крім того, в 2017-2019 роках ГО "Українське суспільство економічних свобод", де Заблоцький є засновником, отримало від тютюнової компанії "Філіп Морріс" 12 млн грн ($ 427 тис.) За лобіювання на рівні парламенту інтересів компанії. І ще до приходу Заблоцького в Раду, він усіляко відстоював інтереси "Філіп Морріс Україна" при вирішенні митних ставок як керівник Громадської ради при комітеті ВР з питань податкової політики.

"Зараз же, будучи нардепом, він також просуває "потрібні" положення законодавства в інтересах цього виробника тютюну, а паралельно — за допомогою свого становища, всіляко намагається очорнити конкурентів цієї тютюнової фірми. Так, перу Заблоцького належить законопроєкт, яким, на відміну від альтернативних законопроєктів, передбачено суттєві послаблення для виробників тютюнових виробів, зокрема — в питаннях реклами, віку продажу тютюнових виробів та інших", — підсумував Дмитро Марунич.

    Реклама на dsnews.ua