• USD 36.6
  • EUR 38.9
  • GBP 44.7
Спецпроєкти

Змінити вежу. У що в Харкові перетворять радянський танк Т-80

Посилення танкового компонента збройних сил України в останній час приділяється чимало уваги
Реклама на dsnews.ua

Тут і формування нових танкових бригад резерву зі своєю штатною бронетехнікою, і зміни організаційно-штатні - виведення танків з штатів бригад ДШВ і формування окремої структури.

Однак найбільше грошей і зусиль приділяється модернізації танкового парку. Спочатку нарешті офіційно підтвердили раніше циркулювали у околовоенной середовищі чутки про масової модернізації основного бойового танка ЗСУ Т-64БВ з новою системою динамічного захисту, оновленої електронікою, тепловізорами та іншими необхідними атрибутами сучасного танка.

І ось буквально днями з'явилася інформація про те, що Харківський бронетанковий завод почав модернізувати наявні танки Т-80УД до рівня Т-84У. При цьому зазначається, що модернізація буде капітальної - вже відомо, що новий танк отримає новий двигун 6ТД-2 потужністю 1200 л. с., нову вежу, сучасну систему динамічного захисту (той же "Щит", як і на Т-64БВ зразка 2017 р.).

Ну і, звичайно, стандартний для бронетехніки ВСУ останнього часу "джентльменський набір" - тепловізійні прилади спостереження виробництва фірм "Тримен-Україна" і "UaRpa" для всіх членів екіпажу, цифрові радіостанції "Либідь К-2РБ" і пристрій супутникової навігації типу СН-4215 виробництва державного підприємства "Оризон-Навігація".

Це все просто відмінно, але тут виникає одне питання - скільки саме танків збираються модернізувати? Комерційний директор харківського заводу Олександр Столярчук говорить про трирічний контракт. Причому абсолютно незрозуміло, скільки саме танків будуть модернізувати. Справа в тому, що за документами після розпаду СРСР Україні дісталися всього 248 танків Т-80, причому лише 60 були модифікації Т-80УД, решта - Т-80, Т-80Б і Т-80БВ.

Як і багато іншого, на момент початку війни на Донбасі Т-80 на озброєнні ЗСУ не складалися, а перебували в навчальних підрозділах (у 169-му навчальному центрі сухопутних військ "Десна" в Чернігівській області, 184-му навчальному центрі в Яворові Львівської області, НТУ ХПІ (Харків). Правда, на зберіганні в тій же Рогані було дуже багато неврахованих машин - типу Т-80УД перших модифікацій з ДЗ "Контакт-1".

Тобто фактично кількість Т-80УД можна оцінити як 60-70 машин. Значить фактично "харків'яни" хочуть модернізувати за 20 танків на рік.

Реклама на dsnews.ua

І тут, як бачиться, не все так безхмарно - справа в тому, щоб отримати на виході Т-84 з Т-80УД потрібно поміняти насамперед вежу. Тут особливих проблем виникнути не повинно. Ще в процесі виконання пакистанського контракту на 320 машин на комбінатах "Дніпроспецсталь" р. (м. Запоріжжя) і "Азовсталь" (р. Маріуполь) були відпрацьовані технології виплавки, прокатки і термічної обробки броньових листів на існуючому на цих підприємствах обладнанні. А на потужностях концерну "Азовмаш", конструкторської документації, розробленої ХКБМ ім. А. А. Морозова, було освоєно виготовлення нової сварно-катанной вежі з цельноштампованной дахом.

Але самі лекала і власне лінія перебували в ХКБМ ім. А. А. Морозова, а Харківський бронетанковий завод (в радянський час 115-й танкоремонтний завод) має потужності тільки для проведення капітального ремонту Т-80УД. Навіть капітальний ремонт Т-64БМ "Булат" вони робити не можуть.

А тут відразу вони замахуються на виготовлення і установку нової башти. Навіть при передачі якоїсь частини технологій з ХКБМ ім. А. А. Морозова це як мінімум потребує повної перебудови наявних виробничих потужностей і масового перенавчання персоналу. А плюс ще треба буде освоїти установку нового двигуна. А все разом узяте, як показує сумний досвід попередніх років, в українських реаліях дуже непростий процес, який чисто теоретично може позначитися на якості продукції.

Але будемо сподіватися, що процес, що називається, піде і армія отримає велику партію Т-84У. Варто відзначити, що танків цього типу на озброєнні у ЗСУ фактично ще немає - ті шість штук, які брали участь у минулорічних міжнародних змаганнях Strong Europe Tank Challenge з екіпажами 14-ї механізованої бригади, все ще не викуплені у виробника.

І ще один дуже важливий момент. Крім танків армія стала отримувати і більш сучасне озброєння для них. У минулому році вдалося відновити кілька сотень протитанкових керованих ракет 9М112М2 - фактично це більш сучасна модифікація стандартної "Кобри" з збільшеною бронебійністю. Пуск ракети здійснюється з штатної 125-мм гармати танка Т-64БВ зразка 2017 р. до Речі, танки Т-80 теж можуть застосовувати такий потужний і точний зброю.

Завдяки такому кроку значно підвищилася ефективність парку наших Т-64, які можуть вражати ворожі танки, бронетехніку, а також Доти і Дзоти на дальностях до 4 км, тобто на тих відстанях, де кумулятивні і підкаліберні снаряди малоефективні.

Таким чином, можна говорити про те, що після реалізації контракту на Т-84У і програми модернізації Т-64БВ вітчизняні збройні сили отримають достатньо збалансовані танкові сили, які зможуть на рівних протистояти основним російського танка Т-72Б3.

    Реклама на dsnews.ua