• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

"Слуги" в Раді повідомили, що робити з конституційною кризою

Реклама на dsnews.ua

У Верховній Раді зареєстровано низку законопроєктів щодо декларування та роботи Конституційного суду України (КСУ). Президент Володимир Зеленський пропонує замінити всіх суддів КСУ і визнати їх рішення від 27 жовтня юридично "нікчемним"

Швидше за все, Рада піде за більш "мʼяким" сценарієм, передає "ДС" з посиланням на РБК-Україна.

Варіант, який запропонував президент, депутати у "Слуги народу" публічно називають "радикальним".

"Є радикальний шлях вирішення цього питання — це президентський законопроект. Особисто я не прихильник такої ідеї, вважаю її дуже ризикованою. Є більш ліберальний спосіб. Разом з (спікером Верховної Ради — "ДС") Дмитром Разумковим був напрацьований законопроект, який відновлює антикорупційну інфраструктуру", — сказав народний депутат від СН Олександр Качура.

Однак, він припустив, що парламент може піти і на політичне рішення про розпуск КС.

Законопроект спікера Ради (№4304) пропонує відновити норми е-декларування, які були скасовані, у тому числі кримінальну відповідальність за порушення у деклараціях. У Раді кажуть, що після того, як депутати повернуть норми про декларування, вони зможуть разом з експертним співтовариством розробити необхідні коригування в антикорупційне законодавство, які будуть відповідати Конституції.

Заступник голови фракції "Слуга народу" Галина Янченко вважає, що по першому питанню про антикорупційне законодавство, швидше за все, буде прийнятий законопроєкт Дмитра Разумкова в першому читанні.

"За другим напрямом зараз є в планах кілька моментів. Ми не будемо списувати з рахунків, що частина суддів КС піде у відставку. Але також розглядаємо як один з основних сценаріїв доукомплектацію вакантних посад", — сказала Янченко.

Третій варіант дій — це зміна процедури роботи Конституційного суду. У Раді вже зареєстровано документ (№4319) — співавторства представників парламенту і президента в КСУ Ольги Совгіри і Федора Вениславского. Вони пропонують збільшити мінімально необхідну кількість голосів для прийняття рішень з 10 до 12 для Великої палати КС, тобто до 2/3 від складу суду.

Як писала "ДС", в ніч на 30 жовтня президент Володимир Зеленський подав до Верховної Ради законопроєкт, яким запропонував припинити повноваження чинного складу Конституційного Суду України (КСУ). 3 листопада нардепи "Слуги народу" почали збирати підписи під зверненням до суддів Конституційного Суду щодо їх добровільної відставки. Наступного дня відповідне звернення нардепи передали безпосередньо до КСУ.

Нагадаємо, 27 жовтня КСУ визнав неконституційним положення про кримінальну відповідальність за недостовірне декларування, а також забрав частину контролюючих функцій у Нацагентства з запобігання корупції. Зокрема, було скасовано право НАЗК вести моніторинг доходів і витрат суддів. 28 жовтня НАЗК згідно з рішенням КСУ закрило доступ до реєстру електронних декларацій, проте вже 29 жовтня Кабмін на позачерговому засіданні зобовʼязав НАЗК відкрити доступ до декларацій.

    Реклама на dsnews.ua