• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Чи зможе "москітний флот" захистити Україну

Агресія РФ у Керченській протоці хоч і відкрила світові справжнє обличчя нинішньої Росії, разом з тим поставила перед Україною нові питання і нові виклики
Фото: dumskaya.net
Фото: dumskaya.net
Реклама на dsnews.ua

У неділю, 25 листопада, кораблі Військово-морських сил Збройних сил України (ВМС ЗСУ) у складі двох малих броньованих артилерійських катерів "Бердянськ" і "Нікополь" і рейдового буксира "Яни Капу" здійснювали плановий перехід з порту Одеси в порт Маріуполь Азовського моря і під час проходження через Керченську протоку було відкрито атаковані військовими кораблями Російської Федерації, після чого захоплені в полон росіянами.

Цей інцидент не тільки нагадав українцям про те, що в країні йде війна і вони живуть поруч з дуже агресивним сусідом, але і змусив керівництво країни до радикальних заходів протидії як поточним, так і перспективним загрозам, пише Depo.ua.

Введенням військового стану владі вдалося мобілізувати суспільство, однак підготовки кадрового резерву для Збройних сил України недостатньо - потрібно і технічне оснащення. Зокрема, на море.

Очевидно, розуміючи це, керівництво країни вирішило форсувати будівництво військового флоту. За інформацією Українського мілітарного порталу, зараз на київському ПРАТ "Кузня на Рибальському" швидкими темпами йде будівництво одного малого броньованого артилерійського катера проекту 58155 "Гюрза-М". Крім цього, підписано контракт на будівництво ще однієї "Гюрзи-М" і двох десантно-штурмових катерів проекту 58503 "Кентавр-ЛК".

Спуск на воду і зарахування в списки Військово-морських сил ЗСУ всіх чотирьох катерів за умови сталого фінансування очікується протягом наступного 2019 року. Також в 2019 році очікується спуск на воду першого швидкохідного ракетного катера проекту 58260 "Лань".

Хоча з "Ланню" ситуація дещо складніше, так як будівництво катера залежить в першу чергу від готовності протикорабельного ракетного комплексу "Нептун", який, незважаючи на численні успішні випробування, ніяк не можуть прийняти на озброєння. Раніше планувалося спустити перший катер "Лань" на воду до кінця 2018 року, проте через неготовність "Нептуна" це подія відклали.

Також в 2019 році очікується прихід до Одеси і зарахування у ВМС ЗСУ двох подарованих Сполученими Штатами Америки кораблів типу "Айленд" (Island), здатних виходити в море при потужних штормах, виконувати завдання у складних умовах, у тому числі вести вогонь.

Таким чином український "москітний флот" в 2019 році повинен поповнитися відразу сім'ю одиницями нової техніки, які приєднаються до вже наявних шести малим бронекатерам "Гюрза-М" (щоправда, два з них зараз знаходяться в російському полоні) і двох десантно-штурмовим катерам "Кентавр-ЛК".

Звичайно, основна частина з них після спуску на воду в Києві буде перегнана по Дніпру в Одесу і Миколаїв (а пізніше в Очаків), де знаходяться, відповідно, Західна і Південна військово-морські бази. Проте можна зробити припущення, що частина нових катерів буде доставлена на Азовську військово-морську базу в Бердянську - єдину базу ВМС ЗСУ на Азовському морі, де повним ходом "злітає з котушок" Росія.

До речі, два нових бронекатери "Гюрза-М" - вже в Бердянську ("Кременчук" і "Лубни"): у вересні 2018 року їх переправили туди суходолом з допомогою спеціальної автомобільної платформи. За неофіційними даними, очікується перекидання в Азовське море ще трьох бронекатерів "Гюрза-М", які повинні скласти основу азовського флоту ВМС України. Судячи з усього, два з них повинні були перегнати по морю ("Бердянськ" і "Нікополь") і після вже згаданих подій у Керченській протоці опинилися в російському полоні.

Звичайно, повноцінно протистояти Росії на море з допомогою "москитного флоту" Україна не зможе - занадто велика різниця в кількості бойових кораблів. Також не зможе повноцінно протистояти російському піратству, супроводжуючи комерційні кораблі, оскільки баланс сил на морі поки не на користь України. Однак стримати ворога в разі спроби атаки з моря провідних українських портів (Одеси, Чорноморська, Миколаєва, Маріуполя, Бердянська) бронекатерам цілком під силу. Хоча для цього більш раціональним бачиться все ж посилення берегової оборони потужними протикорабельними засобами.

До речі, 6 вересня 2018 року Рада національної безпеки і оборони України ухвалила рішення про посилення військово-морської присутності в Азовському морі шляхом забезпечення підрозділів берегової оборони новітніх високоточних ракетною зброєю. Яких саме - поки не повідомляється, але можна припустити, що "першу скрипку" в цьому "ансамблі" будуть грати крилаті ракети "Нептун", а також адаптовані для ураження надводних цілей зенітки С-125, які днями пройшли успішні випробування на полігоні в Одеській області.

Також логічно припустити, що аналогічні засоби високоточної ракетної зброї з'являться і у підрозділів берегової охорони на Чорному морі. Питання лише в часі та стабільності фінансування.

    Реклама на dsnews.ua